Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

zahradný nábytok z teaku

Ako sa starať o teakový záhradný nábytok?

5. júla 2019

Dnešný článok pomôže všetkým, či už súčasným alebo budúcim majiteľom teakového záhradného nábytku, naučiť sa správne ošetrovať tento typ materiálu tak, aby vám váš obľúbený pomocník na záhrade vydržal čo najdlhšie. Na začiatok si uvedieme pár informácií o teaku ako materiáli, čo vám pomôže pri bližšom porozumení vlastnostiam tohto materiálu a následnej starostlivosti o teakový záhradný nábytok.

Teak ako materiál záhradného nábytku

Teakové drevo patrí do kategórie tropických driev, keďže pochádza z ďalekej Ázie. Najčastejšou krajinou pôvodu je Indonézia, India či Thajsko. Tropický pôvod mu zaručil veľmi kvalitné a vyhľadávané vlastnosti:

  • odolnosť voči termitom, červotočom a iným škodcom,
  • odolnosť voči plesniam,
  • ťažko zápalný,
  • vysoká pevnosť a zároveň veľká pružnosť,
  • veľké množstvo olejnatých živíc obsiahnutých v dreve,
  • vysoká odolnosť voči vonkajším vplyvom počasia.

Vyššie spomínané vlastnosti teakového dreva robia tento materiál viac ako vhodný na výrobu záhradného nábytku. Teakový záhradný nábytok je preto charakteristický rovnakými vlastnosťami, ktoré vás určite potešia, ak teakový záhradný nábytok na záhrade máte alebo plánujete svoju záhradu obohatiť o takýto kvalitný kus.

teakový záhradný nábytok

Patinovaný teakový záhradný nábytok

Teakový záhradný nábytok má medovo-hnedé sfarbenie, ktoré po čase bledne, a ak sa o záhradný nábytok nemá kto starať, nadobudne vplyvom poveternostných podmienok strieborno-šedú farebnosť. Je to vplyv pôsobenia ako slnka, tak aj dažďa, mrazu a vetra. Nejde vám to dokopy s tvrdením o vysokej odolnosti teakového dreva voči poveternostným vplyvom? Majte na pamäti, že zmena farby teakového dreva nemá nič spoločné so zmenou jeho vlastností. Teakový záhradný nábytok naďalej ostáva odolný, pružný, pevný, čiže najlepší sluha záhrady. „Milión ľudí, milión chutí“ – tento výrok sa viac ako hodí, pretože sivá farba teakového záhradného nábytku je v niektorých krajinách vyhľadávaná a preferovaná. Ak ste milovník tohto „patinovaného“ vzhľadu, možno záhradný nábytok nechať úplne bez údržby. No ak chcete, aby vám vydržal váš kus záhradného nábytku slúžiť čo najdlhšie, raz za pár rokov sa oplatí ho ošetriť. Po čase sa predsa len stáva poréznym. Ak ho zasiahne dážď zostáva teakový záhradný nábytok dlho mokrý, vsiakne vodu, nedá sa poutierať. Ak voda takto hlboko vsiakne, dochádza k degradácií dreveného materiálu. Voda sa dlho drží vo vytvorených póroch dreva a takýto vlhký nábytok sa zrazu stáva ľahkým terčom drevokazných húb a baktérií. Pri teaku je vďaka jeho vlastnostiam tento rozklad pomalší, ako je tomu pri iných druhoch dreva. No bohužiaľ takisto sa stáva nezadržateľný. Nábytok sa tak stáva po čase drsný, kedy dokáže poškodiť jemnejšie textílie oblečenia. Ak ste na druhej strane milovníkom krásne hnedého teakového záhradného nábytku je potrebná pravidelná údržba, ktorá však vďaka vlastnostiam teakového dreva, nemusí byť príliš častá.

Údržba teakového záhradného nábytku

Ideálne je nábytok z teaku ošetrovať na jar pred novou sezónou. Údržbu si môžete rozdeliť do 3 podstatných krokov.

  1. Čistenie teakového záhradného nábytku

Teakový záhradný nábytok, ktorý je vystavený vonkajším vplyvom, ako je prach, peľ, vtáčí trus či iné nečistoty, je najprv najvhodnejšie vyčistiť. Môžete na to použiť hubku na riad (vhodnejšia je hrubšia strana) alebo pri veľkej nečistote kľudne použite kefu. Kefovanie je však dôležité robiť v smere vlákien. Teakový nábytok poriadne zbavený nečistôt, nechajte dostatočne uschnúť. K očisteniu môžete použiť čistú alebo mydlovú vodu.

  1. Brúsenie

Ak ste mali záhradný nábytok špinavejší a museli ste ho očistiť kefou, mohlo nastať k narušeniu vlákien, ktoré sa zvyknú napriamiť. Po preschnutí teakového záhradného nábytku, jeho vyčistení, je vhodné si zobrať jemný brúsny papier a vybrúsiť ho podobne, ako pri čistení, v smere vlákien dreva.

  1. Olejovanie

Na olejovanie záhradného nábytku vyrobeného z teaku sa používajú špeciálne teakové oleje. Obvykle ide o prírodné prípravky, ktoré sa do dreva rýchlo vpíjajú a chránia ho pred UV žiarením aj poveternostnými vplyvmi. Pred natieraním si teakový záhradný nábytok podložte starými novinami alebo fóliou. Teakový olej si nalejte do plochej misky a štetcom následne naneste tento olej v hojnom množstve na drevo. Opäť postupujte v smere vlákien. Po ošetrení olejom nechajte približne jeden deň uschnúť. Dajte pozor, aby bol nábytok chránení pred prípadným dažďom. Napriek tomu, že je teak drevený materiál, oproti iným druhom dreva je vysoko odolný a poslúži vám v podobe záhradného nábytku naozaj dobre. Ak k tomu pridáte správnu starostlivosť, odvďačí sa vám množstvom príjemných zážitkov pri relaxe v záhrade.  

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar