Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Ako si vybrať správnu záhradnú trampolínu pre celú rodinu?

19. mája 2022

Správnosť výberu trampolíny hrá výraznú úlohu nie len pre zábavu na záhrade, ale taktiež bezpečnosť celej rodiny. Vyberajte preto starostlivo, zamyslite sa nad každou súčasťou a kupovaný produkt si overte po jeho častiach. Kvalitné spracovanie a materiál sú práve pri trampolínach zásadným faktorom. 

Pripravili sme tak pre vás článok, aby ste sa pri výbere ľahko zorientovali. Nemusíte tak tráviť hodiny hľadaním informácií, čo vlastne správna trampolína musí spĺňať. Páči sa, čítajte a spoľahlivo vyberajte!

Tvar trampolíny

Možno si väčšina z vás myslí, že na trhu kúpite iba okrúhle trampolíny, no nie je to tak. Okrem kruhových prevedení, poznáme aj obdĺžnikové. Tu však prevažujú nevýhody práve pre rekreačné skákanie. Obdĺžnikové trampolíny poskytujú viac priestoru pre akrobatické triky a dokážeme na nich dosahovať vyšších skokov. Práve pre tieto vlastnosti sú viac obľúbené v závodnej oblasti. 

Naopak kruhové trampolíny lepšie pružia. Ich pružiny sa pri dopade napínajú rovnomerne do všetkých smerov a svojou tuhosťou držia skokana v strede odrazovej plochy. Preto sú kruhové trampolíny vhodné pre skákanie na doma ako zábava pre celú rodinu. 

Veľkosť trampolíny

Tu sa samozrejme ako prvé potýkame s veľkosťou voľného priestoru, ktorý nám záhrada ponúka. Významným pri výbere veľkosti sú faktory ako počet ľudí, ktorí budú trampolínu pravidelne používať, respektíve počet detí. 

Čím je trampolína väčšia, teda veľkosť skákacej plochy, tým je trampolína bezpečnejšia a stabilnejšia. Väčšie sú vhodnejšie na skákanie viacerých ľudí naraz, či na menšie akrobatické kúsky. Čím väčšia odrazová plocha je, tým pohodlnejšie sa na nej bude skákať. 

Menšie trampolíny sú naopak spratnejšie, zmestíte ich aj do menšej záhrady. Sú tak vhodné skôr pre skákanie detí v mladšom veku. 

S akými veľkosťami trampolín sa najčastejšie stretnete? 

 • Malé trampolíny – priemer je do 2 metrov. Sú vhodné pre skákanie detí, alebo na športové aktivity pre jednu osobu, napr. jumping.
 • Trampolíny 250 cm priemer.
 • Trampolíny 244 cm priemer.
 • Trampolíny 305 cm priemer.
 • Trampolíny 366 cm priemer.
 • Trampolína 430 cm priemer.
 • Trampolína 457 cm priemer.

Veľkosti trampolín však môžu byť rôzne a niekedy sa líšia len o centimetre. 

Ak plánujete skákať na trampolíne so svojimi deťmi voľte veľkosť okolo 400 cm. 

Pri výbere nezabúdajte na to, že v okolí trampolíny musí byť dostatok voľného miesta. Minimálne 1 meter v okolí trampolíny a 2 metre nad ňou. Taktiež nezabúdajte, že pod odrazovou plochou musí byť voľný priestor, pre bezpečnosť pri skákaní. Trampolína by nemala stáť pod konármi alebo nízkou strechou. Taktiež by nemala byť umiestnená na priamom slnku. Dávajte pozornosť aj nato, aby zem pod trampolínou bola stabilná. Viac sa o správnom umiestnení trampolíny dočítate v článku „Prečo by vám doma nemala chýbať záhradná trampolína.“

Veľkosť trampolíny sa priamo spája s jej nosnosťou, ktorú pri výbere určite treba brať do úvahy. 

Nosnosť trampolíny

Nosnosť trampolíny je vzhľadom na bezpečnosť jednou z najdôležitejších parametorov. Je dôležité vedieť, kto bude na trampolíne skákať. Nosnosť vyberajte podľa váhy dospelých osôb. Pre deti či jedného dospelého je nosnosť trampolíny do 100 kg postačujúca. Nosnosť pre záhradné trampolíny sa zväčša pohybuje od 100 – 150 kg. Pri malých trampolínach sa môžete stretnúť s nízkou nosnosťou  napr. 50 kg. Vtedy budte obozretný, aby trampolínu používali len deti, najlepšie vždy po jednom. 

Platí, čím väčší počet pružín, ktoré držia skákanciu plochu, tým vyššia nosnosť. Dodržiavanie maximálnej nosnosti zaručí dlhú životnosť pružín trampolíny, pretože budú namáhané adekvátne k svojim konštrukčným možnostiam a vlastnostiam. Pri preťažovaní trampolíny vznikajú v odrazovej ploche mikrotrhliny, ktoré môžu viesť k pretrhnutiu plochy a následným zraneniam. 

Materiál a kvalita spracovania

Čo sa týka spracovania trampolín, vždy si treba všímať jednotlivé časti trampolíny zvlášť. Vo všeobecnosti, ale platí, že všetky kovové materiály trampolíny musia byť galvanizované či inak upravené proti korózií. 

Odrazová plocha

Je to najdôležitejšia časť trampolíny, časť ktorá je zaťažená najviac. Je dôležité, aby bola vyrobená z odolného, husto tkaného materiálu ako napr. polypropylén. Tento materiál je odolný voči rôznym poveternostným vplyvom ako dážď, slnko či vietor. Plocha je tak odolná aj voči vode a plesiam. Má UV ochranu, ktorá chráni plochu pred vyblednutím. Základ je, aby bola odrazová plocha odolná voči veľkému zaťaženiu. Výhodou je ak je plocha z neabrazívneho materiálu, čiže nemá hrubý povrch, a tak pri dopadoch neodiera kožu. Povrch je pevný v ťahu, má pamäťový efekt, čo zaručuje vyššiu životnosť odrazovej plochy. Okolo odrazovej plochy by mal byť umiestnený ochranný vankúš s kvalitnou výplňou. 

Pružiny

Aj prevedenie pružín je veľmi dôležitým faktorom. Pružiny držia celú odrazovú plochu a zabezpečujú pruženie pri dopade. Taktiež určujú nosnosť trampolíny a možnú výšku pri skákaní. Mali by byť vyrobené z odolného materiálu ako oceľ. Výhodou je aj pozinkovanie pružín. Ich počet je taktiež dôležitý. Ak chceme, aby nám trampolína slúžila dlhú dobu, minimálny počet pružín je 60. Inak by ste museli pružiny stále vymieňať. Je dôležité, aby boli pružiny pokryté ochranným materiálom, napríklad penovým zaistením. Kryt pružín zabezpečuje, aby sa dieťa pri skákaní nezachytilo do pružín a nezranilo. 

Hrúbka tyčí

Hrúbka tyčí trampolíny môže byť rôzna. Pri menších trampolínach poslúžia dlhé roky aj tyče s hrúbkou 1,2 mm. Pri väčších trampolínach by mali byť tyče hrubšie, tým pádom odolnejšie. Najčastejšie záhradné trampolíny disponujú tyčami s hrúbkou 1,3 mm. Stretnete sa aj s prevedením tyčí o hrúbke 1,4 mm, čo pri modeloch trampolín s priemerom 2,4 m predstavuje naozaj kvalitnú oporu. 

Základňa trampolíny

Základňa je podstatou trampolíny, preto je dôležité ako a z čoho je skonštruovaná. Musí mať pevné nohy, vyrobené z odolného a stabilného materiálu. Obľúbená je pozinkovaná oceľ, čo zaručuje odolnosť voči korózií. Vďaka kvalitnej základni môžete mať istotu pri skákaní. Trampolína odolá aj intenzívnym skokom, či odolá aj silnejšiemu vetru a zostane nehybne na svojom mieste. Ak sú nohy vyrobené do tvaru U predstavujú najväčšiu stabilitu. Nohy by mali byť masívne a mať čo najväčšiu plochu k zemi. Taktiež je dôležitý počet oporných nôh. Štandardne majú trampolíny štyri alebo šesť stojných nôh. 

Príslušenstvo k trampolínam

Pri skákaní na trampolíne je dobré využiť taktiež príslušenstvo, hlavne z bezpečnostných dôvodov. Poznáme niekoľko typov príslušenstva, ktoré sa vám dobre poslúži, a to najmä:

 • Kotvy na upevnenie trampolíny, 
 • Rebrík na ľahší vstup a výstup z trampolíny, 
 • Ochranné siete, 
 • Čalúnenné okraje trampolíny, 
 • saty krytov pružín a rukávov,
 • ochranné návleky hlavných tyčí,
 • ochranný kryt pre trampolínu,
 • vrecko na príslušenstvo k trampolínam.

Niektoré základné prvky bývajú súčasťou balenia. 

Ochranná sieť

Bezpečnosť trampolíny sa priamo spája s ochranou sieťou. Ochranná sieť vás dokáže ochrániť pri možnosti vyskočenia z trampolíny, pri zlom dopade alebo odraze. Pri skáskaní detí by ochranná sieť mala byť nutnou výbavou. 

Poznáme tri typy ochrannej siete na trampolínu: 

 • Vnútorná sieť – zmenšuje skákací priestor tým, že zabráni vstupu do oblasti pružín. Považujú sa za bezpečnejší typ siete, vhodný pri skákaní detí. 
 • Vonkajšia sieť – umožňuje naplno využiť celý skákací priestor, pretože sa umiestňuje až za tyče konštrukcie trampolíny.
 • Sieť pod trampolínou – zaisťuje nemožnosť dostať sa pod skákaciu plochu, čím by mohlo prísť k úrazu. Použitie tohto typu siete je vhodné ak máte doma malé deti, alebo domácich miláčikov. 

Dôležitým je aj vstup na trampolínu. Najlepšie je, keď je vchod zabezpečený zipsom alebo háčikmi. Pri vstupe sa otvorí a pri skákani následne zapne, a tak je napr. dieťa pri skákaní chránené z každej strany. 

Sme na konci, náš prehľadný návod máte za sebou. Veríme, že vám s výberom pomohol a už toto leto sa bude celá vaša rodina tešiť z kvalitnej záhradnej trampolíny. 

Celú našu ponuku kvalitne spracovaných trampolín, nájdete na našom eshope v sekcii „Trampolíny“.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar