Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

umely ratan zahradny set

Umelý alebo pravý ratan, čo je pre váš záhradný nábytok lepšie?

8. apríla 2019

Nedávno sme privítali jar, ktorá nás bude obdarúvať krásnymi slnečnými dňami. Takéto počasie nás láka von, a tak sa znova pomaly presúvame do našich záhrad. Aby ste si tieto chvíle spravili čo najpríjemnejšími, treba si vybrať ten pravý záhradný nábytok pre váš relax v záhrade. V tomto článku vám vysvetlíme rozdiel medzi prírodným a umelým ratanom, a taktiež vám poradíme či siahnuť po prírodnej variante alebo ísť do umelého ratanu a taktiež, kde je vhodné si daný typ záhradného nábytku umiestniť.

Prírodný ratan

Pravý ratan je drevina z exotických tropických lesov, ktorá je známa hlavne z Indonézie. Ratan rastie v náročnejších podmienkach, vo veľmi vlhkom a teplom prostredí, čo zabezpečuje jeho rýchly rast. Výhonky tejto rastliny sú veľmi pevné, zároveň ľahké a ohybné. Ako materiál sa používa nie len na výrobu záhradného nábytku, ale aj výrobu košov a rôznych doplnkov domácnosti.

Zahradny nabytok z prirodneho ratanu
Záhradná sedacia súprava GREY

Nábytok do záhrady z prírodného ratanu

Typické pre tento druh rastliny sú okrúhle tvary záhradného nábytku. Ako prírodná drevina je ratan citlivý na rozťahovanie a zmršťovanie. Tento materiál vydrží krátkodobé dažde alebo slnko. Nábytku z takéhoto materiálu omnoho viac vyhovuje teplo ako zima. Vlákna, z ktorých je záhradný nábytok z prírodného ratanu vyrábaný môžu po času slabnúť, a tak sa odporúča pravidelne natierať nábytok špeciálnymi olejmi. Ak je nábytok nasiaknutý dažďom alebo vodou alebo veľkou váhou, môže dôjsť k jeho ohnutiu, ktoré zostane natrvalo. Nábytok z prírodného ratanu je vyrábaný v prirodzených tónoch, ktoré sa podobajú drevu alebo bambusu. Drobné nerovnosti a nedokonalá farebnosť sú typické pre tento druh dreviny. Čistenie mu doprajte počas teplého suchého počasia pomocou vlhkej handričky. Nábytok nechajte prirodzene obschnúť. Následne je ho dobré ošetriť už spomínanými olejmi určenými priamo na ratan. Čo sa týka umiestnenia záhradného nábytku z tohto typu materiálu, mal by stáť pod strechou. Takto mu doprajete ochranu pred dažďom. Keď sa bude blížiť zima musíte sa postarať o jeho správne zazimovanie. Odneste ho na suché miesto, najlepšie do garáže, lebo pivnice majú mnohokrát vlhké či chladné prostredie. Záhradný nábytok z prírodného ratanu je veľmi vhodný do zimných záhrad.

Umelý ratan

Záhradný nábytok z umelého ratanu je dnes už veľmi známy a obľúbený. Umelý ratan je napodobenina toho prírodného, ktorý je však vyrábaný z plastu, respektíve ide o vlákna na báze polyetylénu. To mu zaručuje vynikajúce vlastnosti, dlhšiu životnosť oproti jeho prírodnému kolegovi.

Záhradné sedenie z umelého ratanu
Záhradné sedenie Corona

Záhradný nábytok z umelého ratanu

Tak ako som už v predchádzajúcom odstavci spomínala, nábytok z umelého ratanu je veľmi odolný, či už voči slnku alebo dažďu. Vyniká hlavne vysokou odolnosťou voči UV žiareniu, a tak je vhodný aj do záhrad, kde je časté priame slnko. Taktiež nemá žiadny problém s vodou alebo vetrom. Ďalším veľkým plusom je, že taktiež znáša veľmi nízke teploty a mráz až do – 50 °C, čo značí, že záhradný nábytok z umelého ratanu môžete von ponechať celoročne. Nestretnete sa s tým, že vám nábytok pôsobením poveternostných vplyvov popuká alebo sa nejako zničí. Taktiež na ňom nezanechá stopy ani chlórová voda z bazéna alebo opaľovací krém. Starostlivosť o takýto druh záhradného nábytku vám nezaberie veľa minút. Stačí vám vlhká handrička a v prípade nábytok len utrieť. Ak by ste ho mali zašpinený viacej, kľudne môžete použiť saponát. Umytý nábytok nechajte potom len vyschnúť na slnku. Nábytok z umelého ratanu sa prevažne predáva vo farbách ako je sivá, tmavosivá, čierna alebo prípadne čisto biela. Záverom môžeme zhrnúť, že umelý ratan sa viacej hodí do exteriéru a na celoročné použitie. Do zimných záhrad a prípade interiéru je vhodnejší prírodný ratan, ktorý dodá, krásnu útulnú atmosféru. Umelý ratan svojim vlastnosťami niekoľko krát predčí pôvodný materiál ale musíme myslieť na to, že nie je práve ekologickým riešením. Okrem materiálu úpletu si taktiež overte či materiál konštrukcie je vhodný do exteriéru.      

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *