Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Teakový záhradný nábytok

Sú exotické dreviny vhodné pre váš záhradný nábytok?

22. októbra 2022

Exotické drevo, ako materiál na výrobu dreveného záhradného nábytku, k nám zavítalo už v minulosti. Avšak stále mali u nás početnejšie zastúpenie naše dreviny, ako materiál využívaný pre interiérový či exteriérový nábytok. Dnes sa tento trend mení a exotické dreviny sa stávajú v nábytkárstve čoraz viac využívaným materiálom. Je to aj vďaka tomu, akými vlastnosti sa exotické dreviny môžu pýšiť. Neraz tieto dreviny rastú v podmienkach, vďaka ktorým sú vyzbrojené silnou odolnosťou voči najrôznejším vplyvom počasia. A preto to, čo bolo v minulosti u nás s využívaním najrôznejšieho exotického materiálu tabu, dnes už neplatí.

Exotické dreviny vydržia aj 30 rokov

Exotické dreviny sú vďaka podmienkam, v ktorých rastú veľmi stabilné a ich životnosť sa vie vyšplhať aj na krásnych 30 rokov. Z hľadiska životnosti nemá drevo z exotických krajín konkurenciu. Prečo tomu tak je?

Exotické dreviny vynikajú hustotou dreva, pevnosťou a dokážu odolávať rôznym škodcom, plesniam, hubám či hnilobe. Pôsobením vlhkosti dochádza pri našich drevinách k výrazným tvarovým zmenám, čo vysoké hodnoty hustoty exotického dreva nedovolia. Neodoláva iba prírodným nástrahám, ale vyznačuje sa taktiež odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Všetky tieto vlastnosti dreva spoločne vytvorili extrémne odolné drevo, ktoré nie je vhodné len pre vašu záhradu, terasu či zimnú záhradu. Obvykle sa z neho vyrába luxusný záhradný nábytok, nábytok vhodný do wellness, kreslá a lehátka. Takisto sa stal obľúbeným materiálom aj v iných odvetviach, a to napríklad pri výrobe hudobných nástrojov, ozdôb, okien, dverí, podláh či schodov.

Ako udržať záhradný nábytok z exotických drevín v plnej kondícií?

Exotické dreviny vás nesklamú, aj keď dôjde na údržbu. Pri použití v exteriéri sú skoro bezúdržbové. Je to jeden z dôvodov, prečo sú tak obľúbené na výrobu záhradného nábytku. Ak tento druh záhradného nábytku necháte na vašej terase celoročne, mal by výkyvom počasia hravo odolať. Ak by ste však chceli pre istotu ochrániť nábytok aspoň čiastočne, odporúčame prikrývky určené priamo na záhradný nábytok. Dodatočné olejovanie je vhodné podľa presného typu exotického dreva, z ktorého je váš záhradný nábytok zhotovený. Olejovanie sa postará o zachovanie pôvodnej farby vášho nábytku do záhrady.

Viac o tom, ako sa postarať o konkrétne typy exotického dreva nájdete v článku „Cenné rady, ako správne ošetriť váš záhradný nábytok.“

Exotika vo vašej záhrade, dostupné riešenie?

Cena záhradného nábytku z exotických drevín je o niečo vyššia, ako pri našich domácich drevinách. Cena sa samozrejme odvíja od ich vysokej kvality. Cena záhradného nábytku sa odvíja aj od ich prevedenia a výrobcu.  

S akými exotickými drevinami budete najspokojnejší?

Na trhu sa dnes objavuje široký výber druhov exotických drevín. Medzi najpoužívanejšie na výrobu záhradného nábytku patria dreviny ako teak, akácia, meranti či eukalyptus. Pre milovníkov naozajstnej exotiky je na trhu aj nábytok z bambusu, banánových listov či morskej trávy. Pre svoju obľúbenosť, trvácnosť a kvalitu, všetky z týchto exotických drevín nájdete na našom e-shope Zanada.

Ak by ste mali záujem dozvedieť sa viac o materiáloch, z ktorých záhradný nábytok ponúkame, odporúčam vám náš praktický pomocník v sekcii „Materiály“.

Aby ste nemuseli ďalej hľadať, poďme si jednotlivé druhy exotických drevín predstaviť v krátkosti hneď teraz. 

Teakové drevo – nezosychavý materiál

Ako už nadpis napovedá, teak je drevo veľmi odolné voči zosychaniu. Táto vlastnosť je mu daná vďaka vysokému obsahu prírodného teakového oleja. Teakové drevo sa tak dostalo do rebríčka najcennejších a najtvrdších drevín, aké poznáme.

Ako sa o teakové drevo správne postarať? Nemusíte ho ošetrovať nejak zvlášť. Nie je náchylné ani na hnilobu. Vyznačuje sa krásnou zlatistou farbou, unikátnou štruktúrou dreva, ktoré z teaku spravili veľmi obľúbený materiál na výrobu záhradného nábytku. Ak teakový nábytok vystavíte slnku či dažďu, postupne začne zvetrávať. Takto nadobudne zaujímavú striebornú až ušľachtilú platinu. Ak chcete, aby táto farba ozvláštnila váš exteriér, počkáte si približne 2 až 3 mesiace.

Náš tip na súpravu z teaku: 

VidaXL – 7 dielna jedálenská súprava z tmavého masívu

Rozmery: 

 • Rozmery stola: (110 – 160) x 80 x 75 cm (D x Š x V)
 • Rozmery stoličky: 55 x 60 x 89 cm (Š x H x V)
vidalXL 7-dielna vonkajšia jedálenská súprava, tíkový masív 44685

Hodnotenie: ****

Súprava Vida XL sa skladá z výsuvného stola a šiestich stoličiek. Je to vhodná aj pre väčšie rodiny. Všetky časti setu majú povrchovú úpravu na báze vody. Stôl sa dá roztiahnuť až do dĺžky 160 cm, čo oceníte pri veľkom rodinnom obede. Jeho horná doska je plná, vyrobená iba z teakového dreva. Po roztiahnutí má stôl v strede otvor na slnečník. Stoličky majú po stranách opierky na ruky a vysokú chrbtovú opierku, čo vám zabezpečí pohodlné sedenie. Set je vhodný pre celú rodinu a dobre poslúži na letné posedávanie pri dobrom jedle.

Výhody: 

 • set má až 6 stoličiek na sedenie, 
 • výsuvný stôl, 
 • stôl má dieru na slnečník, 
 • stôl má plnú drevenú dosku, 
 • nábytok je ošetrený povrchovou úpravou, 
 • stoličky majú opierky na ruky a vysokú chrbtovú opierku. 

Nevýhody: 

 • súčasťou setu nie sú sedáky, 
 • set bez úložného priestoru. 

Cena: 655,99 €

Akácia – nestarnúci kúsok krásy

Drevina akácie k nám dorazila z jej rodiska vo východnej Ázií. Jej miesto medzi najobľúbenejšími drevinami pre výrobu záhradného nábytku získala vďaka dlhej trvanlivosti, tvrdosti a pevnej sile. Vašej záhrade prinesie nádherný doplnok, vďaka plamennej textúre od hnedej až po sivohnedú farbu. Popularitu jej zabezpečila odolnosť voči starnutiu a biologickej degradácií.

Znečistenia nábytku sa jednoducho zbavíte jemnou hubkou a vodou. Ak by bolo znečistenie už hlboko v dreve, stačí povrch nábytku zbrúsiť, ošetriť olejom či prípadne povrchovou farbou. 

Náš tip na nábytok z akáciového dreva:

5-dielna záhradná súprava 3057977 – krása masívu z akácie

Rozmery: 

·      Stôl: 102 x 50 x 43 cm (D x Š x V) 

·      Lavica: 119 x 67 x 83 cm (D x Š x V) 

·      Stolička: 59 x 67 x 83 cm (Š x H x V) 

vidaXL 5-dielna záhradná sedacia súprava s podložkami, akáciový masív 3057977

Hodnotenie: *****

Súprava z akáciového dreva spoľahlivo poslúži na relax celej rodine. Súprava sa skladá z dvoch priestranných sedačiek, dvoch kresiel a menšieho konferenčného stolíka. Stolík má vrchnú dosku z dreveného masívu. Neobsahuje úložný priestor. Sedačky aj kreslá majú zaoblené opierky na ruky, čím zvyšujú vaše pohodlie. Súčasťou sedenia sú aj krémovo biele podušky, ktoré setu dodajú prímorskú eleganciu. 

Výhody: 

 • set je vhodný až pre 6 osôb, 
 • stolík má plnú vrchnú dosku, 
 • podušky sú súčasťou setu, 
 • krásny, moderný dizajn. 

Nevýhody: 

 • stolík nemá úložný priestor. 

Cena: 652,99 €

Meranti – exotika Filipín

Drevina meranti je exotická drevina tropických lesov krásnej juhovýchodnej Ázie. Jej druhé meno, filipínsky mahagón, je inšpirované práve miestom odkiaľ pochádza. Je to jedna z najpoužívanejších exotických drevín, či už na výrobu nábytku alebo iných doplnkov záhrady. Záhradný nábytok z tejto dreviny je odolný voči vode, škodcom aj slnečnému žiareniu. Drevina je zaujímavá svojou citrónovou, žltohnedou až sýtou červenouhnedou.

Starostlivosť o tento druh dreva je opäť jednoduchý. Na nečistoty postačuje handra a mydlový roztok. Ak potrebuje drevo dopomôcť viac, vhodné je olejovanie teakovým olejom. 

Náš tip: 

Záhradná stolová zostava Victoria set 6 – krása čevenohnedej farby dreva meranti

Rozmery: 

 • Stôl: 180x90x74cm
 • Kreslo: 61x64x97 cm
 • Lavica: 122x68x93cm

Záhradná stolová zostava Meranti COMBI Victoria set 6

Hodnotenie: ****

Luxusná zostava Victoria 6, ktorá sa skladá z dvoch kresiel, dvoch lavíc a jedálenského stola. Set vyniká robusnou a ergonomickou konštrukciou a precíznym spracovaním. Je vyrobený z tmavo červeného dreva. Stôl má plnú dosku s otvorom na slnečník. Sedenie nie je dodávané s poduškami na sedenie. Tie sa však dajú dokúpiť. 

Výhody: 

 • krásna, nezvyčajnejšia farba dreva,
 • stôl s plnou doskou a otvorom na slnečník, 
 • možnosť doobjednať podušky na sedenie. 

Nevýhody: 

 • žiadny úložný priestor. 

Cena: 656 €

Eukalyptus – obľúbená drevina protinožcov

Eukalyptus k nám dorazil až z ďalekej krajiny protinožcov, Austrálie. Austrálčanom táto drevina ponúka nádherný pohľad na 90 metrové stromy, ktoré tak radíme medzi najvyššie na Zemi. Je zaujímavá aj svojou hustotou, tvrdosťou a zlatou farbou. Eukalyptus v spojení s teakovým olejom dokáže váš záhradný nábytok ochrániť a vy si ho spokojne môžete užívať aj dlhé roky. 

Pri bežnej údržbe používajte mydlovú vodu. Na čistenie zvoľte hubku či handru. Opäť sa neodporúča používať drôtenku, kedy môže dôjsť k poškriabaniu dreva. Eukalyptové drevo neobsahuje toľko prirodzených olejov ako nábytok z teaku. Preto nábytok napúšťajte olejom, najmä ak je pravidelne vystavený poveternostným zmenám.

Náš tip na nábytok z eukalyptu:

Záhradný úložný box – masívne eukalyptové drevo

Rozmery: 150 x 50 x 55 cm (Š x H x V)

vidaXL Záhradný úložný box 150x50x55 cm masívne eukalyptové drevo 47286

Hodnotenie: *****

Hľadáte riešenie pre dostatok úložného priestoru? Záhradný úložný box si naozaj zamilujete. Záhradný úložný box vám neposkytne len miesto na uskladnenie vecí, ale taktiež ho môžete použiť ako lavicu na sedenie. Box je pevný vďaka kovovej konštrukcii, ktorú chráni eukalyptový masív. Dosky sú upevnené tak, aby prúdil v boxe vzduch. Drevo je ošetrené prírodným olejovým náterom. Vrchná doska je z kovu. Ak chcete box používať na sedenie, odporúčame vám zadovážiť si podušku.

Výhody: 

 • pevná kovová konštrukcia, 
 • vhodné aj na sedenie, 
 • priedušný priestor boxu, 
 • pevná kovová vrchná doska na sedenie. 

Nevýhody: 

 • na sedenie si treba zadovážiť podušku. 

Cena: 441,99 €

Bambus – krásna Ázie vo vašej záhrade

Bambus rastie veľmi rýchlo, a tak vďaka tejto vlastnosti sa z neho stal obľúbený materiál na výrobu záhradného nábytku. Stonky bambusu sú typické pravidelnými uzlami.

Bambus je ako materiál veľmi silný a odolný. Má veľkú výhodu, ktorá zabezpečuje, že aj pri väčšej záťaži nepraská. Príroda mu poskytla taktiež prirodzenú odolnosť voči hmyzu. Jeho nevýhodou je naopak sklon k plesneniu vo vlhkom prostredí. Bambusový materiál vyniká vyššou odolnosť voči poškriabaniu a obúchaniu jeho povrchu.

Ak chcete vyčistiť bambusový nábytok, najlepšie vám poslúži kefa alebo vysávač. Po odstránení umyte nábytok mäkkou špongiou namočenou do mydlovej vody. Ak chcete nábytku dopomôcť pri ochrane a udržaní lesku, pravidelne ho natierajte ľanovým alebo iným olejom učeným na drevo.

Naše tipy pre dnešný článok sa minuli. Veríme, že sme vám ujasnili aké výhody so sebou prináša záhradný nábytok z exotických drevín. Ak ste milovník prírodného dreveného nábytku a chcete mu dať tu najlepšiu starostlivosť odporúčame článok „Ktorý spôsob úpravy povrchu dreveného záhradného nábytku ochráni najviac?“    

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar