Rebríky

Poďme spoločne vybrať rebrík, ktorý vám pomôže dosiahnuť na vaše ciele! Rebríky sa medzi sebou líšia v mnohých parametroch. Zaujímajú vás výsuvné rebríky s dosahom až na strechu alebo hľadáte skladací rebrík, ktorý dobre poslúži v interiéri a pri drobných prácach na záhrade? Pri kúpe rebríka sa okrem jeho prevedenia, veľkosti či tvaru zamerajte aj na kvalitu a hrúbku použitých materiálov a celkové spracovanie.

Filtrovanie
322   nájdených produktov
Plastová pätka F-10225 žltá k rebríkom
Sme tu pre Vás už
4 roky
Plastová pätka F-10225 žltá k rebríkom
2 500+ spokojných
zákazníkov
Plastová pätka F-10225 žltá k rebríkom
Bezpečný nákup
pre každého
Plastová pätka F-10225 žltá k rebríkom
3500+ starostlivo
vybraných produktov

Ako vybrať rebrík podľa účelu a intenzity používania?

Hobby rebríky sú prevažne menšej až strednej veľkosti, vhodné na občasné používanie v interiéri alebo exteriéri. Využijete ich pri maľovaní, výmene žiarovky, umývaní okien, ale tiež aj pri čistení odkvapov a fasády alebo strihaní stromov. Hoci sú konštrukčne jednoduchšie a ich cena je zvyčajne nižšia, ani im nesmú chýbať bezpečnostné prvky.

Na opakované a intenzívne využívanie sú vhodné profesionálne rebríky. Najčastejšie ide o multifunkčné rebríky s precíznym vysúvacím mechanizmom. Sú vytvorené tak, aby zvládali väčšiu záťaž (počet výšľapov) a spoľahlivo poslúžili stavbárom a remeselníkom.

Dĺžka rebríka, oporná výška, pracovná výška: Aký je rozdiel?

Pred kúpou rebríka odporúčame zvážiť, do akej výšky chcete dosiahnuť. Neorientujte sa však výhradne iba podľa dĺžky rebríka. Iba zriedkavo totiž môžete využiť jeho dĺžku naplno (napríklad, ak je jednodielny rebrík namontovaný pevne na stenu).

Dôležitejšia je preto pre vás tzv. oporná výška. Je o pár desiatok centimetrov menšia ako dĺžka rebríka, no hovorí o tom, v akej výške sa rebrík dotkne oporného bodu pod odporúčaným uhlom.

Pri rebríkoch sa tiež zaujímajte o hodnotu, ktorej sa hovorí pracovná výška. Hovorí o tom, kam dosiahne priemerne vysoký človek, ak bude stáť na treťom stupienku zhora. Výrobcovia totiž pre bezpečnosť neodporúčajú stáť na posledných dvoch stupienkoch rebríka.

Počet priečok rebríka: Hodnota, ktorú sa oplatí preveriť bližšie

Ako je možné, že dva približne rovnako dlhé rebríky majú odlišný počet priečok? Rozostupy medzi priečkami na rebríkoch upravuje európska norma EN 131, ktorá povoľuje ich vzdialenosť v rozsahu 25 – 30 cm. Platí pritom, že hobby rebríky majú menšie rozostupy medzi priečkami (25 – 26 cm), kvalitné profi rebríky už majú medzi priečkami väčšie vzdialenosti (28 – 30 cm).

Hmotnosť a nosnosť rebríka: Koho unesie a ako náročné bude jeho presúvanie?

Sila jednej priečky predurčuje nosnosť rebríka. Každý jeden nášlapný stupeň musí bez ohrozenia bezpečnosti uniesť užívateľa. Štandardne je nosnosť rebríkov (teda nosnosť na jednu priečku) na úrovni 150 kg.

Hmotnosť rebríka súvisí s jeho veľkosťou (dĺžka, šírka) a použitým materiálom. Zároveň má veľký dosah na tuhosť rebríka. Najpredávanejšie rebríky na domáce použitie vážia priemerne 10 – 20 kg. Dá sa s nimi dobre manipulovať a manévrovať v priestore. Nebude vám prekážať ani občasné vynášanie po schodoch. Profesionálne výsuvné rebríky (viacúčelové rebríky, trojdielne rebríky) už štandardne dosahujú hmotnosť vyššiu ako 35 kg.

Základné druhy rebríkov a ich využitie

Jeden kvalitný trojdielny rebrík môžete využiť niekoľkými spôsobmi, vždy presne podľa svojich potrieb a charakteru činnosti. Poslúži ako jednoduchý rebrík, dvojitý výsuvný rebrík, trojitý výsuvný rebrík či samostatne stojaci dvojitý “áčkový” rebrík. V ponuke rebríkov nájdete rôzne typy, vyberte si pre seba ten najlepší:

  • Schodíky: Jednoduchá, najmenšia konštrukcia, zvyčajne so širšími nášľapnými stupienkami. Jednostranné alebo obojstranné schodíky.
  • Jednodielny rebrík: Základná konštrukcia z jedného dielu, určená na opretie o stenu.
  • Dvojitý rebrík: Klasický dvoják (hliníkový alebo drevený), známy ako štafle, tvoria dva rovnaké diely spojené v hornej časti. Po rozložení je rebrík do tvaru “A”.
  • Teleskopický rebrík: Rebrík vybavený teleskopickým systémom rozkladania a skladania oceníte najmä vtedy, ak potrebujete rebrík presúvať autom.
  • Viacúčelový rebrík: Univerzálne použiteľný rebrík, ktorý sa skladá z niekoľkých dielov (dvojdielne rebríky, trojdielne rebríky). Môže byť použitý ako rovný, dvojitý, výsuvný.
  • Kĺbový rebrík: Súčasťou rebríka sú integrované kĺby. Možno ho prestavať do klasických konštrukcií aj ako menšiu plošinu.
  • Rebrík na strechu: Namiesto stabilnej základne je rebrík opatrený špeciálnymi hákmi na zavesenie o hrebeň strechy.
  • Hliníkové lešenie: Ide o lešenie zložené z viacerých stabilných modulov a vybavené rýchlymi zaisťovacími prvkami.