Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

muz malujuci stenu domu s drevenym rebrikom

Vyberajte rebrík podľa účelu použitia. Ako na to?

1. decembra 2021

Práce v záhrade sú radosťou či povinnosťou všetkých majiteľov domov. Či už patríte do prvej, či druhej skupiny, potrebujete vhodného pomocníka, rebrík ktorý vám bezpečne pomôže pri prácach okolo domu. Viete aký rebrík zvoliť ak sa chystáte na čistenie odkvapov domu? Ktoré prevedenie rebríka je najvhodnejšie na zber úrody zo stromov? Čítajte a nájdite pre vás to najvhodnejšie riešenie rebríka podľa náplne práce vo vašej záhrade.

Čaká vás čistenie odkvapov? Aký rebrík je na to najvhodnejší?

Čistenie odkvapov je práca, ktorú asi mnohí z vás nemajú v obľube, no so životom v dome sa neoddeliteľne spája. Ak si rebrík kupujete primárne so zámerom používať ho na opravy a čistenie domu, do čoho spadá aj spomínané čistenie odkvapov, je podstatné si uvedomiť maximálnu výšku do ktorej sa chcete dostať.

Ak ste majiteľom jednoposchodového domu, odkvapy máte pravdepodobne nižšie, čiže trojmetrový rebrík by vám mal postačovať. Viacposchodové domy si už vyžadujú päť metrové alebo vyššie prevedenia rebríkov. Môžete samozrejme použiť rôzne prevedenia rebríkov ako štafle či dvojdielne, trojdielne alebo viacdielne rebríky. Teleskopické hliníkové varianty sú taktiež vďačným pomocníkom. Celý prehľad druhov rebríkov nájdete v článku „Ako si vybrať vhodný rebrík do záhrady?“

Z predchádzajúcich viet nám teda vyplýva, že pri práci na rebríku je dôležitá samotná dĺžka rebríka. Pozor však na fakt, že pri rebríku poznáme 3 druhy dĺžky, a to výrobnú dĺžku rebríka, pracovný výšku a opornú výšku. Pri kúpe rebríka na určitú činnosť je teda podstatné poznať pracovnú výšku, čiže výšku, kam dosiahne človek, ak stojí na 3. priečke od vrchu rebríka. 3 priečka od vrchu sa považuje za pomyselnú hranicu, pretože je komfortná na státie a stále bezpečná. Človek by mal v takomto prípade dosiahnuť cca o 1 meter vyššie ako je celková dĺžka rebríka.

Oprava strechy, čistenie komínu, aký rebrík pomôže?

Ak rebrík kupujete s cieľom opravy strechy alebo na sezónne čistenie komínu, určite je vhodné sa poobzerať po dlhších rebríkoch. Z dlhých prevedení nájdete ako klasické drevené rebríky, tak aj modernejšie hliníkové druhy. Tu treba zvážiť vašu možnosť celoročného skladovania rebríka. Viac o tom, kedy je vhodnejšie si zakúpiť drevený a kedy hliníkový rebrík sa dočítate v článku „Drevený vs hliníkový rebrík. Ktorý si vybrať?“

Pri práci na streche domu je vhodné spoločne s rebríkom využívať strešný hák, s ktorým sa bezpečne ukotvíte. Hák je skvelé využívať pri akejkoľvek práci na streche, čiže jeho kúpa nikdy nepríde nazmar.

Na väčšie výšky ako je v tomto prípade práca na streche, oprava strešnej krytiny alebo čistenie komína, je najlepšie siahnuť po trojdielnych rebríkoch, pri profesionálnejšom prístupe aj rebríky s plošinou. Na kontrolu strechy naopak postačí aj jednoduchý povrazový rebrík.

Zber úrody zo stromov – štafle, schodíky, rebrík? Ktoré prevedenie je najbezpečnejšie?

Zber jabĺk či iných dobrôt z našich stromov je ďalšia činnosť, ktorá mnohokrát prebieha naozaj vo väčších výškach. Keďže veľkosť stromov sa odlišuje a častokrát sa treba dostať úplne najvyššie ku konárom stromov, pri kúpe zvažujte osemmetrový najlepšie trojdielny rebrík. Je dôležité, aby mal rebrík dostatočne širokú základňu, ktorá zabezpečí stabilitu aj v nerovnom teréne záhrady.

Pri práci v záhrade je podstatné brať do úvahy aj nosnosť rebríka. Pri orezávaní stromov treba brať do úvahy váhu náradia, váhu motorovej píly. Vhodné sú tak rebríky s nosnosťou od 150 kg.

Pri obstrihávaní nižších stromčekov, treba byť obratnejší, vedieť sa jednoducho vytočiť, a tak je vhodné využitie skladacích schodíkov, ktoré sú následne aj veľmi dobre celoročne skladovateľné. Tu máte opäť na výber z jednostranných či dvojstranných prevedení. Do záhrady odporúčame skôr obojstranné schodíky, na ktorých sa veľmi dobre pracuje obkročmo. Jednostranné postačujú na jednoduchú prácu na doma.

dreveny rebrik

Univerzálny rebrík, existuje niečo také?

Pri odstavcoch vyššie sa určite nejeden z vás zamyslel nad tým, či mu naozaj treba ku každej činnosti iný rebrík. Bolo by to vôbec efektívne? Nestačí jeden variant rebríku pre všetky práce?

Samozrejme mať doma rôzne prevedenia rebríkov vám uľahčí prácu. Nie všade sa dá dostať len s nízkymi schodíkmi, ale naopak ani na všetky práce nie je vhodný dlhý rebrík, ktorý nevojde všade.

Najefektívnejším riešením, ktoré dobre poslúži aj pri jednoduchých prácach, tak aj pri oprave na streche domu je teleskopický rebrík. Veľkou výhodou je jeho perfektná skladnosť. Dá sa plne zložiť, a tak sa vojde do auta či domácej skrine. Pri teleskopických rebríkoch je dôležité dať si pozor na ich spracovanie, hlavne na časť kĺbov a plastových častí rebríka, ktoré bývajú najviac namáhané. Ak ste sa rozhodli zakúpiť si teleskopický rebrík je lepšie zainvestovať do profesionálneho prevedenia rebríka. Takto budete mať istotu, že vám rebrík vydrží naozaj dlhodobo. Keďže to bude váš pomocník pre rôzne práce, neobávajte sa vyššej ceny, ktorá sa vám naozaj vráti.

Ako rebrík správne postaviť?

Ďalšia zásadná vec, ktorá má veľký vplyv na vašu bezpečnosť. Podklad pod rebríkom musí byť rovný, pevný, musí sa nešmýkať. Správny uhol rebríka je taktiež dôležitý. Jednoduché rebríky by sa mali opierať o pevné plochy.

Pár zásadných vecí, ktoré si treba pri správnom postavení rôznych prevedení rebríkov zapamätať:

– priečky rebríka musia byť vodorovné,

– štafle by mali byť roztvorené na plnú šírku,

– rebríky neposúvajte nikdy do nového postavenia z hora,

– stojte tak, aby bolo vylúčené preklopenie do strany,

– rebríky nepoužívajte na premostenie.

Ako rebrík bezpečne používať?

Pravidlom je, že rebríky sú vhodné na ľahšie práce okolo domu, ktoré trvajú len určitú dobu. Na dlhodobé využívanie, práce ktoré trvajú celý deň sú vhodnejšie lešenia alebo aspoň rebríky s plošinou.

Čo sa týka samotného pobytu na rebríku, vždy by ste mali používať protišmykové topánky. Pri výstupe aj vzostupe majte vždy voľné ruky a pohybujte sa čelom k rebríku. Pred výstupom na rebrík vždy skontrolujte stabilitu rebríka. Pracovné nástroje noste v pracovnej zástere, pracovnom opasku alebo v kapse na náradie. Vyhnite sa nadmernému postrannému zaťaženiu, ktoré napr. vzniká pri vŕtaní. V exteriéri rebrík nepoužívajte pri nepriaznivom počasí ako je silný vietor. Pri práci s rebríkom na verejných komunikáciách nezabudnite označiť priestor varovnými tabuľami.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar