Slnečníky

K príjemnému a útulnému vonkajšiemu posedeniu počas letných dní patrí kvalitný záhradný slnečník. Jeho úloha je jasná – poskytnúť dostatočný tieň. Či už hľadáte slnečník na terasu, na balkón, alebo k bazénu, zamerajte sa na modely s dostatočnou stabilitou a konštrukčnou pevnosťou. Ako vybrať slnečník, aby vám spoľahlivo poslúžil niekoľko sezón bez straty svojich kvalít?

Veľkosť záhradného slnečníka vyberajte podľa priestorových možností

Prvý krok svojho výberu zamerajte na veľkosť (priemer) slnečníka. Je dobré rozhodovať sa podľa plochy, ktorú chcete zatieniť (napríklad záhradné sedenie) a priestoru, kam plánujete slnečník umiestniť. Záhradný slnečník na terasu alebo pri bazén môže disponovať väčším priemerom (obľúbené sú slnečníky s priemerom 3 – 3,5 m). Slnečník na balkón má zvyčajne menší priemer. Ak vám štandardná konštrukcia v stiesnenom priestore nevyhovuje, zaujímavou voľbou je polkruhový slnečník alebo tieniaca plachta.

Slnečník s bočným zavesením alebo stredovou konštrukciou?

Klasický slnečník so stredovou konštrukciou sa nápadne ponáša na dáždnik. Ide o tradičné, rokmi preverené riešenie s dobrou stabilitou, ktorá narastá v spojení s vhodným stojanom. Možnosti nastavenia tieňa však môžu byť mierne obmedzené.

Bočný slnečník, ako jeho modernejší súrodenec, ponúka oveľa širšie možnosti naklápania a spolu s tým aj lepšiu ochranu pred slnkom, bez ohľadu na to, kde sa práve na oblohe nachádza. Slnečníky s bočnou nohou sa pre svoj atraktívny vzhľad tešia z roka na rok väčšej popularite.

Kvalitný slnečník má spoľahlivý spôsob otvárania

Naša rada – čím väčší priemer slnečníka, tým viac prihliadajte na mechanizmus otvárania a sklápania. Malé slnečníkysa otvárajú manuálne (bežný pružinový piest). Veľké slnečníky a slnečníky s bočnou nohou sa ovládajú podstatne pohodlnejšie, cez otáčaciu kľučku.

Poťah slnečníka – vzhľad, farba, odolnosť a údržba

Okrem stabilnej konštrukcie, ktorá odoláva vlhkosti a korózii, je dôležitý aj poťah slnečníka. Výber farby záleží od vášho vkusu, farebnosti domu alebo záhradného nábytku. Iné je to už pri pohľade na gramáž poťahovej látky. Látky s vyššou gramážou dokážu lepšie pohltiť slnečné žiarenie. Okrem toho sa zaujímajte o UV ochranu, odolnosť voči vode(impregnácia voči premoknutiu) a stálofarebnosť.

Stojan na slnečník – pre pevnosť, bezpečnosť a stabilitu

Na to, aby sa záhradný slnečník neprevrátil pri prvom závane vetra, potrebuje mať stabilný stojan. Ten býva priamo súčasťou balenia, alebo sa dokupuje zvlášť. Najväčšiu časť ponuky tvoria plastové, kovové a betónové stojany na slnečník. Do plastových sa pre vyššie zaťaženie dolieva voda alebo piesok.

    Filtrovanie
    43   nájdených produktov