Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Saunovanie s deťmi. Uškodí či naopak prospeje?

29. marca 2021

Sauna a jej účinky sú dlhodobo známe. Na internete nájdete množstvo článkov, kde sa dočítate o pozitívnom vplyve saunovania. No treba podotknúť, že tieto účinky sú vnímané ako vplyv na organizmus dospelého človeka. Ale čo ak saunu navštevuje dieťa? Prináša deťom saunovanie tie isté, prospešné účinky?

Ak by ste na začiatok chceli viac porozumieť účinkom sauny a jej schopnosti ochrany ľudského organizmu pred vírusmi odporúčam prečítať si náš článok: „Ako sa efektívne ochrániť pred vírusmi? Domáca sauna je riešenie.“ Sauna vás v domácom prostredí dokáže efektívne chrániť aj počas aktuálne zložitého obdobia šírenia COVIDU-19.

Určite vás zaujme aj článok „Infrasauna na doma. Prečo je infrasauna do bytu najvhodnejšie riešenie?“.

Ako s deťmi postupovať pri saunovaní? Alebo, čo je podstatnejšie. Patria vôbec deti do sauny?

Vplyv saunovania na zdravie u detí

Ak rozmýšľate, že chcete do saunovania zapojiť aj vaše ratolesti, odporúčam si na začiatok uvedomiť ako funguje telo dieťaťa. Detský organizmus odpovedá na teplo rozdielne, a tolerancia vysokých teplôt je nižšia oproti dospelému človeku. Vysoké teploty vyvolávajú u detí väčšiu termoregulačnú nerovnováhu a dochádza k výraznejším srdcovo-cievnym reakciám ich organizmu.

Znie to možno odstrašujúco, ale pravda je opačná. Aj keď je odozva mladého organizmu na teplo vyššia, pri správnom prístupe je pobyt v saune pre deti správna voľba. Severské krajiny, ako Fínsko, majú v tomto jasno. Ak chcete, aby boli vaše deti zdravé, okrem stravy bohatej na vitamíny a pravidelného pohybu na čerstvom vzduchu, mali by ste do ich pravidelných návykov zaradiť aj návštevu sauny.

Častým problémom, s ktorým sa pri deťom stretávame sú respiračné a astmatické problémy. Pobyt v saune im pri takýchto problémoch môže byť nápomocný. Prekrvia sa dýchacie cesty a navyše sa posilňuje srdce, cievy či zlepšuje krvný obeh. Sauna zároveň zlepšuje odolnosť detí proti vírusovým infekciám dýchacích ciest.

Ak je váš cieľ posilnenie imunity, saunovanie sa odporúča raz týždenne počas celého roka. Nebojte sa saunu navštevovať aj v lete. Navyše sauna poskytuje relaxačné účinky, ktoré priaznivo pôsobia aj na deti, ich spánok, pozitívnu náladu, či dokáže ich zbaviť stresu zo školy.

Bábätká a sauna. Od akého veku sa môžu deti saunovať?

Jednotnú odpoveď na túto otázku asi nenájdete. Odpovede sa líšia od krajiny, jej kultúry, názorov lekárov, prístupu rodičov alebo individuálne od dieťaťa k dieťaťu.

V severských krajinách kde sú sauny súčasťou takmer každej domácnosti, začínajú deti s návštevou sauny od malinka. Dieťaťu mladšiemu ako 3 mesiace ešte nefunguje regulácia telesnej teploty v takej miere. Preto je vhodnejšie začať s návštevou sauny neskôr. Všeobecný názor našich končín je so saunovaním začať v druhom alebo treťom roku života. Najlepšie je však pristupovať individuálne a prispôsobiť sa dieťatku zvlášť. Saunovanie pre deti musí byť zábava, musia sa naň tešiť. Mali by ste teda zo saunovania spraviť od začiatku ich obľúbenú aktivitu, poprípade hru, ktorú budú radi znovu a znovu hrať.

Samozrejme na návštevu sauny majú vplyv aj iné faktory. Dieťa by malo byť schopné udržať moč a stolicu počas pobytu v nej. To platí dvojnásobne, ak nemáte vlastnú domácu saunu a ste návštevníkom verejných sáun.

Domáca sauna vs verejné saunovanie s deťmi

Určite platí, že na saunovanie s malými deťmi je najvhodnejšia domáca rodinná sauna. Najpodstatnejšie je, že dokážete zabezpečiť 100 % hygienu sebe aj svojim deťom. Ďalším veľkým plusom je možnosť saunovať sa kedykoľvek má dieťa náladu, alebo kedykoľvek máte čas vy. Aj počas krátkeho saunovania môžete dieťa zabaviť, rozprávať sa sním, čítať mu knižku, hrať sa s vodou vo vedre či pozorovať presýpacie saunové hodiny.

Keď je dieťa neposedné, znepríjemnite tak pobyt vo verejnej saune ľudom, ktorí si do nej prišli odpočinúť. Vo všeobecnosti sa v saune dodržiava ticho, ľudia sa mnohokrát nezvyknú rozprávať, iba vychutnávajú pôsobenie sauny. Preto je so saunovaním malých detí vhodné začať v domácom prostredí.

Pri verejných saunách je dokonca veľakrát náročné nájsť sauny, do ktorých majú prístup aj deti. Existujú však saunovacie centrá pre rodiny s deťmi, kde sa môžete saunovať aj s hlučnejšími a neposednými detičkami. Týchto centier je bohužiaľ na Slovensku málo.

Pri návšteve verejnej sauny si ako rodičia musíte uvedomiť, že dieťa nemusí byť psychicky pripravené na verejné saunovanie. Môže byť v šoku z nahoty, ktorá je v rámci sáun prirodzenou súčasťou. Na verejné saunovanie musíte dieťa dostatočne pripraviť a vysvetliť mu ako sa v saune správa.

Sú všetky druhy sáun vhodné aj pre deti?

Poznáme niekoľko druhov sáun. Či už ide o fínske prevedenie suchých horúcich sáun, infrasauny alebo parné sauny, treba pri saunovaní s našim najmenšími myslieť na určité pravidlá. Saunovanie s deťmi má svoje špecifiká, a preto zoznamovanie detí so saunovaním nemožno spájať s klasickým saunovaním dospelých. Pri saunovaní detí platia iné pravidlá, ktoré určite netreba podceňovať.

Dodržujte tieto zásady a vyhnete sa tak najčastejším chybám, ktoré deti od saunovania následne odrádzajú:

Primeraná teplota – deti by mali začínať s návštevou sauny, ktorá ponúka teplotu do 60 °C.

Primeraný čas – pobyt v saune by na začiatku nemal presahovať 5 minút. Vyhnete sa tak nepríjemnému pocitu, ktorý môže pôsobením tepla dieťa pocítiť. Pri deťoch platí zásada kratšieho pobytu.

Pravidelnosť – na začiatok je najideálnejšie navštevovať saunu jedenkrát do týždňa. Neskôr môžete s deťmi saunovať každý druhý deň. Takto detskému organizmu vybudujete zdravý návyk a prispôsobíte ho procesu saunovania.

Postupnosť – v spodnej časti sauny je teplota o cca 10 – 15 °C nižšia a v hornej o 10 – 15 °C vyššia. Deti preto na začiatok usaďte v spodnej časti sauny, kde sa nachádzajú chladnejšie miesta a postupne si tak zvyknú na vyššie teploty.  

Počas saunovania vždy dieťa sledujte ako sa správa, či nie je nervózne, ako sa mu dýcha. Ak má dieťa problém v saune s horúcim vzduchom, dbajte nech dýcha vzduch cez nos. Z rúk si môže vytvoriť akúsi mušľu, v ktorej sa bude pred vdýchnutím zvlhčovať vzduch, ktorý následne zabráni vysúšaniu sliznice.

Dbajte na zvýšený príjem tekutín, nie však príliš studených nápojov. Najlepšou alternatívou je vlažný čaj. Myslite aj na fakt, že do sauny by nemali s plným bruškom. Posledné jedlo sa snažte nech majú cca 2 hodiny pred saunovaním.

muzska a detska ruka

Ako s deťmi saunovať? Postup, ktorý by ste mali dodržať

Aj keď má saunovanie detí a dospelých rovnaký postup, treba všetko prispôsobiť na mieru tým najmenším:

  • Pred saunou deti osprchujte. Malé deti držte v náručí, osprchujte ich vlažnou vodou. Hlavu a zátylok nesprchujte.
  • V saune deti do 3 rokov môžete položiť na plachtu alebo osušku. Dieťa do ničoho nebaľte ani nezakrývajte.
  • Deti umiestnite na nižšiu lavičku v saune.
  • Sledujte dôkladne reakciu dieťaťa v saune.
  • Po saune deti opäť osprchujte vlažnou vodou, prípadne dieťatko môžete na chvíľku ponoriť do bazéna s chladnejšou vodou.
  • Počet cyklov saunovania závisí od dieťaťa. Deti do 3 rokov stačí prehriať raz, staršie do 6 rokov dvakrát a ešte staršie deti trikrát.
  • Po ochladení doprajte deťom odpočinok a dbajte nech doplnia tekutiny.

Kedy sa deti saunovať nesmú?

Saunovanie sa, ako pri dospelých tak aj pri deťoch, neodporúča počas choroby, napr. chrípky. Aj po odznení problémov by ste mali počkať cca 2 až 3 týždne, kým bude telo úplne zdravé a pripravené na saunovanie. Samozrejme ak dieťa trpí závažným ochorením odporúča sa vždy individuálne konzultovať saunovanie s lekárom.

Sauna na doma je liek pre celú rodinu. Prezrite si našu celú ponuku a zadovážte si tú najvhodnejšiu pre vás a vašich blízkych. Vyberte si z našej sekcie „Sauny“.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar