Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Záhradný nábytok z umelého ratanu

Ako vybrať záhradný nábytok?

19. júla 2016

Záhradný nábytok treba vyberať svedomito, aby vám dobre slúžil po dlhý čas. Viete, aké kritériá treba pri výbere záhradného nábytku zohľadniť?

Materiál záhradného nábytku

Umelý ratan je už dlhý čas populárny vo svete záhradného nábytku pre cenovú dostupnosť a takmer žiadnu nutnosť údržby. Na záhrade pôsobí decentne, dotvára ju a majiteľom ponúka pohodlné sedenie. Pravý ratan pochádza predovšetkým z Indonézie (ale jeho pestovaniu sa v menšom množstve venujú aj iné krajiny), je dobre ohybný a cenovo náročnejší. Jeho nevýhodou je náchylnosť na zmeny počasia, a preto sa v súčasnosti kupuje hlavne do zimných záhrad. Umelý však môžete umiestniť aj na nezastrešenú terasu alebo priamo do záhrady na trávnik.

Záhradný nábytok z umelého ratanu

Plastový nábytok do záhrady je po dlhé roky klasikou a teší sa vysokému záujmu predovšetkým vďaka nízkej obstarávacej cene a nulovej starostlivosti. Plast stačí jednoducho umyť pod tečúcou vodou, prípadne použiť saponát a hubku na omývanie riadu pri väčších nečistotách. Je dobre odolný voči zmenám počasia, no farebný plast na slnku rýchlo vybledne, čo je vlastne jediná nevýhoda tohto záhradného nábytku. Ak dokúpite mäkké vankúšiky, bude sa vám sedieť pohodlne za nízku cenu. Trvácnosť tohto materiálu závisí od toho, či ho na zimu uskladníte niekde v pivnici, alebo zostane vonku na mraze.

Drevený záhradný nábytok patrí medzi klasiku, avšak potrebuje starostlivosť v podobe rozličných náterov. Vhodné je napríklad borovicové alebo agátové drevo, ktoré vie lepšie odolávať nepriaznivému počasiu vrátane mrazov. Cenovo najdostupnejší zvykne byť napríklad smrek, no tento druh dreva nie práve najlepšie znáša vonkajšie podmienky na záhrade počas všetkých ročných období. Obľúbený je borovicový nábytok, a v súčasnosti ešte aj teakové drevo, alebo nábytok z exotických drevín, ktoré vie v exteriéry dobre slúžiť aj niekoľko rokov a nevyžaduje prílišnú údržbu.

Drevený záhradný nábytok

Prútený záhradný nábytok vyzerá atraktívne a dotvára dojem ľahkosti, pretože záhradu nezaťažuje svojou mohutnou konštrukciou. Na zimu ale takýto nábytok sťahujte do zimnej záhrady pretože sneh a mrazy nevie zniesť a ďalšiu sezónu by už nemusel byť použiteľný.

Čo sa týka hliníka, ide taktiež o obľúbený materiál pre svoju ľahkosť a cenu. Kvalitnejší záhradný nábytok z hliníka bude hrubý minimálne 1,5 milimetra. Nezabudnite na takýto nábytok dokúpiť vankúšiky a ďalšie textílie nakoľko je samotný studený.

Hliníkový záhradný nábytok

Kvalitný výrobca aj predajca nábytku na záhradu

Obchod musí vedieť od koho nábytok objednáva, kto je výrobcom a aká záruka vám bude na zakúpený záhradný nábytok poskytnutá. Zaujímavé informácie nájdete aj tu. Sledujte ak kvalitu kupovaného nábytku – už na prvý pohľad by nemal byť voľný v spojoch alebo inak nekvalitný. Pri drevenom stole by mala byť hrúbka aspoň 3 centimetre kvôli stabilite.

Zohľadnite svoje nároky

Aký záhradný nábytok vlastne chcete? Koľko času môžete venovať údržbe? Môžete záhradný nábytok počas zimy uskladniť niekde vo vnútri? Tieto a ďalšie otázky si musíte položiť pred kúpou takéhoto druhu nábytku. Od toho sa potom musí odvíjať váš výber, lebo čo vyhovuje susedovi nemusí vyhovovať vám. Ak vám viac vyhovuje plast alebo ste vždy túžili po pravom ratanovom nábytku, orientujte sa týmto smerom a zabudnite na rady ostatných. Nábytok bude predsa vo vašej záhrade a bude slúžiť predovšetkým vám. O tom ako umiestniť záhradný nábytok, sa dočítate na tomto odkaze.

Je tiež vhodné zohľadniť priestor, v ktorom má byť nábytok umiestnený. Ak máte malú terasu vyberte menší nábytok nech sa môžete pohodlne pohybovať. Vo veľkej záhrade vynikne aj väčší záhradný nábytok s miestom na sedenie pre viacerých ľudí, alebo kúpte menší a doprajte si veľkú záhradnú hojdačku. Využitie a umiestnenie záhradného nábytku má možno viac otvorených možností ako ste si mysleli. Viac sa dočítate v našom článku „Kde všade sa dá využiť záhradný nábytok?“.

Zanada.sk Kocian

Inšpiratívne tipy na záhradu a dizajnové nápady. Okrem toho prinášame nezávislé recenzie produktov, vrátane záhradného nábytku, aby ste mohli urobiť informované rozhodnutia pre vašu záhradnú oázu. Pripojte sa k nám a obohaťte svoju záhradu vedomosťami a štýlom!

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar