Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Outdoorove cvičenie a jóga

Vaša záhrada ako telocvičňa: Premeňte svoje vonkajšie prostredie na fitness zónu

21. marca 2024

Túžite po cvičení, ktoré posilní vaše telo i dušu? Nech už ste skúsený jogín alebo len hľadáte spôsob, ako sa zbaviť stresu a prebudiť svoje telo, outdoorová joga a fitnes cvičenie vám ponúkajú jedinečný zážitok. Pohyb v lone prírody spája fyzickú aktivitu s hlbokým prepojením s okolím a prináša nespočetné benefity pre vaše zdravie a duševnú pohodu.

Predstavte si, že cvičíte jogu na lúke posiatej kvetmi, zhlboka sa nadýchnete čerstvého vzduchu a necháte sa hriať lúčmi slnka. Alebo si skúste kruhový tréning v parku, kde vás motivuje spev vtákov a šumenie stromov. Outdoorové cvičenie nie je len o pohybe, ale aj o spojení s rytmami prírody a prebudení zmyslov.

Prečo si vybrať cvičenie vonku?

Zdravé prostredie pre telo i dušu

Čerstvý vzduch a slnečné lúče sú pre naše zdravie nenahraditeľné. Cvičenie v prírode je liek pre telo aj dušu. Pobyt vonku posilňuje imunitný systém, podporuje produkciu vitamínu D a má preukázateľne upokojujúce a relaxačné účinky. Cvičenie v prírode tak znižuje stres a úzkosť, zlepšuje náladu a energiu a posilňuje celkovú duševnú pohodu.

Spojenie s prírodou pre duševnú rovnováhu

Kontakt s prírodou má blahodárne účinky na naše kognitívne funkcie. Zlepšuje koncentráciu, pamäť a kreatívne myslenie. Zároveň znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a podporuje uvoľňovanie hormónu šťastia serotonínu. Pobyt v prírode tak umožňuje prežívať hlboký pocit pokoja a vnútornej rovnováhy.

Nekonečná variabilita pre zábavu a motiváciu

Cvičenie v rôznych prostrediach, ako sú parky, lesy, lúky či hory, je oveľa zábavnejšie a motivujúcejšie. Terén a rôzne prekážky v prírode umožňujú precvičiť svaly komplexne a efektívne. Cvičenie v krásnom prostredí je oslobodzujúcim a inšpiratívnym zážitkom, ktorý vás bude neustále motivovať k ďalším aktivitám.

Sociálny aspekt pre budovanie komunity

Cvičenie v skupine v prírode je zábavnejšie a motivujúcejšie. Spoločné cvičenie umožňuje spoznať nových ľudí, zdieľať zážitky a budovať komunitu. Pocit spolupatričnosti a vzájomnej podpory umocňuje radosť z pohybu a posilňuje motiváciu k dosiahnutiu vašich cieľov.

Outdoorová joga

Nechajte sa unášať dynamikou Vinyasa jogy, ponorte sa do hlbokého pretiahnutia v Hatha joge, upokojte myseľ v Yin joge, alebo si vyberte z mnohých ďalších štýlov, ktoré vám prinesú radosť z pohybu a hlboké prepojenie s telom i dušou. Využite jogamatku, bloky, popruhy a deky pre maximálne pohodlie a podporu v rôznych pozíciach. Jóga posilňuje svalstvo, zlepšuje flexibilitu, koordináciu a rovnováhu. Zároveň podporuje relaxáciu, redukuje stres a úzkosť a posilňuje duševnú pohodu.

Fitnes cvičenia

Vychutnajte si komplexný a efektívny tréning v krátkom čase s kruhovým tréningom, kde striedate rôzne cviky na rôzne svalové partie s krátkymi prestávkami medzi nimi. Prekonajte svoje limity s HIIT (High-Intensity Interval Training), kde striedate krátke intervaly vysoko intenzívneho cvičenia s intervalmi odpočinku. HIIT je skvelý na spaľovanie tukov a zlepšenie kondície. Tabata prináša intenzívny tréning pozostávajúci z ôsmich 20-sekundových intervalov cvičenia s 10-sekundovými prestávkami medzi nimi. Tabata je výborná na posilnenie svalov a výbušnosti. Využite váhu vlastného tela na precvičenie rôznych svalových partií s bodyweight cvičeniami, ktoré sú vhodné pre všetky úrovne zdatnosti a nevyžadujú žiadne špeciálne vybavenie.

Beh a chôdza

Spoznajte krásu rôznych terénov a prežite jedinečné zážitky pri behu alebo chôdzi po lesných chodníkoch, lúkach, parkoch, kopcoch či po pláži. Striedajte rýchle a pomalé tempo pre komplexný tréning kardiovaskulárneho systému a posilnenie svalov. Beh a chôdza zlepšujú kondíciu, posilňujú svalstvo a imunitný systém, znižujú stres a podporujú celkové zdravie.

Tipy pre efektívne a príjemné cvičenie vonku

Oblečenie a obuv

 • Vyberte si oblečenie a obuv, ktoré vám umožní voľný pohyb a zároveň vás ochráni pred nepriazňou počasia.
 • V lete preferujte ľahké a priedušné materiály, ktoré odvádzajú pot. V zime sa oblečte do vrstiev, aby ste si mohli reguláciu teploty.
 • Nezabudnite na pokrývku hlavy a slnečné okuliare v lete, v zime na rukavice a čiapku.
 • Vyberte si obuv s dobrou priľnavosťou a podporou klenby, ktorá je vhodná do daného terénu.

Hydratácia a ochrana pred slnkom

 • Pred, počas a po cvičení pite vodu, aby ste predišli dehydratácii. V horúcom počasí pite častejšie a v menších dávkach.
 • Používajte opaľovací krém s vysokým faktorom a chráňte sa pred priamym slnkom, najmä v letných mesiacoch. Noste klobúk a slnečné okuliare.

Rešpektovanie životného prostredia

 • Neznečisťujte prírodu odpadkami a rešpektujte rastliny a živočíchy.
 • V chránených územiach a národných parkoch sa riaďte miestnymi pravidlami a nariadeniami.
 • Odneste si všetok odpad a nechajte miesto cvičenia v takom stave, v akom ste ho našli.

Nájdite si inšpiráciu

 • Existuje mnoho online platforiem a aplikácií, ktoré ponúkajú videá a plány na outdoorové cvičenia.
 • Pridajte sa k skupinám a komunitám na sociálnych sieťach, ktoré organizujú cvičenia v prírode.
 • Zdieľajte svoje skúsenosti a nápady s ostatnými a inšpirujte sa od nich.

Outdoorové cvičenie je jedinečný spôsob, ako spojiť radosť z pohybu s krásou prírody a posilniť svoje zdravie na fyzickej i psychickej úrovni. Vychutnajte si benefity čerstvého vzduchu, slnečného žiarenia, rozmanitosti prostredia a sociálneho aspektu cvičenia v skupine.

Online platformy a aplikácie

Na internete existuje mnoho platforiem a aplikácií, ktoré vám pomôžu s outdoorovým cvičením.

 • Napr. Alo Moves, Nájdete tu videá s inštruktážami pre rôzne druhy cvičení, ako sú joga, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše ciele.
 • Happy Yoga Community, pridajte sa k online komunitám a fóram, kde sa môžete spojiť s ostatnými fanúšikmi outdoorového cvičenia. Zdieľajte svoje skúsenosti, tipy a motivujte sa navzájom.
 • Ďalšia skvelá appka, Asana Rebel, sledujte svoj pokrok a motivujte sa pomocou aplikácií na sledovanie aktivity. Mnoho aplikácií umožňuje sledovať trasu, vzdialenosť, tempo, spálené kalórie a ďalšie parametre.

Niektoré z populárnych platforiem a aplikácií:

 • YouTube: Nájdete tu širokú škálu videí s inštruktážami pre rôzne druhy cvičení.
 • Instagram: Sledujte inšpiratívnych fitness influencerov a outdoorové komunity.
 • Nike Run Club, aplikácia na sledovanie behu s motivačnými prvkami.
 • Adidas Running, Aplikácia s rôznymi tréningovými plánmi a videami.

Nájdite si to svoje. Riaďte sa vlastnou intuíciou a pocitmy. Pomocou pokusu a omylu si nájdete pre vás najvhodnejší spôsob ako si vypestovať nové a zdravé zvyky.

Zanada.sk Kocian

Inšpiratívne tipy na záhradu a dizajnové nápady. Okrem toho prinášame nezávislé recenzie produktov, vrátane záhradného nábytku, aby ste mohli urobiť informované rozhodnutia pre vašu záhradnú oázu. Pripojte sa k nám a obohaťte svoju záhradu vedomosťami a štýlom!

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar