Potrebujete poradiť ?
0950 651 800Začiatok sezóny, vonku sa oteplilo a naše myšlienky čoraz viac smerujú k záhrade. Záhradný domček celé zimné mesiace vyčkával a odolával všetkým nástrahám počasia. Celé mesiace bol vystavený striedaniu vlhka, dažďa, snehu mrazu či vetra. Takýto neúnavný nápor poveternostných vplyvov zanechá na každom materiály svoje stopy. Teraz nastal ten správny čas, čas jari, kedy sa domček opäť teší na svoju sezónu.
Aby vám aj naďalej dobre a vhodne slúžil, treba mu to zimné vyčkávanie oplatiť. Pred sezónou je tak vhodné, aby ste domček skontrolovali, našli nedostatky, opravili chyby a ošetrili jeho povrch. Viete, však ako postupovať? Čo urobiť práve pre ten váš záhradný domček?
Obsah článku
Záhradný domček by mal vašu pozornosť získať čo najskôr po zime. Najvhodnejšie sú mesiace od marca do mája. Je to hlavne z dôvodu, že slnko ešte nie je tak ostré a teploty sa držia už nad nulou. Pred ošetrením si prezrite dlhodobejšiu predpoveď na pár dní, aby vás nezaskočil dážď, čo môže byť problematické hlavne v apríli. Ak ste sa s ošetrením záhradného domčeka pozabudli a vonku je už leto, nezúfajte. Aj v takomto počasí sa domček dá renovovať. Riaďte sa pokynmi výrobcov na náteroch, ktoré hodláte aplikovať. Pracujte, keď sú teploty nižšie ako tridsať stupňov a vyhnite sa priamemu dažďu. Využite tak letné rána alebo podvečer, keď sa silné lúče slnka stiahnu.
Optimálne prostredie na natieranie je pri najviac 75 % relatívnej vlhkosti vzduchu a teplotou medzi 20-25 °C. Čím je teplota nižšia, tým pomalšie náter schne. Naopak, keby bolo príliš teplo, niektorým farbám to môže prekážať. Do dreva sa v takýchto prípadoch nestihnú vstrebať jednotlivé ťahy. Ak vonku fúka, ošetrenie by ste nemali robiť vôbec. Vietor vám do farby nafúka rôzne nečistoty, ktoré v nej už následne zostanú.
S ošetrením na jar treba začať postupne a poporiadku. Je dôležité si najskôr domček celý prejsť. Zistite škody napáchané počasím cez zimu. Ak nájdete na ňom väčšie chyby ako diery, praskliny, uvoľnené hrče, škáry v spojoch, treba ako prvé vyriešiť tieto nedostatky. Následne sa treba zamyslieť nad povrchom domčeka. V akom je stave, ako pristúpiť k jeho ošetreniu? Na novom kvalitne spracovanom domčeku, ktorého povrch bol ošetrený, impregnovaný nemusíte po prvej sezóne objaviť žiadne poškodenia. Veľakrát nie je vôbec nutnosť ošetriť povrch. Pri dlhšie používaných domčekoch je možné postrehnúť blednutie vrchnej farby, lazúr, stratu lesku na lakovaných či olejovaných povrchoch. Tmavé fľaky na povrchu, vsakovanie dažďových kvapiek či odlupovanie plochy sú už neklamné znaky, že domček potrebuje nové ošetrenie. Toto sa týka najmä drevených záhradných domčekov.
Ak pri kontrole domčeka zistíte, že sú určité jeho časti prehnité alebo poškodené od hlodavcov, hmyzu či húb, je už takéto časti vhodnejšie nahradiť celé. Takéto dosky sa pri drevených záhradných domčekoch už neoplatí brúsiť, tmeliť ani pretierať. Takéto drevo je už nenávratne zničené a je zbytočné a neekonomické ošetrovať ho drahými nátermi.
Záhradné domčeky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Od materiálu závisí ako váš domček reaguje na poveternostné vplyvy, akú má životnosť, ale hlavne ako ho treba správne ošetriť. Najčastejšie využívanými materiálmi sú drevo, plast, oceľ a hliník. Naučte sa raz a navždy, ako tieto materiály správne ošetriť.
Drevené domčeky sa zhotovujú z rôzneho druhu dreva. Využíva sa najčastejšie smrekové či dubové drevo, ktoré patrí medzi ľahko dostupné a odolné druhy dreva. Keďže je drevo prírodný materiál, treba u neho počítať s náročnejšou údržbou. Na drevo vplýva neustále počasie jeho zmeny, ale taktiež organizmy ako hmyz, huby či následná hniloba.
Ak po náročnej zime zistíte, že v drevenom záhradnom domčeku došlo k nahnívaniu určitej časti, odporúčame, ak je to možné, celú túto časť dreva vymeniť za novú.
Ak ste narazili na štrbiny či diery, na ich zaplnenie je vhodné použiť tmel. S tmelom však opatrne. Tmely majú totiž to zvyčajne iné vlastnosti ako farby či podklad. Pri neustálom striedaní vonkajších teplôt sa to môže prejaviť prasklinami alebo olupovaním vrchného náteru.
Ak ste nespozorovali vážnejšie škody, prichádza na rad ošetrenie povrchu dreva. Ak je drevo náhodou znečistené až príliš, odporúčame ho najskôr očistiť od hrubej špiny. Drevo môžete očistiť teplou vodou a kefou. Táto kombinácia odstráni prach, poprípade hlinu. Ak drevo pri čistení nasiakne vodou, vyčkajte kým sa znovu poriadne do hĺbky nevysuší. Ak máte záhradný domček, ktorý bol lakom či iným náterom ošetrený už v minulosti, nezabudnite tento pôvodný lak alebo farbu odstrániť. Na odstránenie sa využíva brúsny papier. Hrubú vrstvu je najlepšie obrúsiť hrubým brúsnym papierom. Potom následne použiť jemnejší brúsny papier na pekné zahladenie povrchu pred náterom. Pri brúsení sa zamerajte hlavne na miesta, ktoré pôsobením vonkajších vplyvov sčernali. Ak ste na brúsenie využili brúsku, myslite na to, že záverečné brúsenie je potrebné urobiť ručne, aby sa detailne a jemne prebrúsil povrch dreva.
Ak sa chystáte drevo lazúrovať, začnite vždy penetračným náterom. Penetrácia má zmysel, preto nie je vhodné ju vynechávať. Penetrácia pripraví podklad, ktorý sa stane pevnejší a vrchnú farbu udrží rovnomerne na celej ploche. Vytvára aj ochranu proti hubám a hmyzu, ktoré sa dostanú pod vrstvu farby. Penetrácia predlžuje vrchnému náteru životnosť. Farba tak nepopraská, pretože drevo sa stane odolným voči vlhkosti a nebude pracovať.
Pri natieraní je lepšie, keď drevo ošetríte niekoľkými tenšími vrstvami, ako keby ste využili len jednu hrubú. Toto pravidlo platí všeobecne pri natieraní farbami. Ak chcete, aby sa jednotlivé vrstvy spojili, musíte každý náter po jeho zaschnutí prebrúsiť veľmi jemným brúsnym papierom. Finálnu vrstvu farby už nebrúste. Odporúčame vám aplikovať najmenej dve vrstvy farby.
Drevený domček pravidelne sledujte. Sledujte ako odoláva vonkajším vplyvom, sledujte či na ňom nenastali zmeny. Podľa tohto potom stačí záhradný domček z dreva ošetrovať buď raz za rok alebo raz za dva roky. Takto domčeku zabezpečíte čo najdlhšiu životnosť.
Plast je vo svojej podstate odolný materiál. Dobre odoláva dažďu, slnku aj mrazu. Plastový povrch na priamom slnku však stráca svoju sýtosť farieb. Pred sezónou je preto dobré ho opäť premaľovať.
Plastový povrch by inak nemal zaznamenať žiadne výraznejšie poškodenia po zime. Jeho povrch bude len znečistený od prachu a dažďa. Záhradný domček tak pred náterom určite poumývajte. Stačí voda, saponát a handra. Saponát z povrchu následne dobre opláchnite. Po osušení je povrch pripravený na natieranie. Povrch plastového domčeka odporúčame pravidelne čistiť. Inak by sa mohla na povrchu vytvoriť pleseň či iné komplikácie.
Po čase sa môže plast lámať alebo popraskať, avšak za bežného využívania by mal vydržať pomerne dlhú dobu.
Máme pre vás ešte malý typ, mimo ošetrenia. Plastový domček má nízku váhu, a preto problémom môže byť jeho stabilita. Myslite na to, že domček treba poriadne ukotviť. Dobre vám na to poslúžia rôzne kotviace sady do zeme. Taktiež myslite počas zimných mesiacov na nosnosť strechy domčeka. Ak je zavalené prílišnou vrstvou snehu, môže povoliť.
Keď si vezmeme na porovnanie tieto tri materiály domčekov, oceľový či hliníkový domček má určite najviac výhod, čo sa týka odolnosti materiálu. Takéto záhradné domčeky predstavujú moderné a nízko-nákladové riešenie. Domčeky sa vyrábajú z profilovaného oceľového plechu. Povrch je pozinkovaný a ošetrený práškovým náterom. Takýto záhradný domček sa tak stáva odolný, nevyžaduje prílišnú starostlivosť a nátery nie je potrebné pravidelne obnovovať.
Máte v tom jasno? Ošetrenie domčeka je niekdy zložitejšie niekedy jednoduchšie, ale vždy stojí za to, aby vám domček zodpovedne a dlhodobo slúžil. Ako sa staráte o svoj domček vy? Pravidelne ho ošetrujete? Vidíte výsledky? Budeme radi keď nám dáte vedieť do komentára pod článok, aká je vaša skúsenosť.
Ak máte záujem si na jar zaobstarať nový záhradný domček, odporúčame pozrieť si našu ponuku rôznych typov záhradným domčekov, z ktorých si určite vyberiete aj vy.