Potrebujete poradiť ?
0950 651 800Všetci sa nevieme dočkať novej letnej sezóny, ktorá sa už nezadržateľne blíži. Tak poďme na to, odkryte opäť svoje nadzemné bazény a pustme sa spoločne do ich prípravy. Pri príprave sa oplatí byť dôsledný a zodpovedný. Jednak to má vplyv na vaše zdravie, a na druhej strane aj na životnosť samotného bazéna. Celý proces sa skladá z niekoľkých krokov, ktoré na seba navzájom nadväzujú. Však neobávajte sa, nejedná sa o nič zložité.
Obsah článku
S odzimovaním môžete začať už na jar, keď sa nočné teploty dlhodobo držia nad bodom mrazu. Teplota vody v bazéne sa tak dokáže držať nad 10 stupňami a vyššie.
Ak svoj nadzemný bazén počas zimy nechávate napustený vodou, je dobré ho odzimovať čo najskôr. Ak by ste čakali príliš dlho a teploty vonku budú stúpať, môže sa stať, že vám voda v bazéne zozelenie. V tom prípade musíte začať od začiatku. Vodu vypustiť, vyčistiť bazén a napustiť bazén nanovo. V podstate treba postupovať podľa krokov, ktoré spomíname nižšie, v tomto článku.
Pred tým, ako napustíte novú vodu do bazénu, je dôležité bazén dôkladne vyčistiť. Odporúčame používať len prípravky určené na čistenie bazénov. Prostriedok sa jednoducho naleje po stenách bazéna, nechajte ho pôsobiť a následne kefou mechanicky odstráňte väčšie nečistoty. Potom len všetko opláchnite čistou vodou. Ak je bazén až príliš znečistený, tento postup opakujte niekoľko krát za sebou. Čistiace prostriedky si zväčša poradia s usadeninami, baktériami, menšími nečistotami, ktoré dokážu rozpustiť. Tieto čističe si poradia aj v prípade, ak už máte bazén v používaní, no na povrchu vody sa vytvoria linky s usadeninami. Pri práci s čistiacimi prostriedkami si dávajte pozor. Vždy používajte gumenné rukavice, pretože ide o chemické prostriedky.
Filtráciu ešte pred zapojením skontrolujte. Skontrolujte všetky spoje, aby nedochádzalo k úniku vody. Ak používate pieskovú filtráciu, náplň meňte aspoň raz za dve sezóny. Správna funkčnosť filtrácie je zásadná. Dbajte preto na to, aby fungovala správne, spoje boli pevné, hadica filtrácie správne pripojená. Bezproblémové fungovanie filtrácie vám ušetrí náklady na chemickú úprav vody počas sezóny. Skontrolujte hlavne prvú filtráciu vody po zimnej sezóne. Tá odhalí najviac nedostatkov.
Čo sa týka ostatnej bazénovej techniky, najlepšie je každý kus pred použitím otestovať. Po napustení vody do bazéna preverte či funguje čerpadlo, či skimmer čerpá vodu, poprípade otestujte funkčnosť vodného vysávača či ohrevu vody. Viac o bazénovej technike, jej nevyhnutnosti či výhodách sa dozviete v článku: „Základné príslušenstvo k bazénom, ktoré vám nemôže chýbať!“
Cez zimu sa odporúča nadzemné bazény vyprázdniť. Zložte ich alebo prekryte krycou plachtou na bazény. Viac o správnom zazimovaní nadzenmých bazénov nájdete v článku „Ako správne zazimovať bazén na konci letnej sezóny?“
Z praxe vyplýva, že ľudia svoje nadzemné bazény ponechávajú aj počas zimy napustené. Ak tak urobíte, bazénová voda by mala byť priebežne čistená. Používajte termostat na sledovanie teploty. Treba počítať s tým, že zazimovanie napusteného bazéna vás bude stáť nejaké to euro naviac.
Ak bazén cez zimu skladujete vypustený, na začiatku novej letnej sezóny ho dôkladne vyčistite. Pri prvom napúšťaní, nechajte vodu aspoň do polky bazéna a filtrujte neustále počas 24 hodín. Ak používate skimmer, vodu napustite aspoň do polovice výšky jeho okna.
Posledným no možno najdôležitejším krokom je kontrola vody v bazéne. Je dôležité dbať na tri veci. A to, pH vody, tvrdosť vody a obsah chlóru vo vode.
Každý druh vody potrebuje inú úpravu, čiže záleží aj na zdroji vody. Ak sa jedná o vodu z vodovodu, jej úprava by mala byť len minimálna. Samozrejme voda zo stupne si bude vyžadovať osobitejší prístup, tak aby spĺňala bezpečnosť na kúpanie.
Ideálna hodnota vody pH je medzi 7 až 7,4. Hodnota pH vody má vplyv na účinnosť všetkých prípravkov na úpravu vody, na životnosť bazéna, či na váš pocit z kúpania bez zdravotných komplikácií.
Ak je hodnota vyššia alebo nižšia ako daný rozsah pH, treba vodu patrične upraviť. Pri vyšších hodnotách sa aplikuje prípravok s označením pH-, naopak pri vode s nižším pH aplikujeme prípravky s označením pH+.
Hodnotu pH pravidelne merajte pomocou testerov. Ak ich nemáte po ruke, je dobré poznať ako sa prejavuje voda s nevyhovujúcim pH.
Hodnoty vyššie ako 7,4 sa prejavujú mliečnym zákalom vody. V tejto situácií môže nastať znížená účinnosť chlórových prípravkov, podráždenie očí alebo kože.
Keď je pH vody nižšia ako 7, môžete vidieť korodovanie kovových častí bazéna ponorených vo vode, farby blednú, pokožka aj oči môžu byť podráždené.
Tvrdosť vody sa určuje pomocou testera. Tvrdosť vody by mala byť pod 18°N. V prípade príliš tvrdej vody ide o zvýšenie obsahu iónov železa a mangánu. Na úpravu tvrdosti vody sa používajú špeciálne prípravky.
Nezabúdajte ani na dezinfekciu vody. Dezinfekcia vody je kľúčová a dôležitá pre naše zdravie pri kúpaní. Obsah chlóru vo vode by nemal byť menší ako 0,3 mg / l.
Udržiavanie nezávadnej vody vhodnej na kúpanie v dnešnej dobre môžete aj bez použitia chlóru. Viac o ekologickom čistení vody sa dočítate v článku „Ako dosiahnuť čistú a zdravotne nezávadnú bazénovú vodu?“
Akú máte skúsenosť s odzimovaním bazéna vy? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o rady a tipy, nižšie do komentára.