Potrebujete poradiť ?
0950 651 800Blíži sa zima a naše záhrady sa ukladajú na zimný spánok. Všetky potrebné veci, ktoré nám v záhrade slúžia počas sezóny, teraz potrebujú na čas uložiť a zazimovať. Zazimovanie záhradného nábytku či rôzneho záhradného vybavenia je dôležitá súčasť ich životného cyklu. Ak sa o ne v zime postaráte dôkladne, odvďačia sa vám dlhšou životnosťou.
Ako teda zvyknete zazimovať veci zo záhrady? Všetko prenosíte do interiéru alebo ste si zadovážili záhradný domček na ich uskladnenie? Miest, kde môžete zazimovať záhradný nábytok či náradie je viacero. Vždy by ste mali voliť práve podľa toho, čo sa chystáte zazimovať. Vybrať by ste mali to najsprávnejšie miesto. Vyberajte miesta, kde veci budú dostatočne chránené, presne tak ako vyžadujú. Samozrejme niekedy budete limitovaný množstvom priestoru či inými faktormi. Práve preto je dobré poznať všetky možnosti zazimovania. Takto sa ľahšie rozhodnete sa čo musí ísť bezprostredne do interiéru domu alebo postačuje iné riešenie.
Poďme sa tak spoločne pozrieť na možnosti uskladnenia vecí zo záhrady počas zimného obdobia. Využívate všetky z nich?
Obsah článku
Ochrana záhradného nábytku pomocou záhradnej plachty sa považuje za najjednoduchšie riešenie. Je to najčastejšie využívané riešenie, ak nemáte k dispozícii dostatok priestoru pre zazimovanie záhradného nábytku. Nábytok vo väčšine prípadov môžete ponechať tam, kde ho máte aj počas sezóny, čiže obídete sa bez zbytočného premiestňovania. Malá výnimka snáď platí len pri záhradnom nábytku z dreva. Takýto nábytok nenechávajte stáť na tráve, pretože vlhkosť z pôdy môže drevo poškodiť. Umiestnite ho radšej na betón. Nábytok by ste mali pred zazimovaním dôkladne umyť, nechať následne prirodzene vyschnúť a až potom prikryť plachtou. Nábytok môžete poprípade poukladať na seba, stoličky vyložiť na stôl, a tak si uvoľniť kúsok miesta, ktoré počas zimy poslúži na niečo iné.
Ochranné plachty nájdete v rôznych rozmeroch. Plachty sú špeciálne, priamo určené na dlhodobé uskladnenie a ochranu záhradného nábytku. Obsahujú otvory, ktoré zabraňujú zrážaniu vody a vlhkosti. Chránia nábytok aj od špiny a prachu či prípadných škodcov. Plachta by mala byť čo najviac podobná rozmeru nábytku. Nemala by byť ani veľká, ani malá, pretože prekrytie musí byť priedušné. Plachta by sa nemala dotýkať zeme, aby bolo zabezpečené potrebné prúdenie vzduchu.
Treba však myslieť na to, že zazimovanie pod plachtou nie je vhodné pre všetky materiály, z ktorých je záhradný nábytok vyrobený. Takéto uskladnenie sa odporúča len záhradnému nábytku z umelého ratanu a hliníkovému záhradnému nábytku. Neuskladňujte tak nábytok z prírodných materiálov, ako napríklad prírodný ratan, bambus, nábytok z morskej trávy a podobne. Nie je to vhodné ani pre drevený záhradný nábytok. Pôsobením vlhkosti sa môže výrazne poškodiť.
Veľmi dobrou alternatívou na uskladnenie sú záhradné úložné boxy. Nevyžadujú prílišnú investíciu a dokážu poslúžiť naozaj dlhú dobu. Sú moderným, funkčným a aj estetickým riešením, ktoré si nevyžaduje betónový základ. Truhlice sa vyrábajú z rôznych materiálov, ako drevo alebo umelý ratan. Drevo je vo všeobecnosti náchylné na plesne a treba ho pravidelne ošetrovať nátermi. Truhlice z umelého ratanu sú odolnejšie voči vonkajšiemu pôsobeniu počasia. Ich nevýhodou je, že sú priestorovo obmedzené (aj keď dajú sa zakúpiť rôzne veľkosti), čiže neuskladníte v nich objemné veci. Pri kúpe si taktiež všimnite, či má truhlica prieduchy alebo sú jej steny plné. Niektoré veci potrebujú pri uskladnení prúdenie vzduchu. Naopak textílie zo záhradného nábytku, potrebujú suché miesto, kde sa nedostane žiadna vlhkosť. Do truhlice sa nebojte uskladniť plastové, kovové, hliníkové veci, teda veci, ktoré sú všeobecne odolnejšie voči poveternostným vplyvom.
Záhradný domček je nepochybne tým najlepším pomocníkom na úschovu záhradného náradia, doplnkov či záhradného nábytku. Záhradné domčeky kúpite v rôznych veľkostiach, prevedeniach či vyrobené z rôzneho materiálu. Najčastejšie sa stretnete s hliníkovými záhradnými domčekmi. No obľúbené sú aj murované, z plastu, umelého ratanu alebo drevo-plastu.
Taktiež môžeme záhradné domčeky rozdeliť na vykurované a nevykurované. Podľa toho viete, čo v ňom môžete uskladniť. Samozrejme pri uskladnení záhradného nábytku napr. z prírodného ratanu, musíte dbať na to, aby sa priestor neprekuroval. Nie len ratan, ale všeobecne prírodné materiály, ako aj drevo je náchylné na extrémne suchý a vykúrený priestor. V nevykurovaných domčekoch naopak hrozí vplyv mrazu a vlhkosti. V takomto prípade odporúčame záhradný domček dobre utesniť. Pozor však na cirkuláciu vzduchu, ktorá býva pre uskladnenie záhradného nábytku taktiež kľúčová.
Pivnica je vhodná pre uskladnenie spomínaného dreveného nábytku. Vhodná je aj pre uskladnenie textílií, vankúšov, podušiek či prikrývok. Všetko pred zazimovaním operte, dôkladne vysušte a umiestnite do plastových, najlepšie vákuových vriec. Tie chránia textílie pred špinou a škodcami. Ďalším plusom je, že šetria miesto vďaka odsávaniu vzduchu.
Nakoniec článku sme zaradili uskladnenie do interiéru. Samozrejme, všetko čo je náchylné na vlhkosť či mráz je najlepšie uskladniť priamo do domu. Tam máte istotu, že veci nenavlhnú a nebudú musieť zápasiť s mrazmi alebo prípadnými škodcami. Problémom pri uskladnení v interiéri býva najčastejšie nedostatok miesta. Ak by ste uskladňovali do interiéru prútený záhradný nábytok alebo nábytok z prírodného ratanu, interiér by nemal mať vysokú teplotou a suchý vzduch. Nábytok sa môže začať prílišne vysúšať, následne kutiť, a tak stratí svoj tvar a využiteľnosť. Dobrým nápadom je využiť zimnú záhradu, do ktorej presuniete nábytok zo záhrady. Ten vám tak poslúži rovnako ako počas teplých mesiacov v exteriéri.
Veríme, že sme vám dnešným článok pomohli lepšie naplánovať zazimovanie záhradného nábytku a doplnkov. Ak by ste sa chceli o uskladnení záhradného nábytku dozvedieť viac, odporúčame vám prečítať si článok „Ako správne zazimovať záhradný nábytok?“ Článok sa bližšie venuje jednotlivým materiálom záhradného nábytku, ich požiadavkám na zazimovanie a uskladnenie.
Aké miesto na zazimovanie využívate vy? Budeme radi, ak sa podelíte o vaše skúsenosti s čitateľmi do komentárov.