Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Čo treba zvážiť pri výbere vhodného miesta pre záhradný altánok?

13. októbra 2021

Altánky sú neodmysliteľnou súčasťou záhrad. Pre každého majiteľa môžu plniť inú funkciu, čo určite vplýva na výber toho správneho materiálu a v neposlednej rade aj následného umiestnenia altánku v záhrade. Altánok dokáže vytvoriť útočisko pred ostrým letným slnkom alebo naopak predstavovať útulné a príjemné miesto, ak ste obľúbenec neskorších jesenných grilovačiek. 

Dôvodov na kúpu záhradného altánku môže byť niekoľko

  • Vytvoriť miesto pre chvíle s rodinou a priateľmi
  • Úkryt pred ostrým slnkom počas leta alebo prípadnými prehánkami, 
  • Príjemne miesto na grilovačku aj počas jari alebo jesene, 
  • Miesto pre rodinné oslavy mimo domu
  • Miesto na relax po práci či počas víkendu.

Hneď na začiatku sa pozrime na dôvody, prečo je výhodné si zabezpečiť hotový altánok pre vašu záhradu. Taktiež sa pred priblížením umiestnenia altánku, povenujeme dôležitosti výberu materiálu, ktorý zohráva úlohu či už pri životnosti, alebo pri spomínanom umiestnení altánku v záhrade. 

Výhody zakúpenia hotového altánku: 

  • široký výber altánkov na trhu, 
  • kvalita prevedenia, 
  • drahšie modely altánkov zaručujú naozaj vysokú kvalitu konštrukcie, 
  • na produkt sa vzťahuje reklamácia.

Viac o kúpe altánku sa dočítate v našom článku „Uvažujete nad záhradným altánkom?

Materiál altánku

Tak ako sme už spomínali v odstavci vyššie, materiál hrá dôležitú úlohu pri výbere altánku do záhrady. Teda vždy zvážte účel altánku, požadovanú životnosť, umiestnenie, podklad a či má byť altánok pevnou súčasťou záhrady alebo ste radšej za mobilné typy altánkov. 

Poďme si v krátkosti priblížiť materiály altánkov, ktoré sú na trhu bežne dostupné: 

Drevený altánok

Záhrada je kúsok prírody u vás doma. Ak záhradu vidíte v takomto duchu určite nie je nad čím premýšľať a najlepšie je zvoliť si prírodné materiály, najideálnejšie drevo. Drevené altánky sú veľakrát zároveň to najdostupnejšie riešenie pri celoročných riešeniach. Je to príjemné spojenie funkčnosti, pevnosti a estetiky zároveň. 

Drevené altánky nájdete v rôznych prevedeniach tvarov, štvorhranné, podlhovasté či viachranné. Čiže každá záhrada si nájde presne taký altánok, aký potrebuje. Pri drevenom altánku si dajte pozor na vrchnú krytinu strechy, vyberajte naozaj kvalitné produkty. Treba počítať s tým, že drevená konštrukcia je náchylnejšia na opotrebenie vplyvom počasia. Odporúča sa tak pri drevenom altánku myslieť na pravidelnú starostlivosť pomocou vhodných náterov na drevo. Drevený altánok je vhodnejší do väčšej záhrady, pre svoju robustnosť.  

Hliníkový altánok

Hliníkový altánok sa perfektne hodí do moderného prevedenia záhrad, minimalistických prevedení domácností. Hliníková konštrukcia altánkov je ľahká ale zároveň dostatočne pevná. Hliník oxiduje, vďaka čomu vzniká oxid hlinitý, ktorý ako samotný hliník, je odolnejší voči hrdzi. 

Mínusom hliníkových altánkov môže byť nízka váha, čo spôsobuje, že altánok nie je tak odolný voči vetru ako je tomu pri drevených altánkoch. Taktiež sa hliník po čase môže odierať alebo mierne meniť farbu. Hliníkové altánky patria skôr medzi sezónne prevedenia altánkov

Oceľový

Oceľový altánok patrí medzi cenovo dostupné prevedenia. Taktiež ide o sezónny, čiže mobilný typ altánku. Oceľová konštrukcia býva potiahnutá práškovaním, ktoré chráni oceľ pred hrdzou. Avšak ak príde k poškriabaniu konštrukcie, popráškovanie sa naruší a hrdza môže opäť vzniknúť. Oceľ je mierne ťažká, čo predstavuje o trochu väčšiu odolnosť voči vetru ako pri hliníkovom prevedení. No samozrejme drevo ostáva medzi týmito troma druhy najpevnejšie a pri správnej starostlivosti najodolnejšie voči všetkým poveternostným vplyvom.  

ocelovy prenosny altanok

Sezónny vs celoročný altánok

Pri výbere si samozrejme musíme ujasniť, aký altánok pre svoju záhradu hľadáme. Poznáme dva typy altánkov, a to celoročný altánok a sezónny altánok. Sezónny typ altánku môžete skladať a rozkladať na záhradu podľa potreby alebo aktuálneho počasia. Pri tomto rozdelení altánov zohráva úlohu materiál konštrukcie, čo vyplýva aj z predchádzajúceho odseku článku o materiáloch. 

Sezónne altánky: 

  • najčastejšie využívaným materiálom je hliník a oceľ
  • dajú sa jednoducho prenášať vďaka nižšej hmotnosti, 
  • jednoducho sa rozkladajú, skladajú,
  • široké spektrum využitia (napr. na ochranu detí pred slnkom nad pieskoviskom), 
  • môžete jednoducho meniť využitie bočných stien,
  • malá odolnosť voči silnejšiemu vetru
  • je nutné uskladnenie v interiéri počas zimy.

Celoročné altánky: 

  • stabilné materiály ako drevo, 
  • máte na výber z rôzneho druhu dreva (smrekové, borovicové, či exotické ako teak),
  • vyžaduje si výber miesta, ktoré nemôžete jednoducho zmeniť
  • pevné a odolné aj voči silnému vetru, 
  • v lete sa môže z neho stať letná kuchynka s krbom, či natiahnutým prívodom vody,
  • interiér si môžete sofistikovanejšie zariadiť, vybudovať krb, umývadlo a podobne, 
  • stavba je komplikovanejšia
  • finančne náročnejšie prevedenie altánku. 

Veľkosť altánku

Pri veľkosti altánku samozrejme rozhoduje množstvo ľudí, ktorí budú altánok využívať, čiže veľkosť rodiny či kruhu priateľov, ktorí sa v ňom budú spoločne stretávať. 

Pre stretnutia ľudí do 25 osôb, vám najlepšie poslúži altánok cca 5 x 5 m, s jeho umiestnením na stred priestoru.

Pre menšie skupinky, poprípade rodinné stretnutia do cca 10 členov, môžete využiť aj rohové priestranstvá záhrady, kde 15 m2 bude optimálna veľkosť altánku, čiže približne altánok s 3,5 x 3,5 m.

Najmenšie typy altánkov, pre dvojice alebo menšie rodinky je 3 x 3 m alebo 2,5 x 2,5 m.

Umiestnenie altánku

Správne umiestnenie je naozaj pri altánku dôležité. Ak altánok umiestnite bez bližšej úvahy, môže sa stať, že jeho využitie stratí svoje opodstatnenie. 

Pri výbere miesta je dôležité brať do úvahy rovnosť terénu. Stany altánku potrebujú na umiestnenie rovný povrch. Ďalším veľmi dôležitým faktorom je výber miesta s minimálnymi poveternostnými vplyvmi. Ak altánok plánujete využiť na rodinné oslavy alebo grilovačky, určite oceníte jeho umiestnenie čo najbližšie k domu. Takto eliminujete problémy s nosením občerstvenia alebo prípadne s prívodom elektriny. 

Pri pohodlí využitia altánku je podstatné sa zamyslieť aj nad prístupom do altánku. Zvážte či potrebujete prístup zo všetkých strán, či by sa do neho ľahko vchádzalo a vychádzalo. Pri tomto rozhodovaní môžete následne zvážiť koľko bočných stien váš altánok vyžaduje. Či potrebujete vytvoriť závetrie pomocou jednej plnej steny, alebo chcete altánok nechať prístupný z každej strany.

Pri sezónnym, mobilných altánkoch si bočné steny môžete jednoducho prispôsobovať podľa potreby. Tieto ukazovatele vám pomôžu si voľbe, či altánok postavíte v strede záhrady alebo ho môžete umiestniť k plotu či domu. 

Pri umiestnení taktiež zvážte výhľad z altánku. Nie je nič horšie ako pozerať do domu susedov, alebo na cestu. Naopak zvážte aj výhľad na altánok. Myslite na pravidlo, že altánok by v záhrade nemal pôsobiť rušivo. 

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar