Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

zena sediaca na bazene v zahrade

Najčastejšie chyby, ktoré robíte pri starostlivosti o bazén

21. septembra 2020

Bazén v záhrade ponúka miesto na schladenie po náročnom horúcom dni kedykoľvek máte chuť. Nemusíte čakať na víkend a plánovať, kde zoberiete celú rodinu schladiť sa a oddýchnuť si od vysokých letných horúčav. Deti sa do sýtosti vyšantia a dospelý si oddýchnu od všedných povinností všedného dňa. Ďalším veľkým plusom je, že nemusíte prerátavať cenu vstupného či náklady na dopravu a iné.

Toto všetko získate dnes za veľmi prijateľnú cenu, jediné čo si bazén doma vyžaduje je vaša pravidelná starostlivosť o vodu a steny bazéna.

Údržbu bazéna, čiže čistotu a kvalitu vody máte plne vo vlastných rukách takže sa nemusíte obávať alergických či iných kožných problémov, čo býva najčastejší problém hlavne u detí.

V našom článku sa dozviete, čo býva najčastejší kameň úrazu pri starostlivosti o bazén vo vlastnej domácnosti. Priblížime vám taktiež problémy, s ktorými sa najčastejšie ako majiteľ vlastného bazénu stretnete. Stručne vám poradíme, ako dané problémy čo najjednoduchšie a najefektívnejšie riešiť.

Skúšate to bez prípravkov na dezinfekciu vody

Existujú iba dve možnosti, ako riešiť bazénovú vodu a jej nezávadnosť. Prvá je, že budete vodu v bazéne každých pár dní meniť, čo sa ale nebude páčiť ani vám ani vašej peňaženke. Druhá možnosť je používať chlór či kyslík na dezinfekciu vody.

Niektorí nováčikovia v starostlivosti o bazén, majú problém so správnym a bezpečným používaním chlóru. Dôležité je ho držať v miere, kedy zlikviduje mikroorganizmy, zabráni tvorbe rias no zároveň, aby dávka chlóru nebola vysoká a pre kúpanie nebezpečná.

Najlepšie a najpraktickejšie je využitie chlóru v tabletách. Tabletu stačí dať do vody alebo plaváka, kedy sa chlór postupne uvoľňuje. Najlepšie je upraviť pH vody a následne až použiť tablety chlóru na dezinfekciu. Pri správne nastavenom pH vody, chlór pôsobí najlepšie. 

Nestaráte sa o bazénový filter

Každý, kto vlastní bazén musí používať filtráciu vody. Filtrácia za vás priebežne a dôkladne čistí vodu, a tak sa jej musíte odmeniť starostlivosťou. Ak zanedbáte túto starostlivosť zhorší sa kvalita vody v bazéne, pravdepodobne z dôvodu, že sa filtrácia zanesie. Ak nepracuje ako má vo vode sa budú hromadiť nečistoty. Ak sa vám filtrácia zanesie, zníži sa jej výkon a čerpadlo začne „nestíhať“, čo môže viesť k celkovému poškodeniu filtrácie. Ak nefunguje naplno filtrácia, nefunguje ani bazénová chémia.

Najlepšie urobíte ak filtráciu vyčistíte raz za 2 týždne. Treba si zapamätať, ako platí aj pri iných veciach, prevencia je najlepšie riešenie. Pri používaní bazénu, myslite na prácu filtra, pomáhajte mu tým, že pri vstupe do bazéna pôjdete osprchovaný a zakrývajte bazén počas nečinnosti, aby sa do vody nedostali nečistoty ako lístie či hmyz.

Nesledujete pH vody v bazéne

Hodnota pH vody je veľmi dôležitý faktor či už kvôli vášmu zdraviu ale aj čistote bazéna, ako takého.

Ideálne rozhranie pH vody v bazéne je 7,1- 7,5, čo predstavuje mierne zásaditú vodu. Ako nízke tak aj zvýšené pH nie je pre človeka či bazén vhodné. Nízke pH, spôsobuje prekyslenie prostredia, voda začína pôsobiť na telo dráždivo a taktiež sa zvyšuje riziko korózie kovových prvkov v bazéne. Ak by pH bolo vyššie ako 7,5 vo vode vzniká prostredie, v ktorom sa darí mikroorganizmom a riasam.

Na sledovanie pH vody dnes ľahko poslúžia testery s indikačnými prúžkami. Odporúčame merať pH vody pravidelne a to najmenej 2 – krát týždenne. Cena prúžkov je veľmi prijateľná, čiže nepredstavuje vysoký náklad pri údržbe bazéna. Jeden prúžok je okolo 0,10 €.

Pre udržanie pH vody v správnych číslach sa používajú na to určené prípravky, ktoré buď hodnotu pH znižujú alebo zvyšujú.

Na pár dní ste zabudli na bazén

Niekedy sa to občas stane. Zabudneme na nejaké veci, a nečudo hlavne v zhone príprav na letnú dovolenku či predĺžený víkend. Ak ste odišli na pár dní z domu a bazén ste zabudli prikryť krycou alebo solárnou plachtou, pravdepodobne vás čaká voda sfarbená do zelena, či klzký povlak na stenách bazéna. Dni, keď sa o bazén nestaráte a nepridávate bazénovú chémiu, sa hodnota pH vo vode zmení. Keď je bazén nechránený do vody sa jednoducho dostanú pomocou vetra spóry rias, a tie sa nekontrolovateľne šíria. Voda sa tak stáva zdravotne závadná.
Ak nastane takáto situácia do vody odporúčame naliať vyššiu dávku chlóru. Následne do bazéna pridajte vločkovač, ktorý spojí nečistoty do zhlukov. Takto ich zachytí filtrácia. Steny bazéna potom vyčistíte mechanicky alebo za pomoci bazénového vysávača.

spinava bazenova voda

Podcenili ste kvalitu vody vo vašom regióne

Musíte rátať s tým, že voda v jednotlivých častiach Slovenska je rôzna. Jej kvalita sa dokáže líšiť od regiónu k regiónu. Môže mať svoje špecifické vlastnosti či rôzny obsah minerálov. Pri napustení vody do bazéna sa môže stať, že sa voda zakalí na bielo. V takejto situácií sa pravdepodobne potýkate s vodou, ktorá má zvýšený práve podiel minerálov, ako je vápnik či horčík. V prípade ak používate studničnú vodu môže byť voda tvrdšia, môže mať vysoké pH. Taktiež sa môže stať, že voda obsahuje veľké množstvo častíc, ktoré filtrácia s vysokým prietokom nedokáže zachytiť. Najlepšou ochranou proti takejto vode je využitie vločkovača. Mikročastice sa spoja do zhlukov, ktoré potom už filtrácia zachytí. Takto ľahko dosiahnete čistú a priezračnú bazénovú vodu.

Riešenia najčastejších problémov, s ktorými sa môžete pri starostlivosti o bazén stretnúť

  • Voda je zelená, ale číra. Pri vode s obsahom medzi alebo železa sa vyskytujú hnedé škvrny- Pri vode s obsahom medi Alebo železa ŠÚ často hnedé škvrny – Hodnotu pH udržujte v správnom rozmedzí 7,0 – 7,4. Používajte prípravky na udržanie pH vody, chlórové tablety na dezinfekciu a vločkovač.
  • Voda je hnedá a zakalená – . Používajte prípravky na udržanie pH vody, chlórové tablety na dezinfekciu a vločkovač. Nechajte neustále pracovať obehové čerpadlo.
  • Voda je čierna a zakalená – Používajte prípravky na udržanie pH vody, chlórové tablety na dezinfekciu a vločkovač. Nechajte neustále pracovať obehové čerpadlo.
  • Voda je mliečna a zakalená – šokové chlórovanie, používajte vločkovač + nechať neustále pracovať čerpadlo.
  • Steny bazénu sú klzké – šokové chlórovanie, pridajte prípravok na čistenie rias v bazéne
  • Steny bazénu sú zdrsnenené – vypustite bazén, použite hĺbkový čistiaci prípravok, hodnotu pH následne udržiavajte v správnom rozmedzí.
  • Vyskytuje sa chlórový zápach, podráždením očí – šokové chlórovanie, zvýšte prívod čistej vody.
  • Silne peniace vody pri protiprúdových zariadeniach – zvýšte prítok čistej vody, nepoužívajte pri čistení bežne dostupné čistiace prípravky pre domácnosť.
  • Hrdzavenie – zvýšte hodnotu pH na rozmedzie 6,6 – 7,0.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *