Pergoly

Pergoly sa zaradili medzi najpopulárnejšie trvalé záhradné konštrukcie, ktorých prínos oceníte prevažnú časť roka. Počas horúcich letných dní poskytujú príjemný vlažný tieň a čo naviac, viaceré dokážu komplet ochrániť aj pred dažďom. Ak postavíte pergolu priamo pri dom, nemusíte sa obávať, že počas zimy strecha pergoly niektoré miestnosti zatieni. Môžete si totiž vybrať pergolu s naklápacími lamelami, posuvnou alebo rolovacou strechou.

Pergola na terasu – Výnimočné miesto na oddych za akéhokoľvek počasia

Máte pri dome väčšiu terasu, no chýbajúci presah strechy spôsobuje, že sa v lete príliš prehrieva? Pergola (kovová alebo drevená) predstavuje komplexnú ochrannú a tieniacu konštrukciu, ktorá dokáže prekryť dostatočne veľkú plochu, napríklad 2,5 × 3,5 metra. Ide o solídny priestor, kde sa zmestí celá zostava záhradného nábytku. Táto na prvý pohľad jednoduchá konštrukcia sa vyznačuje odolnosťou, pevnosťou a nadčasovým dizajnom.

Okrem miesta na oddych môže pergola poslúžiť aj pre parkovanie auta. Odporúčame zvoliť bezúdržbovú hliníkovú konštrukciu.

Kde umiestniť pergolu?

Pergola je bežne umiestnená buď priamo pri dome (montáž o stenu domu), alebo ide o samostatne stojacu pergolu v priestore (vedľa domu, pri bazéne, pri jazierku, v centre záhrady).

Pergoly a najčastejšie spôsoby zastrešenia

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako riešiť zastrešenie pergoly.

  • Pergola s pevnou strechou spoľahlivo chráni pred dažďom. Na zastrešenie sa najčastejšie používa zosilnený polykarbonát, ktorý čiastočne prepúšťa svetlo. Je nevyhnutné dodržať odporúčaný sklon strechy a zamerať sa na modely s integrovaným systémom odtoku vody.
  • Pergola s naklápacími lamelami umožňuje nastaviť intenzitu slnečných lúčov, mieru zatienenia a pri plnom zaklopení tiež ochranu pred prehánkami. Strešné lamely sa dajú ovládať podľa počasia. Ide o najobľúbenejšie prevedenie.
  • Zaťahovacia / Rolovacia pergola má strechu zo spevnenej strešnej látky a jej súčasťou je navíjací mechanizmus. Pomocou neho potom regulujete prestrešenie (a zároveň tieň). Látkové strechy sú však pri silnom daždi náchylnejšie na poškodenie, preto treba počítať s ich včasným stočením.

Bočná stena k pergole – Tienenie, aké práve potrebujete

Na konštrukciu pergoly sa dá nainštalovať bočná stena. Toto bočné zatienenie môže byť realizované ako pevné (polykarbonát), lamelové alebo roletové /posuvné. Získate tak doplnkovú ochranu pred ostrým bočným slnečným žiarením (najmä na jeseň), dažďom aj prievanom.

    Filtrovanie
    25   nájdených produktov