Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

bazenova filtracia

Základné príslušenstvo k bazénom, ktoré vám nemôže chýbať!

10. septembra 2020

Obstarať si bazén je detským snom mnohých z nás. Bazén predstavuje miesto dokonalého relaxu, osvieženia v záhrade, ale aj spôsob ako pravidelne zlepšovať svoje psychické a fyzické zdravie.

Na druhej strane si, či už zapustený alebo nadzemný bazén, vyžaduje pravidelnú starostlivosť, čiže udržiavať jeho čistotu a bezpečnosť.  

Táto starostlivosť sa môže zdať náročná, a preto je najvhodnejšie pre majiteľov bazénov využiť bazénové príslušenstvo.

K príslušenstvu môžeme zaradiť niekoľko základných či vedľajších doplnkov:

  1. Bazénová hadica
  2. Krycia plachta
  3. Plávajúci dávkovač
  4. Elektrická pumpa
  5. Bazénový filter
  6. Kefa na čistenie
  7. Rebríky do bazénov
  8. Fólie
  9. Ohrevy vody
  10. Sieťky
  11. Skimmery
  12. Testery
  13. Solárne plachty
  14. Podložky
  15. Sprchy
  16. Vysávače
  17. Svetlá do bazénov

Pripravte sa na letnú sezónu, ktorá vám prinesie veľa príjemných chvíľ aj vďaka využitiu vyššie spomínaného príslušenstva k bazénom. Takto si zabezpečíte komfort a relax pri kúpaní počas letných horúčav.  

Ďalej vám v článku priblížime to najdôležitejšie bazénové príslušenstvo, ktoré bezvýhradne potrebuje k bazénu každý majiteľ.

Najdôležitejší doplnok bazéna – bazénové čerpadlo

Voda v bazéne vďaka čerpadlu cirkuluje, môžeme povedať, v uzavretom systéme. Jedna hadica privádza vodu do čerpadla, kde sa voda prečistí a druhou hadicou sa čistá voda dostane opäť do bazéna.

Pevné záhradné bazény majú prispôsobenú konštrukciu, kde sa nachádza otvor na namontovanie filtračného čerpadla. Pri nafukovacích variantoch bazénov táto možnosť chýba.

Filtračné čerpadlá dnes dostanete s pieskovým filtrom alebo máte možnosť zakúpiť kartušové filtrácie, s filtračnou vložkou, ktorú treba avšak pravidelne vymieňať. Samozrejme pri kartušovej filtrácií sa stretneme s nižšou cenou, ktorú ale s dlhodobého hľadiska vyrovná neustále dokupovanie nových filtrov. Jeden filter má životnosť len okolo jedného týždňa až mesiaca.

Pieskové filtrácie pracujú vďaka kremennému piesku, cez ktorý prúdi voda pod tlakom. Vďaka vlastnostiam piesku sa voda účinne vyčistí vrátane tých najmenších znečistení. Tak malé nečistoty napr. kartušové filtrácie nedokážu zachytiť. Pieskový filter je potrebné meniť každé 2 – 3 roky.

Nezabudnite na to, že aj filtrácia vyžaduje systematickú údržbu. Čistite filter od nečistôt najlepšie raz za 1 – 2 týždne. Čistenie je veľmi jednoduché, kedy stačí filter iba opláchnuť pod tečúcou vodou. Nezabudnite čistenie filtra urobiť aj pred zazimovaním, na konci letnej sezóny.

Pri výbere toho správneho čerpadla sa riaďte podľa veľkosti bazéna. Pri väčších bazénoch treba vyberať vysokovýkonné čerpadlá. Venujte pozornosť, tak ako objemu bazénu, tak aj jeho výstupným otvorom. Vývody sú zvyčajne vyrábané vo veľkosti 32 až 38 mm. Preto vyberajte filtračné čerpadlo s rovnakým alebo väčším priemerom, ako otvor v bazéne, aby ste zaistili voľný prietok vody. Ak však máte filtráciu s menším priemerom, dá sa to riešiť pomocou redukcií s požadovanými veľkosťami.

Čo sa týka spomínaného výkonu, pri každom čerpadle sa uvádza rozsah kapacity, ktorú čerpadlo bez problémov zvládne a malo by fungovať bezchybne. Najvhodnejšie je si zvoliť filtráciu tak, aby horná hranica tejto hodnoty bola o cca 10 % väčšia ako skutočný objem vášho bazénu. Výkon by mal byť dostatočný na to, aby sa voda v bazéne komplet prefiltrovala aspoň raz denne. Pri nízkom výkone sa môže stať, že čerpadlo nebude schopné čerpať vodu zo vzdialenejších častí bazénu, a tak nedokáže vyčistiť celý bazén. Druhá vec, ktorá môže nastať je, že prefiltrovanie celého objemu bazénu bude veľmi zdĺhavá záležitosť.

Veľmi dôležité je si zapamätať, že životnosť filtra závisí aj od úrovne pH vody vo vašom bazéne. Viac o pH nájdete v časti „Nezabúdajte na pH vody vo vašom bazéne!“ tohto článku.

Na čo slúži skimmer, a prečo by nemal chýbať ani vám?

Jeho celé meno je „čistička povrchovej vody“.  Takže hneď z názvu je jasné, že skimmer sa stará o čistotu vašej vody tak, aby zachytával akékoľvek znečistenie plávajúce na hladine vody.

Skimmer veľmi dobre spolupracuje s bazénovým čerpadlom. Kombinácia týchto dvoch zariadení vám zaručí 100 % čistenie vody. Úlohou štandardného bazénového čerpadla je čistenie vody od menších nečistôt, avšak na hladine, hlavne pri väčšom bazéne sa môžu hromadiť listy alebo iné nečistoty. S takýmito nečistotami si čerpadlo neporadí, preto je najlepším riešením využitie práve skimmeru.

Čím je lepšie dezinfikovať bazénovú vodu? Chlór alebo kyslík?

Je pravidlom, že či chceme alebo nie v bazéne sa po čase začnú tvoriť mikroorganizmy, ktoré stoja za znečistením vody v bazéne a na jeho stenách. Našťastie dnes už poznáme prostriedky, ktoré nám jednoducho pomôžu k dezinfekcii. Najčastejšími bojovníkmi sú chlór alebo kyslík. Ktorý z nich je účinnejší?

Chlórovanie

Môžeme povedať, že chlór patrí medzi najúčinnejšie produkty, čo sa týka o starostlivosť o bazénovú vodu. Taktiež je to najbežnejšie používaný prostriedok, ktorý dobre poslúži aj vo väčších bazénoch s vyšším stupňom znečistenia.

Proces prebieha tak, že sa chlór postupne uvoľňuje do vody, a tak ničí baktérie prítomné vo vode.

Metóda kyslíka

Kyslík je menej radikálny prípravok na dezinfekciu, ako je tomu pri chlóre. Kyslík je rýchla metóda bez zápachu, ktorá je veľmi dobrou alternatívou pre ľudí, ktorí sú alergický na chlór.

V boji proti riasam v záhradnom bazéne však nepochodí, musíte mu dopomôcť tabletami s aktívnym kyslíkom.

Ako sa vyhnúť „zelenej vode“ v bazéne?

Riešenie problémov tzv „zelenej vody“ je problematickejšia záležitosť. Riasy spôsobujú klzkú vrstvu sedimentu na dne a na stenách bazénov. Ak je stojaca voda v bazéne vystavená slnečným lúčom, riasy sa množia ešte viac a dokážu sa tak rozšíriť do celého bazéna. Chlór je dobrý pomocník, ale iba na určitý čas. Riasy si na chlór po čase zvyknú, čiže je za potreby pridávať ešte iné, na to určené, chemikálie.

Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa riasy už definitívne nevrátili, zabezpečte v bazéne zvýšenú cirkuláciu vody, čím sa odstránia miesta, kde chémia nedosahuje dostatočne.

Nezabúdajte na pH vody vo vašom bazéne!

Ak nechcete pri bazéne nič zanedbať, mali by ste myslieť taktiež na starostlivosť o vodu vo vašom bazéne. Ak bude mať vaša voda pH na úrovni medzi 7,0 – 7,4, účinnosť dezinfekčných prostriedkov bude najvyššia.  

Ak by vaša bazénová voda mala príliš nízke pH, môže nastať korózia kovových častí bazénu, taktiež dochádza k tzv „únave“ plastových materiálov, čo spôsobuje blednutie farieb.

Príliš vysoké ph vody v bazéne naopak spôsobuje zdravotné problémy pre užívateľov ako svrbivá a alergická pokožka, znižuje sa dezinfekcia vody, vytvárajú sa usadeniny vodného kameňa a nastáva žltkasté až hnedé sfarbenie, ktoré je viditeľné ako drsná textúra.

Veľmi dôležitá informácia na koniec je, že chémiu tabliet dávame vždy iba pomocou dávkovača alebo skimmeru. Hádzanie priamo do vody bazéna môže poškodiť steny a spodok nádrže.

Najjednoduchším spôsobom je umiestnenie špeciálnych zásobníkov na vodnú hladinu, do ktorých sa umiestnia tablety alebo granule, a tie tak automaticky distribuujú chémiu do celého bazénu.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar