Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Kovový záhradný nábytok

Prečo si kúpiť kovové záhradné sedenie?

2. augusta 2018

Záhradné sedenia z kovu stále patria medzi najpredávanejšie aj preto, že vyžadujú len minimálnu starostlivosť a v súčasnosti takmer vôbec nekorodujú, vďaka inovatívnym povrchovým úpravám. Ak teda chcete mať nadčasový záhradný nábytok, kov môže byť tým správnym materiálom.

Moderný, jednoduchý, zaujímavý kov

O dreve sa vraví, že je nadčasovým materiálom, ktorý nikdy neprestane ľudí baviť. To isté však môžeme tvrdiť aj o kove a dokonca v súčasnosti záujem o takéto záhradné sedenia z kovu narastá. Nemáme čas ošetrovať drevo rozličnými nátermi a prebrusovať ho vždy, keď stratí svoj pôvodný vzhľad pod vplyvom vrtkavého počasia. Dnešok si vyžaduje úplne iný prístup.

Kov je ako materiál je veľmi pevný no zároveň pružný a trvácny.  Záhradné sedenia z neho pôsobia minimalisticky, takže nenarúšajú atmosféru vašej záhrady nejakými masívnymi konštrukciami. Niektorí dizajnéri tvoria veľmi nápadité kovové záhradné sedenia, ktoré vás zaujmú ornamentami a detailným spracovaním.

Ak pestujete okrasné dreviny, máte veľa kvetov alebo len chcete aby vynikla prirodzená krása vašej záhradky, potom vás určite očarí kovové záhradné sedenie v zelenej farbe, ktoré dokonale splynie s okolím. Romantické duše zase poteší jemné záhradné sedenie v bielej farbe. Pokiaľ máte drevený prístrešok, skúste si pod ním zasa predstaviť kovové záhradné sedenie v nadčasovej čiernej.

Špeciálne úpravy proti koróziám

Možno ste sa aj vy stretli s názorom, že záhradné sedenia z kovu budú korodovať, keď ich ponecháte v daždivých dňoch bez prikrytia. Kvalitné záhradné sedenie je ošetrené pasivizáciou a v niektorých prípadoch elektrolytickým leštením čo znamená, že nekoroduje ani v daždi, ani v zime počas sneženia či silného vetra.

Pasivizácia kovu, tiež označovaná ako chromátovanie, sa používa najčastejšie pri hliníku a znamená vytváranie špeciálnej súvislej pasivačnej vrstvy bez pórov. Po takomto ošetrení kovové záhradné sedenia nekorodujú vôbec. Navyše sa takto zvyšuje tiež priľnavosť ďalších náterov.

Kovový záhradný nábytok

Elektrolytické leštenie (alebo elektrochemické leštenie) vytvára vysoký lesk a tým sa postará o krásny vzhľad. Zároveň výrazne zlepšuje odolnosť voči koróziám, takže v podstate vylepší kovový záhradný nábytok dvakrát – nekoroduje a nádherne sa leskne.

Ak sa chcete o ošetrení kovového záhradného nábytku či iného druhu sedenia do záhrady dozvedieť viac, odporúčam článok, ktorý nájdete tu.

Oceľ a hliník

Oceľové záhradné sedenie naozaj zvláda všetky výkyvy počasia. Jediné, čo by ste si k nemu mali zaobstarať, sú vankúšiky alebo mäkšie podsedáky vďaka ktorým bude sedenie pohodlné. V chladnejšom počasí je totiž oceľ studená a počas leta na priamom slnku horúca. Ale pokiaľ si môžete dovoliť cenovo náročnejšie záhradné sedenie s prímesou hliníka, budú teplotné rozdiely podstatne menšie.

Hliníkové záhradné sedenie je mimoriadne obľúbené okrem iného aj kvôli nízkej hmotnosti, takže sa dobre prenáša keď ho potrebujete z balkóna dostať napríklad pod záhradný altánok. Kvalitné záhradné sedenie má hrúbku hliníka viac ako 1,2 milimetra pre zachovanie pevnosti konštrukcie. Menej kvalitné záhradné sedenie s hrúbkou napríklad 0,8 milimetra by sa mohlo časom zdeformovať.

Počuli ste už o záhradnom nábytku z ťahokovu? Čítajte viac v našom ďalšom článku „Záhradné sedenie z ťahokovu naberá na popularite“.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar