Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

záhradný nábytok rôzneho druhu

Čo všetko zvážiť pred kúpou záhradného nábytku?

11. júla 2018

Záhradný nábytok by mal byť investíciou, lebo ako sa vraví – nie sme tak bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci. Pri naozaj kvalitnom záhradnom nábytku máte istotu, že vydrží dobre slúžiť niekoľko rokov. Ak k tomu pridáte dobrú starostlivosť, máte nábytok do záhrady zaobstaraný aj na viac ako len jedno desaťročie. Dôležité je vedieť nad čím všetkým sa treba zamyslieť ešte pred kúpou, aby ste napokon kúpili záhradný nábytok presne podľa predstáv. Čím viac informácii viete, tým ľahšie sa rozhodnete.

Materiál záhradného nábytku

Štandardným materiálom je na Slovensku už od nepamäti drevo. Drevený záhradný nábytok si mnohí pamätajú ešte z čias starých rodičov a stále zostáva nadčasovým materiálom. Drevo jednoducho nikdy nevyjde z módy, takže ak chcete zainvestovať do záhradného nábytku, potom by mohol byť správnou voľbou práve tento materiál.

Laicky môžeme rozdeliť drevo na tvrdé a mäkké. Záhradný nábytok z mäkkého dreva je síce cenovo dostupnejší, ale bohužiaľ smrek, borovica alebo aj jedľa patriace práve do kategórie mäkkých drevín sú náchylnejšie na poškodenia. Borovica sa ťažšie ošetruje nátermi a tiež nie je ľahké ju obrúsiť. Smrek často podlieha škodcom a hmyzu aj napriek ochranným náterom pretože vďaka živici je impregnácia problémová a nie veľmi účinná. Buk má tendenciu zoschnúť, vplyvom počasia napučať a pomerne skoro ho napádajú drevokazný škodcovia.

Záhradný nábytok z tvrdého dreva je už o inom. Čerešňa je takým stredom čo sa týka kvality, občas zvykne stmavnúť a je dobré takýto záhradný nábytok z čerešňového dreva schovávať pred priamym slnkom, ale inak je odolné voči škodcom. Skvelé je pevné tvrdé dubové drevo, ktoré je síce cenovo náročnejšie, ale veľmi dobre sa ošetruje a vie najlepšie odolávať počasiu, samozrejme pri správnej starostlivosti.

Určite musíme spomenúť aj teakové drevo. Ide o exotickejší druh dreva pochádzajúci z Ázie. Jedinečná štruktúra, odolnosť voči plesniam, tvrdosť a trvácnosť robia z tohto druhu dreva lídra v oblasti záhradného nábytku, aj keď u nás nabralo na popularite až v posledných rokoch. V zahraničí je však teakové drevo využívané už celé desaťročia, a to aj pri výrobe záhradného nábytku. Nevýhodou je vysoká cena, aj keď na druhej strane treba myslieť na to, že si kupujete naozaj trvácne drevo.

Záhradný nábytok z dreva

Kovový záhradný nábytok môže byť svojim prevedením minimalistický alebo aj robustnejší. Minimalistický kovový nábytok pôsobí decentne, jemne a pokiaľ si ho zaobstaráte v zelenej alebo čiernej farbe, takmer ho ani nebude vidieť. Robustnejší nábytok zvykne mať množstvo detailov, samotný kov je hrubší a určite sa v záhrade nestratí. Mnohí považujú kovový záhradný nábytok aj za okrasu, lebo dokáže byť poslednou bodkou pri zariaďovaní záhrady, a zároveň ide stále aj o účel – pohodlne sa na ňom sedí a vyžaduje len minimálnu starostlivosť. Navyše, určite ste niekedy v prímorských mestečkách aj v súčasnosti videli kaviarničky s kovovou stoličkou a malým kovovým stolčekom, kde si môžete dať dobrú kávu a prečítať noviny.

Plastový záhradný nábytok nemusí vyzerať nevkusne. V ponuke je už aj esteticky vyšperkovaný záhradný nábytok z plastu, ktorý je pevný a v rôznych farbách. Výhodou je nielen cena, ale aj vysoká odolnosť – plastu neprekáža dážď, ľahko sa prenáša na zimu do pivnice pretože je ľahký a keď sa spotíte napríklad počas opaľovania na ležadle, jednoducho ho opláchnete vodou s jemným saponátom. Skvelo sa hodí aj k bazénom, kde nevadí ak ho ošpliechate vodou.

Záhradný nábytok z ratanu je u nás konečne hitom. Ide o podobne nadčasový materiál ako je drevo. Ratan môže byť umelý alebo prírodný a je len na vás, ktorú variantu si vyberiete. Prírodný ratan je náchylnejší na zmeny počasia, umelý je odolnejší. V oboch prípadoch by ste ho však mali na zimu presunúť napríklad do zimnej záhrady, kde skvelo poslúži počas zimných dní pri popíjaní čaju. Či už si vyberiete umelý alebo prírodný ratan, stále bude záhradný nábytok z ratanu pôsobiť luxusne. Ak plánujete kúpu záhradného nábytku z tohto druhu materiálu, odporúčam vám si najskôr prečítať článok o všetkým potrebných informáciách, ktoré treba vedieť pred výberom ratanového sedenia do záhrady.

Účel záhradného nábytku

Buď plánujete pravidelné stolovanie vo svojej záhradke, alebo chcete záhradný nábytok určený skôr na relax.

Záhradný nábytok určený na relax zvykne byť mäkký, sedenie je položené nižšie a napríklad kreslá sú anatomickejšie tvarované. Predpokladá sa totiž, že v takom kresle budete dlhšie sedieť, prípadne si v ňom aj zdriemnete. Na takýto účel sa zvykne kupovať ratanový záhradný nábytok, ktorého úplet je pružný, a tak poskytuje dostatočný komfort. Navyše viete ratanové sedenie doplniť šikovnými vankúšikmi a textilnými poduškami. Medzi záhradný nábytok zameraný na komfort zaraďujeme aj mimoriadne pohodlné hojdacie siete a záhradné hojdačky.

Pre chvíle oddychu je vhodný aj kovový nábytok – malý stolček a kovové kreslo, v romantickej bielej farbe. Cez kreslo počas chladnejších dní prehodená obľúbená deka, a oáza pokoja len pre vás je hotová.

Záhradný nábytok určený na stolovanie zvykne byť napríklad drevený, konštrukčne mimoriadne pevný, ktorý viete nechať vonku počas celej sezóny a v prípade krátkodobého nečasu ho len prikryť špeciálnou plachtou určenou na ochranu vonkajšieho nábytku. Niektorí ale uprednostňujú plast, pretože plastový nábytok jednoducho rozložíte, doprajete si skvelý obed, a potom ho znovu odpracete mimo niekam do pivnice alebo zastrešenej garáže.

Umiestnenie záhradného nábytku

Najčastejšie ľudia riešia, či umiestniť nábytok pod zastrešený priestor, alebo ho umiestniť rovno do otvoreného priestoru.

Ak máte zastrešený priestor, môžete si dovoliť napríklad aj luxusnejšie sedenie z prírodného ratanu alebo drevené sedenie a taktiež kov, pretože naň nebude dopadať priame slnko počas horúcich dní, a zároveň bude nábytok chránený aj pred letným dažďom. Do otvoreného priestoru je vhodnejší napríklad kvalitný plast odolný voči UV žiareniu, teakové drevo alebo umelý ratan z materiálu s UV ochranou.

umiestnenie záhradného nábytku

Rozmery záhradného nábytku a úložné priestory

Skôr než sa vyberiete na nákup záhradného nábytku, myslite na svoje priestorové možnosti. Možno sa vám páči susedova záhradná sedačka, ale aj nemáte dostatok miesta,  bude pre vás rohová sedačka skôr utrpením než aby vám priniesla radosť.

Vždy myslite aj na priestor okolo, lebo sa potrebujete popri nábytku aj pohybovať. Nesmiete sa udierať alebo nejak výraznejšie obmedzovať. Radšej menšia sedačka doplnená kresielkom alebo taburetkami, než jedna obrovská rohová sedačka ku ktorej už nemôžete nič pridať.

V ponuke sú zaujímavé záhradné sedenia, napríklad aj ratanové záhadné rohové sedačky, ktoré však viete kedykoľvek rozkúskovať na kusové sedenie – kedykoľvek viete mať sedačku pre hostí alebo pre vlastné leňošenie, a inokedy zas kresielka ku kávičke.

Aj s malým priestorom viete šikovne čarovať. Jedno krásne kreslo z kovu, k nemu stolček a kútik pre vás je hotový. Alebo si zaobstarajte jednu záhradnú hojdačku, na ktorej sa vybláznite nielen vy, ale aj vaše deti a vnúčatká. Zaujímavým riešením môže byť aj jedna ratanová sedačka s menším stolom – viete si na nej podriemať, ale aj posedieť vo dvojici počas dlhých letných večerov. Niektorí ešte vyriešia posedenie aj jednou lavicou so stolom – ideálne nielen na stolovanie, ale ak lavicu doplníte vankúšikmi, užijete si aj komfort pri dobrom čaji.

Textílie pri záhradnom nábytku

Záhradný nábytok je často dopĺňaný textilnými doplnkami, či už ide o vankúšiky čo ste neskôr dokúpili vy, alebo boli podušky a vankúšiky už súčasťou nábytku pri kúpe.

Pri textile vždy myslite na to, aby sa dal nejakým spôsobom čistiť. Mnohé poťahy sú už našťastie na zips a dajú sa vyprať v práčke, iné je dobré prečistiť aspoň čističom určeným na textílie a následne nechať uschnúť v polotieni. Najlepšie je samozrejme pranie v práčke – nielen kvôli pohodliu, ale aj kvôli dôkladnejšiemu čisteniu od prachu, peľu a ďalších nečistôt.

Cena záhradného nábytku

Cena sa odvíja spravidla od materiálu a od kvality.

Najlacnejší zvykne byť záhradný nábytok z plastu, ale aj tu platí, že ide o kvalitu. Niektorí výrobcovia ponúkajú naozaj vysokokvalitný plastový záhradný nábytok s UV ochranou vďaka čomu nevybledne ani na priamom slnku, a samotný plast je pevný, stabilný, takže aj pohodlný.

Ak chcete drevo, môžete zakúpiť lacnejší drevený nábytok, ale aj zainvestovať do masívneho dreva. K najlacnejším patrí mäkké drevo, medzi najdrahšie zaraďujeme sedenia z teaku a dubu. Kdesi v strede je kovový záhradný nábytok, ktorý nie je tak lacný ako plast, ale často ani tak drahý ako napríklad prírodný ratan. Ratanový záhradný nábytok môže byť cenovo náročný, ak si vyberiete naozaj kvalitného výrobcu. Kvalita materiálu, opracovania, spojov a celkového prevedenia sa jednoducho premietne aj na cene.

Kam so záhradným nábytkom počas zimy?

Najideálnejšie je záhradný nábytok počas mrazov presunúť do interiéru, či už to bude garáž, zimná záhrada alebo pivnica.

Kvalitný plast, štruktúrou pevné drevo a kov vydržia aj mrazy, avšak mali by ste mať zakúpené tzv. plachty určené na zakrytie záhradného nábytku. Záhradný nábytok by ste mali prikryť aj v prípade, že zostane pod nejakým vonkajším prístreškom. Ratan (umelý aj prírodný) by ste mali v zime schovať do interiéru. Mnohí už vopred vedia, že v lete budú mať ratanovú sedačku vonku a v zime poslúži ako sedenie v presklenej zimnej záhrade.

Údržba záhradného nábytku

Starať sa treba o záhradný nábytok z akéhokoľvek materiálu. Rozdiel je však v tom, že niektoré materiály vyžadujú viac pozornosti.

Najnáročnejšie na údržbu je drevo. Na mäkké drevo ako je napríklad smrek budete potrebovať akrylové alebo lazúrové farby, a samozrejme ochranné nátery účinné proti škodcom, plesneniu a navlhnutiu dreva.

Lakované drevo je pomerne dobre chránené pred výkyvmi počasia lebo lak akoby uzatvára povrch dreva vďaka čomu ho chráni pred vlhkom. Prach sa následne z lakovaného dreva utiera už len nasucho handričkou, nikdy ho nečistíme agresívnymi čističmi a nepoužívame ani vysokotlakové čističe.

Olejované drevo je dobre chránené voči vonkajším vplyvom, podobne ako lakované drevo. Olej vsiaka do štruktúry dreva vďaka čomu ho čiastočne chráni aj zvnútra. Olejovanie by ste mali opakovať dva až trikrát ročne a niekedy je dobré použiť aj olej s pigmentami pre zachovanie farby dreva. Pred každým olejovaním je nutné drevo dôkladne očistiť dosucha a až potom začať s olejovaním. Schnúť by malo v polotieni, nikdy nie na priamom slnku.

Voskované drevo je nevhodné do záhrady, preto nájdete len minimum záhradného nábytku z voskovaného dreva. Takéto drevo je totiž stále citlivé aj napriek úprave voskom. Ak už ale takého záhradné sedenie máte, vždy ho vyutierajte do sucha po každom daždi a aspoň tri až štyrikrát ročne voskujte nanovo.

Morenie dreva sa používa najmä v prípadoch kedy chcete trošku stmaviť staršie drevo a nechať tak vyniknúť jeho štruktúru. Morením zároveň schováte drobné nedostatky. Dôležité je odstrániť z povrchu všetky staré nátery vrátane laku, prípadne aj drevo brúsiť, a až tak začať s morením. Vodeodolné moridlá treba vo vode rozrábať presne podľa návodu a obvykle dlhšie schnú (aj do 24 hodín), liehové moridlá sú rozšírenejšie lebo ich nerozrábate; sú určené na priame použitie a skôr uschnú (niektoré už aj do piatich hodín).

Starostlivosť o záhradný nábytok

Impregnácia ochráni drevený záhradný nábytok pred škodcami, preto by mala byť samozrejmosťou. Preniká do dreva a patrí k základnej starostlivosti. Používa sa pred ostatnými úpravami, aj pred lakovaním. Lazúra chráni drevo pred UV žiarením, aj keď v súčasnosti už aj lak na drevo môže obsahovať ochranu pred slnečným žiarením.

Kovový záhradný nábytok nevyžaduje veľa starostlivosti. Raz ročne ho môžete natrieť novou farbou alebo obnoviť náter proti korodovaniu, inak nevyžaduje špeciálne nátery. Ak sa korózia už objaví, viete ju efektívne odstrániť antikoróznymi prípravkami určenými na kov.

Plastový záhradný nábytok sa ošetruje najjednoduchšie. Pri bežných nečistotách si vystačíte s navlhčenou handričkou alebo ho umyjete prúdom vody. Väčšie znečistenie vyriešite jemným saponátom naneseným na mäkkú hubku, prípadne viete zakúpiť šetrné ale zároveň účinné čističe v spreji určené práve na záhradný nábytok z plastu.

Ratanový záhradný nábytok vyžaduje stredne náročnú starostlivosť. Textilné časti pri väčšine výrobcov viete šikovne vyprať, takže nejde o žiadnu namáhavú činnosť. Umelý ratan očistíte navlhčenou handričkou alebo jemnou hubkou namočenou v teplej vode, prípadne viete zakúpiť šetrné čističe v spreji na umelý ratan. Prírodný ratan očistíte prípravkom na umelý ratan, ale spravidla sa na ňom usádza minimum nečistôt.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *