Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Aneta

Ktorý spôsob úpravy povrchu dreveného záhradného nábytku ochráni najviac?

6. mája 2020

Drevený záhradný nábytok je obľúbenou súčasťou našich domácností už od nepamäti. Drevo ako materiál slúži veľmi dobre, dokonca aj niekoľko desiatok rokov, no vyžaduje si našu pravidelnú starostlivosť. Úprav povrchu dreveného nábytku poznáme niekoľko, no ktorú úpravu je vhodné si vybrať tak, aby nám čo najlepšie ochránila náš záhradný nábytok?

Lakované drevo

Lak má výbornú funkciu ochrany povrchu dreva. Vrchnú vrstvu dreva dokáže uzatvoriť, čo znamená, že vytvorí ochranný štít pred vlhkom alebo UV žiarením, zároveň do dreva vsakuje len minimálne. Lak popritom zachováva prirodzenú krásu kresby dreva.

Lakovanie dreva nám tak ušetrí čas pri následnej starostlivosti o záhradný nábytok. Dokážeme bez námahy odstrániť z povrchu prach a iné ľahké znečistenie. Keďže pri poškodení laku ostrým predmetom či drsnými čistiacimi prostriedkami dôjde k viditeľnému poškodeniu povrchu lakovanej vrstvy, odporúča na pri čistení takto ošetrenej plochy využívať jemnú vlhkú utierku a saponátové prostriedky. Neodporúča sa lakované drevo umývať vysokotlakovým čističom, ktorý by vytvoril škvrny a poškriabanie na krásne lesklom lakovanom povrchu záhradného nábytku. Ak sa škvrny alebo poškriabanie na drevenej ploche objavia, nedajú sa ničím redukovať, a tak je potrebné nové celkové nalakovanie nábytku.

Voskované drevo

Vosk, podobne ako olej, impregnuje drevo do hĺbky a zachováva jeho prirodzený vzhľad a priedušnosť. Drevo dobre chráni aj pred prípadnou vlhkosťou.

Voskované drevo však spadá do zriedkavejšej ponuky, a to hneď z dvoch dôvodov. Prvý predstavuje už samotná príprava voskovaného nábytu. Voskovanie totiž to nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Druhý dôvod je, že voskované drevo sa stáva pomerne citlivé. Na povrch voskovaného dreva nesmie pôsobiť kvapalina, takže či už stojacu alebo dažďovú vodu treba z neho odstrániť. Aby si vosk na povrchu dreva zachoval ochranný dlhodobý účinok, vrstvu vosku treba pravidelne obnovovať. Preto je voskovaný drevený nábytok využívaný hlavne v interiéri domácností.

Vosková úprava je už definitívna, vytvorí sa mastný povrch, ktorý sa už nedá lazúrovať ani lakovať.

Olejované drevo

Olejovanie dreva je pomerne jednoduchým a kvalitným riešením ochrany povrchu drevených plôch. Olej po správnom nanensení na drevený povrch, prenikne hlboko do pórov dreva a dokáže tak chrániť nábytok zárobeň z vnútra aj z vonku. Zvnútra má olej funkciu ochrany pred vysychaním, ale zároveň aj vysokou vlhkosťou prostredia. Ak sú do oleja pridané pigmenty, čiže použijete farebný olej, drevo je tak chránené aj pred zošednutím jeho farby.

Ako píšeme v odstavci vyššie olej dokáže drevo chrániť, ak je postup nanášania olejov správny. Pred olejovaním si drevo nezabudnite dôkladne vyčistiť od povrchovej špiny. Na očistenie postačí navlhčená handrička. Tento krok je veľmi dôležitý. Ak by ste drevo pred olejovaním nevyčistili špina by sa s naneseným olejom zlepila. Olejovať nábytok môžete aj bez predchádzajúceho brúsenia. Po dôkladnom očistení, olej môžete naniesť nie len štetcom, ale postačuje vám aj čistá handra. Po naolejovaní nechajte záhradný nábytok niekoľko hodín preschnúť v tieni.  Na olejovanie si vyberajte oleje bez rozpúšťadiel. Ich prítomnosť by bránila prirodzenej ochrane dreva.

Po naolejovaní sa o záhradný nábytok pravidelne starajte, a to umývaním od prachu, opäť jednoducho pomocou vlhkej utierky. Väčšie znečistenie odstránite použitím saponátu. Neodporúča sa nábytok pri umývaní výrazne namáčať. Po vyčistení ho opäť nechajte vyschnúť v tieni.

dreveny nabytok do zahrady

Lazúrované drevo

Lazúra má podobný ochranný efekt, ako je tomu pri oleji. Chráni teda drevo pred vlhkosťou.

Od oleja sa lazúra líši konzistenciou, kedy je lazúra redšia a rýchlejšie vsakuje do dreva. Bezfarebné lazúrové nátery nechránia drevo pred UV žiarením. Pigmentové lazúry zase naopak dokážu chrániť drevo aj pred slnkom. Pigmentové lazúry v porovnaní s olejom prekrývajú lepšie, dokonca dokážu urobiť svetlé drevo tmavším a prekryť špinu. Napriek týmto kvalitám po nanesení lazúry ostáva viditeľná prirodzená kresba povrchu dreva.

Lazúra v kombinácií s impregnáciou sa ľahko dostáva do hĺbky dreva a zabraňuje tak prenikaniu vlhkosti, a predchádza vzniku hniloby a plesní. Zároveň chráni pred UV žiarením a krásne zvýrazni kresbu dreva.

Pred nanesením samozrejme nábytok očistite a následne obrúste celý povrch šmirgľovým papierom.

Týmto postupom si zabezpečíte, že náter sa do dreva lepšie vpije a priľne. Lazúru potom naneste štetcom. Nebojte sa naniesť aj 2 až 3 vrstvy. Po nanesení nechajte záhradný nábytok aspoň deň poriadne vyschnúť. Pri ošetrovaní nábytku lazúrou sa odporúča natierať v polotieni, teda vyhýbať sa priamemu a prudkému slnku.

Farebný náter dreva

Farebný náter zvyšuje mechanickú odolnosť dreva a vďaka farebným pigmentom chráni proti UV žiareniu. Je dobrým pomocníkom ak chcete zjednotiť farebný odtieň dreva, skryť tmel alebo iné chybičky povrchu. Podobne ako pri lazúrach v ponuke sú rôzne syntetické a vodouriediteľné farby.

Pred farebným náterom sa na drevo nanesie impregnácia, potom je vhodné naniesť základnú farbu, a až následne vrchnú farebnú vrstvu.

Impregnácia

Napúšťadlo alebo ako ho mnohí poznajú, impregnácia, preniká hlboko do dreva a vytvára ochranu pred hmyzom, hubami, plesňami či modraním. Impregnácia slúži ako preventívna ochrana dreva. Nanáša sa vždy ako prvý náter. Optimálne fungovať bude iba ak ho nanesiete v dostatočnom množstve. Aby sa z dreva nevymylo, treba ho následne zafixovať vrchným náterom, napríklad lazúrou.

Ak by ste sa chystali impregnovať drevo, ktoré už je napadnuté hmyzom, hubami alebo plesňami, najskôr musíte zlikvidovať nežiadúce pomocou prípravkov. Huby a plesne najskôr mechanicky odstráňte, drevo následne prebrúste a ošetrite impregnačným náterom.

Neošetrený záhradný nábytok

V ponuke nájdete aj drevený záhradný nábytok, ktorý nie je ošetrený dopredu ani jednou zo spomínaných metód. Tak sa otvára pre vás otázka, ktorý typ ošetrenia si vybrať. Dokonca si môžete ponechať aj neošetrený záhradný nábytok. V tomto prípade však musíte rátať s jeho kratšou životnosťou. Neošetrený nábytok jednoduchšie podlieha vplyvom počasia či mechanickým poškodeniam.

Pri subtropických druhoch dreva sa vonkajšie ošetrenie vo veľa prípadoch nevyužíva, pretože drevo je tvrdé, a tak odolné voči rôznym poveternostným podmienkam. Neošetrenie dreva spôsobí, že drevo pôsobením rôznych poveternostných vplyvov a nečistôt stráca svoj prirodzený pekný vzhľad.

Naopak pri mäkkých drevinách  je ošetrenie povrchu dreva neodmysliteľnou súčasťou.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar