Potrebujete poradiť ?
0950 651 800Či už sú to letné dni plné slnečných lúčov, alebo farebná jeseň, ktorá záhrade dodá nový šat, detské dobrodružstvá stále pokračujú. Záhrada je vo väčšine roka miestom detskej radosti, šantenia z naháňačiek, hojdania sa na záhradnej hojdačke či spoznávania prírody. Záhrada je pre deti miesto plné objavovania, najrôznejších hier už od útleho detstva.
Záhrada sa dá pre našich najmenších ešte o niečo viac dotvoriť a priniesť im aktivity, ktoré obľubujú deti rôzneho veku. Práve jednou z takých je záhradné pieskovisko. Určite sa zhodneme, že pieskovisko je súčasťou aj vašich detských spomienok. Je to nestarnúca klasika, ktorá očarí snáď každé dieťa.
Z pohľadu rodiča. Nie je pieskovisko na vašej záhrade komplexným riešením? Čistotu takéhoto pieskoviska máte vo svojich rukách. Taktiež sa môžete starať o celkovú kvalitu piesku, čo pri verejných pieskoviskách nie je možné. Máte pod kontrolou jeho výmenu a v neposlednom rade doprajete vaším deťom možnosť kedykoľvek sa tešiť z hrania v piesku.
Ak sa práve pohrávate s myšlienkou, zaobstarania záhradného pieskoviska pre vaše deti, prinášame vám odpoveď na najčastejšie otázky, ktoré si pravdepodobne budete pri výbere toho správneho pieskoviska na záhradu klásť.
Obsah článku
Na začiatok treba povedať, že ak si nie ste istí, či je pieskovisko pre vašu záhradu to pravé z dôvodu, že na trvalo zaberie veľkú časť plochy vašej záhrady, nemajte obavy. Dnes je na trhu k dispozícií mobilné riešenie pieskovísk. Takýto typ pieskovísk pre deti je vyrábaný na kolieskach, takže ho presuniete kamkoľvek, kde potrebujete.
Presúvanie pieskoviska je výhodné zvlášť ak nechcete, aby sa vaše deti hrali na priamom slnku, takže pieskovisko jednoducho premiestnite pod slnečník alebo do tieňu stromu. Taktiež ak príde dážď a vaše deti nebudú chcieť opustiť polopostavený hrad z piesku, pieskovisko jednoducho presuniete niekde na suché miesto.
Ak sa pozrieme bližšie na rôznorodosť prevedení pieskovísk, v ponuke nájdete hranaté, okrúhle, v tvare korytnačky, mušle, s krytom alebo bez. Je to už na vás a detských predstavách, aké pieskovisko by ste si v svojej záhrade predstavovali.
Myslite na to, že čím menšie pieskovisko, tým sa bude piesok vysýpať mimo pieskoviska častejšie. Najvhodnejšia veľkosť pieskoviska je tak 120 x 120 cm. Samozrejme, odvíja sa to aj od počtu detí, pre ktoré je pieskovisko určené, a taktiež aj od veľkosti miesta, ktoré môže pieskovisko vo vašej záhrade zabrať.
Ak chcete mať s vašimi deťmi spoločné zážitky aj pri stavaní hradov z piesku, najideálnejšie je si zakúpiť pieskovisko s postrannými lavičkami. Sedenie dobre poslúži aj vašim deťom, napr. počas chladnejších dní.
Najlepšie skĺbenie detskej radosti a spokojnosti ich rodičov je, ak sa z pieskoviska aspoň čiastočne stane estetický a vkusný doplnok záhrady.
Poznáme dve varianty prevedení pieskovísk. Najčastejšími materiálmi využívanými na ich výrobu je drevo a plast.
V prípade ak si zvolíte drevo, nemali by ste tým nič pokaziť. Drevo tak akosi prirodzene patrí do našich záhradách v akomkoľvek prevedení. Drevené prevedenie pieskoviska vám pekne zapadne do celej architektúry záhrady, ak v nej máte už iné drevené prvky. Stačí mať v záhrade umiestnený drevený altánok, pergolu, záhradný domček či len drevený mostík, pieskovisko zapadne do konceptu celej záhrady. Navyše drevo je pevné a správne opracované vydrží po dlhú dobu. Aby ste zabránili vyblednutiu farby a ochrane dreva, voľte pieskoviská vyrobené z impregnovaného dreva. Drevené pieskoviská sú, ale vo väčšine statické, čiže umiestnenie na jedno miesto je trvalé.
Plastové pieskoviská sú častejším a lacnejším prevedením. Toto riešenie, ale nie je z dlhodobého hľadiska efektívne. Plast je menej odolný, rýchlo sa láme a na slnku stráca svoju farebnosť. Na druhej strane výhodou plastových pieskovísk je ľahká manipulácia a čistenie. V lete ich dokonca môžete používať ako malé detské bazéniky. Pre detské oči sú prevedenia plastových pieskovísk očarujúce. Ktoré dieťa by nechcelo hrať sa v korytnačke alebo mať pieskovisko v tvare mušle, ktorá sa dá zavrieť, ako skutočná mušľa? Plastové pieskoviská nájdete v rôznych tvaroch, motívoch, farbách a prevedeniach.
Čistota piesku je hlavným a veľmi dôležitým faktorom celej funkčnosti pieskoviska, zdravotnej nezávadnosti pre vaše deti a ich úprimnú radosť a pohodlie pri hraní.
Ak sa deti v piesku nehrajú a piesok nie je zakrytý, číha na neho veľa nevítaných návštevníkov. Do piesku radi zavítajú mačky, alebo záhradné hlodavce. V piesku zanechávajú výkaly, ktoré sú neraz zdrojom nebezpečných chorôb. Kryt na pieskovisku bude dobre slúžiť aj ako ochrana pred dažďom, či inými nečistotami z okolia.
Zvieratá však veľmi radi využijú aj piesok, ktorý je napadaný mimo pieskoviska. Čiže je dobré mať kryté pieskovisko, ale určite dbajte vždy aj na odstránenie napadaného piesku v okolí pieskoviska. Pre jednoduchšie odstraňovanie piesku je vďačné si okolo pieskoviska položiť dlažbu. Takto jednoducho piesok len zametiete a nemusíte ho vyberať z trávy.
Do pieskovísk pre deti je vhodné používať piesok priamo určený pre detské ihriská. Takýto piesok je praný a zdravotne nezávadný. Do pieskoviska je vhodná frakcia 0/4, čiže jemnejšia. Takýto piesok je dobre tvarovateľný.
Dva krát do roka je vhodné spraviť celkovú dezinfekciu pieskoviska. Určite tak spravte na začiatku sezóny a druhý krát behom nej. Postupujte tak, že pred dezinfekciu piesok preosejete od hrubých nečistôt. Následne ho rovnomerne polejete roztokom na dezinfekciu pieskovísk a necháte pôsobiť približne pol hodinu. Po tejto dobe piesok premiešajte a hrabľami na záver urovnajte.
Máme pre vás tip, ako zabaviť deti počas zimných mesiacov. Prečítajte si o saunovaní detí a jeho výhodách.