Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

drevené záhradné lehátko

Ratanové lehátko vs drevené lehátko

13. mája 2019

Leto, slnko, voda, príjemný vánok, oddych. Toto všetko nie sú veci, ktoré si môžete vychutnať len na dovolenke. Vďaka záhrade, poprípade malému bazénu a záhradnému lehátku si doma ľahko vytvoríte dovolenkovú atmosféru. Na trhu nájdete rôzne lehátka z mnohých materiálov no najčastejšie, tie do ktorých sa oplatí investovať, sú lehátka z dreva či lehátka z umelého ratanu. No čo, keď sa pred seba postavia títo dvaja favoriti? Ktoré lehátko je pohodlnejšie, spoľahlivejšie či odolnejšie? To sa práve dozviete v našom malom porovnaní ratanové lehátko vs drevené lehátka.

Vzhľad

Drevo je veľmi obľúbený materiál. Ľudia drevo využívajú už veľa rokov, a preto je obľúbeným aj čo sa týka záhradného nábytku. Drevené lehátka si našli cestu do bežných domácností vďaka svojmu prírodnému charakteru. Drevo zapadne do každého interiéru, zútulní ho. Drevené lehátka vo väčšine nie sú módne kúsky. Hodia sa skôr do tradičných domácností. Veľa krát sa dodávajú lehátka, hlavne čo sa týka našich drevín, bez povrchovej úpravy. Takto si každý môže natrieť lehátko farbou, ktorá mu bude vyhovovať. Či to je plus či mínus to necháme na každom zvlášť. Drevené lehátka nájdete z rôzneho druhu dreva, a tak má každé inú štruktúru, tým pádom vzhľad. Umelý ratan je svojim vzhľadom veľmi  moderný materiál s veľmi atraktívnym vzhľadom. Umelý ratan nájdete taktiež vo viacerých farebných prevedeniach od bielej, svetlo sivej, tmavo sivej až po čiernu.

Manipulácia

Čo sa týka manipulácie pri drevených lehátkach to nemusí byť vždy jednoduché. Veľa krát sú naopak ťažké na manipuláciu vďaka drevu, ktoré má zväčša väčšiu váhu. Keď sa pozrieme na ratanové lehátka, umelý ratan je veľmi ľahký materiál. Manipulácia s lehátkami je preto jednoduchá a zvládne ju naozaj každý.

Starostlivosť

Drevo je „živý“ materiál, a tak sa samozrejme ako pri inom druhu výrobku z dreva, ani pri lehátkach, nezaobídete bez pravidelnej starostlivosti. Treba ho pravidelne natierať olejmi či výrobkami určenými práve na údržbu dreva. Ak sa o drevo nebudete starať, stratí svoj šarm. Umelý ratan je známy ako bezúdržbový materiál. O lehátko z umelého ratanu sa nemusíte nejak obzvlášť starať. Stačí ho len utrieť vlhkou handričkou ak sa naň rozleje napr. sladený nápoj.

Životnosť

Drevené lehátka a ich životnosť závisí od druhu dreva, z ktorého je lehátko vyrobené. V podstate majú drevené lehátka dlhú životnosť, ktorá však závisí od spomínanej pravidelnej starostlivosti. Umelý ratan je pevnejší a odolnejší materiál. Lehátka z umelého ratanu odolajú aj priamemu slnku alebo mrazom až do – 50 . Preto vám budú pri pozornej manipulácií slúžiť dlhú dobu.

Čistenie

Drevené lehátka čistíme zväčša iba utretím povrchu, ktorý ak je správne naolejovaný nepustí vodu, aby sa vsiakla do dreva. Keď sa však drevené lehátko zašpiní treba špinu veľa krát brúsnym papierom obrúsiť dole a následne lehátko znovu nalakovať. Ratanové lehátka sú odolné voči špine. Ich údržba ako som už vyššie písala je veľmi jednoduchá, stačí vlhká handrička na utretie nečistoty. Ak je nečistota väčšia môžete použiť na odstránenie saponát s vodou.

Zazimovanie

Drevené lehátka sú menej odolné čo sa týka dažďu. Lehátko treba uskladniť do suchých priestorov, v ktorých je dostatočná cirkulácia vzduchu. Taktiež pomôže ak ho prikryjete plachtou na záhradný  nábytok. Takto im dopomôžete k dlhšej životnosti. Takže je dôležité si naštudovať ako správne zazimovať záhradný nábytok. Lehátka z umelého ratanu sú odolné aj voči dažďu či mrazu. Von vydržia až do – 50 °C, pretože kvalitný umelý ratan sa nelúpe ani nepraská. Jediné čo sa odporúča je zakryť ratanový nábytok plachtou, najlepšie, ako je tomu u drevených lehátok, špeciálnymi plachtami na záhradný nábytok.

Pohodlie

Drevené lehátka sú zväčša vyrábané z priečnych dosiek medzi, ktorými sú medzery. Ak si na takéto lehátko nedáte podušku alebo aspoň uterák môžete cítiť omínanie. Preto sa na drevené lehátka odporúča zakúpiť podušku na ne priamo určenú. Ratanové lehátka sú rovné a s výplňou celej plochy lehátka. Už je na preferenciách či si na takýto typ lehátka podušku zakúpite alebo nie. Dobre slúžia aj bez nej.

Farebná stálosť

Drevené lehátka, ako som vyššie písala podliehajú poveternostným vplyvom, a tak sa o ne treba náležite starať. Ak túto starostlivosť olejmi na drevo zanedbáte stratí drevené lehátko svoju farbu a vybledne. Umelý ratan je stálo farebný materiál odolný aj voči slnku, a tak je farebná stálosť zaručená po dlhú dobu.

Polohovateľnosť

Aj drevené aj ratanové lehátka sa dajú kúpiť vo verzii s možnosťou polohovania. Ak túžite si prispôsobovať lehátko či už chcete sedieť alebo ležať je len na vás či vám viac bude vyhovovať drevo alebo umelý ratan. Treba taktiež zvážiť ostatné plusy a mínusy materiálu.

Pevnosť

Drevo, ako všetci vieme, je pevný materiál. Ak je lehátko kvalitne vyrobené a spoje sú dobre zakrútené, drevené lehátko je veľmi pevné a udrží dostatočne veľkú váhu. Je tak odolné voči zlomeniu alebo odlomeniu časti svojej konštrukcie. Ak sa pozrieme na ratanové lehátka, čo sa týka pevnosti, ratan je relatívne pevný materiál ale veľmi závisí od výrobku. Ak si zakúpite veľmi lacnú variantu s plastovou konštrukciou nemôžete očakávať veľkú pevnosť. Ak je konštrukcia železná, nábytok sa stáva niekoľko krát pevnejší. Na umelý ratan ale treba dávať pozor, čo sa týka manipulácie s ním. Tenšie časti lehátka dokážete puknúť alebo odlomiť ľahšie ako je tomu pri drevenom lehátku. Dúfam, že pri rozhodovaní medzi dvoja najčastejšími materiálmi, ktoré si ľudia volia pre svoje záhradné lehátka, vám článok ozrejmil plusy a mínusy týchto materiálov.  

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar