Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

zena sediaca na zavesnom kresle

Ako si vybrať závesné kreslo a kde ho umiestniť?

3. januára 2022

Nie je nič lepšie ako po náročnom dni poriadne zrelaxovať. Ak patríte medzi milovníkov letného leňošenia v hojdacej sieti, určite vás uchváti nová láska v podobe závesného kresla. Je to nový, pohodlnejší či dizajnovejší spôsob relaxu. Doprajte si tak celoročný relax v interiéri alebo v záhrade. Je to na vás! Závesné kreslá poznáme v rôznych prevedeniach, tvaroch a rozmeroch. Poďte sa preto s nami pozrieť na to ako si vybrať závesné kreslo a kde je najlepšie si leňošenie v ňom aj vychutnať.

Kde umiestniť závesné kreslo?

Pred nákupom závesného kresla je najlepšie si určiť miesto, kde budete relaxovať. Aj keď je na trhu široká ponuka univerzálnych typov závesných kresiel, nie vždy je vhodné všetky materiály nechávať dlhodobo pôsobiť v záhrade alebo na terase. Preto je vhodné si určiť či vaše leňošenie bude v exteriéri alebo v teple domova. Závesné kreslá s konštrukciou sa dajú samozrejme sezónne prenášať, avšak tu si treba dať pozor na poškodenie pri manipulácií. Pri takýchto kreslách treba vyberať odolnejšie materiály. O tom však viac v odseku „Materiál závesných kresiel“. Poďme sa najskôr pozrieť aké kreslá sú vhodné do exteriéru, a ktoré naopak skôr do interiéru vášho domova.

Závesné záhradné kreslo

Do exteriéru je vhodné voliť pevnejšie, možno až robustnejšie typy kresiel. Je to z dôvodu, že takéto prevedenia sú odolnejšie. V exteriéri po väčšine disponujeme aj väčšou plochou na umiestnenie, s čím treba pri robustnejších kreslách počítať. Je dobré využívať kreslá s hrubšou konštrukciou, najlepšie z kovu či ocele. Závesné kreslo do exteriéru môže byť ako s konštrukciou, tak aj bez nej. Ide už len o miesto, kde si predstavujete, že si budete relax užívať. Kreslo sa dá zavesiť o trámy, konáre stromu či elegantne umiestniť pomocou konštrukcie na vašu terasu.

Závesné kreslo do interiéru

Dnes je už obvyklé umiestniť si závesné kreslo aj do interiéru domu či bytu. Svojim prevedením sa stávajú krásnym dizajnovým doplnkom domácnosti. V interiéri sa medze nekladú. Závesné kreslo môžete umiestniť do obývacej izby, spálne, detskej izby, chodby, zimnej záhrady či medzi zárubne dverí. Ak máte k dispozícií väčšie miesto na jeho umiestnenie môžete tak ako pri exteriéri siahnuť po závesných kreslách s konštrukciou. Ak však veľa miesta nemáte je dobré si vybrať textilné prevedenie, ktoré sa zavesí a nezaberá veľa priestoru. Takéto typy kresiel vám nebudú brániť ani pri manipulácií a pohybe v ich okolí.

Spôsob uchytenia

Poznáme dva základné spôsoby uchytenia kresla, a to kreslo s konštrukciou alebo závesné kreslo na zavesenie. Tak poďme sa na to pozrieť postupne.

Závesné kreslo s konštrukciou

Pri tomto type nemusíte v podstate nič riešiť. Kreslo si zakúpite spoločne so stojanom. Na vás je už len nájsť konštrukcii s kreslom dostatok priestoru. Treba rátať aj s malým priestorom naviac, pretože pri používaní sa budete mierne hojdať.

Závesné kreslo na zavesenie

Závesné kreslo takéhoto typu potrebuje pevný kotviaci bod na zavesenie, napr. strop, trám či pergolu. V interiéri sa najčastejšie umiestňuje do stropu hák, na ktorý sa kreslo pevne zavesí.

Materiál závesných kresiel

Čo sa týka materiálu, závesné kreslá sa vyrábajú najčastejšie z umelého ratanu, textílií, prírodného ratanu. Konštrukcie bývajú z ocele, kovu a umelého ratanu či plastu.

Každý materiál má svoje výhody a nevýhody.

Ratanové závesné kreslá sú odolnejšie voči rôznym typom počasia. Je známe, že ratan zvláda ako nízke tak aj vysoké teploty, dážď aj sucho. Preto sú ratanové kreslá vhodné do exteriéru.

Prírodný ratan je na tom s odolnosťou voči počasiu výrazne horšie. Keďže ide o prírodný materiál neodoláva tak dobre dažďu ani mrazu či inému typu počasia. Takéto kreslá sú vhodné do interiéru.

Pri konštrukciách z ocele a kovu sa stretneme s odolnosťou. Pozor však na to, že tieto druhy materiálu musia byť opracované, aby na nich nevznikala korózia. Konštrukcia z umelého ratanu je odolná voči počasiu, ale nie je tak pevná a jej nosnosť je tiež nižšia.

hnede ratanove zavesne kreslo na zahrade

Údržba materiálu

Záleží na materiáli konštrukcie a poťahu závesného kresla. Umelý ratan je na údržbu veľmi vďačný materiál. Pri znečistení ho stačí utrieť vlhkou handričkou. Pravidelne ho netreba ošetrovať žiadnym prípravkom alebo náterom.

Kovové závesné kreslá sa taktiež jednoducho čistia len pomocou mokrej utierky. Z dlhodobého hľadiska však musí byť ošetrené prípravkom proti korózií.

Čo sa týka poťahov a výplní závesných kresiel, tie sa zväčša vyrábajú z textílií, ktoré sa dajú jednoducho z kresla stiahnuť a pri znečistení oprať v práčke.

Nosnosť závesných kresiel

Nosnosť je jednou z najpodstatnejších vecí hlavne pri závesných kreslách. Treba prihliadať na to, že je závesné kreslo vo vzduchu ukotvené len jedným bodom. Pri modeloch určených pre jednu osobu sa nosnosť zvykne pohybovať od 100 kg vyššie. Najčastejšie je to nosnosť 120 až 130 kg pre jednu osobu. Závesné kreslá pre dve osoby začínajú s nosnosťou od 200 kg.

Hmotnosť a rozmery

Hmotnosť bude pre vás rozhodujúca ak plánujete kreslo sezónne prenášať z exteriéru do interiéru, alebo z izby do izby. Ak hľadáte kreslá s menšou hmotnosťou potom ratanová konštrukcia pri závesných kreslách je tá správna voľba. Kreslá majú vo väčšine od 10 do 25 kg.

Rozmery sú pred kúpou taktiež dôležitým parametrom. Musíte vedieť či sa vám kreslo vojde presne tam, kde plánujete. Treba počítať s miestom okolo na mierne hojdanie sa. Na kreslách sa dá hojdať aj zo strany na stranu s čím treba taktiež počítať.

Dizajn závesných kresiel

Závesné kreslo ako akýkoľvek iný nábytok, by malo ladiť s celým dizajnom interiéru alebo záhrady. Keďže je kreslo väčších rozmerov, stane sa dominantou priestoru. Kreslá z umelého ratanu sa perfektne hodia do moderných domácností. Naopak kreslá z prírodných materiálov sú vhodné skôr pre retro dizajny domácností. Kreslo však dizajnovo veľmi dotvoria aj doplnky ako poťahy alebo vankúše. Takto môžete dizajn kresla obmieňať a prispôsobovať napríklad aj podľa ročného obdobia. Na zimné obdobie vám odporúčame do kresla umiestniť kožušinu, vyzerá to naozaj skvele a útulne.

Čo sa týka doplnkov kresla na exteriérové prevedenia je vhodné si zakúpiť ochranný nepremokavý obal alebo naopak slnečník na ochranu pred slnkom. Niektoré kreslá, ktoré sú primárne určené do exteriéru majú už slnečník zabudovaný.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.