Potrebujete poradiť ?
0950 651 800Ratanový záhradný nábytok pôsobí dovolenkovo až luxusne. Obvykle sa páči ľuďom s moderným cítením, hodí sa do každej záhrady bez ohľadu na to v akom štýle je ladená a uspokojí potreby aj tých najnáročnejších. Dôležité je pred kúpou popremýšľať nad tým, či chcete umelý ratan alebo prírodný – ideálne je vyskúšať si záhradný nábytok z oboch materiálov a až tak urobiť konečné rozhodnutie. Je tiež nutné zvážiť svoje priestorové možnosti a nároky na údržbu, lebo inú starostlivosť bude vyžadovať umelý ratan a inú prírodný.
Či už sa rozhodnete pre drahší variant z prírodného ratanu, alebo siahnete po krásnej záhradnej sedačke z umelého ratanu, vždy dostanete komfort a pocit maximálneho oddychu.
Obsah článku
Ratanový nábytok z pravého ratanu poznáme z dovoleniek v oblastiach Indonézie a Malajzie, kde sa využíva prírodný ratan dodnes okrem iného aj v nábytkárstve, a to predovšetkým na výrobu záhradných posedení.
Ratanové sedenie dodáva záhrade, terase alebo zasklenej zimnej záhrade istú dávku luxusu, je synonymom oddychu a pokoja. Keď si pozriete ponuku výrobcov, nájdete luxusné sedačky z ratanu na ktorých si určite viete predstaviť leňošenie počas voľných dní. Niektorí majú prírodný ratan dokonca rovno v obývačke – ak takýto nábytok vhodne doladíte vankúšikmi a doplnkami, rohová sedačka z ratanu bude dominantou interiéru. Dobrá kombinovateľnosť a fakt, že sa na takomto sedení dobre oddychuje, predurčili práve ratanový nábytok na chvíle oddychu.
A je tu ešte jeden bonus navyše – vďaka tomu, že ide o úplet, dýcha nielen samotná sedačka z ratanu, ale aj vaša pokožka. Keď sa spotíte počas slnenia na ratanovom ležadle, vaša pokožka stále dobre dýcha a po slnení ho potom postačí pretrieť vlhčenou handričkou a je opäť čisté. Navyše už samotné stoličky alebo sedačky sú mäkké a príjemné, a ak k nim pridáte ešte textilné vankúšiky, ocitnete sa v raji plnom relaxu a komfortu.
Prvá otázka, ktorú budete pri kúpe riešiť, je rozhodovanie medzi prírodným a umelým ratanom. Nábytok z prírodného ratanu je cenovo náročnejší a citlivejší na zmeny teplôt. Ak teda chcete záhradné posedenie z prírodného ratanu myslite na to, že budete potrebovať miesto na jeho uskladnenie po sezóne – buď ho dáte do pivnice, alebo ho budete počas zimných dní využívať vo svojej zimnej záhade. V opačnom prípade riskujete jeho poškodenie, čo by bola obrovská škoda. Počas daždivých dní ho prikryte ochrannými plachtami určenými za zakrytie záhradného nábytku.
Prírodný ratan bude vyžadovať vašu pozornosť čo sa týka starostlivosti. Nemusíte ho natierať dvakrát ročne a brúsiť ako je tomu napríklad pri drevenom záhradnom nábytku, ale mali by ste ho občas prelakovať, aby bol chránený a zachoval si svoju krásu. Na predaj sú tiež prípravky na špeciálnu starostlivosť ako napríklad olejčeky, ktoré môžete občas takémuto nábytku dopriať. Čo sa týka čistenia, postačí jemná handrička namočená vo vlažnej vode; bez saponátov a chemických čistidiel. Takto umytý prírodný ratan potom nechajte voľne uschnúť v tieni (nikdy nie na priamom slnku). Umelý ratan je pre svoje vlastnosti tak veľmi vhodný aj do interiéru.
Umelý ratan je na starostlivosť menej náročný, ale aj napriek tomu ho nenechávajte počas mrazov len tak vonku, radšej ho zazimujte niekde v garáži alebo v pivnici, prípadne si ho viete naplno užiť aj počas zimy v zimnej záhrade so šálkou teplého čaju pri dobrej knihe kým vonku za veľkým oknom fúka vietor a sneží.
V prípade znečistenia môžete umelý ratan očistiť buď mokrou handričkou, alebo aj miernym prúdom vody zo záhradnej hadice. Po čistení ho nechajte uschnúť voľne, v tieni, bez priameho slnka.
Tu je odpoveď veľmi jednoduchá – ide o to, koľko chcete do ratanového sedenia investovať a akú životnosť očakávate.
Ak bude ratanový nábytok len v interiéry, napríklad v presklenej zimnej záhrade, môžete si dovoliť lacnejší s drevenou konštrukciou. Ak ho ale dáte vonku, drevo navlhne a keďže nebude pod ratanovým úpletom dýchať, môže veľmi rýchlo začať vlhnúť až plesnivieť.
Kovová konštrukcia je mohutná, ťažká, pôsobí masívnym dojmom. Bohužiaľ, keď záhradnú sedačku s kovovou konštrukciu dôkladne nezakryjete pred dažďom, začne korodovať a už sa toho nezbavíte. Korózia konštrukcie sa veľmi ťažko ošetruje, pretože je schovaná pod hustým úpletom.
Hliníková konštrukcia síce dvíha cenu ratanového záhradného nábytku, ale má to svoje opodstatnenie. Hliník je ľahký, ale pevný, nekoroduje a zvládne aj nejaké tie výkyvy počasia v prípade, že niekedy zabudnete svoju novú sedačku zakryť pred letným dažďom. Ak teda chcete používať ratanový nábytok vonku a očakávate dlhú životnosť, radšej priplaťte za hliníkovú konštrukciu.