Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

dreveny zahradny domcek

15 tipov, ako kreatívne využiť váš záhradný domček počas celého roka

22. októbra 2023

Záhradné domčeky sa stali veľkými pomocníkmi v domácnosti. Poslúžia hlavne vtedy, keď nepostačuje priestor pivnice či garáže. Najčastejšie sa tak záhradný domček využíva na uskladnenie záhradného náradia, záhradných doplnkov, či v zime na zazimovanie záhradného nábytku. 

Záhradný domček prináša veľa nového uzavretého priestoru, bez nutnosti veľkej výstavby, vynaloženia námahy či vysokých nákladov. Stáva sa však, že priestory záhradných domčekov sa napokon nevyužívajú naplno. Niekedy vám môžu chýbať len nápady. A práve pre také situácie je tu náš článok s 15 tipmi, ako si poradiť s využitím záhradného domčeka prakticky a kreatívne. Ktorý nápad sa vám páči najviac?

Záhradný domček ako úložný priestor

Tak ako sme už načrtli v prvých odstavcoch, najčastejšie sa záhradný domček využíva na úschovu vecí. Či už je to celoročná úschova záhradného náradia alebo sezónne uskladnenie záhradného nábytku. Záhradný domček je vhodný aj na uskladnenie akýchkoľvek iných vecí, ktoré nemajú miesto u vás v interiéri. Myslite však na to, že počas zimy v ňom môžu teploty klesnúť pod nulu. Taktiež musia uložené veci odolať prípadným škodcom. 

Záhradný domček-miesto pre separovanie

Separovanie odpadu je skvelá vec. Vyžaduje si však vyhradiť dostatok miesta. Toto sa nie vždy podarí priamo v dome. Potrebujete miesto minimálne na 3 nádoby alebo koše. Ak ste v separovaní pokročilejší, nádob môže byť podstatne viac. Takéto nádoby zaberajú veľa miesta, a preto je záhradný domček vhodným miestom na separáciu. Stále tak budete mať dostatok miesta a nádoby pokope. Tie sú naviac chránené pred nepriazňou počasia. Umiestnením v domčeku sa taktiež vyhnete nepríjemnému zápachu v interiéri vášho domu.

Kuchyňa v záhrade

Letná kuchyňa na posedenia v záhrade, aj takto môže poslúžiť váš záhradný domček. Ak k vám zavíta návšteva, posadíte hostí do záhrady a šikovne pripravíte nápoje či malé občerstvenie priamo pred nimi. Postačí vám malá chladnička, pár poličiek a pracovná doska. Tento kreatívny nápad je vhodný skôr pre zdatného kutila, ktorý sa v domčeku postará aj o prívod vody a elektriky.

Kreatívny priestor pre umelecké duše

Ak ste umelecká duša určite snívate o svojom kútiku, kde budete môcť tvoriť to, čo skutočne milujete. Priestor domčeka je vhodný ako pre maliarov, sochárov, spisovateľov či iných umelcov. V pokoji záhrady určite nájdete čo potrebujete, ticho a čas na sústredenie.

Home office s dotykom prírody

Počas obdobia koronavírusu sme sa naučili pracovať z domu. Niekedy to nie je ľahké, sadnúť si za počítač kdekoľvek doma a pracovať. Človek potrebuje na prácu svoj vymedzený priestor. Takéto miesto si dokážete vytvoriť aj v záhradnom domčeku. Domček je na záhrade, kde nebudete rušení rôznymi vplyvmi, ruchom či inými členmi domácnosti. Na takýto home office však treba mať kvalitnejší záhradný domček. Vhodné je zvoliť domček s vykurovaním, aby ste ho mohli využívať počas celého roka. 

Hosťovská izba pre nenáročných

Ak potrebujete doma zariadiť miestnosť pre hostí, práve záhradný domček môže vhodne poslúžiť. Samozrejme je potrebné aby ste mali väčší, najlepšie murovaný, zaizolovaný záhradný domček s vykurovaním a prívodom vody. Do domčeka stačí umiestniť posteľ, skriňu, stôl a hosťovská izba pre nenáročných je hotová. Ak chcete jeho priestor rozšíriť, nainštalujte zvonku markízu, umiestnite svetielka a máte príjemný priestor na posedávanie počas teplých dní či nocí. 

Wellness rodinné centrum

Milujete wellness no vaša kúpeľňa je na to malá? Záhradný domček je perfektné miesto, ktoré sa dá využiť na domáce wellness. Samozrejme prívod vody a elektriky je nutný. Môžete si tu umiestniť saunu, masážne kreslá či vírivku. Veľmi obľúbené je využitie infrasany, ktorá je ako stvorená pre domáci wellness. Infrasauna prináša blahodárne účinky pre vás organizmus. Viac o infrasaunách si môžete prečítať v článku “10 najčastejších otázok pri výbere infrasauny na doma“.

Domáce kino pre celú rodinu

Kino pod hviezdami? Nádherná predstava, ktorú môžete mať vďaka záhradnému domčeku aj u vás doma. Postačí vám zaobstarať si plátno, prenosný projektor a pohodlné sedenie. Malá chladnička, mikrovlnka na prípravu pukancov, či led osvetlenie vám dotvoria atmosféru. Vaše domáce kino nebudete milovať len vy, ale aj vaše deti!

Bar pre priateľov

Predstavte si miesto, kde sa budete môcť nerušene baviť s priateľmi, porozprávať sa, dopriať si dobré jedlo či drink. Áno, hovoríme o záhradnom bare. Všetci priatelia sa k vám budú tešiť, pretože takéto miesto bude mať čarovnú atmosféru. Umiestnite si tu domáci bar so stoličkami a párty sa stane nezabudnuteľnou. Barové zostavy vhodné na záhradu nájdete aj v našej ponuke: „Ratanové sedenia“

Knižný kútik

Ak nie ste filmový nadšenec, ale radšej siahnete po dobrej knihe, tak sa záhradný domček musí stať vašou osobnou knižnicou. Poličky plné kníh, pohodlné kreslo a lampa na čítanie vyčarujú nádherné miesto, kde sa vaša fantázia môže naplno rozvinúť. 

Svet plný hier

Vcíťte sa znovu do detského sveta a vytvorte pre vaše deti kráľovstvo plné hier. Bude to miesto plné detskej radosti, miesto kde budú mať dospelí zákaz vstupu. Takéto miestočko túži mať každé dieťa. Svoje miesto úniku, hier, rozprávok a predstavivosti. 

Fitness centrum priamo doma

Veľa z nás neustále odkladá cvičenie. Sme unavení po celom dni v práci. Nestíhame popri všetkých povinnostiach. Alebo máme pocit, že to celé zhltne veľa času. Záhradný domček môže váš problém s posilňovňou navždy vyriešiť. Pár činiek, závažia, hrazda, odporová guma, stacionárny bicykel či bežiaci pás a môžete sa starať o svoje telo bez väčších problémov. Cvičte tak kedykoľvek v pohodlí domova. 

Záhradný domček ako garáž

V prvej časti článku sme písali, že sa záhradný domček najčastejšie využíva ako úložný priestor. Môže sa však stať, že vaša pivnica či garáž nemá priestoru dostatok. Na uskladnenie bicyklov, kolobežiek či motorky vám priestor poskytne práve záhradný domček. 

Kútik domáceho majstra

Či už ste rodený majster, alebo sa pomaly priúčate rôznym remeslám okolo domu, potrebujete vlastnú dielničku na majstrovanie. Do domčeka stačí umiestniť pracovnú dosku, poličky na potrebné nástroje. Ak chcete dielničku vyžívať počas celého roka, zabezpečte si zdroj elektriny na svietenie alebo ako zdroj tepla. 

Bonusový tip

Na koniec sme si pre vás pripravili jeden bonusový tip. Tip je bonusový, pretože je určený pre naozaj zručných domácich majstrov. 

Dom na strome

Máte doma malých dobrodruhov? Deti milujú všelijaké bunkre či pevnosti, kde sa môžu ukryť. Zo záhradného domčeka sa dá vytvoriť úkryt, v podobe domčeka na strome. Stačí vybrať správy strom, domček upraviť, umiestniť, doplniť rebríkom a deti sa budú tešiť novému dobrodružstvu. 

Teraz sú na rade vaše šikovné ruky, čo zo záhradného domčeka napokon vytvoria. Ktorý tip vás oslovil najviac? Prezraďte nám do komentárov, ako využijete váš záhradný domček u vás doma. 

Ak by vás zaujímalo ako sa starať o rôzne typy materiálu záhradného domčeka, určite si prečítajte článok: „Ako a kedy ošetriť záhradný domček pred sezónou?.“

Pri písaní článku sme sa inšpirovali článkom: „Záhradné domčeky – praktický a pohľadný prídavok do vašej záhrady.“

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar