Potrebujete poradiť ?
0950 651 800Tento rok nás pravdepodobne všetkých čaká trochu iné leto, oproti tým, na ktoré sme zvyknutí z predchádzajúcich rokov. Na kalendári začíname postupne rátať letné mesiace a slnko nám prináša čoraz viac slnečných a teplých dní. No rozmýšľali ste už ako bude vyzerať vaša dovolenka či váš víkendový program počas leta? Kde sa pôjdete osviežiť, keď horúčavy dosiahnu vysoké hodnoty? Túto dilemu dnes rieši pravdepodobne každý z nás, a preto je bazén na záhrade perfektným riešením, ako si užiť leto aj tento rok na plno.
Kde bazén umiestniť? Aký bazén je najvýhodnejší? Aká veľkosť bazénu je tá pravá? Ako sa v priebehu používania o bazén správne starať? Akú bazénové príslušenstvo musím zakúpiť?
Zoberte to pekne postupne a odpovedzte si na základné otázky, ktoré vám pomôžu vybrať ten najvhodnejší bazén pre vašu záhradu.
Obsah článku
Ako prvé je podstatné si zhodnotiť veľkosť vašej záhrady. Treba počítať s dostatočnou plochou, pretože myslite na to, že k okoliu bazéna pravdepodobne budete chcieť umiestniť záhradný nábytok, na oddych popri čľapotaní sa vo vode. Počítajte taktiež s úpravou okolia, napríklad dlažbou, trávnikom alebo okrasnými drevinami. Ako ďalší krok je pod bazén vhodné vybudovať betónovú dosku. Ak si bazén umiestnite na okraj vašej záhrady, môže sa stať, že si budete pripadať ako na verejnom kúpalisku. Ak nemáte iné vhodné miesto, počítajte s výsadbou drevín, no tým potrvá určitý čas vyrásť.
Problémom pri umiestňovaní bazénu môže byť prívod vody a elektrických rozvodov. Čím budú k bazénu bližšie, tým ušetríte na nákladoch a čase umiestnenia bazénu do záhrady.
Dobrým tipom je zohľadniť taktiež svetové strany, s čím sa spája dosah slnka na bazén počas dňa. Umiestnenie na východ vám dopomôže k zohriatiu vody, keďže slnko bude svietiť na hladinu už od ranných hodín. Umiestnenie západnejšie naopak zaručí v poobedných hodinách dostatok slnečných lúčov.
Samozrejme si pred kúpou bazéna treba ujasniť účel jeho využitia a taktiež, kto bude bazén využívať najčastejšie.
Ak je bazén určený pre deti a ich šantenie vo vode, určite zvážte hĺbku bazénu. Ak sa z daného dôvodu rozhodnete pre bazén s hĺbkou do jedného metra, pravdepodobne vám poslúži iba niekoľko rokov. Takýto bazén nie je dostatočne hlboký pre dospelé osoby, čo nepredstavuje pre väčšinu zákazníkov plnohodnotné využitie. Výhodným dlhodobým riešením, a to nie len s ohľadom na finančnú stránku, sú nadzemné bazény.
Ak si plánujete bazén zakúpiť hlavne kvôli športovému vyžitiu, pretože snívate mať na blízku miesto, kde si každý deň môžete bezstarostne zaplávať, určite voľte minimálne 1,2 m hlboký bazén. Pri bazéne určenom na plávanie určite počítajte s väčšou dĺžkou. Ak vaša záhrada, ale neponúka štedrý priestor, perfektne sa pre vás hodí umiestnenie protiprúdu do bazénu. Nadzemný bazén s protiprúdom vám postačí s priemerom nad 4 metre.
Ak by to mal byť rodinný bazén, menej ako cca 5 m priemer, neodporúčame.
Najlacnejšie typy bazénov predstavujú už spomínané nadzemné bazény. Cena sa odvíja od veľkosti a materiálu vyhotovenia. Lacné sú plastové prevedenia bazénov. Pri tomto type bazénu musíte rátať s kratšou životnosťou.
Medzi najobľúbenejšie patria takzvané „stavebnicové“ bazény. Tento typ bazénu umožní poskladať rozmerovo variabilné panely, takže realizovať si môžete bazén na mieru. Do vnútra bazénu sa umiestňuje vinylová fólia, ktorej životnosť je aj 20 rokov. Ak by sa vám aj fólia poškodila, jej výmena je veľmi jednoduchá.
Ďalším obľúbeným typom bazénov sú skeletové sklokompozitné a keramické bazény vyrábané ako jeden kus, podľa predom danej formy.
Ponuka bazénov na trhu je dostatočne široká a nájdete aj iné typy, hlavne nadzemných bazénov. Nadzemné bazény sú hitom už niekoľko rokov. Máte možnosť si vybrať s desiatok druhov bazénov z rôznych materiálov. Najčastejšie sa stretnete s plastovými, drevenými bazénmi s vnútornou fóliou, oceľovými, laminátovými a ďalšími typmi.
Pri výbere bazéna zvážte aj lokalitu vášho domu. Ak bývate v chladnejších častiach Slovenska, zapustený bazén nie je tým najlepším riešením. Bez vykurovania takýto typ bazénu využijete maximálne 3 mesiace do roka. Vykurovanie podstatne navyšuje náklady na prevádzku. Preto sú lacnejšie, nadzemné bazény perfektným riešením.
Vo všeobecnosti nadzemné bazény nájdete v stovkách euro, pričom pri zapustených verziách počítajte v tisíckach euro.
Bazén sa nezaobíde bez príslušenstva, ktoré vám vďačne pomôže pri dlhodobej starostlivosti. Nižšie nájdete základné časti bazénovej výbavy, ktoré by vám nemali chýbať. Samozrejme u nás nájdete oveľa viac pomocníkov pri životnosti bazénu.
Ak si v záhrade nechcete natrvalo vybetónovať dosku pod bazén, geotextilná podložka by mala byť súčasťou vašej bazénovej výbavy. Na rozdiel od linolea alebo kobercového materiálu, podložka zabraňuje tvorbe plesní na dne bazéna. Plesne spôsobuje dlhodobé pôsobenie trávy a hliny na vonkajšiu časť dna bazénu. Využitím podložky pomáhate taktiež bazénovej fólii, aby lepšie znášala nerovnosti a drobné nečistoty povrchu. Pri výbere podložky zohľadnite priemer vášho bazénu.
Bazény majú vysoké steny, ktoré nie je vždy ľahké prekonať. Schodíky sú najbežnejším príslušenstvom využívaným k bazénu. Preskakovanie alebo násilné preliezanie stien bazéna ho môže natrvalo poškodiť.
Bazénová plachta je povinná súčasť výbavy bazénu. Perfektne vám pomôže chrániť vodu od nečistôt, ktoré do nej môžu počas doby, kedy bazén nepoužívate, napadať. Taktiež chráni domáce zvieratá či vtáctvo pred utopením.
Plávajúci plastový dávkovač pre chlórové tablety vám zabezpečí postupné uvoľňovanie chlóru, čím zabezpečí stálu dezinfekciu v priebehu celej sezóny.
Efektívne vám bazénová sieťka poslúži pri zbere hmyzu, lístia či iných nečistôt z povrchu vodnej hladiny. Spoločne s bazénovou chémiou by mali poslúžiť na ochranu vody pred baktériami a nečistotami rôzneho druhu.
Skimmer je oproti bazénovej siete, automatický pomocník. Priebežne sa stará, aby prípadné nečistoty vo vode neklesli na dno. Nečistoty zachytí už na hladine, a tak prechádza tvorbe rias a mikróbov v bazéne. Prichytáva sa na nafukovací golier alebo kovovú konštrukciu bazéna.
Ak by ste mali k výberu bazénu akékoľvek ďalšie otázky, budeme radi ak nám ich zanecháte v komentároch pod článkom. Ochotne vám pomôžeme s výberom toho správneho bazéna.
Naučte sa ako sa správne starať o váš záhadný bazén a vyhnúť sa najčastejším chybám, aj vďaka nášmu ďalšiemu článku – „Najčastejšie chyby, ktoré robíte pri starostlivosti o bazén.„