Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Záhradný nábytok nie sú len stôl a stoličky

4. júla 2018

Mnohí si pod pojmom záhradný nábytok prestavia štandardnú zostavu – stôl a stoličky, prípadne ešte stôl a lavicu na sedenie.

Záhradný nábytok však znamená viac, tento pojem zahŕňa komfort, luxus a oddych vo vašej záhrade. K záhradnému nábytku totiž patria aj exotické hojdacie siete, záhradné kreslá, záhradné hojdačky a ležadlá na pohodlné slnenie. Dokonca k záhradnému nábytku patrí aj altánok, záhradný gril a rozličné dekorácie vrátane praktických záhradných truhlíc. Skrátka, všetko čo bolo vyrobené do záhrady, je záhradný nábytok.

Klasické záhradné zostavy

Ako sme už spomenuli v úvode, klasikou je stôl so stoličkami. Takáto zostava dobre poslúži pri posedeniach s priateľmi a rodinou, ale je už menej komfortná v prípade, že sa chcete vonku len tak schúliť do deky a čítať dobrú knihu.

Ak chcete klasické posedenie ale s menšou obmenou, vyskúšajte zostavu so stolom a záhradnou lavicou. Stále to bude skvelé záhradné sedenie na obedy v záhradke alebo vychutnávanie si grilovaných jedál, ale trošku v retro štýle. Lavice sa používali kedysi a v súčasnosti zazívajú menší boom. Čo sa týka materiálu, vybrať môžete masívne drevo, ktoré je nadčasové a vhodné do každej záhrady. Zamerajte sa na kvalitné, pevné drevo, ktoré vám pri správnej starostlivosti vydrží dlho dobre slúžiť.

Pokiaľ chcete z priestoru vyťažiť maximum, potom sa zamerajte na záhradné lavice s úložným priestorom, do ktorého viete schovať deku, podsedáky alebo iné maličkosti.

Modernou obmenou klasických zostáv je záhradná sedačka z ratanu. Ratan je nadčasový materiál a ak zvolíte umelý ratan, starostlivosť o takéto posedenie bude minimálne a čistenie jednoduché. Efekt je však naozaj veľkolepý – samotná záhradná sedačka pôsobí luxusným dojmom a poskytuje komfort, ktorý si budete pochvaľovať.

Romantické lavičky do záhrady

Záhradná lavička môže byť romantickým detailom vo vašej záhradke.

V záhradke si môžete vytvoriť malú oázu pokoja. K tomu vám postačí kovová záhradná lavička v jemnom romantickom štýle, napríklad v bielej farbe. Nepotrebujete už nič viac – minimalizmus absolútne postačí. Takto si bude môcť vychutnať čítanie dobrej knihy alebo obľúbeného časopisu rovno vo svojej záhradke na čerstvom vzduchu. Kútik s lavičkou určený len pre seba môžete využiť kedykoľvek zatúžite po pokoji a chvíľke iba pre seba bez okolitého ruchu.

záhradná lavica z dreva a kovu

Kreslo môžete mať aj v záhrade

Kreslá si obvykle predstavujeme len v obývačke, ale nezabúdajte, že výrobcovia myslia aj na komfort v záhrade a ponúkajú záhradné kreslá.

Takéto kreslá sa vyrábajú najčastejšie z ratanu, či už z umelého alebo prírodného. Niekedy je súčasťou kresla aj malý stolček, taktiež z ratanu v rovnakom štýle. Kreslo je mimoriadne pohodlné a aj napohľad pôsobí luxusne. Pre posedenia s dobrou kamarátkou alebo kolegynkou sú určené šikovné zostavy – malý stôl a dve kreslá – ideálne pre kávičku alebo dobrý čaj. Ako vidíte, záhradný nábytok môže byť aj nápaditý a zároveň praktický, stačí len mať dobrý nápad.

Hojdajte sa!

Samostatnou kapitolou záhradného nábytku sú hojdacie siete a záhradné hojdačky.

Hojdanie zbožňujeme naozaj všetci – dospelí, deti, vnúčatá a možno dokonca aj váš štvornohý domáci miláčik.

Záhradná hojdačka je spravidla konštrukciou pevnejšia, stojí samostatne takže ju môžete postaviť naozaj kdekoľvek budete chcieť a mnohé záhradné hojdačky majú aj „striešku“ vďaka ktorej sa hojdáte stále pod tieňom. Vybrať si môžete hojdačku len pre jednu osobu, pre dvoch alebo aj rodinné poskytujúce viac miesta.

Absolútnym hitom je záhradná hojdacia sieť. Hojdacia sieť je synonymom oddychu a absolútneho pokoja, mnohým z nás sa spája s exotickou dovolenkou a pripomína chvíle pod slnkom. Je len na vás, akú hojdaciu sieť si vyberiete, v každom prípade vám urobí radosť. V ponuke sú samostatne stojace hojdacie siete, teda majú vlastnú konštrukciu, alebo môžete dať prednosť tradičnejšej hojdacej sieti, ktorú obviažete o stromy. Najčastejšie nájdete hojdaciu sieť pre jednu osobu, ale niektorí výrobcovia už majú v ponuke aj hojdacie siete pre dvoch.

Lehátko na opaľovanie

Opaľovanie jednoducho patrí k slnečným dňom. Bronzovú pokožku môžete chytať pohodlne na záhradnom lehátku.

Záhradné lehátko môže byť drevené, ale častejšie sa využíva ležadlo z ratanu alebo z plastu. Ratanové záhradné lehátka sú skôr na oddychovanie kdesi v polotieni, pretože často majú podušku z textilu, ktorú by ste v prípade opaľovania museli častejšie prať nakoľko sa pokožka rýchlo spotí.

Ideálne je plastové záhradné ležadlo z kvalitného plastu, ktoré má UV ochranu a tak na priamom slnku ani počas horúčav nestratí svoju farbu. Po každom slnení ho viete jednoducho umyť prúdom vody, alebo dôkladnejšie jemným saponátom s mäkkou hubou. Opláchnete a je absolútne čisté. Plast je taktiež vhodný k bazénu, pretože mu pofŕkanie vodou vôbec nevadí a nestráca na kvalite.

Záhradné lehátko z umelého ratanu

Truhlice, dekorácie, grily a iné doplnky

Interiér si zvykneme skrášliť doplnkami a doladiť tak celkový charakter každej miestnosti. Podobne to môžete urobiť aj vo svojej záhradke s pomocou záhradných doplnkov.

K záhradnému nábytku neodmysliteľne patria aj záhradné truhlice, ktoré sú súčasťou našich domácností už dlhé roky. Väčšinou sú vyrábané z dreva a dobre poslúžia aj z praktického hľadiska na odkladanie najrôznejších vecí. Menšie truhlice schovajú deky, obrusy a ostatné drobnosti, väčšie truhlice schovajú rôzne náradie používané v záhradke napríklad na úpravu kríkov a kvetov. Polievačky, záhradné rukavice, motyku a iné dôležité veci môžu byť prehľadne uložené na jednom mieste. Truhlicu si dokážeme po čase obnoviť a skrášliť aj sami a vdýchnuť jej tak nový život. Takáto truhlica navyše vyzerá v záhrade naozaj skvelo a hodí sa kamkoľvek ju položíte.

Absolútnou nevyhnutnosťou sa stáva gril, ktorý by ste počas sezóny mali mať stále vonku nech sa nemusíte zdržiavať jeho presunom. Záhradný gril murovaný navyše vyzerá aj z estetického hľadiska skvelo. Náradie a drobnosti ku grilu, ako napríklad rukavice, chňapky či uhlie môžete mať pri grile odložené v menšej truhlici.

Záhradný nábytok predstavujú aj záhradné doplnky, a tým myslíme záhradné sochy. Farebný škriatok, veľký slimák, žabka v žiarivej zelenej farbe, nádherný ružový plameniak alebo minimalistická biela socha mačky.  Záhradné sochy sú vhodné do absolútne každej záhrady bez ohľadu na to, v akom štýle je ladená.

Zastrešenie v najrôznejších podobách

Altánky, prístrešky, pergoly – skrátka čokoľvek, čo vám v záhrade poskytne tieň.

Cieľom nie je iba vytvorenie tieňa alebo schovanie sa pred letným dažďom, ale i skrášlenie záhrady ako celku. Aj preto takéto menšie stavby patria medzi záhradný nábytok. Možností je nekonečne veľa – od drevených samostatných altánkov až po kovové pergoly. Je z čoho vyberať.

Trendom sú mohutné kovové pergoly v minimalistickom štýle, no musia sa hodiť k domu a záhrade. Väčšinou sú súčasťou moderných novostavieb, ktoré už samé o sebe majú kovové prvky (zábradlie v modernom štýle a pod.) a záhradu ladenú do štýlu anglického trávnika. Naopak, kovové pergoly v romantickom štýle s rôznymi detailnými ornamentami sú skvostom v modernej, ale aj tradičnejšej záhrade. Bohužiaľ, takéto pletené romantické prístrešky vás neschovajú pred dažďom, ale budú skvostom pri chvíľach pokoja. Ak okolo vysadíte kvety, dojem bude neuveriteľný.

Drevené altánky sú súčasťou záhrad už od nepamäti. Vyžadujú síce viac starostlivosti pretože drevo vyžaduje pozornosť, ale bude vám dlho dobre slúžiť a poskytne zastrešenie aj v daždivejších dňoch. Sú totiž medzi nami aj takí, ktorí zbožňujú bubnovanie letného dažďa a práve pod plne zastrešeným altánkom je možné umocniť takýto zážitok.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar