Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

infrasauna v byte

10 najčastejších otázok pri výbere infrasauny na doma

12. marca 2021

1. Čo je infrasauna?

Na začiatok treba povedať, že infrasauna je o niečo odlišnejšia od klasickej suchej fínskej sauny. Má svoje špecifiká, a preto sa infrasauna stala obľúbeným riešením hlavne pre domáce využitie.

Vo vnúti infrasauny sa nachádzajú infražiariče, ktoré pôsobia na ľudský organizmus inak ako teplo z fínskej sauny. Vaše telo v saune tak neprijíma teplo z okolitého vzduchu, ktorý sa v saune vytvára, ale je prehrievané zvnútra infražiarením, ktoré preniká rovno do tkanív.

2. Aké má infrasauna účinky? Čím je špeciálna?

Teplota, ktorá sa v infrasaune udržiava je nižšia ako je tomu pri fínskej saune. Teplota sa drží v rozmedzí od 30 – 60 °C, podľa nastavenia. Neznamená to, že organizmus je prehrievaný menej ako v iných typoch sáun, práve naopak. V infrasaune sa váš organizmus zahreje dva až trikrát viac ako vo fínskej saune. A práve tým je infrasauna špeciálna.

Efekt potenia je iný ako vo fínskej saune. Teplo z infražiaričov preniká hlboko, a tak uvoľňuje napätie, napomáha svalom pri regenerácií, boľavým kĺbom a bojuje proti kŕčom. Vďaka týmto účinkom infrasaunu využívajú športovci na zahriatie pred športovým výkonom, alebo na následnú regeneráciu.

3. Je infrasauna vhodná pre každého?

Pobyt v infrasaune nie je tak náročný na organizmus ako saunovanie vo fínskej saune. Je vhodnejšia pre citlivejších ľudí. Návštevu infrasauny teda nemusia odkladať ani alergici, astmatici, deti či dokonca starší ľudia a ľudia s vysokým krvným tlakom.

Ako sme spomínali vyššie, vďaka jej účinkom je vhodná pre ľudí, ktorí pravidelne športujú. Vyhľadávajú ju aj ženy, ktoré bojujú s prejavom celulitídy či dámy, ktoré znižujú svoju hmotnosť. Všeobecne pobyt v infrasaune vedie k veľmi účinnej detoxikácií organizmu.

Saunovanie v infrasaune neprebieha na cykly, ako ste zvyknutí pri klasickom saunovaní. Samotný pobyt v infrasaune je výrazne dlhší, 30 – 40 minút.

Infrasauna je vhodná aj pri miernom prechladnutí, kedy dokáže priniesť vytúžené upokojenie akútneho stavu.

4. Kde môžem doma umiestniť infrasaunu?

Infrasauny sú vyrábané v rôznych veľkostiach. Často sa stretnete s prevedením pre jednu alebo dve osoby. Výrobcovia, takýmto spôsobom prispôsobujú infrasauny do domov alebo bytov. Takže jej umiestnenie nevyžaduje veľa voľného priestoru, preto sa umiestňuje relatívne jednoducho.

Ďalšou veľkou výhodou infrasáun je napájanie elektrickým prúdom zo zásuvky na 220 V. Príkon zodpovedá žehličke alebo varnej kanvici. Fínske sauny vyžadujú 380 V, čo v bytoch nenájdete.

5. Aké typy žiaričov sa nachádzajú v infrasaune?

Pri kúpe infrasauny sa stretnete s troma druhmi infražiaričov. Infražiariče sú rozmiestnené vždy rovnomerne na zadnej stene infrasauny. Každý typ žiaričov má svoje výhody či obmedzenia.

  • Infračervené žiariče – veľmi rýchlo sa zahrievajú. Za chvíľu sa dokážu nahriať na 500 °C. Vyžaruje z nich svetlo, čo zároveň telu pridáva ďalšie pozitívne účinky.
  • Karbónové – zahrievajú sa postupne. Zahrievajú sa približne na 170 °C. Behom cyklu idú na plný výkon cca 15 minút.
  • Keramické – zahriať sa dokážu na 300 °C. Umiestňujú sa za ochrannú mrež.

6. Z akých materiálov je vyrobená infrasauna?

Infrasana sa vyrába v podobe kabíny z odolných drevín. Najčastejšie sa stretnete s vyhotovením z cédra alebo jedľovca kanadského.

Céder je drevo s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Pre cédrové drevo je typická príjemna vôňa, ktorú môžete vo vnútri sauny cítiť.

Infrasauna vyhotovená z jedľovca nevyniká vôňou, pretože drevo je bez živice. Toto drevo je preto vhodnejšie pre alergikov.

7. Koľko energie spotrebuje infrasauna?

Infrasauna v domácnosti, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí javiť, je pomerne lacnou záležitosťou. Keďže sa napája na klasickú 220V zásuvku a cyklusy pri saunovaní sa neopakujú, jedna „návšteva“ vás bude stáť len pár centov. 

8. Čo všetko potrebujem k inštalácií infrasauny?

Inštalácia infrasauny nie je zložitou a namáhavou činnosťou. Zvládnuť by to mal každý sám, pomerne jednoducho. Infrasaunu si zakúpite rozloženú, čiže si ju pred použitím musíte zložiť.

Vyrába sa z panelov, ktoré ľahko naskladáte do seba. Panely majú v sebe zabudované potrebné zariadenia, takže stačí prepojiť konektory a môžete sa pustiť do vášho prvého domáceho saunovania.

9. Aké príslušenstvo potrebujem k infrasaune?

Štandardné prevedenie infrasauny nevyžaduje ďalšie špeciálne príslušenstvo. Niektoré infrasauny môžu mať možnosť využitia rádia, MP3 prehrávačov alebo bluetooth pripojenia. Stretnúť sa môžete aj s možnosťou využitia podlahového kúrenia.

Saunovanie v infrasaune si môžete spríjemniť rôznymi doplnkami, medzi ktoré patria najčastejšie:

  • Ionizátory – slúžia na prečistenie vzduchu, odstránenie alergénov, baktérií a vírusov. Podporujú taktiež prekrvenie pokožky a uvoľňujú dýchacie cesty.
  • Opierky chrbta – zvýšia vaše pohodlie pri saunovaní.
  • Vonné esencie – vône majú na človeka široké spektrum účinkov, či už na telo alebo ducha. Každá esencia prináša svoje blaho.
  • Peelingové soli – odstránite vďaka nim nečistoty a odumreté bunky z povrchu vášho tela.
  • Masážne rukavice – jemným trením si prekrvíte pokožku.

10. Ako sa starať o infrasaunu?

Infrasaunu máte možnosť zakúpiť s povrchovou úpravou dreva alebo bez nej. Ak ste si zvolili saunu bez povrchovej úpravy, drevo z vonkajšej strany natrite tvrdým olejovoskom. Je vhodný hlavne na zachovanie izolačných vlastností dreva.

Vo vnúti sauny sa odporúča na steny použiť parafínové oleje. Tieto oleje spoľahlivo slúžia ako impregnácia proti vlhkosti a škvrnám.

Pravidelne počas roka nezabúdajte na prečistenie celej sauny jadrovým mydlom.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar