Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Ratanové záhradné sedenie

Ratanové sedenie, miláčik dnešnej doby

16. mája 2018

Väčšina z nás nekupuje nábytok len na chvíľu. Očakávame, že si pohodlie novej sedačky budeme ešte dlho užívať, a že nový kuchynský stôl zvládne aj nápor väčšej rodiny pri sviatočnom prestieraní. Podobné to je aj s nábytkom do záhrady – taktiež ho väčšina z nás nekupuje len na jednu sezónu.

Záhradný nábytok z kovu nie je pre každého a drevený taktiež nemusí vyhovovať vášmu vkusu. Potom tu máme ešte plast, ale ten sa nemusí hodiť do každej záhrady. Zostáva ešte ratan – zaujímavý materiál, z ktorého sa vyrába aj záhradný nábytok. Pre mnohých môže byť práve ratanový záhradný nábytok tou správnou voľbou.

Aj trendy záhradného nábytku sa menia, prečítajte si o nich viac v článku „Aké sú aktuálne trendy v záhradnom nábytku?„.

Ak si nie ste istý pri výbere správneho záhradného nábytku, prečítajte si aj náš článok: Ako vybrať záhradný nábytok? a potvrdte si tak svoj správny výber pre vašu záhradu či terasu.

Záhradný nábytok z prírodného ratanu

Záhradné sedenie z prírodného ratanu je stálofarebné, a to aj keď je umiestnené na slnku počas typických horúcich letných dní. Presúvanie takéhoto nábytku je v celku jednoduché, pretože prírodný ratan nie je až tak ťažký ako sa možno zdá.

Prírodný ratan pôvodom pochádza z Malajzie a Indonézie, kde ide o mimoriadne obľúbený materiál okrem iného používaný práve aj pri výrobe záhradného sedenia. Kedysi sme takýto nábytok mohli vidieť len na exotickejších dovolenkách, dnes ho môžete mať aj vy vo svojej záhrade, balkóne alebo pod prístreškom za domom. Hlavnou nevýhodou je okrem vyššej ceny jeho citlivosť na extrémnejšie zmeny počasia. Ak chcete záhradný nábytok z pravého ratanu, potom musíte myslieť na jeho uskladnenie v interiéri počas zimy. Mráz, sneh a severák by takéto sedenie rýchlo znehodnotili, čo by bola obrovská škoda.

Často sa využije v zimnej záhrade, kde poskytuje maximálne komfort počas zimných dní – za oknom sneží a fúka vietor, vy sedíte v krásnom ratanovom kresielku s teplým čajom a vychutnávate si poobedňajšiu siestu po práci. V lete zas oddychujete v tom istom kresielku na záhrade s dobrou knihou a limonádou.

Záhradný nábytok z prírodného ratanu je veľmi obľúbeným spoločníkom v interiéroch domovov, kde dodáva kúsok dovolenkového nádychu.

Záhradný nábytok z umelého ratanu

Umelý ratan neuberá záhradnému sedeniu na kráse, práve naopak, ponúka rovnaký komfort. Úplet je príjemný na dotyk a napríklad sa na ratanovom ležadle pohodlne opaľuje, pokožka sa príliš nespotí a dýcha. Na rozdiel od prírodného ratanu je umelý vhodný na balkóny, terasy, rozličné čiastočne zastrešené sedenia, ako aj rovno pod slniečko. Výhoda je nielen v dlhšej životnosti, ale aj v jednoduchšej starostlivosti.

Nevada zostava z umelého ratanu

V zime je ideálne záhradný nábytok z umelého ratanu prikryť plachtami určenými na zakrývanie záhradného nábytku, aby naň nesnežilo a bol aspoň čiastočne chránený pred vetrom. Ak máte dostatok miesta v pivnici alebo v zimnej záhrade, je vždy lepšie radšej ho nechať takto prezimovať.

Starostlivosť o záhradný nábytok z ratanu

Starostlivosť je v podstate nenáročná. V prípade umelého ratanu si vystačíte s mokrou handričkou alebo so slabším prúdom vody zo záhradnej hadice. Po umytí nechajte voľne uschnúť v tieni bez priameho slnka. Ak sa vám rozleje cola alebo nejaký drink, môžete ho umyť jemným saponátom s mäkkou hubkou (nie drsnou), prepláchnuť vodou a nechať uschnúť mimo priameho slnka.

Prírodný ratan môže časom, po niekoľkých sezónach v záhrade, mierne popraskať. Pre dôkladnejšiu starostlivosť nájdete na trhu prípravky na „prelakovanie“, vďaka ktorým sa ošetrí povrch podobne ako je tomu napríklad s dreveným záhradným nábytkom pri olejovaní. Preventívne je dobré mať pri ruke takéto prípravky vďaka ktorým viete predĺžiť sedeniu životnosť aj krásu. Umyť ho môžete prúdom vody alebo jemnou handričkou namočenou v čistej vlažnej vode. Nechajte ho uschnúť voľne mimo priameho slnka. Nepoužívajte saponáty ani iné čistidlá.

Všimnite si konštrukciu

Umelý ratan potrebuje nejakú konštrukciu, okolo ktorej je materiál prepletený do vzhľadu typického pre ratanový nábytok. Pred kúpou zistite, z akého materiálu je táto konštrukcia vyrobená, inak riskujete kratšiu životnosť.

V ideálnom prípade je konštrukcia vyrobená z hliníka záhradný nábytok je tak ľahký, pevný, dobre sa prenáša, po dažďoch nezačne hniť a nebude korodovať. Železná konštrukcia je pevná, ale ťažká a navyše časom koroduje, čo sedenie znehodnotí. Najmenej vhodná je drevná konštrukcia – nie je odolná voči vplyvom počasia, vlhne až sa vytvára pleseň a miestami dochádza až k prehnívaniu kde sú spoje a nábytok nedýcha.

Umelý ratan konštrukcia

Sedenie z umelého ratanu s drevenou konštrukciou je však ideálne do zimných záhrad a interiérov, kde nebude vystavované vrtochom počasia. Vonkajšie posedenie by malo mať konštrukciu z hliníka.

Informujte sa ešte pred kúpou

Okrem konštrukcie by ste sa mali zaujímať napríklad aj o pevnosť výpletu – pozrieť si nábytok osobne aj zo spodnej strany, aby ste videli kvalitu spojov. Najmä stoličky budú zaťažované, a tak by mali niekoľko rokov dobre slúžiť.

Pokiaľ nie sú súčasťou sedenia textilné podušky, mali by ste si ich dokúpiť – okrem toho, že sa vám bude sedieť pohodlnejšie, ochránite ratan (či už umelý alebo prírodný) pred priamym slnkom a ďalšími vonkajšími vplyvmi. Vhodná je minimálne poduška. Poťah musí byť z textílie vhodnej na pranie v práčke, aby ste zaručili nielen bežnú hygienu (predsa len sa v lete potíme, slníme, môžeme rozliať nápoje a jedlá), ale tiež mohli vyprať bežné nečistoty ako je peľ a vonkajší prach.

Dobrý predajca by vám mal aspoň pri sedení z pravého prírodného ratanu odporučiť postup na ošetrovanie v snahe zachovať čo najdlhšie krásu a funkčnosť kúpeného záhradného nábytku. Taktiež sa môžete informovať o možnosti predĺženej záruky a jej podmienok za ktorých môže byť uznaná, pretože ide predsa len o sedenie v exteriéry.

Doplnky z ratanu

Svoju záhradu môžete ozvláštniť doplnkami z ratanu. Vhodným riešením sú napríklad záhradné taburetky z ratanu. V prípade, že máte málo miesta na záhrade, pokojne kúpte menšie ratanové sedenie na bežné posedenia, a keď prídu hostia jednoducho doplníte na sedenie taburetky. Taburet z umelého ratanu

Estetickým zážitkom pre vašu záhradu vedia byť napríklad aj kvetináče z ratanu. Dokonale sa  potom hodia k vášmu ratanovému sedeniu. Vysadte si do nich pestrofarebné kvety, ktoré ešte doplnia celú krásu vášho záhradného sedenia.

3 typy na doplnkový nábytok do záhrady nájdete v našom ďalšom článku.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar