Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Luxusný záhradný nábytok

Záhradný nábytok odráža váš životný štýl

6. júna 2018

Výber záhradného nábytku nie je iba o cene, výpredajových zľavách alebo farbe náteru – predovšetkým odráža váš životný štýl. Keď vidíte záhradu s veľkým stolom a mohutnými záhradnými lavicami, určite si predstavíte väčšiu rodinu sediacu pri grile, alebo skupinku dobrých známych klebetiť pri štedrom obede. Inak pôsobí záhrada s okrúhlym stolíkom a veľkým kreslom – takýto záhradný nábytok bude mať určite osoba, ktorá zbožňuje kávu a dobrú knihu niekedy k večeru po pracovnom dni. Mäkučká záhradná hojdačka prezradí poobedňajšie siesty s keksíkmi v ruke. Ako teda vybrať záhradný nábytok tak, aby odrážal váš vkus a čo možno najlepšie splnil vaše očakávania?

Kovový minimalizmus

Ak ste boli niekedy na dovolenke v Toskánsku alebo Provensálsku, určite ste zahliadli v záhradkách alebo na balkónoch miestnych obyvateľov vyčačkané kovové stoličky a kovové stolčeky na položenie kávičky a novín. Presne takýto minimalizmus stačí na to, aby mohla byť vytvorená pokojná atmosféra na posedenie aj vo vašej záhradke.

Či už si chcete niekedy po práci prečítať noviny alebo len tak sedieť so šálkou kávy a oddychovať s vlastnými myšlienkami, kovový záhradný nábytok bude absolútne dokonalou voľbou. V bielej farbe pôsobí nežne až romanticky, v čiernej dodá záhrade eleganciu, v zelenej farbe úplne splynie s okolím vďaka čomu nenaruší krásu trávy a vysadených drevín. Je len na vás pre aký variant sa rozhodnete. K tomu ešte nejaký vankúšik či najlepšie podušky na jeseň. Na jar jemná deka vo veselých farbách a môžete si užívať čerstvý vzduch kedykoľvek budete chcieť.

Kovový záhradný nábytok

Pokiaľ ide o údržbu, kovový nábytok je mimoriadne odolný – vydrží dobre slúžiť pokojne aj celé desiatky rokov. Občas potrebuje nový náter a aspoň raz ročne by ste mali skontrolovať spoje, či sa neusádza jemná hrdza a ak áno, stačí prejsť miesta šmirgľovaním (šmirgľovací brúsny papier postačí) a následne pretrieť ošetrujúcim lakom. Puntičkári, ktorým na takomto kovovom záhradnom nábytku bude naozaj záležať, môžu raz za pár rokov zbaviť stoličky a stôl starých náterov a komplet naniesť novú vrstvu laku.

Kovový nábytok mimoriadne dobre odoláva vetru, mrazom aj slnku, preto ho nemusíte sťahovať do pivnice, pokojne prežije vonku prikrytý krycími plachtami určenými na nábytok.

Ak sa vám nepáči záhradný nábytok z kovu plný ornamentov, môžete skúsiť vyhľadať záhradný kovový nábytok v tzv. industriálnom štýle s jednoduchými líniami, ktorý už nie je tak prečačkaný ako bežnejšie kúsky z tohto materiálu.

Drevo, tradícia našich záhrad

Záhradný nábytok z dreva je klasikou číslo jeden v našich záhradách. Možno si aj vy pamätáte zo svojho detstva drevenú lavicu, na ktorej ste sedávali za dreveným stolom vonku počas letných prázdnin so svojimi starými rodičmi, pri chutnej ovocnej bublanine s pohárom mlieka. Drevo je najobľúbenejší prírodný materiál, ktorý neruší charakter záhrady – práve naopak, dopĺňa ju. Či už máte záhradku plnú ovocia a zeleniny, alebo vysádzate kvietky, dreveným záhradným nábytkom nič nepokazíte.

Drevené záhradné sedenie

Drevo je krásne, ale ak má vydržať dobre slúžiť dlhé roky, potrebuje pravidelnú a dôslednú starostlivosť. Spravidla bežné očistenie pred sezónou a jeden náter ročne sú málo – aspoň dvakrát ročne (pred sezónou a po sezóne) by ste mali údržbe venovať pozornosť, tiež myslite na kontrolu, či sa niekde nevytvorili praskliny vplyvom počasia. Pri mäkkom dreve kontrolujte, či sa niekde nenachádzajú mokré miesta, ktoré by mohli časom začať hniť.

Drevený záhradný nábytok je nepochybne dobrou voľbou, ale musíte venovať pozornosť starostlivosti viac než pri umelom ratane alebo kovovom záhradnom nábytku. Ideálne je investovať do exotických drevín ako je napríklad teakové drevo, ktoré je tvrdšie a odolnejšie. Odporúča sa ešte severská borovica a dub.

Plast môže byť správnou voľbou

Existuje plastový záhradný nábytok, a potom plastový záhradný nábytok. Rozdiel je v kvalite.

Lacný plastový nábytok do záhrady na slnku vybledne, častým používaním môže prasknúť, nebude stabilný (napríklad nohy stola začnú byť časom labilnejšie čo pocítite trebárs pri krájaní počas stolovania). Vymeníte ho skôr, než si ho stihnete užiť – niektoré prežijú dokonca len jednu sezónu, iné aspoň dve letá. Výhodou je nízka cena, takže v podstate môžete mať každé leto nový záhradný nábytok. Mnohí z nás ale chcú viac.

Drahší záhradný nábytok z plastu je už správna cesta, pokiaľ sa nechcete ustavične starať o drevo a riešiť, ktorý olej sa postará lepšie o vašu novú záhradnú lavicu, alebo vám nevyhovuje príliš studená kovová stolička počas jesene na ktorej neviete vysedieť ani s dekou.

Ratanove zahradne sedenie

Kvalitný plastový nábytok do záhrady si zamilujete – ľahko sa ním manipuluje, nevadí ak ho ošpliechate od bazénu a nič sa nestane, ak zostane pod holým nebom počas letnej búrky lebo ste ho nestihli schovať do pivnice. Ležadlo na opaľovanie z plastu patrí medzi najpredávanejší kus nábytku do záhrady aj preto, že je z materiálu ktorý nechladí a keď sa spotíte, postačí na umytie obyčajný prúd vody zo záhradnej hadice. Taktiež sú na trhu už stálofarebné plastové kusy záhradného nábytku, ktoré len tak nevyblednú ani na priamom slnku.

Ak rozmýšľate nad záhradným nábytkom z ratanu (umelý či prírodný), odporúčam prečítať náš ďalší článok na túto tému a dozviete sa prečo je v dnešnej dobe ratan, tak obľúbený materiál.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar