Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

pergola drevena zahradna

Čo umiestniť do záhrady? Altánok alebo pergolu?

31. augusta 2023

Vonkajší priestor záhrad radi využívame ako priestor na oddych a zábavu na čerstvom vzduchu. Nie sú však všetky dni slnečné a nepriazeň počasia nám občas prekazí plány. Na takéto situácie sa však dá jednoducho a prakticky pripraviť. Možností je dokonca niekoľko. Na trhu nájdete viacero dostupných možností prístreškov.

Ak by ste začali pátrať, narazíte na dva najčastejšie využívané typy prístreškov, a to altánok a pergola. Viete aký rozdiel je medzi nimi? Kedy je lepšie využiť altánok, a kedy naopak pergola poslúži lepšie? Tento článok sa pokúša objasniť rozdiely medzi altánkom a pergolou, ich základné vlastnosti a účel.

Altánok – všetko podstatné čo ste (ne)vedeli

Vo všeobecnosti môžeme za altánok považovať zastrešenú stavbu okrúhleho alebo viac-hranného priestoru, pravidelného tvaru. V obľube sú najmä jednoduché štvorcové tvary. Pri celoročných altánkoch z dreva sa stretnete aj s ostrohrannými návrhmi stavieb.

Steny altánku môžu byť plné alebo prázdne. Závisí to od preferencie, účelu využívania či umiestnenia altánku. Plné steny sa odporúčajú umiestniť tam, kde sa chcete vyhnúť fúkaniu vetra a vytvoriť si ochranu pred počasím. Altánky s prázdnymi stenami poslúžia hlavne počas letných dní. Obľúbite si v nich príjemný výhľad navôkol.

Altánok predstavuje nosnú konštrukciu, systém stĺpov, ktoré sú pevne ukotvené v zemi. Vnútro altánku môžete vybetónovať alebo položiť podlahu. Taktiež sa dá upravovať povrch altánku podľa potreby. Najčastejšie aplikujeme farebný náter, či nátery na pravidelnú starostlivosť. Starostlivosť vyžaduje hlavne drevený altánok. Spomínané platí samozrejme, pri pevne umiestnených, celoročných altánkoch.

Materiály, z ktorých môže byť altánok zhotovený sú rôzne. Ako sme spomínali vyššie, často sa stretnete s drevenými altánkami. Ak máte záujem o pevné a celoročné prevedenia môžete pristúpiť aj k murovanému typu. Obidva typy vám zaručia dlhú životnosť. Na sezónne altánky sa využíva najčastejšie hliník alebo kov, ktorý je mnoho krát doplnený látkovou strechou.

Kedy poslúži altánok najlepšie?

Altánok sa z pravidla využíva ako stavba, ktorá nás na záhrade ochráni pred prudkým slnkom, alebo prípadným dažďom či vetrom.

Zvoľte si ho aj v prípade, že túžite mať na záhrade miesto s dostatkom súkromia. Altánok si môžete umiestniť kdekoľvek v záhrade. Ak sa nachádza vo vzdialenejších častiach dvora, bude to miesto relaxu, ticha a oddychu. Budete chránení od hluku a nežiaducich pohľadov okolia.

Ak by ste potrebovali poradiť ako postupovať pri výbere miesta pre altánok odporúčame prečítať článok „Čo treba zvážiť pri výbere vhodného miesta pre záhradný altánok?“

Pergola, čo o nej vieme?

Záhradná pergola zahŕňa rôzne typy menších záhradných stavieb. Je to jednoduchá konštrukcia z nosných stĺpov či strešných trámov. Čo sa týka stien, pergola môže mať všetky steny alebo len niektoré, podľa vašej preferencie a uváženia. V podstate pre uľahčenie predstavy, si pergolu môžeme definovať ako stĺpy spojené s domom. Tvorí tak prepojenie medzi domom a záhradou.

Pergola môže byť zastrešená aj nezastrešená. V mnohých prípadoch slúži ako opora pre popínavé rastliny. Strecha pergoly tak môže byť tvorená len pomocou rastlín a vytvárať tak mierne prekrytie a ochranu. Pri zastrešených pergolách je výhoda vo väčšej využiteľnosti. Ak si neviete zvoliť medzi nezastrešenou a zastrešenou pergolou, kompromis sa dá dosiahnuť prostredníctvom sťahovacej strechy.

Pergolu môžete mať zhotovenú z rôzneho materiálu. Pri výrobe altánku taktiež môžete použiť drevo, hliník, kov, betón doplnené napr. o textílie. Rozdiel medzi materiálmi je v odolnosti a nárokoch na údržbu. Drevo ako prírodný materiál zapadne do každej záhrady, a tak drevená pergola predstavuje vhodné riešenie pre akúkoľvek záhradu a dom. Drevená pergola si ale samozrejme vyžaduje vašu pravidelnú starostlivosť. Hliníková pergola sa naopak hodí do záhrad komponovaných v modernom štýle. Hliníkové pergoly sú pevné, zároveň ľahké a nevyžadujú potrebu údržby.

Pri výbere správneho typu pergoly je dôležité si určiť účel, na ktorý vám má pergola slúžiť. Má plniť ochrannú alebo len okrasnú funkciu?

Kedy je pergola v záhrade vhodnejšia?

Pergoly sa využívajú ako útočisko s dostatkom tieňa. Slúžia vo vonkajších priestoroch ako základ pre popínavé rastliny či podpora viniča. Rastliny nám zároveň dokážu dotvoriť priestor, zútulniť pergolu a  ochrániť pred slnkom.

Pergola sa využíva aj ako ochrana záhradného alebo terasového sedenia. Pergola spĺňa základné požiadavky ochrany pred počasím, no neposkytuje tak vysokú ochranu ako altánok. Využívanie pergoly je určené na teplé mesiace roku. Ľudia ju radi využívajú ako miesto pre jedlo. Rozšíri sa tak obytný priestor vášho domu. Pergola sa môže využívať aj ako prístrešok, na ochranu auta, motorky či bicyklov.

Pergoly bez zastrešenia tvoria prechodné miesto medzi domom a záhradou. S látkovou strechou, strechou z lamiel či trámov, vytvára ochranu chodníka alebo terasy pred domom. Vytvára potrebný tieň. 

Súhrn rozdielov medzi altánkom a pergolou

Základné rozdiely medzi altánkom a pergolou:

  • Altánky majú pevnú strechu, pergoly bývajú otvorené.
  • Altánok vytvára samostatný priestor na oddych v záhrade či uskladnenie vecí, pergoly slúžia často krát len ako filtrovaný tieň, priechod…
  • Pergoly sa využívajú na podporu popínavých rastlín alebo viniča.
  • Altánky sa dajú využívať celoročne, pergoly sú určené skôr len na letné mesiace.
  • Altánky sú vhodné do väčších záhrad, pergolu si k domu môžete umiestniť aj v prípade menšieho priestoru.
  • Pergola predlžuje obytnú časť domu, altánok vytvára nový obytný priestor na ľubovolnom mieste v záhrade.
  • Do altánku môžete uskladniť rôzne potrebné veci, záhradné náradie, pergola dokáže ochrániť zaparkované auto či bicykle.

Iné typy prístreškov

V záhrade môžete využiť rôzne typy stavieb. Vždy sa jedná o určitý druh prístrešku. Každý má svoje prednosti či účel využitia. Výber závisí od veľkosti priestoru, ktorý máme pre stavbu k dispozícií.

Priblížme si teda aspoň v krátkosti ďalšie dva typy záhradných stavieb.

Veranda

Za verandu môžeme považovať úzky priestor, ktorý je pridružený k budove, či už na prízemí alebo poschodí. Priestor verandy býva prístupný z vonku aj zvnútra. Veranda môže byť presklená alebo zastrešená. Najčastejšie sa stavia ako súčasť chát. Jej priestor sa využíva na závetrie, či ako letná kuchyňa.

Pavilón

Typ stavby pavilón, ľudia poznajú od 18. storočia. Zjednodušene môžeme napísať, že pavilón predstavuje určitý druh domu bez múrov, so strechou rovnakej štruktúry. Pavilóny sú určené pre väčšie skupiny. Sú vhodné aj na oslavy či podujatia.

Prezrite si náš široký výber prístreškov, ktorý nájdete v sekcii „Slnečníky a tienenie“.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar