Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

moderna zimna zahrada

13 tipov na kreatívne využitie zimnej záhrady aj u vás doma

24. januára 2022

Zimná záhrada je miesto, ktoré dokáže nadobudnúť akúkoľvek podobu. Odlišuje sa však od iných priestorov domu či záhrady. Jej využitie nie je predom určené, je to miesto, z ktorého dokážete vyčarovať presne taký priestor, aký potrebujete. Miesto, ktoré vám v dome doposiaľ chýbalo. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili niekoľko typov, ako sa zimná záhrada dá navrhnúť a využívať. Nech sa páči inšpirujte sa a vybudujte si zimnú záhradu podľa vašich snov.

Relaxačná miestnosť

Relax je asi najčastejším pocitom, ktorí ľudia od zimnej záhrady očakávajú. Oddýchnuť si, aj keď len niekoľko minút denne, človeku dokáže dodať potrebnú silu a regeneráciu. Upokojujúce prostredie zariadené podľa vašich predstáv, hlavne počas studených zimných dní poslúži na relax naozaj dokonale. Zimná záhrada je priestor na to viac ako vhodný. Ak disponuje väčšou rozlohou dokážete jej potenciál naplno využiť vo svoj prospech. Závesné kreslá, hojdacie siete, pohovky či dokonca lehátka je možné do zimnej záhrady umiestniť, a tak nerušene relaxovať. Ak chcete svoj relax posunúť na vyššiu úroveň, určite vám odporúčame si do zimnej záhrady inštalovať reproduktory. Meditačná, relaxačná hudba či zvuky prírody vedia pri odpočinku výrazne pomôcť.

Posilňovňa

Chýba vám doma priestor na fyzickú aktivitu, aktívny oddych? Zimná záhrada môže spĺňať aj tieto kritériá. Zimná záhrada svojim príjemným prostredím dokáže motivovať k pohybu, človek sa bude cítiť príjemnejšie a možno ak sa k pohybu musí trochu nútiť, aj väčšie následné zadosťučinenie. Dajte si v takomto prípade však pozor na dostatok voľného priestoru na cvičenie, posilňovacie stroje či bežecký pás. Takýto priestor taktiež musí byť dobre odvetrávaný nech sa zabezpečí prúdenie čistého vzduchu. Taktiež je dôležité, možno tento krát o niečo viac ako je tomu pri iných využitiach priestoru zimnej záhrady, aby ste zvolili správne rastliny, ich počet a umiestnenie. Rastliny počas dňa vďaka dostatku svetla tvoria kyslík, čo by vám malo práve v takomto priestore vyhovovať.

Hvezdáreň

Milujete nočnú oblohu? Sledovanie hviezd, romantické večerné okamihy s milovanou osobou? Aj na takéto chvíle vám vie zimná záhrada príjemne poslúžiť. Presklené steny či strecha zimnej záhrady vám zaručí krásny výhľad na toto nočné nebeské divadlo. Stačí sa príjemne usadiť na pohodlnú pohovku či lehátko a užívať si v teple domova takéto pohľady počas celého roka. Cez deň si v presklenom priestore môžete užiť pekné slnečné zimné počasie, pod dekou s príjemným výhľadom. 

Priestor na stolovanie

Všetci milujeme obedy či večere počas letných mesiacov práve v našej záhrade. Ale prečo by sa ich človek musel nadobro vzdať počas zimy? Zimná záhrada nám ponúka dokonalý priestor na stolovanie v kruhu našich najbližších, aj keď teplota sa vonku nevyškriabe ani na 0 °C. Taktiež je vhodným útočiskom aj počas leta, ak zavíta daždivé počasie a vy ste sa na príjemne posedenie pri dobrom jedle už dlho tešili. V obklopení rastlín vám bude jedlo určite chutiť zase o niečo viac. Dobrú chuť prajeme!

Skleník a bylinková záhrada

Ak nemáte v záhrade už priestor na skleník, no túžite si dopestovať rastliny počas celého roka, alebo rastliny ktoré potrebujú k svojej existencii vyššie teploty, práve priestor zimnej záhrady je na skleník správnou voľbou. Nebolo by perfektné, že počas jedla sa stačí načiahnuť a odtrhnúť si napr. rajčinu? Môžete si vytvoriť vlastnú bylinkovú záhradku, vami najčastejšie využívaných byliniek do varenia. Vyčarovať sa v takomto priestore dá vertikálna záhradka, ktoré bude navyše aj váš dizajnový doplnok interiéru. Skleník vo vnútri môžete dokonca poňať aj trochu exotickejšie a dopestovať hrozno, figy či rôzne druhy citrusov.

Zelená obývačka

Vytvorte si doma doslova zelenú obývačku. Môžete disponovať klasickou obývačkou a druhým jej zeleným variantom. Avšak veľmi obľúbeným je rozšírenie tradičnej obývačky do zimnej záhrady. Čiže spojenie týchto dvoch priestorov, kde vznikne oddychová zóna pre celú rodinu. Ak vám pri odpočinku a sledovaní televízie občas prekážajú detské hry, práve ich miesto na hranie môžete umiestniť ďalej do zimnej záhrady. Takto vytvoríte priestor sebe aj svojim deťom a hračky na zemi už nebudú problém hlavnej obývačky.

Home office pracovňa

Lepšie miesto na home office v dome budete ťažko hľadať. Príroda pôsobí ukľudňujúco a zároveň podporuje tvorivosť a kreativitu. V takomto priestore preto dokážete byť produktívnejší a prinášať nové nápady. V súčasnej zložitej dobe, kedy na nás rozšírený Koronavírus číha na každom kroku, množstvo z nás svoju prácu vykonáva doma a museli sme si zariadiť domácu pracovňu, pokiaľ sme ju ešte doma nemali. Stačí vám stôl, pohodlná kancelárska stolička a príjemné prostredie rastlín zimnej záhrady. Zimné záhrady bývajú prirodzene presvetlené čo je viac ako dobré pre vaše oči pri každodennej práci.

Kreatívny ateliér

Zimná záhrada, tak ako je tomu pri pracovni, tak aj kreatívne duše v tomto priestore nájdu to svoje. Maliari, ilustrátori, architekti, dizajnéri, umelci, kreatívci či iné povolania s potrebou kreatívneho myslenia dokážu čaro zimnej záhrady a jej pôsobenia využiť vo svoj prospech. Prevzdušnený priestor oddelený od zbytku domu, doplnený o rastliny je dokonalý pracovný priestor pre tých čo neustále hľadajú inšpiráciu.

Wellness

Ak doma rozmýšľate nad umiestnením vírivky, práve zimná záhrada môže byť to najlepšie miesto. Vytvorte si zo zimnej záhrady wellness časť domu. V obklopení rastlín si užívajte vodný kúpeľ v štandarde luxusnej dovolenky. Dá sa bazén či vírivka v priestoroch zimnej záhrady využiť len počas určitého obdobia v roku. Počas leta môžete mať bazén na záhrade alebo na terase domu. Avšak keď na jeseň začne opadávať lístie, fúkať vietor a teploty sa znížia, môžete tak šikovne bazén premiestniť do zimnej záhrady a užívať si oddych vo wellness naďalej. Môžeme vám určite sľúbiť, že na takýto oddych si ľahko navyknete!

Letná spálňa

Perfektný typ pre tých, ktorí milujú letné večeri, pozeranie na oblohu a príjemné vyššie teploty. Za dobrodružstvom nemusíte ďaleko. Zo zimnej záhrady dokážete aj počas leta vyťažiť maximum. Ak vám kempovanie pod stanom nevyhovuje toto je pre vás to pravé. Žiadne komáre ani iný hmyz, príjemná stála teplota, väčšie pohodlie no obklopení rastlinami v tichu aj takto môže vyzerať vaša letná spálňa v zimnej záhrade. Náš typ je si do zimnej záhrady umiestniť záhradnú posteľ, na ktorej bude letné vyspávanie luxusným zážitkom.

Tropická záhrada

Poďme späť ku klasickejšiemu využitiu zimných záhrad. Zimné záhrady sú v prvom rade určené na pestovanie tropických rastlín, ktoré bežne v našich prírodných podmienkach nedokážeme dopestovať. Takýmto rastlinám sa bude v zimnej záhrade naplno dariť a vy sa budete tešiť z ich kvetov, krásnych zelených listov a vône. Ak si chcete tropickú atmosféru vyčarovať naplno, dotvorte priestor mini jazierkami, hudbou vtáctva či zvukov pralesa.

Party room

Ak máte radi stretnutia s priateľmi či rodinou, spoločné posedenia, grilovačky zimná záhrada sa vám bude perfektne hodiť. Stačí vám priestranná sedačka so stolom a v príjemnom prostredí rastlín sa vaša návšteva bude cítiť viac ako príjemne.

Miestnosť pre hostí

Ak chcete ľudom, ktorí vás navštívia poskytnúť naozaj nezabudnuteľný priestor na prenocovanie, zimná záhrada môže byť zaujímavým riešením miestnosti pre hostí. Pravdepodobne budete mať v zimnej záhrade dostatok rastlín, čiže dbajte na to, aby boli rastliny vhodné aj pri spánku. Ide o to, že väčšina rastlín v noci tvorí oxid uhličitý. Existujú však typy rastlín, ktoré sa nazývajú CAM rastliny. Tieto rastliny dokážu produkovať kyslík aj pri absencii svetla. Takéto rastliny preukázateľne dokážu zmierniť problémy so spánkom a nespavosťou. 

Tak ak ste sa dočítali až tu, sme na konci našich typov ako by ste sa s priestorom zimnej záhrady mohli popasovať aj u vás doma. Premýšľajte, skúšajte, kombinujte. Predsa fantázií sa medze nekladú!

Ak vás zaujíma ako sa dá zimná záhrada priviesť do dokonalosti, odporúčame aj ďalšie naše články, ako „7 užitočných typov pre nábytok do zimnej záhrady“

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar