Exotické drevo, ako materiál na výrobu záhradného nábytku k nám zavítalo v posledných rokoch. Naše dreviny mali silné postavenie ako materiál využívaný pre interiéry alebo v exteriéri. Exotické dreviny sú vďaka podmienkam, v ktorých rastú vyzbrojené silnou odolnosťou voči najrôznejším prírodným podmienkam. A preto to, čo bolo v minulosti u nás s využívaním dreva tabu, dnes už neplatí.

Exotické dreviny vydržia aj 30 rokov

Exotické dreviny sú teda vďaka podmienkam, v ktorých rastú veľmi stabilné a ich životnosť veľa krát presahuje 30 rokov. Z hľadiska životnosti nemá drevo z exotických krajín konkurenciu. Drevo vyniká taktiež svojou hustotou, pevnosťou a dokáže odolávať rôznym škodcom, plesniam, hubám či hnilobe. Pôsobením vlhkosti dochádza pri našich drevinách k výrazným tvarovým zmenám, čo vysoké hodnoty hustoty exotického dreva nedovolia. Neodoláva iba prírodným nástrahám, ale vyznačuje sa taktiež odolnosťou voči mechanickému poškodeniu.Všetky tieto vlastnosti dreva spoločne vytvorili extrémne odolné drevo, ktoré nie je vhodné len pre vašu záhradu, terasu, zimnú záhradu, ale aj pre súkromné či verejné wellness. Vyrába sa z neho obvykle luxusný záhradný nábytok, nábytok vhodný do wellness, kreslá a lehátka. V iných odvetviach sa takisto stal obľúbeným materiálom a to napríklad na výrobu hudobných nástrojov, ozdôb, okien, dverí, podláh a schodov.

Ako udržať záhradný nábytok z exotických drevín v plnej kondícií?

Exotické dreviny vás nesklamú, ani ak dôjde k ich údržbe. Pri použití v exteriéri sú skoro bezúdržbové. Je to jeden z dôvodov prečo sú tak obľúbené na výrobu záhradného nábytku. Ak tento druh záhradného nábytku necháte na vašej terase celoročne, mal by výkyvom počasia hravo odolať. Ak by ste však chceli pre istotu ochrániť nábytok aspoň čiastočne, odporúčame prikrývky určené priamo na záhradný nábytok. Dodatočné olejovanie je vhodné podľa presného typu exotického dreva, z ktorého je váš záhradný nábytok zhotovený. Olejovanie sa postará o zachovanie pôvodnej farby vášho nábytku do záhrady.

Exotika vo vašej záhrade, dostupné riešenie?

Cena záhradného nábytku z exotických drevín je o niečo vyššia, ako pri ratanovom nábytku či iných drevinách. Cena sa samozrejme odvíja od vysokej kvality exotických drevín. Nezúfajte však za exotiku vo vašej záhrade dnes nezaplatíte vysoké sumy. Cena tohto záhradného nábytku sa pohybuje rôzne, čo závisí od typu exotickej dreviny, veľkosti záhradného sedenia a samozrejme od dodávateľa. U nás sa ceny klasických zostáv pre štyri osoby pohybujú, napríklad pri teakovom dreve, už od 313 € – Záhradná zostava FOXI BALCONY. Pri eukalyptovom dreve ponúkame nádherné záhradné sedenie Malaga, ktoré obsahuje guľatý stôl a navodzuje tak príjemnú atmosféru vzájomnej komunikácie. Táto zostava je určená pre 5 osôb a u nás ju môžete mať za 730 €. Ak by ste chceli záhradný nábytok zo zaujímavejších a nie tak často využívaných materiálov, máme pre vás v ponuke sedenia z banánového listu. Konštrukciu tvorí pevné mahagónové drevo s výpletom z banánového listu. Takúto zostavu u nás nájdete pod menom MADRID za 260 €.V našej ponuke nájdete mnoho iných záhradných sedení pre rôzne počty osôb a z rôznych drevín.
Záhradný nábytok z banánového listu San Juan
Záhradná sedacia súprava San Juan

S akými exotickými drevinami budete najspokojnejší?

Na našom trhu už dnes nájdete viacero druhov exotických drevín. Medzi najpoužívanejšie na výrobu záhradného nábytku, vďaka svojim vlastnostiam, patria dreviny ako teak, akácia, meranti, eukalyptus a jedna z najnovších materiálov banánový list.  Pre svoju obľúbenosť, trvácnosť a kvalitu, všetky z týchto exotických drevín nájdete na našom e-shope Zanada. Ak by ste mali záujem sa dozvedieť viac o materiáloch, z ktorých záhradný nábytok ponúkame, odporúčam článok, ktorý nájdete tu.

Nezosychavý materiál – teakové drevo

Ako už nadpis napovedá, teak je drevo veľmi odolné voči zosychaniu. Táto vlastnosť je mu daná vďaka vysokému obsahu prírodného teakového oleja. Teakové drevo sa tak dostalo do rebríčka najcennejších a najtvrdších drevín, aké poznáme. Nemusíte ho ošetrovať proti hnilobe, vyznačuje sa krásnou zlatistou farbou, unikátnou štruktúrou dreva, ktoré z teaku spravili veľmi obľúbený materiál na výrobu teakového záhradného nábytku. Ak teakový záhradný nábytok vystavíte slnku a dažďu postupne začne zvetrávať, a tak nadobudne zaujímavú striebornú ušľachtilú platinu. Ak chcete, aby táto farba ozvláštnila váš exteriér, počkáte si približne 2 až 3 mesiace.

Akácia, nestarnúci kúsok krásy

Drevina akácie k nám dorazila z jej rodiska vo východnej Ázií. Jej miesto medzi najobľúbenejšími drevinami pre výrobu záhradného nábytku získala vďaka jej trvanlivosti, tvrdosti a pevnej sile. Vašej záhrade prinesie nádherný doplnok, vďaka plamennej textúre od hnedej až po sivohnedú farbu. Popularitu jej zabezpečila odolnosť voči starnutiu a biologickej degradácií.

Meranti na vrchole rebríčka

Drevina meranti je exotická drevina tropických lesoch v krásnej juhovýchodnej Ázií. Je to jedna z najpoužívanejších exotických drevín, či už na výrobu nábytku alebo iných doplnkov záhrady. Záhradný nábytok z tejto dreviny je odolný voči vode, škodcom aj slnečnému žiareniu. Drevina je zaujímavá svojou citrónovou, žltohnedou až sýtou červenouhnedou.

Eukalyptus, obľúbená drevina protinožcov

Eukalyptus k nám dorazil až z ďalekej krajiny protinožcov, Austrálie. Austrálčanom táto drevina ponúka nádherný pohľad na 90 metrové stromy, ktoré tak radíme medzi najvyššie na Zemi. Je zaujímavá aj svojou hustotou, tvrdosťou a zlatou farbou. Eukalyptus v spojení s teakovým olejom dokáže váš záhradný nábytok ochrániť a vy si ho spokojne môžete užívať aj niekoľko rokov.
Záhradný nábytok z eukalyptu
Záhradná zostava Santiago

Banánový list nepatrí do koša

Tropické až subtropické pásmo tvoria tie správne podmienky pre rast banánovníka. Túto bylinu tvorí mnoho listových stoniek s obrovskými čepeľami, ktoré dnes šikovné ruky dokážu premeniť na nádherný záhradný nábytok. Banánový záhradný nábytok sa vyrába ručne, kedy sa listy splietajú do povrazov a tie do drevených konštrukcií. Aby estetický vzhľad tohto druhu nábytku, čo najviac ozvláštnil váš domov, banánové listy sa vpletajú do kruhových ornamentov, šachovnice alebo plátov. Pohodlné sedenie na banánovom liste, ako z katalógu dovolenky, si môžete u vás doma dopriať v exteriéry aj interiéry.Exotické dreviny sú veľmi obľúbený materiál, pretože z vašej záhrady dokážu urobiť miesto exotiky, pokoja a relaxu, s pocitom letnej dovolenky v tropickej destinácií.         

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *