Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

znečistena voda v zahradnom bazene

Ako dosiahnuť čistú a zdravotne nezávadnú bazénovú vodu?

12. októbra 2020

Krásne čistá bazénová voda bez hygienických problémov je cieľ každého majiteľa bazénu. Bazény nemajú samočistiace schopnosti na rozdiel od prírodných vodných nádrží, teda sú odkázané na vaše úkony. Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že cesta za takouto vodou je problematická, ale opak je pravdou. Na trhu dnes existuje veľa prípravkov či bazénového príslušenstva, ktoré vám jednoducho pomôžu takúto vodu dosiahnuť, a čo je najdôležitejšie, aj neustále udržiavať. Nezabúdajte však, že na druhej strane dôležitú úlohu zohráva aj mechanické čistenie vody.

Na čo všetko treba teda myslieť, ak chcete bazénovú vodu držať čo v najlepšom stave?

Pozrime sa podrobne na niekoľko spôsobov ako sa starať o bazénovú vodu. Každá metóda má svoje výhody aj nevýhody, preto je na vás akou cestou údržby bazénovej vody sa vyberiete.

Ak ste ešte len pri výbere bazéna odporúčame si prečítať článok, ktorý vám pomôže s výberom bazéna aj do vašej záhrady.

Čistenie pomocou chémie

Bazénová voda nie je napádaná iba mechanickými nečistotami zo vzduchu, ako lístie či hmyz, ale taktiež rôznymi mikroorganizmami v podobe rias, baktérií a vírusov. V boji práve proti takýmto „neviditeľným“ nepriateľom je bazénová chémia tým najlepším bojovníkom. Stále najobľúbenejším riešením je použitie chlóru. Dobrou voľbou je využitie chlórových tabliet, ktoré sa vkladajú do dávkovača, a tak sa chlór do vody uvoľňuje postupne. Dávkovač sa používa buď pripevnený na stenu bazéna alebo v rámci plávajúceho zásobníka. Hodnota chlóru vo vode by sa mala pohybovať na úrovni medzi 0,3 až 0,5 mg/l a pravidelne kontrolovať. Počas letných mesiacov sa odporúča používať prípravok, ktorý zabraňuje rýchlemu odparovaniu voľného chlóru z vody tak, že ho na seba čiastočne viaže. Jeho využitím ušetríte náklady za nadbytočnú spotrebu chemických prostriedkov. Do bazéna nezabúdajte počas celej sezóny dopúšťať aj čerstvú vodu.

Okrem chlóru na trhu nájdete aj veľa iných doplnkových prostriedkov na čistenie bazénovej vody. Keď k nám zavítajú teplejšie dni a teplota vzduchu sa pohybuje nad 20 °C, môžete využiť prípravok s obsahom algicídu, ktorý pôsobí ako prevencia tvorby rias.

Ak sa vám voda v bazéne zakalila a ste si istý, že to nie je spôsobené pH vody alebo tvrdosťou vody, odporúča sa využitie vločkovača alebo prejasňovača. Vločkovač sa postará o to, že sa nečistoty budú zhlukovať do väčších celkov, ktoré tak následne filtrácia jednoducho zachytí. Prejasňovač už svojim názvom napovedá, že sa postará o priezračnú vodu. Na trhu však nájdete aj prípravky, ktoré plnia úlohu viacerých prostriedkov naraz, napr. funkciu algicída a vločkovača zároveň.

Pri úprave vody treba postupovať podľa neustále sledujúcej pH vody a tvrdosti vody, ktorú používate.

bazénová voda

Meranie pH bazénovej vody

Na meranie pH v bazéne sa používajú jednoduché testery, ktoré sa namočia do vody. Na začiatok, treba teda zistiť aké pH má vaša voda v bazéne, či je zásaditá alebo kyslá. Hodnota pH vody má veľký vplyv nie len na vaše zdravie, ale aj na správnu funkčnosť chemikálií pridávaných do vody.

Správna hodnota pH sa pohybuje od 7,0 až 7,4. Ak je vyššia spôsobuje mliečne zákaly, znižuje účinnosť chlórových prostriedkov, vyvoláva chlórový zápach, podráždenie očí a pokožky. Pri pH viac ako 7,4 dochádza k oslabeniu účinku dezinfekcie. Pri hodnotách pod 7,0 dochádza naopak k zvýšeniu korózie kovu, blednutiu materiálov, podráždeniu očí a pokožky.

Na úpravu pH sa používajú rôzne špeciálne prípravky. Hodnotu pH treba preventívne merať aspoň raz za týždeň.

Tvrdosť vody

Ďalšou dôležitou hodnotu bazénovej vody je súčet obsahu vápnika a horčíka vo vode, čiže tvrdosť vody. Na zistenie tvrdosti vody sa používajú kvapkové testery. Tvrdosť vody by nemala byť vyššia ako 18 °N. Počas obdobia kúpania sa odporúča tvrdosť vody kontrolovať raz mesačne. Ak zistíte, že sa vo vode nachádza priveľa minerálov, skráťte interval na raz za týždeň.

Na úpravu tvrdosti vody sa používajú taktiež špeciálne prípravky. Na úpravu tvrdosti vody nezabudnite vždy, keď do bazéna napustíte novú vodu.

Čistenie bez chémie

Alternatívnym spôsobom starostlivosti o vodu v bazéne sú bezchlórové prípravky. Najpoužívanejšou alternatívou je využitie aktívneho kyslíka. Takýto bezchlórový prístup k čisteniu vody ocenia hlavne ľudia s alergiami, s citlivými očami a jemnou pokožkou.

Zariadenia na bezchlórovú úpravu vody

Na čistenie vody sa používajú aj rôzne zariadenia, ktoré fungujú bez použitia chlóru.

UV lampa

UV lampa účinne a bezpečne dezinfikuje vodu pôsobením ultrafialového žiarenia typu C. Zariadenie spoľahlivo ničí baktérie, plesne a riasy, ktoré sa nachádzajú v bazénovej vode. Zariadenie je pre ľudský organizmus neškodné a takto upravená voda nedráždi oči ani citlivú pokožku.

Salinátor

Mikroprocesorom riadená elektrolýza produkuje zo slanej vody prírodný chlór, ktorý ničí baktérie a riasy. Vode popritom stačí, keď má desaťnásobne nižšiu koncentráciu soli ako v mori. Takto nedráždi pokožku ani oči a má priaznivý, liečivý účinok.

Ionizátor

Ionizátor dávkovaním iónov medzi a striebra, teda procesom ionizácie dezinfikuje bazénovú vodu. Hlavným aktívnym dezinfekčným prostriedkom je meď, vďaka čomu necítiť chlór. Ionizátor pracuje úplne automaticky.

Mechanické čistenie

Mechanické čistenie prebieha za pomoci bazénovej filtrácie. Filtrácia zaisťuje obeh vody v bazéne a jej úlohou je tak odstraňovať znečistenie z vody mechanickou cestou.

Lacnejšie systémy vhodné hlavne pre malé bazény využívajú kartušové filtre. Tieto filtre zachytávajú čiastočky väčšie ako ich póry. Vedia sa bohužiaľ rýchlo zaniesť a vyžadujú si pravidelné čistenie. Potrebná je aj výmena filtračnej náplne.

Výkonnejšou alternatívou filtrácie sú tie, ktoré majú pieskovú náplň. Pieskové filtrácie zachytia menšie nečistoty. Piesková náplň má životnosť cca 3 roky. Filtráciu treba taktiež pravidelne čistiť.

Ako vypočítať potrebnú dobu funkčnosti filtrácie počas dňa?

Čím je vyššia teplota vody v bazéne, tým rýchlejšie sa v nej organizmy rozmnožujú, teda je potrebné aby filtrácia bežala do dňa dlhšie. Denný čas prevádzky filtrácie vypočítate jednoducho.

Teplotu vody vydeľte 3 a výsledok udáva počet hodín prevádzky filtra. Ak má bazénová voda 15 stupňov postačí ak bude filter bežať 5 hodín denne. Ak voda už dosahuje 24 stupňov, potreba filtrácie je počas 8 hodín.

Rýchly návod ako sa starať o vodu v bazéne

  • pravidelne kontrolovať pH vody a udržiavať hodnotu medzi 7,0 až 7,4
  • pravidelne kontrolovať tvrdosť vody a držať ju pod hodnotou 18 °N
  • udržiavať steny a dno bazéna čisté
  • hrubé nečistoty odstraňovať bazénovým vysávačom
  • kontrolovať funkčnosť filtrácie

Váhate aké bazénové príslušenstvo nutne potrebujete k bezproblémovému fungovaniu bazénu u vás doma? Čítajte článok: „Základné bazénové príslušenstvo, ktoré vám nemôže chýbať.“

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar