Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

krycie-plachty

Ako správne zazimovať bazén na konci letnej sezóny?

21. októbra 2020

Jednou z nevyhnutných úloh, každého majiteľa bazénu je na konci každej letnej sezóny, jeho zazimovanie. Správne zazimovanie je kľúčom k dlhšej životnosti bazénu a bazénového príslušenstva. Správne zazimovanie vám taktiež ušetrí prácu pri opätovnom jarnom spustení do prevádzky.

Existujú univerzálne pravidlá, či rady ako zazimovať bazén. Musíte však myslieť na to, že je rozdiel či zazimovávate zapustený či nadzemný bazén. Či ide o bazén z fólie, betónu, laminátový bazén alebo polypropylénový bazén.

V dnešnom článku sa bližšie povenujeme radám ako zazimovať nafukovacie typy bazénov a pozrieme sa taktiež bližšie na zazimovanie nadzemných bazénov s pevnými konštrukciami.

Kedy zazimovávať?

Zazimovanie bazéna by ste mali určite vykonať v čase, kedy sa denné teploty dlhodobejšie pohybujú tesne nad 10 °C a nočné teploty sa blížia k nule.

Ako zazimovať nafukovacie bazény do záhrady (Tampa)?

Ak ste majiteľom obľúbených a jednoducho použiteľných nafukovacích bazénov do záhrady, postup pri zazimovaní je taktiež veľmi jednoduchý.

tampa zahradny bazen s krycou plachtou

Ako prvé stačí bazén vypustiť. Dávajte si pozor, aby sa vypustila komplet všetka voda. Následne odmontujte hadice, prechody, skimmery a filtračné zariadenia. Ak vám na jeho spodku a stenách zostali nečistoty, umyte ich čistou vodou. Na umývanie nepoužívajte chemické prostriedky, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu plášťa ich následným pôsobením počas dlhých mesiacov uskladnenia. Po dôkladnom umytí osušte celý povrch, bazén zložte a uložte na suché miesto. Po vypustení horného prstenca môžete bazén ľahšie rozložiť, čiže jednoduchšie preschne.

Pri uskladnení by ste mali bazén rolovať a nie skladať. Pri skladaní si koledujete o vznik prehybov po povrchu celého bazénu. Ak ste bazén zložili poskladaním, je dobré ho počas zimy občasne preskladať, a tak sa môžete prehybom vo veľkej miere vyhnúť.

Miesto uskladnenia musí byť po celú dobu zimných mesiacov suché a  musia sa v ňom teploty držať v plusových hodnotách. Nezabúdajte ani na filtráciu. Bazénová filtrácia sa musí kompletne vyčistiť od usadených nečistôt. Následné skladovanie sa taktiež odporúča na mieste, kde nemrzne počas zimy a je tam zachované sucho.

Zazimovanie celoročných bazénov (Orlando)

Bazény Orlando predstavujú bazény, ktorých konštrukcia je vyrobená z vysokokvalitného plechu. Ich povrch je ošetrený galvanizáciou. Tieto typy bazénov stačí v záhrade postavať len raz a umiestnenie je celoročné. K zazimovaniu celého bazéna sa pristupuje priamo v záhrade.

orlando bazen do zahrady

Ako prvý krok je dôležité sieťkou alebo bazénovým vysávačom odstrániť nečistoty z bazénovej vody. Pri filtrácií sa odporúča prepláchnuť filtračný piesok na odstránenie všetkých usadených nečistôt. Schodíky do bazéna taktiež očistite a uložte.

Pri tomto type zazimovania voda potrebuje najväčšiu starostlivosť. Upravte jej pH tak, aby sa pohybovalo medzi 6,8 až 7,4. Chlór upravte na hodnotu 0,3 až 0,5 mg/l. Keď dosiahnete požadovanú ph bazénovej vody, môžete pristúpiť k pridávaniu ostatných chemických prípravkov, nutných k zazimovaniu bazéna.

Vodu treba následne odčerpať tak, aby bola jej hladina cca 10 cm pod skimmerom. Vratnú trysku uzavrite zátkou. Ak zátku nepoužívate znížte hladinu vody o 10 cm pod vratnú trysku.

Steny bazéna a skimmer odporúčame vyčistiť. Môžete čistiť čistou vodou alebo prípravkami priamo na to určenými.

Všetky hadice odpojte a uložte na suché miesto chránené počas zimy pred mrazom.

Odpojte filtráciu a výpustnú zátku, z ktorej treba vypustiť vodu a obidve uložte taktiež na suché miesto chránené pred mrazom.

Do vody následne pridajte prípravok určený na zazimovanie. Najlepšie je sa riadiť návodom na používanie presného prípravku.

Zamrznutá voda v bazéne spôsobuje rozpínanie sa, čiže zväčšuje svoj objem. Aby sa vám týmto rozpínaním nezničili steny bazéna, po aplikácií všetkých prípravkov vložte do bazénu aj niekoľko dilatačných plavákov. Ak nemáte takéto plaváky k dispozícií, šikovne vám pomôže aj umiestnenie niekoľkých prázdnych pet fliaš priamo do bazénu.

Na koniec bazén zakryte vhodnou plachtou. Nezabudnite ju starostlivo upevniť k podkladu, aby ju prípadný vietor nepoškodil.

Na záver môžeme teda zhrnúť, že každý typ bazénu do záhrady potrebuje svoju starostlivosť, ktorá potom do veľkej miery ovplyvní jeho životnosť. Zazimovanie nie je zložitý proces, skôr vyžaduje dôslednosť a dodržiavanie potrebných krokov. Ak sa budete držať vyššie spomínaných bodov pri daných typoch bazénov, určite sa vám váš bazén poďakuje ďalšou bezproblémovou letnou sezónou.

Ak rozmýšľate nad kúpou nového bazéna do záhrady, prečítajte si článok s radami, aký bazén si vybrať do záhrady.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar