Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

kovovy regal v domacnossti

Ako vybrať správny policový regál do domácnosti?

21. novembra 2023

Regály predstavujú univerzálnych pomocníkov. Pomáhajú pri organizovaní náradia, pomôcok či iných menších aj väčších predmetov. Vytvárajú nový skladovací priestor do výšky. Priestor vytvárajú  v miestach, ktoré by ste inak nevyužili. Sú obľúbené hlavne vďaka spoľahlivosti, priestrannosti a ľahko zorganizovanému priestoru. 

Regály sa vyrábajú v rôznych prevedeniach a veľkostiach. Rozlišujú sa podľa materiálov, na typy vhodné do interiéru alebo exteriéru. Pri výbere regálov však platia rovnaké zásady. V tomto článku sa tak zameriame na oba typy regálov, na čo slúžia a čo je dôležité všímať si pri ich výbere.

Pred tým ako sa pozrieme na základné parametre regálov, poďme si priblížiť miesta na ich využitie v domácnosti. 

 • Dielňa – vhodné pre majstrov na prehľadné uloženie náradia.
 • Garáž – jednoduché uloženie objemných vecí, napr. pneumatík.
 • Pivnica – efektívne uloženie veľkého počtu vecí, ktoré sa momentálne nevyužívajú.
 • Komora – dostatok miesta pre všetky gazdinky.
 • Technická miestnosť – uloženie vecí, ktoré chcete mať po ruke, no nie na očiach.
 • Záhradný domček – záhradné náradie sa prakticky uloží a nepoškodzuje.

Prečo je vhodné mať regálovú zostavu aj doma?

Ak ste domáci majster, regál je pre vás azda nevyhnutnosť. Ak má každé náradie svoje miesto, práca ide od ruky. Regál vám zabezpečí dostatok miesta. Môžete si náradie roztriediť podľa funkcií či typu použitia. Neobávajte sa vysokej váhy náradia. Regály sú prispôsobené aj na úschovu ťažkých alebo objemnejších vecí. 

Ak potrebujete regál a zároveň pracovný pult, máme riešenie. Regály nižšej výšky sa dajú bez problémov využívať aj ako pracovná doska. Môžete zakúpiť jednoduché regály alebo v prevedení do písmena „L“ a umiestniť ich do rohu miestnosti. 

Keď už spomíname rohové riešenia regálov, v podstate je to praktické riešenie ako na maximum využiť celú miestnosť. Regály môžete umiestniť do rohu a prepojiť ich po stranách. V menších miestnostiach je to teda efektívne riešenie pre úsporu priestoru. 

V dôsledku toho, že miesta, kde ich s radosťou využívame sa líšia, líšia sa aj typy regálov, ktoré poznáme. Odlišujú sa v niekoľkých parametroch: 

 • Materiál
 • Nosnosť
 • Stabilita
 • Modularita
 • Veľkosť

Poďme sa na každý parameter pozrieť zvlášť. Je to spôsob ako sa výber regálu stane jednoduchší. Choďte krok po kroku, parameter po parametri a určite vyberiete ten správny regál na účel, ktorý potrebujete. 

drevený regál v domácnosti

Materiál

Na výrobu regálov sa pochopiteľne využívajú len pevné, stabilné a odolné materiály. Veľmi obľúbené sú tak materiály ako hliník, kov, oceľ, plast či drevo. 

Kovové regály

Kov je veľmi stabilný a pri správnej úprave aj odolný materiál. Pozinkovaný regál odoláva vlhkosti. Preto ho bez starostí môžete využiť na rôznych miestach. Sú tak vhodné aj do exteriéru.

Plastové regály

Môže sa vám zdať, že plastový regál neponúka takú pevnosť ako kov, no opak je pravdou. Regály vyrobené z polypropylénu majú nosnosť od 120 – 160 kg. Daná nosnosť zodpovedá tak každej polici, ktorú regál obsahuje. Plastové regály sa zvyknú vystužovať pomocou kovových tyčí, čo ich pevnosť ešte zvýši. Pre veľmi dobrú odolnosť plastového materiálu je využívanie plastových regálov vhodné do akéhokoľvek priestoru. 

Drevené regály

Na výrobu drevených regálov sa využíva kvalitné, masívne drevo. Takéto drevo zabezpečuje pevnosť a dlhú životnosť. Využívajú sa tunajšie dreviny ako napríklad borovica. Drevené regály by mali byť povrchovo ošetrené, aby sa mohli využívať aj vo vlhkejších priestoroch, ako je pivnica či garáž. 

Nosnosť

Azda najdôležitejší faktor pri kúpe regálu. Regál musí dlhodobo udržať vysokú záťaž. Pri kúpe teda musíte myslieť na to, čo budete v regály uskladňovať. Je rozdiel uskladňovať pneumatiky v garáži, alebo dobroty pod zub v špajzy. Kvalitne spracované regály z vysoko odolných materiálov sú prispôsobené na 150 kg záťaž a viac. 

Stabilita

Pri stabilite hrá veľkú úlohu kvalita materiálu, prevedenie či pevnosť spojov. V dôsledku toho je podstatné pri kúpe regálu pozerať na kostru regálu, využitie skrutiek či prevedenie spojov celej konštrukcie.

Modularita

Modularita je pre niekoho nevyhnutná pre iného čerešnička na viac. Modularita zabezpečuje vzájomné napájanie konštrukcií regálov. Takýmto spôsobom si dokážete vytvoriť regálovú stenu. Vždy keď bude potreba, viete napojiť ďalšie a ďalšie časti. 

Veľkosť regálu

Regál vyberajte vždy podľa priestoru, kde bude umiestnený. S vhodným regálom dokážete vyplniť hluché miesta za dverami, medzi skriňami a tiež vedľa stola. V priestore vnímajte všetky detaily. Neprehliadnite potrubie vedúce k radiátoru, potrubie vzduchotechniky, nezrovnalosti steny, výčnelky či rôzne odstupy. Dobré je si taktiež uvedomiť či je vaša podlaha rovná, alebo má mierny sklon. Toto by mohol byť problém pri regáloch umiestňovaných až po strop miestnosti. Dajte si taktiež pozor, aby ste po zostavení regálu mali dostatočný priestor na manipuláciu a pohodlný prístup k uloženým veciam.

Čo teda v súhrne vyplýva z dnešného článku? Vyberajte regály predovšetkým podľa rozmerov a váhy uskladnených predmetov. Samozrejme nezabúdajte na priestorové možnosti.

Ak by ste si radi doma uložili veci pomocou regálov, nemusíte dlho hľadať. V našej ponuke nájdete vysoko odolné regály, prispôsobené na interiérové aj exteriérové použitie. Prezrite si našu celú ponuku v sekcii „Regály“ a vyberte si regál, ktorý vám poslúži najviac.

Inšpirovali sme sa článkom z portálu: https://domazahrada.sk/ulozne-regaly-najrychlejsi-sposob-ako-ziskat-priestor-a-znizit-chaos/

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar