Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Záhraný nábytok umelý ratan

Záhradné sedenie z umelého ratanu: základné informácie, ktoré by ste o ňom mali vedieť

27. júna 2018

Umelý ratan sa dostal do našich záhrad, terás a zimných záhrad s veľkým nadšením a dodnes jeho popularita neklesá. Niet sa čomu čudovať – kým materiály ako je plast alebo kov strácajú pod vplyvom zmien počasia svoju krásu a vyžadujú tak nemalú starostlivosť, kvalitný umelý ratan si hravo poradí s priamym slnkom i mrazom.

Krása umelého ratanu

Umelý ratan je vlastne materiál vyrábaný z odolnej polyetylénovej (PE) tkaniny, resp. hmoty. Tá vo výslednej podobe očarí nejedného zákazníka krásnym záhradným sedením najčastejšie v hnedej, sivej či zelenkavej farbe. Kvalitné záhradné sedenie z umelého ratanu zvláda štandardne teploty od -15°C do +40°C. samozrejmosťou je stálofarebnosť, t. j. nevybledne ani keď naň svieti slnko počas celého leta.

V súčasnosti poprední výrobcovia ponúkajú vylepšený umelý ratan s označením HDPE (High Density Polyethylene) čo znamená, že znesie ešte viac – môže byť vystavený teplotám od -40°C do +40°C. Vôbec ho nie je nutné odkladať na zimu preč, maximálne sa ho odporúča počas zimy prikryť niečím nepremokavým.

Materiál umelý ratan záhradný nábytok

Takéto záhradné sedenie sa dokonale hodí k bazénom keďže odolá chlóru a pohodlne sa na ňom leží aj bez osušky. Vydržia pobyt na slnku počas celého leta bez toho, aby zmenili svoju farbu alebo sa začali šúpať.

Dôležitá je konštrukcia

Kvalita umelého ratanu je samozrejme dôležitá, ale význam musíte prikladať i konštrukcii, bez ktorej by bolo záhradné sedenie nepoužiteľné. Menej kvalitné je vo všeobecnosti to z dreva, ktoré časom zvetrá. Veľmi rýchlo sa opotrebuje pod vplyvom vlhkosti a stratí svoju pevnosť. Pomerne často sa kombinuje s lacným ratanom, a preto vydrží najviac tri sezóny.

Železná konštrukcia je už o niečo lepšia ako drevo, no musí byť vhodne ošetrená prípravkami určenými na ochranu železa. Takéto záhradné sedenie má obvykle životnosť do štyroch rokov nakoľko je zvýšené riziko korózie. Nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť takéhoto nábytku, ako aj neestetická hrdza, ktorú bude časom vidieť aj voľným okom.

Za najlepšiu konštrukciu je považovaná tá z hliníka; je ľahká vďaka čomu sa takéto záhradné sedenie dobre prenáša a navyše je najtrvácnejšie. Viacerí odborníci na záhradné sedenia tvrdia, že bude slúžiť aj desať rokov.

Záhradný nábytok umelý ratan

Obľúbené záhradné sedačky

Z umelého ratanu sa vyrábajú záhradné sedačky, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú pocit luxusu a maximálneho pokoja. Ak máte väčší priestor alebo hľadáte vkusné záhradné sedenie do svojej zimnej záhrady, určite si pozrite práve takého sedačky alebo rovno celé sedacie súpravy. Niektoré si viete zaobstarať za skutočne rozumnú cenu.

Jednoduchá údržba

Umelý ratan nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Údržba sa dá jednoducho zhrnúť do pár podstatných bodov, čo a ako dodržiavať. Vo väčšine prípadov si vystačíte len s hubkou namočenou v mydlovej vode, alebo s jemným čistidlom určeným práve na umelý ratan.

Dĺžka záruky pri kúpe

Na záver spomenieme ešte dĺžku záruky na takéto záhradné posedenia z umelého ratanu, lebo sa rôznia od výrobcu k výrobcovi. Niektorí zákazníkom ponúkajú len zákonom stanovenú záruku (2 roky), kým iní vedia garantovať záruku po dobu piatich či dokonca siedmich rokov. Výnimočne sa stretnete až s deväťročnou zárukou.

Ak si chcete o ratanovom nábytku do záhrady prečítať viac, odporúčam náš článok, v ktorom sa dozviete prečo je ratanové sedenie tak veľkým miláčikom dnešnej doby.

Ak premýšľate nad kúpou ratanového záhradného nábytku – odporúčam článok, ktorý nájdete po kliknutí – tu.

Ak vás zaujíma záhradný nábytok aj z ných materiálov, u nás na stránke nájdete širokú ponuku najrôznejšieho nábytku do záhrady.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar