Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Materiály a starostlivosť o záhradný nábytok

umely ratan

Umelý ratan

Určite sa už nejeden z vás s týmto názvom stretol. Dnes je to jeden z najbežnejšie požívaných materiálov na výrobu záhradného nábytku . Jedná sa o vlákno z polyetylenu, čiže umelo vytvorený materiál podobný plastu.

Štruktúra umelého ratanu je navrhnutá tak, aby sa čo najviac podobala výpletu z prírodného ratanu. Prírodný ratan má však ako iné prírodné materiály, niekoľko mínusov, ktoré pri umelej variante budete hľadať márne. Umelý ratan je teda „ silnejší a odolnejší“ brat prírodného ratanu, ktorý sa mu chce podobať len dizajnom výpletu. Umelý ratan so sebou nesie viacero plusov a dokázal odstrániť mínusy prírodnej variácie.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Umelý ratan je navrhnutý tak, aby dobre znášal výkyvy počasia. Je odolný ako voči UV žiareniu, tak aj proti nízkym teplotám. Záhradný nábytok z umelého ratanu odolá teplotám od +40°C až do -40°C. Takto sa z neho stáva jeden z najodolnejších materiálov, vhodných na celoročné externé využívanie. Hodí sa teda na balkón, terasu alebo do nekrytých častí záhrady. Vhodný je aj na využívanie pri bazéne, pretože vyniká odolnosťou voči chlóru.

Ak budete tento nábytok vystavovať slnku, dažďu či snehu, môže dôjsť k miernemu vyblednutiu, ale jeho poškodenie bude v porovnaní s inými, menej odolnými materiálmi, skutočne málo badateľné.

Pri kúpe nábytku z umelého ratanu je najdôležitejšie pozerať na materiály, využité na jeho konštrukciu.

Pri nákupe záhradného nábytku z umelého ratanu, preto musíte byť obozretnejší, ako pri iných materiáloch nábytku do záhrady. Na trhu totižto nájdete celkom odlišné varianty kvalít.

Najlacnejší variant je drevená konštrukcia nábytku z umelého ratanu. Takýto nábytok nie je vhodný do otvorených priestorov vďaka použitému drevu, ktoré veľmi rýchlo podlieha hnilobe. Nosnosť sa taktiež stáva nižšou, alebo naopak sa môže nábytok zdať ťažší, a tak menej komfortný na prenášanie. Takýto záhradný nábytok má životnosť mnohokrát len dve sezóny. Nedopočujeme kupovať vôbec.

Druhým typom konštrukcie je kovová konštrukcia. Je o niečo kvalitnejšia ako drevená konštrukcia avšak jej životnosť v exteriéri je taktiež obmedzená. Vplyv vlhka a dažďa na túto konštrukciu spôsobuje koróziu, ktorá následne nedovolí nábytku dlhšiu životnosť ako na 3-4 roky. Pri tejto konštrukcii sa môžete stretnúť s kvapkaním hrdze. Nábytok je dôsledkom kovu ťažký na prenášanie. Nosnosť býva ovplyvnená silou materiálu a frekvenciou vnútorných vzpier.

Ak objavíte nábytok z umelého ratanu, ktorého vnútorná kovová konštrukcia má na sebe farebný náter, ide o kvalitnejší variant kovovej konštrukcie.

Najkvalitnejšou verziou konštrukcie je hliníková konštrukcia. Hliník je kvalitný materiál, ktorý podporí nábytok z umelého ratanu v jeho dlhej životnosti. Nábytok sa stáva ľahký a komfortný na prenášanie. Každý set má však inú nosnosť, treba si ju naštudovať pri každom výrobku zvlášť.

Znečistenie

Umelý ratan je materiál nenáročný na údržbu. Špina sa zvykne držať na jeho povrchu. Keďže ide o tvrdený plast, na znečistenie postačuje použiť handričku navlhčenú vodou. Ak je špina väčšia, kľudne môžete využiť saponát na odstránenie mastnoty alebo jeden z ekologických čistiacich prostriedkov. Ak by ste chceli celú ratanovú súpravu umyť a pripraviť, napríklad na novú sezónu, rýchle riešenie je využitie takzvanej “wapky” – vysokotlakového čističu. Vzhľadom na to, že umelý ratan je pletený materiál, je vhodné ho na zimu alebo pri dlhšom nepoužívaní prikryť plachtou. Takto dokážete predísť hromadeniu nečistôt v štrbinách.

Starostlivosť

Tak ako pri znečistení, tak aj pri starostlivosti platí, že sa jedná o veľmi trvanlivý materiál. Keďže sa nejedná o prírodný materiál, pravidelnú starostlivosť nevyžaduje.

Zazimovanie

Aj keď je umelý ratan vyvinutý tak, aby vydržal akékoľvek počasie, odporúčame ho počas zimných mesiacov, kedy sa nábytok nevyužíva, zazimovať vo vnútorných priestoroch domu. Nábytok dôkladne vyčistite, nechajte vyschnúť a prikryte, najlepšie špeciálnymi plachtami určenými na záhradný nábytok. Takto pripravený záhradný nábytok uskladnite v pivnici alebo inej časti domu, kde bude nábytok v bezpečí počas celej zimy.

Akýkoľvek, nábytok je lepšie v zime zazimovať a premiestniť ho do interiéru. Zazimovanie mu predlžuje životnosť, aj v prípade, že sa jedná o umelý ratan. Ten by však v prípade, že ho nemáte kde zazimovať, mráz a sneh zvládol na rozdiel od iných materiálov.

Farebné prevedenia, dizajn a pohodlie

Farebné prevedenia umelého ratanu nájdete v širokej škále. Vždy ide o prírodné farby ako sivá, hnedá poprípade biela, tak aby nábytok stále zapadal do prvotnej myšlienky napodobnenia prírodného ratanu.

Materiál počas horúcich dní neponúka komfortné sedenie. Po väčšine je potrebné použiť mäkké podušky, aby ste sa naň holou kožou „neprilepili“. Podušky sú súčasťou setu pri väčšine sedení.

Dizajn je veľmi minimalistický, čiže jednoduchý a moderný. Veľmi obľúbený do kaviarní a na terasy reštaurácií.

Cena

Nábytok z umelého ratanu, nájdete na trhu v rôznych cenových reláciách. Najlacnejšie kúsky však nemusia spĺňať vlastnosti pre dlhú životnosť. Cena sa veľakrát odvíja od kvality konštrukcie setov. Vo všeobecnosti a vzhľadom na iné materiály záhradného nábytku je cena prijateľná.

Výhody
 • veľmi odolný poveternostným vplyvom
 • moderný vzhľad a dizajn
 • nízka váha
 • bezúdržbový
 • nepotrebuje zazimovať
 • prijateľná cena
Nevýhody
 • obmedzená životnosť na základe voľby konštrukčných materiálov
 • nie je priedušný, s holou kožou sa naň dokážete “prilepiť”
 • stoličky sa vo väčšine prípadov nedajú stohovať
bananovy list vyplet zahradneho nabytku

Banánový list

Banánovník poznáme všetci vďaka jeho chutným plodom. Vedeli ste ale, že jeho listy sa využívajú ako surovina v nábytkárstve?

Banánový list sa za účelom výroby nábytku najčastejšie zbiera v Indonézii. Banánový list sa po zbere suší, stáča a nakoniec sa z neho vyrábajú pevné povrazy. Tieto povrazy sú konečný materiál, ktorý slúži na vytvárane výpletov nábytku.

Konštrukcia nábytku z banánového listu sa vyrába z iných materiálov. Využívajú sa hlavne prírodné materiály, ako tyče z prírodného ratanu alebo masívneho dreva.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Banánové listy sú odolné voči vyššej vlhkosti, za čo vďačia prírodným podmienkam, z ktorých pochádzajú. Povrch banánových listov sa lakuje bezfarebným lakom. Ten pomáha vyššej odolnosti.

Nábytok nie je však vhodné vystavovať priamemu dažďu ani snehu, čo by viedlo k znehodnoteniu a výrazne skrátilo jeho životnosť. Nábytok môžete používať v exteriéri, ale je vhodný skôr na krytú terasu alebo pergolu domu. Pod holé nebo ho umiestňujte iba za slnečného a teplého počasia.

V interiéri je nábytok z banánového listu pevný a trvanlivý.

Znečistenie

Najlepšia prevencia pred vysokým znečistením je pravidelné vysávanie, ktorým odstránite prach či iné voľné častice. Vysávajte vždy v smere rastu vlákien banánových listov. Inak riskujete ich poškodenie.

Ak sa vám povrch nábytku z banánového listu znečistí viac, použite len mierne vlhkú handru a jemným šúchaním špinu zmyjete. Použiť môžete aj jemnú zubnú kefku, ak sa vám dostane jedlo medzi výplety vlákna.

Starostlivosť

Najlepšia starostlivosť o nábytok z banánových listov je pravidelné nanášanie pololesklého alebo lesklého laku. Lakovanie postačuje raz za pár rokov, aby ste zachovali svieži vzhľad nábytku.

Zazimovanie

Keďže je výplet z banánového listu náchylný na vodu či sneh, zazimovanie tohto druhu záhradného nábytku je nutnosťou. Presunúť je ho najlepšie do zimnej záhrady, alebo chodby či inej časti interiéru. V pivničných priestoroch môže byť vlhko, čo by mu neprospelo.

Farebné prevedenia, dizajn a pohodlie

Nábytok z banánového listu sa ponecháva v jeho prírodnej farbe. Listy sa neupravujú ani nemoria, ošetrujú sa iba bezfarebným lakom. Banánové listy sú tmavohnedé so škvrnami, čo nábytku dodáva originálny vzhľad.

Dizajn banánového listu je príjemne hrejivý a pôsobí veľmi útulne. Na výplet sa používajú dva základné vzory a to kruhové a šachovnicové. Dnes výrobcovia využívajú potenciál listov naplno,  a tak sa môžeme stretnúť s rôznymi vzormi. Zdá sa že fantázia nemá hraníc.

Cena

Keďže sa jedná o prírodný materiál, treba počítať s vyššou cenou. Ceny sa pohybujú v závislosti od materiálu konštrukcie a veľkosti setu. Nábytok nájdete v podobnej cenovej škále ako záhradný nábytok z prírodného ratanu.

Výhody
 • možnosť vytvoriť úplet rôznych tvarov
 • jednoduchá údržba a starostlivosť
Nevýhody
 • nábytok skôr vhodný do zimnej záhrady alebo na kryté priestranstvá
 • vyššia cena

Morská tráva

Morská tráva je rastlina, ktorá rastie v slaných vodách. Nájdeme ju v plytčinách, tam kde dokáže byť v styku so slnečným lúčmi. Slnečné svetlo je pre morskú trávu potrebné k životu. Najlepšie sa jej darí na piesočných či bahnitých podkladoch.

Morská tráva rastie pod hladinou, kde vytvára rozsiahle podvodné lúky. Pozbieraná tráva sa suší a následne stáča do pevných povrazov. Povrazy sa používajú ako výplety do nábytku.

Nábytok je tkaný strojom alebo ručne, zatiaľ čo je morská tráva zelená. Po čase tráva zaschne, čím stráca nábytok svoju zelenú farbu. Trstiny sa stávajú tuhé, tým pádom nábytok ostáva pevný a pripravený na použitie. Všeobecne je nábytok obľúbený vďaka pomerne veľkej tvrdosti a trvácnosti až niekoľko desaťročí.

Kostra nábytku sa zväčša vyrába z masívneho dreva, prírodného ratanu alebo kaučuku. Povrch nábytku z morskej trávy sa upravuje prírodným lakom alebo farbami.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Morská riasa v sušenom stave jednoducho podľahne hnilobe, ak je bežne vystavená dažďu alebo vode. Kvôli tejto skutočnosti sa povrch nábytku z morskej trávy upravuje pomocou číreho laku alebo farieb, výplet tak získa vyššiu odolnosť. Vo všeobecnosti nábytok z morských rias nepatrí ako na dážď, tak ani na priame slnko. Ak necháme nábytok vystavený priamemu slnku, s najväčšou pravdepodobnosťou príde k vyblednutiu farieb.

Nábytok je najvhodnejšie umiestniť do interiéru alebo na krytú pergolu či terasu domu. Najlepšie je ho umiestniť do dobre vetraného priestoru.

Znečistenie

Údržba je opäť, aj pri nábytku z morskej trávy, veľmi jednoduchá. Ak je nábytok znečistený o niečo viac, môžete použiť hadicu s vodou, aby ste odstránili prach a iné znečistenia. Následne nábytok zoberte, položte ho na plachtu a nechajte osušiť niekde v tieni. Priame slnko dobre nevplýva na životnosť nábytku.

Na každodenné čistenie vám postačí nábytok utrieť vlhkou handrou. Utierajte vždy v smere radov, nie diagonálne. Diagonálne čistenie môže spôsobiť natlačenie prachu pod tkaninu. Takto nazbieraný prach a špina spôsobujú zbytočné opotrebovanie a špinavé zafarbenie. Na očistenie môžete použiť taktiež vysávač, ktorý vám pomáha uvoľniť prach a špinu z pomedzi tkaných vlákien. Ak zistíte, že sa na nábytok vyliala tekutina, okamžite ju odstráňte použitím papierových vreckoviek. Aj keď je údržba ľahká, nesprávna starostlivosť môže znížiť životnosť nábytku.

Starostlivosť

Nábytok je, ako sme načrtli v predchádzajúcich odstavcoch, ošetrený lakom alebo olejmi.

Aby sme zachovali nábytok krásny čo najdlhšiu dobu, je dobré ho preventívne natierať olejmi určenými na prírodné materiály. Olej nechajte poriadne zaschnúť a nábytok môžete opäť používať.

Výplet z morských rias je v porovnaní s dreveným alebo kovovým nábytkom slabší. Preto nikdy na tomto nábytku nestojte ani nekľačte, a čo sa týka aj detí, nedovoľte im na nábytku skákať. Je to z dôvodu zvýšeného tlaku, na ktorý nie je nábytok dostatočne odolný. Zvýšeným tlakom nôh či kolien sa vlákna preťahujú a vytvárajú jamy. Oprava býva veľmi náročná a zvládne ju len odborník.

Zazimovanie

Pôvodne bol tento nábytok vytvorený pre vnútorné použitie, no časom sa stal obľúbeným vonkajším nábytkom na terasy. Ak nemáte nábytok z morskej trávy umiestnený celoročne v interiéri, je nevyhnutné ho v zimných mesiacoch premiestniť do domu. Voda, sneh, dážď či mráz mu nesvedčia. Nábytok by ste mali umiestniť do interiéru aj keď je celoročne umiestnený pod krytou terasou.

Farebné prevedenia, dizajn a pohodlie

Pri nábytku z morskej trávy prevláda najčastejšie tmavo hnedá alebo svetlo hnedá farba.

Nábytok z morskej trávy dodáva interiérom či exteriérom moderný až tropický vzhľad. Na trhu nájdete rôzne variácie výpletov, takže už si len vybrať ten, ktorý sa vám najviac zapáči.

Pohodlie zvýšite použitím vankúšov alebo sedákov. Tie budú mať pre nábytok aj ochrannú funkciu.

Cena

Cena je oproti iným prírodným materiálom o niečo vyššia, čo sa ale pri správnej starostlivosti o nábytok z morských rias vráti, pretože dokáže slúžiť po naozaj dlhú dobu.

Výhody
 • jednoduché čistenie
 • pri správnej starostlivosti nábytok vydrží niekoľko desaťročí
 • neobyčajný a zaujímavý dizajn
 • ekologický materiál
Nevýhody
 • vyššia cena
 • nevydrží nadmerný tlak (napr. skákanie detí)
 • vyblednutie farieb na priamom slnku (nábytok je vhodnejší do interiéru)
 • vplyvom vody môže začať hniť (nábytok je vhodnejší do interiéru)
 • nutnosť pravidelne natierať olejom
 • nutné zazimovanie

Bambus

Bambus poznáme ako rastlinu, ktorá má rôzne podoby a odrody. Môžete ho poznať ako príjemnú izbovú rastlinu, ale aj ako niekoľko metrov vysoký porast. Existuje viac ako 1 000 rôznych druhov bambusu a najväčšie z nich majú vzhľad stromov. Z bambusu sa tak stala rastlina so všestranným využitím.

Bambus rastie rýchlejšie ako ktorákoľvek rastlina na svete. Aj vďaka tejto vlastnosti sa z neho stal obľúbený ekologický materiál na výrobu nábytku. Bambus nájdeme rásť v takmer akomkoľvek type podnebia či už sú to chladné horské oblasti alebo tropické časti Zeme. Stonky bambusu môžu dosahovať od niekoľkých cm až po 40 metrov. Stonky sú vždy spojené, s pravidelnými uzlami.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Bambus je ako materiál veľmi silný a odolný. Má veľkú výhodu, ktorá zabezpečuje, že aj pri väčšej záťaži nepraská. Príroda mu poskytla taktiež prirodzenú odolnosť voči hmyzu. Jeho nevýhodou je naopak sklon k plesneniu vo vlhkom prostredí, preto pri vonkajšom použití potrebuje pravidelnú starostlivosť.

Ak bambusový záhradný nábytok plánujete umiestniť do vonkajších priestorov, voľte umiestnenie pod krytú terasu. Bambusový nábytok neznesie dlhodobé vystavenie dažďu alebo priamemu slnečného žiareniu. Počas dlhodobého dažďa je nábytok lepšie umiestniť do interiéru, aby nebol vystavený prílišnej vlhkosti vzduchu.

Bambusový materiál vyniká oproti iných tvrdým drevinám vyššou odolnosť voči poškriabaniu a obúchaniu povrchu materiálu.

Znečistenie

Ak chcete vyčistiť bambusový nábytok, ako prvé odstráňte prach a iné nahromadené nečistoty. Najlepšie vám poslúži kefa alebo vysávač. Po odstránení nečistôt, umyte nábytok mäkkou špongiou namočenou do roztoku mydlovej vody. Následne ešte raz prejdite špongiou s čistou studenou vodou. Nikdy nepoužívajte chemické čističe, tie by na nábytku zanechali škvrny. Po umytí bambusový nábytok utrite suchou handrou, nechajte ho vyschnúť voľne alebo použite sušič vlasov. Platí pravidlo, neseďte na mokrom bambusovom nábytku. Drevo prílišnou vlhkosťou zmäkne, poškodí sa a stratí svoj tvar.

Ak v priebehu používania na nábytok vylejete tekutiny, nezabudnite ich okamžite vysať, aby ste tak zabránili tvorbe škvŕn.

Ak škvrny na nábytku vzniknú, jemne zrnitým brúsnym papierom dokážete hlbšie škvrny odstrániť. Bambusový nábytok brúste iba vtedy, ak je úplne suchý, pretože brúsenie vlhkého bambusu môže vlákna rozdrviť.

Starostlivosť

Preventívna údržba je kľúčom k udržaniu bambusového nábytku v čo najlepšej forme. Ak chcete nábytku dopomôcť pri ochrane a udržaní lesku, pravidelné natieranie nábytku ľanovým alebo iným olejom učeným na drevo, je nevyhnutnosť. Na trhu nájdete olej priamo určený na bambusový nábytok. Olej sa odporúča nanášať 1x alebo 2x do mesiaca. Pred náterom vždy bambusový nábytok očistite a nechajte dôkladne preschnúť.

Zazimovanie

Mimo sezóny premiestnite nábytok do interiéru. Nábytok ale neumiestňujte na veľmi suché miesto, čo by mohlo spôsobiť popraskanie bambusu. Ak nemáte možnosť nábytok umiestniť inde ako do miestnosti kde je pomerne suchý vzduch, popraskaniu môžete predísť utieraním nábytku chladnou vlhkou špongiou. Utieranie postačuje raz týždenne.

Ak nemáte možnosť  nábytok zazimovať v interiéri, odporúčame ho chrániť dobrým vodotesným krytom.

Farebné prevedenia, dizajn a pohodlie

Prírodná farba bambusu je podobná ako u bukového dreva. Krásnu svetlo zlatistú farbu majú zostavy s bezfarebným lakom. Ak chcete dosiahnuť tmavšie odtiene, dajú sa získať zafarbením farbami, podľa okolia, dizajnu záhrady či interiéru. Pri farbení je zložité dosiahnuť rovnomernú farbu, kvôli diferenciácii v bambusovom vlákne.

Dizajn je veľmi prírodný, kde vyniká štruktúra jednotlivých bambusových stoniek. V interiéri sa bambus dokonale dopĺňa s inými prírodnými materiálmi. Krásne vyniká v spojení s kožou, drevom, kameňom a sklom.

Nábytok z bambusu sa často využíva bez sedákov.

Cena

Cena je o niečo vyššia ako pri iných prírodných materiáloch. Konečná cena však závisí od veľkosti zostavy a prevedenia. Cenu robí vyššou skutočnosť, že sa jedná o exotickú drevinu.

Výhody
 • silný materiál
 • nepraská ani pri väčšej záťaži
 • odolný voči poškriabaniu a obúchaniu
 • odolný voči hmyzu
 • ľahké čistenie
Nevýhody
 • sklon k plesneniu vo vlhkom prostredí
 • neznesie priamy dážď ani slnečné žiarenie
 • potrebuje zazimovanie v interiéri
 • potreba pravidelnej starostlivosti
 • vyššia cena
vodny hyacint detail materialu

Vodný hyacint

Vodný hyacint je tropická rastlina, pôvodne pochádzajúca z Južnej Ameriky. Je to voľne plávajúca rastlina, ktorú zvyčajne nájdete rásť v riekach, jazerách a rybníkoch. Listy sú tmavozelenej farby, kruhovitého tvaru. Vodný hyacint rastie pod vodou kde nájdeme silné zväzky koreňového systému. Vo vodnom útvare dokáže rásť tempom, ktoré začne blokovať vodné cesty, a tak sa rastliny zbierajú aj kvôli zastaveniu rastu.

Na výrobu záhradného nábytku sa využívajú zozbierané stonky, ktoré sa pred tým dôkladne vysušia a spletú do dlhých vrkočov. Vrkoče sa moria a následne lakujú. Takto zapletené a ošetrené stonky zabezpečujú vysokú pevnosť vyrobeného záhradného nábytku. Vrkoče sa ďalej vplietajú do konštrukcií z rôznych druhov dreva.

Vodný hyacint sa stal obľúbeným ekologickým materiálom na výrobu nábytku. Objavenie záhradného nábytku z hyacintu, prispel k redukcii vyrubovania stromov, čo výrazne ovplyvňuje životné prostredie.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Nábytok z vodného hyacintu je určený prednostne do interiéru domov. Suchý výplet z hyacintu ako aj iné prírodné materiály, absorbuje všetku vlhkosť, preto nie je dobré ho nechávať von za dažďu alebo počas zimných mesiacov. Ak by bol nábytok vystavený vysokému vlhku, je pravdepodobné, že sa na ňom vytvorí pleseň, ktorá nábytok oslabí.

Podobne ako vlhkosť, tak aj priame slnečné lúče škodia tomuto materiálu. Vystavenie slnku spôsobuje vyblednutie farieb a taktiež ovplyvňuje štruktúru nábytku.

Ak by ste nábytok aj napriek tomu umiestnili von, odporúčame ukryť ho pod strechu alebo ho počas nepriaznivého počasia dôkladne zakryť. Ak sú súčasťou vášho záhradného sedenia vankúše či podušky, dbajte na ich pravidelné otáčanie.

Znečistenie

Údržba záhradného nábytku z hyacintu je veľmi rýchla a jednoduchá.

Pravidelná údržba je vhodná pomocou vysávača, najlepšie s mäkkým kefovým nadstavcom. Stačí jemne povysávať výplet a konštrukciu po celom povrchu. Takto sa zabráni prachu, ktorý sa zhromažďuje hlavne v oblasti výpletu.

Aby sa váš nábytok pekne leskol, môžete ho pretrieť jemne navlhčenou handrou z roztoku mydla a vody. Následne dbajte na dôkladné vysušenie, aby sa vám na nábytku nevytvárali plesne.

Ak by sa na nábytku objavili väčšie škvrny môžete použiť nylonovú kefu.

Starostlivosť

Výplet z vodného hyacintu je ošetrený lakovaním. Pre čo najdlhšiu životnosť nábytku je dobré raz za rok nábytok prelakovať, hlavne ak ste ho mali počas sezóny umiestnený v záhrade alebo na terase vášho domu. Používajte výhradne laky určené na prírodné materiály, najlepšie priamo na vodný hyacint alebo morskú trávu.

Zazimovanie

Zazimovanie je pre záhradný nábytok z hyacintu dôležité. Keďže je nábytok primárne vyrobený do interiéru, neodoláva vlhkému a chladnému počasiu. Nábytok počas zimy umiestnite do interiéru. Pozor aj na prípadnú vlhkosť vo vnútorných priestoroch. Nábytok z vodného hyacintu je potrebné umiestniť do priestoru, kde je nízka vlhkosť vzduchu a taktiež zabezpečené dobré vetranie.

Pred uskladnením je samozrejme vhodné nábytok očistiť, poriadne vysušiť a v prípade uskladnenia do skladových priestorov prikryť prikrývkou. Najvhodnejšie je využitie prikrývok priamo určených na záhradný nábytok. Plusom nábytku z tohto materiálu je pomerne nízka váha, čiže je jednoduché ho premiestniť z miesta na miesto a uskladniť.

Farebné prevedenia, dizajn a pohodlie

Farebné prevedenie sa líši od výrobcu k výrobcovi. Na jednej strane sa časť výrobcov snaží zachovať krásu pôvodnej zlatej farby, na druhej strane časť výrobcov vodný hyacint zafarbuje, tak aby vyzeral tmavšie a dodali mu elegantný vzhľad.

Dizajn nábytku z hyacintu obľubujú hlavne minimalisti, pre jeho jednoduché línie. Nábytok z vodného hyacintu pripomína nábytok z trstiny alebo prútia. Hyacint prinesie do vášho domova kúsok exotiky.

Nábytok z vodného hyacintu je pomerne mäkký, príjemný na posedávanie. Niektoré záhradné zostavy sú doplnené o sedáky alebo vankúše, čo dodá väčšie pohodlie.

Cena

Nábytok z vodného hyacintu nájdete na trhu v primeraných cenách. Ceny sú rovnaké alebo o niečo nižšie ako nájdete pri nábytku z pravého ratanu.

Výhody
 • ekologický materiál
 • jednoduché čistenie
 • nízka váha nábytku
 • rôzne farebné varianty
 • krásny exotický dizajn
 • prijateľná cena
Nevýhody
 • vhodný skôr do interiéru alebo na krytú terasu
 • nesvedčí mu zvýšená vlhkosť
 • potreba pravidelne ošetrovať lakom
 • potreba zazimovať

Borovicové drevo

Borovica je značne rozšírený druh stromu. Borovicu nájdete rásť na horách či rovinách, v našej krajine alebo v zahraničí. Je prispôsobená rôznym klimatickým podmienkam, čo robí toto drevo odolnejším.

Líši sa teda borovica z našich lesov od tej zo severských krajín? V severských krajinách sú borovice pri raste vystavené náročným klimatickým podmienkam, v ktorých je rast spomalený a následkom toho má drevo vyššiu hustotu. Preto áno, líšia sa. Drevo z borovice so severských krajším je pevnejšie, odolnejšie a tvrdšie.

Vo všeobecnosti však borovica patrí medzi mäkké dreviny. Obsahuje veľa živice, je odolná a poddajná.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Záhradný nábytok z borovicového dreva nie je odolný voči dažďu či nadpriemerne vlhkému prostrediu. Drevo naberá veľa vlahy, čo má za následok postupné práchnivenie.

Znečistenie

Malé zašpinenie povrchu borovicového nábytku je jednoduché vyčistiť handrou a vedrom s vodou. Ak vzniknú na nábytku väčšie škvrny, ktoré sú zažraté do hĺbky, je dobré dané miesta jemne obrúsiť a následne ošetriť olejom alebo lakom.

Starostlivosť

Pre vyššie spomínané vlastnosti borovicového dreva sa odporúča ho natierať minimálne raz za sezónu. Pred novým náterom drevo dôkladne vyčistite, poprípade ľahko zbrúste starý náter. Dbajte na použitie správneho druhu oleja.

Zazimovanie

Borovicové drevo si žiada zimné uskladnenie. Najlepším miestom skladovania je garáž, suchá pivnica alebo iné suché miesto s dobrým prúdením vzduchu. Neuskladňujte nábytok v príliš vykúrených priestoroch. Nábytok nie je vhodné prekrývať nepriedušnými plachtami. Toto prikrytie by mohlo spôsobiť vznik plesní.

Farebné prevedenia, dizajn a pohodlie

Borovicové drevo má prírodne hnedé až červenkasté sfarbenie. Výrobcovia lakujú drevo nátermi s rôznou farbou, jednoducho tak zoženiete napríklad aj bielu sedaciu zostavu.

Dizajn nábytku z borovice nájdeme v rôznych prevedeniach. Na jednej strane môže byť veľmi jednoduchý, a na druhej, s najrôznejšími vyrezávanými vzormi. Pri záhradnom nábytku je často borovica doplnená o iný materiál, čo dodá nábytku nový šmrnc.

Borovicové sedenia na záhradu poznáme v dvoch variantoch. Jedna je bez pridaných sedákov, druhá naopak s nimi. Nábytok sa dá využívať obidvoma spôsobmi. Ide skôr o typ a prevedenie, ktoré vám viac vyhovuje, a taktiež o účel a miesto umiestnenia zostavy. Ak si hľadáte sedenie do altánku alebo ku grilu, dobre vám poslúžia klasické borovicové lavice so stolom. Ak naopak hľadáte pohodlie na terase, je príjemné si vybrať sedenie doplnené o sedáky a mäkké vankúše, ktoré vám posedávanie ešte viac spríjemnia.

Cena

Keďže je borovicové drevo poddajnejšie, pružné, a tak jednoduchšie na spracovanie, odráža sa tento fakt na cene. Záhradný nábytok z borovice patrí medzi lacnejšie kúsky spomedzi iných drevín. Pri nábytku z masívu sa ceny pohybujú vyššie.

Výhody
 • jednoduché čistenie
 • rôzne farebné prevedenia
 • možnosť pohodlne používať bez ale aj s poduškami
 • pomerne nízka cena
 • prírodný, ekologický materiál
Nevýhody
 • drevo treba lakovať, čo mu pomôže odolávať vlhkosti
 • ako každý prírodný materiál, aj borovica potrebuje pravidelnú starostlivosť v podobe olejovania, lakovania
 • potreba zazimovať
smrek detail dreva

Smrek

Smrek obyčajný je ihličnatý strom z čeľade borovicovité. Borovica sa vyskytuje predovšetkým v strednej a južnej Európe. Na Slovensku sa jedná o najrozšírenejší strom a predstavuje významnú hospodársku plodinu. Stromy môžu dosahovať výšku až 65 m a priemer okolo 1,5 m.

Smrekové drevo je ľahké, pružné, so strednou trvanlivosťou. Obsahuje málo živice, ktorá pre strom tvorí ochrannú a impregnačnú funkciu. Pri úprave sa drevo dobre morí a o niečo horšie impregnuje. Vo všeobecnosti ho zaraďujeme medzi mäkké dreviny.

Príjemným detailom dreva je krásna živicová vôňa, ktorú cítiť hlavne pri čerstvo pílenom dreve.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Keďže sa smrekové drevo zaraďuje medzi menej trvanlivé dreviny, neošetrené nie je odolné voči poveternostným podmienkam a ľahko ho napadne pleseň či hmyz. Exteriérové využitie je tak možné iba s ochranou dreva. Pri výrobe sa tak drevo ošetruje chemickou impregnáciou. Ďalej sa treba o drevo pravidelne starať, ošetrovať ho prípravkami určenými na drevo.

Znečistenie

Škvrny, ktoré na nábytku vznikli počas používania je jednoduché odstrániť hubkou alebo handrou jemne namočenou v čistej vode. Ak sú škvrny väčšie odporúča sa použiť mydlové prípravky určené na drevené plochy.

Starostlivosť

Akonáhle je drevo v kontakte so zemou, hrozí riziko poškodenia rôznymi typmi hniloby. Využitie smrekového dreva v exteriéri je teda možné iba vďaka správnej a pravidelnej starostlivosti. Ak sa ochrana nedodržuje, nezačína drevo len rýchlo hniť, ale aj práchnivieť.

Zazimovanie

Zazimovanie je v prípade smrekového záhradného nábytku nevyhnutnosťou. Uskladnenie počas zimných mesiacov je vhodné na nie príliš teplom a suchom mieste. Ideálnym miestom je garáž. Nábytok neprikrývajte žiadnymi plastovými ani igelitovými fóliami, pretože by mohol začať hniť alebo plesnivieť.

Farebné prevedenia, dizajn a pohodlie

Smrekové drevo má smotanovo bielu až hnedú farbu s jasnými ročnými kruhmi. Vo vonkajších podmienkach sa farba pomaly mení na svetlo striebornú. Typické pre drevo je hodvábny lesk.

Keďže sa so smrekovým drevom ľahko pracuje, na trhu je v ponuke pestrá škála farieb nábytku vďaka moreniu a náterom.

Nábytok nájdete v rôznym prevedeniach. Ponúkajú sa záhradné zostavy s jednoduchými líniami, sety s výrezmi či ornamentami, alebo robustnejší masívny nábytok, ktorý sa vyznačuje vysokou pevnosťou, kvalitou a odolnosťou.

Masívny nábytok sa s obľubou používa na rôznych miestach či v záhradách rodinných domov, pri ohnisku alebo terasách reštaurácií. Používanie so sedákmi nie je časté. Záleží od preferencií spotrebiteľa.

Cena

Keďže sa jedná o drevinu, ktorá je v našich zemepisných šírkach podstatne rozšírená, dostupnosť dreva sa premietla aj v cene. Na cenu pôsobí aj fakt, že sa jedná o mäkké drevo, ktoré je oproti tvrdým drevinám lacnejšie. Smrekový záhradný nábytok nájdete vo výhodných, pre každého dostupných cenách. Opäť pri masívnom nábytku musíte počítať s vyššou cenou.

Výhody
 • ľahké čistenie
 • rôzne farebné prevedenia
 • v ponuke rôzne druhy dizajnu
 • možnosť masívneho nábytku
 • výhodná cena
Nevýhody
 • poveternostným podmienkam odoláva iba vďaka ošetreniu
 • potrebuje pravidelnú starostlivosť
 • potreba zazimovať

Teak

Teakové drevo pochádza z Ázie. Patrí medzi najstaršie a veľmi cenné druhy dreva. Teakové drevo má veľmi pestrú využiteľnosť. Nevyrábajú sa z neho len záhradné zostavy, ale taktiež interiérový nábytok, podlahy, terasy alebo okenné rámy.

Teak sa radí medzi tvrdé, pevné ale zároveň pružné dreviny. Môže sa pochváliť životnosťou    25-30 rokov.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Všeobecne platí, že najkvalitnejší záhradný nábytok sa vyrába z exotických drevín. Medzi veľmi obľúbené a najčastejšie využívané patrí práve teak. Túto obľubu si získal hlavne pre vysokú odolnosti voči rôznemu typu počasia. Drevo vyniká vysokým obsahom živíc, vďaka ktorým je odolný voči plesniam a škodcom. Počas zimného obdobia by sme mali zamedziť kontaktu dreveného nábytku s vodou a mrazom. Mohlo by dôjsť k znehodnoteniu a poškodeniu dreva.

Znečistenie

V prípade, že sa vám nábytok znečistí je potrebné ho očistiť obyčajnou kefou alebo hubkou s vodou. Pri väčšej špine môžete využiť saponát rozriedený vo vode. Nevhodné je čistenie kovovou kefou či drôtenkou. Ak sa vám zdá, že čistenie teakového záhradného nábytku by bolo pomocou vysokotlakovej hadice praktickejšie, nerobte to. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že takto rýchlo a prakticky odstránite špinu, v skutočnosti dochádza k odstraňovaniu oleja, ktorý tvorí prirodzene ochrannú vrstvu teakového dreva. Po umytí vodou, nábytok utrite do sucha.

Starostlivosť

Teakový záhradný nábytok je ideálny na požívanie vo vonkajších priestoroch, bez toho, aby ste sa museli starať o prehnanú údržbu. Teak je od prírody vyzbrojený vysokým obsahom prírodných olejov. Oleje ho chránia, a tak veľmi častá starostlivosť, ako to je pri iných druhoch dreva, nie je nutná.

Ak je nábytok celoročne umiestnený v interiéri, kde nie je príliš horúci a suchý vzduch, teak si dokáže držať svoju formu po veľmi dlhú dobu. Ak je však nábytok vystavený celoročným výkyvom počasia našich klimatických podmienok, je dobré mu trochu dopomôcť občasným olejovaním. Keďže je teak jedným z mastných driev, morenie nie je vhodný spôsob ošetrenia. Moridlo by sa v podstate na teakové drevo ani nechytilo.

Pri olejovaní teakového dreva najskôr nábytok umyte mydlovou vodu alebo vodou so špeciálnymi prípravkami určenými na drevené plochy. Ak je nábytok znečistení viac, môžete použiť na škvrny jemný brúsny papier a až následne umyte. Drevo nechajte vyschnúť a môžete začať s olejovaním. Olejový náter prenikne hlboko do dreva a zvýrazni prirodzenú ochranu, farbu a lesk dreva.

Zazimovanie

Teakový záhradný nábytok je najvhodnejší kandidát na prezimovanie v záhrade. Po celý rok môže byť v nekrytých priestoroch. Ak ho počas zimy prikryjete, najlepšie sú prikrývky určené priamo na záhradný nábytok. Takýmto spôsobom mu jednoduchšie pomôžete prekonať vonkajšie mrazy a vlhko.

Ak sa však rozhodnete teak umiestniť na zimu do vnútorných priestorov, vyhnete sa tak zbytočnému vystavovaniu a namáhaniu nábytku vplyvom mrazu a vody. V interiéri ho neumiestňujte do veľmi prekúrených či vlhkých častí domu a nezakrývajte ho plastovými alebo podobnými materiálmi. Takéto prekrytie by mohlo spôsobiť hnilobu.

Farebné prevedenia, dizajn a pohodlie

Teakové drevo má prirodzene príjemnú svetlohnedú farbu. Typická je preň výrazná štruktúra s jemnými tmavohnedými pruhmi. Teak v priebehu času začne prirodzene šednúť. Nie všetci zákazníci majú túto prirodzenú zmenu farby v obľube. Olejovanie vám s udržaním farby bohužiaľ nepomôže. Ak však budete nábytok čistiť mäkkou kefkou a mydlovou vodou, môžete mu dopomôcť k čiastočnému obnoveniu pôvodného sfarbenia.

Dizajn teakových zostáv sa nesie v jednoduchých tvaroch. Teakový nábytok má rovné línie, nevyrába sa v zložitých dizajnochs ornamentmi.

Záhradný nábytok z teaku je možné využívať so sedákmi alebo bez nich.

Cena

Zdroje teakového dreva rastúceho v prirodzenom prostredí sú veľmi obmedzené. Teak je zároveň veľmi využívanou a obľúbenou drevinou, nie len na výrobu záhradného nábytku. Vysoký dopyt a jeho obmedzená dostupnosť, tlačia ceny teaku vysoko. Na druhej strane vám teakový záhradný nábytok bude slúžiť kvalitne po veľmi dlhú dobu.

Výhody
 • odolný voči poveternostným podmienkam
 • životnosť aj viac ako 20 rokov
 • netreba olejovať ako iné druhy dreva
 • možnosť nábytok ponechať v záhrade počas celého roku
 • nízka váha, ľahko sa prenáša
 • jednoduché čistenie
Nevýhody
 • vyššia cena
 • prirodzene šedne (všeobecne však nejde povedať, že táto vlastnosť dreva je pozitívum alebo negatívum)

Meranti

Meranti pochádza z Ázie, no nájdeme ho v Malajzii, Indonézii či Filipínach. Jeho druhé meno, inšpirované práve miestom odkiaľ pochádza, je filipínsky mahagón. Jedná sa o tvrdé drevo z listnatých stromov rodu Shorea. Meranti tradične rastie v dobre odvodnených pôdach v nízkych nadmorských výškach. Ak má k svojmu rastu ideálne podmienky, strom meranti dokáže dosiahnuť výšku až 200 metrov. Drevo sa považuje za pevné, tvrdé a stredne odolné voči škodcom, či hnilobe. Dnes sa využíva hlavne na výrobu záhradného nábytku.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Meranti je obľúbená drevina vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam ako je trvanlivosť, dlhá životnosť a tvrdosť.  Ako aj iné exotické dreviny, tak aj meranti je prirodzene odolné voči našim klimatickým podmienkam. Správnym ošetrením dopomôžete nábytku k dlhej životnosti.

Znečistenie

Starostlivosť je opäť veľmi jednoduchá. Stačí špinavý záhradný nábytok umyť mydlovým roztokom alebo čistiacimi prostriedkami špeciálne určenými na drevený záhradný nábytok. Po vyčistení nechajte nábytok poriadne vyschnúť, aby zbytočne nedošlo k tvorbe plesní či znehodnoteniu dreva.

Starostlivosť

Meranti predstavuje odolné drevo či už voči vode alebo slnku. Aj napriek tomu sa odporúča starostlivosť pomocou olejov. Najvhodnejšie je ošetrenie teakovým olejom. Pri správnom ošetrení dokáže olej nábytok z meranti chrániť pred vysušením, vodou, škodcami alebo drobnými poškodením. Nábytok bude odolný voči dažďu, striekajúcej vode, no dlhodobý kontakt s vodou alebo snehom môže zapríčiniť poškodenie nábytku.

Olejujte nábytok 2x  alebo viackrát za sezónu. Olej nanášajte až do úplného nasýtenia, pokiaľ drevo olej už ďalej nevsakuje. Všeobecne platí, že olej treba nanášať pravidelne, ešte pred porušením ochrannej vrstvy. Prvý náter je vhodné spraviť hneď po kúpe nábytku. Nadbytočný olej iba zotrite handrou, aby neprišlo k znehodnoteniu odevu. Nezabudnite nábytok pred olejovaním vyčistiť a až následne po vysušení nanášať olej.

Zazimovanie

Záhradný nábytok z meranti môžete ponechať počas celého roku vo vonkajšom prostredí. Odporúčame nábytok umyť, vysušiť a prikryť plachtami na ochranu pred vodou. Vhodné je nábytok naolejovať a vytvoriť mu tak novú ochrannú vrstvu. Dlhodobý styk dreva s vodou či snehom môže poškodiť štruktúru dreva. Pozor, aby bola zachovaná určitá priedušnosť pri zakrytí inak sa môžu na nábytku vytvoriť plesne, vďaka zrazenej vode.

Ak nábytok skladujete cez zimu vo vnútorných priestoroch, neumiestňujte ho do suchých a prekúrených miestností, kde môže dôjsť k poškodeniu v súvislosti s vysychaním a prípadným pokrútením dreva.

Farebné prevedenia, dizajn a pohodlie

Meranti nájdeme vo farebnej škále od svetlo-ružovo-červenej až po tmavočervenú farbu. Môžeme sa stretnúť aj s fialovo-hnedým prevedením s bielymi prúžkami živice. Všetky spomínané farebné prevedenia sú čisto prírodné, bez zásahu človeka.

Meranti nájdeme v rôznych farbách, pretože ako drevo, dobre prijíma rôzne farby alebo laky.

Dizajn záhradného nábytku sa nesie v jednoduchých tvaroch a líniách. Je to spôsobené určitou krehkosťou dreva, ľahkým štiepením pri pokusoch o zložité detaily v dreve.

Cena

Cena je opäť o niečo vyššia, ako pri našich domácich drevinách. Medzi exotickými drevinami cenou nevyniká, čiže sa pohybuje v štandardných cenách exotických drevín. Vyššiu cenu vykompenzuje fakt, že nábytok z meranti vám bude slúžiť naozaj dlhú dobu.

Výhody
 • pevné a odolné drevo
 • dobre znáša výkyvy počasia
 • jednoduché čistenie
 • krásne prírodné sfarbenie v rôznych prevedeniach
 • dlhá životnosť
Nevýhody
 • potrebná pravidelná starostlivosť
 • vyššia cena
akacia detail dreva

Akácia

Tvrdé a trvanlivé drevo akácie pochádza z Južnej Ameriky alebo Východnej Ázie. Akácia predstavuje listnatý rýchlo rastúci strom. Stromy akácie rastú na teplých a slnečných miestach, a tak je drevo priam stvorené na výrobu záhradného nábytku. V minulosti sa využívalo na stavbu lodí, dnes je jeho využitie hlavne v nábytkárstve.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Akáciové drevo je známe vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, starnutiu a biologickej degradácií. Akácia sa taktiež vyznačuje vysokou tvrdosťou, odolnosťou voči hmyzu, čo dodáva drevu kvalitu a pevnosť. Musíme však rátať s tým, že akácia ako prírodný materiál absorbuje vlhkosť alebo vysychá, a to pôsobením meniaceho sa počasia. V prirodzenej štruktúre, pri zmenách vlhkosti a teploty, dochádza k drobným tvarovým zmenám. Následkom toho môžu vznikať malé prasklinky. Tieto prasklinky však nemajú vplyv na pevnosť a funkčnosť nábytku.

Znečistenie

Pravidelne čistite nábytok z akácie jemným mydlovým roztokom alebo špeciálnymi čistiacimi prostriedkami na záhradný nábytok. Na očistenie použite kefku alebo hubku. Nepoužívajte kovovú kefu. Po očistení nechajte poriadne vyschnúť.

Ak je nábytok znečistený do hĺbky, odporúča sa ho prebrúsiť brúsnym papierom. Nezabúdajte, že drevo musí byť pri brúsení úplne suché.

Starostlivosť

Vo všeobecnosti je drevo citlivé na vlhkosť, čiže aj na vlhkosť vzduchu.

Zmeny počasia spôsobujú narušenie štruktúry dreva, čo spôsobuje vznik už vyššie spomínaných prasklín. Predchádzať im je možné vďaka pravidelnej údržbe nábytku.

Minimálne raz za dva roky sa odporúča nábytok olejovať pomocou olejov určených na prírodné materiály. Jednoducho tak môžete využiť teakový olej. Olej nanášajte štetcom alebo handrou.

Dobrým indikátorom frekvencie olejovania je sledovať povrch nábytku pri styku s dažďom. Ak dažďová voda nezostáva na povrchu a kvapky sa začnú vpíjať, je najvyšší čas na opätovné naolejovanie. Nábytok olejujte vždy poriadne vyčistený a vysušený.

Po daždi je dobré nábytok utrieť do sucha, aby sme ho zbavili vlhkosti.

Zazimovanie

Počas zimy sa záhradný nábytok z akácie odporúča zazimovať v interiéri. Pred uskladnením ho poriadne očistite, nechajte ho dôkladne vyschnúť a následne uložte do nevykurovaných priestorov. Na ochranu je dobré nábytok prikryť plachtou.

Farebné prevedenia, dizajn a pohodlie

Drevo z akácie má olivovohnedú až sivohnedú farbu. Drevo sa vyznačuje vysokým leskom. Jemná plamenná textúra a tmavšie pruhy dávajú nábytku z akácie príjemný teplý vzhľad. Pôsobením zmien vlhka a teploty môže dochádzať k zmenám farby dreva. Na priamom slnku zvykne drevo z akácie stmavnúť. Zmene farby môžete predchádzať pravidelnou starostlivosťou, čiže olejovaním povrchu nábytku.

Cena

Opäť sa jedná o exotickú drevinu. Počítajte tak s vyššou cenou oproti našim domácich drevinám. Samozrejme konečná cena závisí od veľkosti zostavy a prevedenia.

Výhody
 • veľmi pevný materiál
 • odolnosť voči poveternostným podmienkam a škodcom
 • jednoduché čistenie
 • krásna prírodná farba
Nevýhody
 • nábytok vyžaduje pravidelné olejovanie
 • potreba zazimovania
 • vyššia cena