Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

zahradny dreveny rebrik

Ako si vybrať vhodný rebrík do záhrady?

22. novembra 2021

Rebrík je nezameniteľná súčasť každej domácnosti. Je najlepší priateľ šikovných kutilov, či pravá ruka nejedného záhradkára. Pri výbere by ste sa preto nemali ponáhľať a zamyslieť sa nad jednotlivými parametrami, tak aby vyhovoval vašim požiadavkám. Rebrík by mal hlavne zabezpečiť váš komfort, stabilitu a bezpečnosť pri práci. Keďže výber na trhu je široký, a nie vždy je jednoduché si vybrať, pripravili sme pre vás praktického sprievodcu výberom rebríkov.

Nech sa páči, začítajte sa nižšie a po dnešnej lekcii si budete viac ako schopný vybrať ten váš, váš prvý domáci spoľahlivý rebrík.

Základné rozdelenie rebríkov

Rebríkov je v predajniach toľko, že by sa v tom človek pri prvom nákupe mohol jednoducho stratiť. Ako si vybrať ten správny rebrík? Čoho sa na začiatku pri výbere držať? Poďme pekne od základov a priblížme si rozdelenie rebríkov do niekoľkých kategórií, podľa spôsobu ich prevedenia.

Jednoduchý rebrík – rebrík, ktorý má jednu nemennú dĺžku. Nedá sa teda ani vysunúť, ale ani zložiť. Pri používaní ho treba oprieť o podklad, napr. stenu domu alebo strom pre potrebnú stabilitu.

Dvojdielny rebrík – skladá sa z dvoch rebríkov. Má dve možnosti využitia. Môžeme ich použiť ako dva oddelené klasické rebríky. Druhá možnosť je použiť ho ako výsuvný rebrík. Môžete využiť doplnky ako špeciálne nástavce , ktoré vyrovnajú výšku rebríka, ak sa vám stane, že na jednej strane stojíte na vyššom schode ako na strane druhej.

Trojdielny rebrík – o tomto prevedení rebríka môžeme tvrdiť, že patrí medzi vyhľadávané prevedenia. Je vhodné ho využívať pri potrebe naozaj vyššej dostupnosti. Dá sa využívať ako jeden jednoduchý no naozaj dlhý rebrík, alebo môžete využiť tzv. áčko a tretí diel využívať osobitne.

Teleskopický rebrík – perfektné a praktické prevedenie rebríka, hlavne pre tých, ktorí nemajú dostatok miesta na skladovanie dlhého nespratného prevedenia jednoduchého rebríka. Teda najväčšou výhodou teleskopického rebríka je možnosť jeho jednoduchého rozloženia a zloženia. Je veľmi skladný, takže ho môžete bez problémov uskladniť aj v menšej pivnici. Najčastejšie sa vyrába z ľahkého hliníka.

Kĺbový rebrík – najefektívnejšie riešenie pri práci na stavbách. Vďaka kĺbovému prevedeniu je z rebríka možnosť vytvoriť taktiež plošinu. Môžete ho teda využiť ako klasický rebrík, ale aj štafle. V zloženom stave je tento typ rebríka možné previesť aj v aute.

Schodíky – najnižší typ prevedenia rebríka. Taktiež môžeme povedať, že je to prevedenie rebríka s najmenšími rozmermi. Prevedenie môže byť jednostranné alebo obojstranné. Klasické priečky nahrádzajú schodíky – plošiny. Schodíky často bývajú protišmykové, aby sa zabezpečila dostatočná bezpečnosť pri používaní. Povrch schodíkov býva pogumovaný alebo perforovaný. Vďaka tejto úprave sa predíde kĺzaniu schodíkov na rôznom type podláh, ale taktiež ich poškriabaniu.

Štafle – klasická forma rebríka s priečkami alebo schodíkmi. Na rebríku sa tak jednoducho pracuje aj obkročmo. Je na vás či si vyberiete prevedenie s jednostrannými alebo obojstrannými schodíkmi. Ak máte variant so schodíkmi z oboch strán, na vrchné priečky sa môžete bez starostí posadiť. Hlavné výhody sú stabilita a jednoduchá skladnosť.

Mostík – pri mostíku môžeme povedať, že sa dá využiť ako samostatná forma rebríka alebo ako mostík či plošina. Plošina z neho vznikne na základe kĺbov a posuvného mechanizmu.

Účel rebríka

Keď sa už orientujeme v tom, z akých typov rebríkov si pri nákupe môžeme vyberať, poďte si určiť účel použitia. Rebrík v domácnosti môže zastávať rôzne účely, preto si pred kúpou uveďte všetky vaše očakávania.

Vo všeobecnosti, ale môžeme účel rebríkov rozdeliť do dvoch väčších skupín, a to hobby rebríky a profesionálne rebríky. Každý sa hodí na iný druh prác v záhrade alebo na doma.

Hobby rebríkyobčasné využívanie rebríkov, najmä pri sezónnych prácach na záhrade. Dobre poslúžia pri zbere jabĺk, občasných opravách na dome, či jednoduchej výmene žiaroviek. Vhodne poslúžia dvoj či trojdielne rebríky.

Profesionálne rebríky – ide o frekventovanejšie využívanie rebríkov, napr. pri špecifických každodenných prácach, kedy sú veľmi nápomocné multifunkčné prevedenia, výsuvné mechanizmy.

V podstate rozdiel medzi týmito dvoma typmi rebríka je v kvalite prevedenia, čo vplýva na pocit istoty, bezpečia a stability. Obidva typy musia spĺňať normu EN 131, avšak hobby rebrík sa pohybuje na spodnej hranici tolerancie. Ak rebrík používate naozaj sporadicky, bez obáv si môžete zakúpiť hobby prevedenie, ktoré vám určite dobre poslúži aj niekoľko rokov.

Základné rozdiely medzi hobby rebríkom a profi rebríkom

Hobby rebrík

  • na výrobu sa využíva slabší materiál,
  • vyrábajú sa zo zváraných profilov,
  • zvary sa zalešťujú, čo výrobku dodáva lesklú farbu,
  • priečky sú pri sebe bližšie (cca 25 cm),
  • nižsia obstarávacia cena.

Profesionálny rebrík

  • na výrobu sa využíva silnejší materiál, čo robí rebrík pevnejším a ťažším,
  • tie najkvalitnejšie sú vyrábané z ťahaného profilu,
  • kratšie strany, ktoré sú pri používaní viac zaťažované sa vyrábajú so silnejšími stenami,
  • priečky sú od seba viacej vzdialené (cca 28-30 cm),
  • vyššia cena.

Veľkosť a šírka rebríka

Poznáte už všetky typy rebríka, čiže viete si zvoliť práve ten ktorý by vám vyhovoval najviac. Následne ste si určili vaše očakávania, čiže účel na ktorý bude rebrík vo vašej domácnosti slúžiť. A teraz je čas prejsť k samotným parametrom, ako veľkosť, šírka, hmotnosť, nosnosť atď. Je ich niekoľko, no každý zastáva naozaj dôležitú funkciu, preto čítajte ďalej naozaj pozorne.

Pri dumaní nad veľkosťou rebríka treba mať na pamäti až tri rozdielne údaje. Dôležitá je samotná dĺžka rebríka, pracovná výška ale aj oporná výška.

Dĺžka rebríka je v praxi len orientačná. Celkovú dĺžku rebríka nikdy nevyužijete celú, a to z dôvodu, že rebrík potrebuje oporný bod, o ktorý sa opre pod určitým uhlom. Najvyššie položené priečky tak nemôžete využiť na státie.

Oporná výška rebríka je o 10 až 20 cm nižšia ako celková dĺžka rebríka. Ide o spomínané miesto, kde sa rebrík dotkne oporného bodu. Uhol je zäčša 75 – 80 °.

Pracovná výška rebríka je najvyššie dosiahnuteľná priečka pri bezpečnej a komfortnej práci na rebríku. Zväčša sa jedná o 3. priečku od vrchu rebríka. Treba počítať, že ak potrebujete dosiahnuť do výšky 5 m, bude vám postačovať rebrík s dĺžkou 4 m, niečo málo nad 4 m.

Čo sa týka samotnej šírky rebríka, tá je daná normou STN EN 131. Šírka by sa mala pohybovať minimálne 340 mm z vonkajšej strany a 280 mm z vnútornej strany rebríka.

Hmotnosť rebríka

Hmotnosť rebríka samozrejme ovplyvňuje materiál použitý na jeho výrobu. Materiál neovplyvňuje len hmotnosť, ale aj pevnosť rebríka.

Najľahšie rebríky sú vyrobené z hliníka a majú váhu v rozmedzí od 10 do 20 kg. Pri profesionálnych prevedeniach rebríkov sa môžeme stretnúť aj s pomerne vyššou váhou okolo 50 kg, čo ale samozrejme závisí od jeho prevedenia a konštrukcie. Myslite však na to, že na hmotnosť má vplyv aj dĺžka rebríka.

Pri hmotnosti rebríka zvážte na aké vzdialenosti budete rebrík prenášať, či bude potrebné ho nosiť napr. po schodoch.

Nosnosť rebríka

Štandardná  nosnosť rebríka je od 120 – 150 kg. Samozrejme pri profesionálnych rebríkoch sa nosnosť pohybuje vo vyšších číslach.

Materiál rebríka

Najpoužívanejšie materiály na výrobu rebríkov sú: drevo, hliník, oceľ a tvrdený plast. Každý materiál má samozrejme svoje plusy a možnosti spracovania. Preto treba vnímať rozdiely rebríkov dané na základe využitých materiálov.

Hliníkové rebríky

  • najpoužívanejší typ rebríkov,
  • nízka hmotnosť,
  • vysoká odolnosť voči poškriabaniu,
  • veľký počet druhov a prevedení.

Oceľové rebríky

  • robustnejšie,
  • stabilnejšie,
  • majú vyššiu hmotnosť,
  • mnohokrát si ho dokážete sami opraviť aj doma.

Drevené rebríky

  • vhodné predovšetkým na domáce použitie do domácnosti či záhrady,
  • vyššia hmotnosť,
  • užší výber z prevedení, modelov a rozmerov,
  • nižšia cena.

Plastové rebríky

  • Využívané len pri špecifických prácach, napr. v chemickom, farmaceutickom, vodárenskom priemysle, či pri práci s elektrinou.

Kvalita spracovania a odolnosť

Keď už o rebríku viete všetky základné informácie, prichádza na rad dôvera vo vaše základné zmysly. Zrak a hmat sú najlepší radcovia. A tí vás dovedú ku samotnej kvalite produktu.

Kvalitu rebríka už na prvý pohľad rozpoznáte podľa zabrúsených tvarov rebríka bez ostrých hrán. Rebrík by mal mať pevný mechanizmus no zároveň ľahko kĺzavý.

Rebríky v Európskej únií musia zodpovedať štandardom európskej normy STN EN 131. Norma udáva:

  • hrúbka materiálu musí byť minimálne 1,2 mm,
  • prierez priečok rebríka minimálne 20 x 20 mm
  • nosnosť jednej priečky minimálne 150 kg,
  • odstup priečok minimálne 250 mm, maximálne 300 mm
  • odstup priečok musí byť po celej dĺžke rebríka jednotný,
  • výška výšľapu minimálne ½ odstupu priečok rebríka, maximálne + 150 mm,
  • minimálna vnútorná šírka rebríka 280 mm, vonkajšia šírka 340 mm.

Skladovanie rebríka

Rebrík už máte vybratý. No kde sním počas dní, kedy by ste slová práca v záhrade najradšej vypustili zo svojho slovníka? Skladovanie je taktiež rozhodujúca záležitosť, tak poďte si to s nami poriadne premyslieť.

Na začiatku je dôležité si uvedomiť, že pri skladovaní je samozrejme rozhodujúca dĺžka rebríka v zloženom stave. Na dĺžku vplýva materiál a na materiál opäť spôsob uskladnenia. Je to krásne prepojene, všimli ste si? No poďme sa na to pozrieť z pohľadu materiálu.

Drevené rebríky nemajú možnosť zloženia. Drevené rebríky sa neodporúča dlhodobo skladovať v záhrade. Drevo je stále „živý“ organizmus, preto neustále podlieha vplyvom počasia.

Hliníkové rebríky sú voči počasiu odolné. Hliník ako materiál nemá sklon k hrdzaveniu. Pre ich ľahkú váhu a možnosť zloženia sú veľmi dobre skladovateľné. Teleskopické rebríky dokážete uskladniť pohodlne aj do skrine.

Cena rebríka

A v neposlednom rade je tu cena. Cena predsa vždy hrá dôležitú úlohu. Pred kúpou preto popremýšľajte ako často budete rebrík vo vašej domácnosti využívať. Ako sme písali v odstavcoch vyššie, ak ide o príležitostné využitie postačuje vám tzv. hobby rebrík. Pri týchto typoch rebríkov sa pohybujete automaticky v nižších číslach ako pri profesionálnych prevedeniach. Avšak pri pravidelnej práci okolo domu, odporúčame investovať do kvality zakúpeného rebríka čo určite neoľutujete. Na cenu rebríka má vplyv materiál, dĺžka rebríka, jeho prevedenie či počet priečok.

Najdôležitejšie kritériá pri výbere záhradného rebríka

Opakovanie je matka múdrosti, tak zhrňme si na záver tie najdôležitejšie kritériá pri kúpe rebríka, ktoré by ste mali pri výbere určite zohľadniť:

  • účel a spôsob použitia rebríka – spôsob a účel použitia určuje, aký typ, technické riešenie a konštrukciu rebríka potrebujete,
  • výška, kde sa potrebujete dostať – určite si akú maximálnu výšku budete potrebovať dosiahnuť. Počítajte s tým, že keď sa dostanete na rebrík úplne hore, vaša výška pridá ešte najmenej jeden meter,
  • hrúbka využitého materiálu – čím hrubšie steny, tým vyššia odolnosť voči poškodeniu, vyššia nosnosť a dlhšia životnosť.

Sme na konci. Po prečítaní sa tak z vás stal mierne pokročilý odborník na nákup rebríkov. Veríme, že si tak aj vďaka nášmu článku vyberiete pre svoju domácnosť toho správneho pomocníka. Prajeme vám krásne a bezpečné výhľady z vášho nového domáceho rebríka!

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar