Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

montessori hracky dieta

Tipy na najlepšie MONTESSORI hračky, ktoré nemôžu vášmu dieťaťu chýbať!

5. decembra 2022

Detské hry v sebe skrývajú viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Sú dôležité ako pre zábavu, tak aj osobný rozvoj dieťaťa. Túto silu hračiek si v 20. storočí uvedomila lekárka a pedagogička Mária Montessori. Na základe svojich skúseností z praxe, vytvorila jedinečnú techniku a typ hračiek, dnes známych pod menom Montessori hračky. Tieto hračky patria k priekopníkom v detskom hraní sa, preto sme sa dnešný článok rozhodli venovať práve im. Ak vás zaujíma táto technika podrobnejšie, odporúčame vám prečítať si zaujímavý článok „Nemá vaše dieťa svoju Montessori hračku? Robíte chybu!„. Nižšie nájdete naše typy na Montessori hračky, ktoré by vašim deťom, pri ich postupnom rozvoji, rozhodne nemali chýbať. 

Čím sa vyznačujú Montessori hračky?

Spoznávanie sveta je prirodzená súčasť vývoja každého dieťaťa. A práve túto túžbu detí stále objavovať niečo nové a učiť sa, využívajú Montessori hračky. Pri spoznávaní pomocou hry sa dieťa zabáva no zároveň získava nové vedomosti a zručnosti. Montessori hračky si zachovávajú individuálny prístup a podporujú osobnosť dieťaťa. Každé dieťa sa tak učí práve to, čo potrebuje a napreduje svojim tempom. Hračky sú rozdelené na tematické celky, a tak sa dieťa podvedome učí vždy presne jednu zručnosť alebo vedomosť. Montessori hračky majú najväčší efekt za vedenia sprievodcu, ktorý dieťa s hračkou zoznámi a navedie ho na samostatnú prácu. Montessori technika tak spočíva v tom, že sa dieťa učí na vlastných chybách cez svoje osobné skúsenosti. Sprievodca nemá dieťa hodnotiť ani opravovať. Tak sa Montessori technika stáva neautoritatívna, bezstresová a beztrestná. 

Základné princípy techniky Montessori

 • vhodné pre deti rôzneho veku, 
 • rozdelené na tematické časti, 
 • dieťa si samo určuje čo ho zaujíma a čo chce robiť,
 • nevyužívajú sa tresty ani napomínania, 
 • učiteľ je sprievodca nie autorita, 
 • deti sa neučia byť závislé na pochvalách, budujú si zdravé sebavedomie. 

Montessori hračky sú vhodné pre akékoľvek dieťa v rozmedzí veku od pár mesiacov do 6 rokov. Stačí iba chuť hrať sa!

Tipy na Montessori hračky pre vaše deti

Montessori hračky majú rôznu podobu. Nájdeme medzi nimi hračky ako puzzle, skladačky, didaktické či balančné hry a mnoho iných. Vybrali sme pre vás pár tipov na hračky, ktoré zaiste vaše deti zabavia a naučia ich množstvo nového. Náš výber obsahuje, ako hračky pre bábätká, tak aj pre väčšie deti. Tak poďme spoločne nato!

Janod Senzorické pexeso – zábavné dvojice

Rozmer karty: 14 x 14 cm

Rozmer tašky: 15 x 15 x 20 cm

https://zanada.sk/wp-content/uploads/2021/11/J05318_Janod_Senzoricke_pexeso_3.jpg

Hodnotenie: *****

Pexeso v krásnom a veselom prevedení je vhodné pre menšie aj väčšie detičky. Nejde tak úplne o klasické pexeso, ale deti hľadajú správne tvary pre každú kartičku. Kto zaplní svoju kartičku najrýchlejšie? Hra je vhodná, ako pre jedno dieťa, tak aj k spoločnej hre viacerých detí. Deti sa tak hravou formou  naučia rozpoznávať najrôznejšie tvary. Časti hry sú vyrobené v krásnych farbách, a tak sa dieťa zoznámi aj s nimi. Hra je vhodná pre deti od 2 rokov. 

Výhody: 

 • hra vhodná pre jedno aj viacero detí naraz, 
 • dieťa sa učí tvary a zároveň sa oboznamuje s farbami, 
 • ekologické prevedenie hry.

Cena: 29,99 €

Janod I Wood vkladačka – tvary a zvuky

https://zanada.sk/wp-content/uploads/2021/11/J05332_Drevene_vkladacie_puzzle_Tvary_a_zvuky_I_Wood_Janod_s_roznymi_hernymi_prvkami_3.jpg

Hodnotenie: *****

Hračka je určená pre najmenšie deti, ktoré sa oboznamujú s prvými jednoduchými tvarmi, farbami a zvukmi. Každý komponent vydáv zvuk alebo obsahuje nejaký aktívny prvok. Dieťa sa tak pri hre oboznamuje s viacerými vecami naraz, čím ho hračka bude baviť po dlhú dobu. 

Výhody: 

 • dieťa sa učí naraz farby, zvuky a tvary, 
 • ekologické prevedenie.

Cena: 26,99 €

Janod vkladanie a triedenie – hra s kľúčikmi a zámkami

Rozmery: 26 x 9 x 12,7 cm

https://zanada.sk/wp-content/uploads/2021/11/J05065_Janod_vkladanie_triedenie_s_klucikmi_zamkami_seria_montessori_02.jpg

Hodnotenie: *****

Aj dobre známa činnosť ako odomykanie zámkov môže byť zábavná hra. Dieťa trénuje jemnú motoriku a zároveň sa učí vkladať či počítať. Taktiež sa zoznámi s farbami a rôznymi tvarmi. Hra obsahuje tri zámky s rôznym tvarom. Ktorý kľúčik odomkne, ktorú zámku? 

Výhody: 

 • hra je vyrobená z masívneho dreva (celé prevedenie je eko),
 • dieťa sa učí viacero vecí naraz, 
 • hra dieťa zabaví na dlhšiu dobu. 

Cena: 37 €

Janod mozaika a vyšívanie s predlohami – vyšívanie zábavou 

Rozmer produktu: 22,5 x 22,5 x 10,2 cm

https://zanada.sk/wp-content/uploads/2021/11/J05064_Janod_mozaika_vysivanie_s_predlohami-_10_ks_kariet_seria_montessori_03.jpg

Hodnotenie: *****

Hra je založená na mozaike a prevliekaní. V balení si dieťa nájde 10 predlôh pre jednoduchšie začiatky a inšpiráciu pri tvorení. Ako prvý krok si pomocou štuplíkov dieťa vytvorí vlastný obrázok. Následne je jeho úloha prevliecť šnúrky príslušných farieb cez správne dierky, a tak vytvoriť krásny obrázok. Hra je viac ako vhodná na precvičovanie jemnej motoriky. Je vhodná pre deti od 3 rokov. Hra je vyrobená z prírodného materiálu, dreva. 

Výhody: 

 • dieťa si precvičuje vo vysokej miere jemnú motoriku, 
 • zoznamuje sa popri hre aj s farbami, 
 • balenie obsahuje všetko potrebné k hre (štuplíky, šnúrky, obrázkové predlohy), 
 • ekologické, drevené prevedenie. 

Cena: 32,99 €

Janod I am learning Touch Lienka – náučná lienka

Rozmer: 26,3 x 22,6 x 3 cm

https://zanada.sk/wp-content/uploads/2021/11/J05317_Janod_I_am_learning_touch_Lienka_6.jpg

Hodnotenie: *****

Zábavná lienka vaše deti naučí spoznávať tvary, farby a textúru. Dieťaťu bude hračka slúžiť najmä na rozvoj hmatu, pretože 9 okrúhlych vkladacích kúskov má rôznu textúru, od korku cez plsť až po reliéf. Menšie detičky sa spájaním farebných okrúhlych kúskov môžu učiť farby. 

Výhody: 

 • dieťa sa učí viacero vecí naraz, 
 • ekologické, drevené prevedenie. 

Cena: 29,99 €

Janod Origami s predlohami – moje prvé origami

Rozmery: 18 x 18 x 2,8 cm

https://zanada.sk/wp-content/uploads/2021/11/J05070_Janod_origami_tangram_s_predlohami_25_ks_kariet_seria_montessori_04.jpg

Hodnotenie: *****

Hra je určená pre rozvoj priestorového videnia, spoznania farieb a tvarov. Hra spočíva v skladaní obrázkov z drevených dielikov. Dieliky sú vyhotovené v krásnych pastelových farbách, a tak dieťa spoznáva aj farby. Balenie obsahuje predlohy, a to presne 25 kartičiek. Ku skladaniu je k dispozícií 7 drevených dielikov a 1 drevený rámik na ich umiestňovanie. Hra je vhodná pre deti od 2 – 5 rokov. 

Výhody: 

 • dieťa spoznáva tvary aj farby zároveň, 
 • cvičí si priestorové vnímanie,
 • ekologické, drevené prevedenie.

Cena: 22,99 €

Janod tlačené a písané písmená – zábavná abeceda 

Rozmery produktu: 23 x 8 x 24,5 cm

https://zanada.sk/wp-content/uploads/2021/11/J05074_Janod-_tlacene_pisane_pismena_abeceda_01.jpg

Hodnotenie: *****

Poďte naučiť vaše deti písať zábavnou formou! Väčšina detí nemá rado povinné písanie písmen na papier, a tak výrobca Janod vymyslel veselú hru. Takto deti abecedu zvládnu ľahšie a s úsmevom. Hra obsahuje zotierateľné pracovné listy. Dieťa si vždy môže vybrať iba pracovné listy, ktoré sú preň aktuálne. Dieťa si tak môže cvičiť ako písané tak tlačené písmená. Hra obsahuje aj predlohy, preto sa dieťa bude schopné hrať samo bez potreby rodiča. V balení nájdete drevený zásobník, zotierateľnú fixku a zotierateľné karty s predlohami. Hra je pre deti od 3 do 6 rokov. 

Výhody: 

 • veselé učenie sa školských povinností, 
 • farebné kartičky zároveň učia dieťa farby, 
 • písaná aj tlačená abeceda, 
 • zotierateľné, viacnásobne použiteľné karty, 
 • predlohy na písanie, 
 • ekologické prevedenie. 

Cena: 44,99 €

Páčili sa vám naše typy alebo by ste radi videli celú našu ponuku Montessori hračiek? Nájdete ju na našom webe v sekcii „Hračky“. Veľa zábavy prajeme!

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar