Potrebujete poradiť ?
0950 651 800Pomaly prichádza zima, obdobie kedy musíme chrániť aj náš záhradný nábytok. Všetko v záhrade, v čase mínusových teplôt a vrstvy snehu, trpí a poškodzuje sa. Preto sa treba na zimu pripraviť a záhradný nábytok, podľa materiálu, správne ošetriť a zazimovať. Takto predídete poškodeniu, záhradný nábytok vám bude znovu slúžiť, keď sa objavia prvé lúče jari.
Obsah článku
Jeden z prvých krokov zazimovania záhradného nábytku je jeho umytie. Nábytok do záhrady by ste najmenej jeden krát do roka mali očistiť a na to je práve čas pred zazimovaním najlepší. Ak si očistenie necháte až na jar, riskujete, že ak je na nábytku pleseň, rozšíri sa.
Po umytí záhradného nábytku a dôkladnom vysušení, treba nábytok podľa materiálu, z ktorého je zhotovený, patrične ošetriť. Naneste ochranné prostriedky určené na ošetrenie daného materiálu. V tomto prípade sa neoplatí experimentovať s rôznymi prípravkami, aby ste si záhradný nábytok nepoškodili.
Na zazimovanie záhradného nábytku sú určené špeciálne prikrývky. Ak tieto špeciálne prikrývky nemáte, stačí ho prikryť akýmkoľvek vzdušným materiálom. Nepoužívajte nepriedušné plastové fólie, pretože je veľká pravdepodobnosť, že vám tak záhradný nábytok nebude dýchať, začne hniť a plesnivieť. Ak nábytok nechávate cez zimu von, po umytí určite toto prikrytie využite. Ochráni nábytok pred mrazom, snehom či nečistotami.
Ak aj záhradný nábytok cez zimu skladujete pod strechou alebo v pivnici, prikrývky ho takisto ochránia pred nečistotami, pavučinami, prachom či prípadným poškodením. Najlepšie na zazimovanie je miesto, kde záhradný nábytok nebude vystavený teplotám nižším ako 0 ºC. Prejdime teraz na zazimovanie záhradného nábytku, podľa druhu materiálu, z ktorého je nábytok zhotovený.
Drevo sa považuje za odolný materiál voči vonkajším vplyvom počasia, avšak jeho ochranu a ošetrenie pred zazimovaním by sme nemali podceňovať. Spravte si na začiatku malý test. Záhradný nábytok z dreva pokvapkajte trochou vody a ak sa kvapky vody začnú vpíjať, nábytok z dreva potrebuje ošetrenie. Ako prvé na záhradnom nábytku z dreva prezrite všetky odreniny. Ak nejaké nájdete je potrebné ich opraviť. Najlepší spôsob je vyhladiť tieto miesta pomocou brúsneho papiera. Následne odstráňte prach z brúsenia a pristúpte k moreniu dreva.
Najčastejším problémom s dreveným záhradným nábytkom je vysychanie dreva. Preto by ste nábytok z dreva mali olejovať príslušnými olejmi, vhodnými pre dané drevo vášho nábytku. Olejovať záhradný nábytok by ste mali pravidelne, nie iba počas jesene pre zazimovaním záhradného nábytku. Drevený nábytok umiestnite najlepšie do miestnosti, ktorá nie je vykurovaná a taktiež v nej v zime nemrzne.
Záhradný nábytok z prírodného ratanu je veľmi obľúbenou formou, avšak je trochu citlivejší na vlhkosť a priame slnko. Ratan býva ošetrený olejom, avšak toto ošetrenie treba pravidelne opakovať. Pred zimou výplet povysávajte, jemne nábytok poutierajte vlhkou handričkou a uskladnite v interiéri. Na čistenie používajte iba špeciálne, na to určené prostriedky. Nikdy nepoužívajte riedidlá a benzín. Ak narazíte na uvoľnené vlákna, môžete ich prilepiť sekundovým lepidlom a prelakovať ich transparentným lakom.
Záhradný nábytok z umelého ratanu je odolnejší ako jeho prírodná varianta. Takýto typ nábytku stačí umyť vlhkou handričkou. Umelý ratan je odolný materiál aj proti slnku, aj mrazom až do – 50 ºC. Takže takýto nábytok zvládne aj zimné mrazy, preto ho stačí prikryť ochranou plachtou a zazimovanie je hotové.
Známe je, že plastový nábytok nie je odolný voči slnečnému žiareniu, preto ho pred slnkom chráňte, inak prídete o jeho farbu. Použite špeciálny prípravok na ochranu pred nečistotami, ktoré by sa inak dostali do pórov nábytku. Plastový nábytok premiestnite do bezmrazej a nevykurovanej miestnosti.
Pri hliníkovom a kovovom záhradnom nábytku skontrolujte spoje, ktoré treba v prípade potreby dotiahnuť. Ak je nábytok zašpinený, umyte ho handričkou. Na uskladnenie je vhodné chladnejšie miesto. Ošetrite ho ochranným náterom proti koróziám.
Ponuku kovového záhradného nábytku nájdete v našej sekcii „kovové záhradné sedenia„.
Starajte sa aj počas zimy o svoj záhradný nábytok s láskou a on vám to vráti počas krásnych letných dní na záhrade.