Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

malý balkón posedenie

Príprava balkónu a terasy na novú jarnú sezónu. 5 najdôležitejších krokov pre vašu bezpečnosť a maximálne pohodlie.

7. mája 2021

Balkón nepochybne spríjemňuje život každému obyvateľovi bytových domov. Predstavuje miesto úniku spomedzi stien a spojí nás s okolitým svetom. Každý sa tak teší, keď sa teploty vonku vyšplhajú vyššie a opäť nám doprajú možnosť užiť si čas strávený posedávaním na balkóne. Balkón sa hlavne v náročnom roku 2020 pre mnoho ľudí stal únikom a spojením či už s okolím alebo prírodou. Správnou prípravou aj malé priestory balkónu, nie len počas karantény, vedia spríjemniť život a chvíle strávené doma. 

Balkón či terasa je teda nepochybne dôležité miesto, ktoré si zaslúži vašu najvyššiu pozornosť, a to hlavne na začiatku novej sezóny. Ako teda pristupujete k obnove priestoru balkóna po zimnej sezóne? Každá časť či súčasť balkónu si vyžaduje svoju starostlivosť a váš čas. 

Pripravili sme pre vás krátky súhrn 5 krokov, na ktoré by ste určite na začiatku jarnej sezóny nemali pri príprave priestoru balkóna alebo terasy zabudnúť. 

1. Čistota priestoru nadovšetko

Rozhliadnite sa ako vyzerá váš balkón po mesiacoch nepoužívania, a súčasného pôsobenia rôznych poveternostných vplyvov. Ako prvé je dôležité uvedomiť si čo sa na balkóne nachádza. Čo nie je po zime použiteľné treba vyhodiť či separovať. Čo sa dá obnoviť, pokúste sa renovovať. 

Na začiatok si určite priestor balkónu vyprázdnite. Všetko od podlahy, zábradlia, parapetu vyčistite vodou a nechajte poriadne preschnúť. Ak sa na balkóne nachádzajú staré kvetináče zbavte sa zvyškov hliny, vyčistite kvetináče zvnútra a umyté znovu príjemne dotvoria priestor balkónu. 

2. Podlaha je základ úspechu

Podlaha je najviac namáhanou časťou balkóna počas celého roka. Po zime ju poriadne umyte a následne podrobne prejdite kúsok po kúsku, aby ste zistili, či treba renovovať jej časti alebo potrebuje kompletnú renováciu. Podľa materiálu podlahy následne vyberte akú starostlivosť zvolíte. Každý materiál vyžaduje iný prístup a prostriedky. Ak sa jedná o drevený variant podlahy, odporúčame ju najmenej na začiatku každej sezóny oživiť novým ochranným náterom. Najlepšie urobíte ak drevenú podlahu podrobíte správnej údržbe, náterom a impregnácií dvakrát do roka, na jar a jeseň. 

Ak si potrebujete na balón zadovážiť novú podlahu a radi by ste zostali pri prírodnom prevedení, vhodným riešením sú drevené rošty z exotických drevín. Výborne odolávajú vode a vynikajú dlhšou životnosťou. Obľúbené a časté je aj využitie našich drevín, napr. borovice, červeného smreku, cédru či dubu alebo agátu. Pôsobením vyšších teplôt a vody sa zmení štruktúra dreva, a tak získa tvarovú stálosť a vysokú odolnosť voči meniacim sa vonkajším poveternostným podmienkam.

Efektívne a lacnejšie riešenie je využitie keramických dlaždíc. Aj keď sa jedná o lacnejšie riešenie zaručuje dlhú životnosť a jednoduchú údržbu. Siahajte po svetlejších odtieňoch, čo oceníte hlavne v lete, kedy tmavšie farby priťahujú viac slnečných lúčov. 

3. Neprehliadajte zábradlie

Zábradlie je jedna z najdôležitejších častí balkóna. Je veľmi dôležité aby bolo v dobrom technickom stave a nehrozilo jeho narušenie. Dajte si preto na začiatku sezóny záležať, prejdite jeho časti podrobne a neprehliadnite možné narušenia, ktoré cez zimu pôsobením mrazu a vody mohli vzniknúť. 

Tak ako platí pri podlahe, tak aj pri zábradlí je hlavné pristupovať k starostlivosti na základe materiálu, z ktorého je vyhotovené. 

Drevené zábradlie si pozorne prezrite. Ak nájdete známky poškodenia jednoducho časti opravte prostredníctvom šmirgľového papiera a následného náteru na drevo. Drevené zábradlie musíte ošetriť impregnačným náterom, ktorý chráni drevo pred výkyvmi počasia, plesňami a hubami. Pred náterom pozor na povrch dreva. Drevo musí byť suché, bez nečistôt, ostrých výstupkov, ktoré nedovoľujú následne farbe dokonale priľnúť k natieranej ploche. 

Ak vás na balkóne chráni kovové zábradlie, prezrite či ho nenapadla hrdza, ktorú je následne potrebné očistiť drôtenou kefou alebo brúsnym papierom. Očistený povrch natrite základnou farbou, ktorá chráni pred hrdzou. Následne naneste vrchný náter. Pre tých ktorí nemajú čas sa venovať zábradliu dlhší čas, existujú na trhu riešenia 2 v 1. Náter obsahuje základný náter proti korózií a aj vrchný náter v jednom produkte. 

Pri rekonštrukcii náterov si dávajte pozor na počasie. Vysoká vlhkosť či naopak priame slnko, nie sú vhodné pri natieraní, a to rovno z viacerých dôvodov. Pri vyššej vlhkosti hrozí zhoršená priľnavosť náteru a korózia povrchu. V prípade priameho pôsobenia slnečných lúčov hrozí, že farba vám bude tuhnúť pod štetcom. V takomto prípade zostávajú viditeľné ťahy po štetci na celej upravovanej ploche. 

4. Balkónový nábytok základ relaxu 

Opäť platí to isté pravidlo. Rôzne materiály si vyžadujú rôznu starostlivosť. 

Záhradný nábytok z dreva treba po zime skontrolovať, poprípade časti s povrchovým narušením vyhladiť pomocou brúsneho papiera a následne natrieť ochranným náterom

Kovový nábytok, podobne ako kovové zábradlie, potrebuje zbaviť hrdze a natrieť novým náterom vrchnej farby. 

Ak vás zaujíma starostlivosť podrobnejšie, alebo hľadáte ako pristupovať k jednotlivým materiálom záhradného nábytku, odporúčam prečítať si článok „Ako správne ošetriť váš záhradný nábytok?“ Nájdete v ňom tipy a rady, ako sa správne postarať o najbežnejšie používané materiály nábytku do exteriéru. 

Ak novú jarnú sezónu potrebujete odštartovať s novým nábytkom na balkón alebo terasu, prinášame tipy na balkónové zostavy, ktoré vás určite zaujmú. Rozdelili sme ich podľa veľkosti setov, teda tie ktoré sú vďaka svojim rozmerom a prevedeniu vhodnejšie na balkón, a tie, ktoré trefne doplnia väčší priestor terasy. 

Záhradné zostavy vhodné na väčšie terasy

Záhradné sedenie San Diego – najvyššie pohodlie kvality

Rozmery:

  • Stolu (Š x H x V) 140 x 80 x 70 cm, nosnosť 100 kg
  • Sedačka (Š x H x V) 186 x 80 x 85 cm, nosnosť 350 kg
  • Kreslo (Š x H x V) 68 x 80 x 85 cm, nosnosť 150 kg
  • Taburet (Š x H x V) 40 x 40 x 40 cm, nosnosť 150 kg
Záhradné sedenie San Diego - atracit

Hodnotenie ****

Sedenie San Diego je priestorovo veľmi štedré prevedenie. Pohodlie na ňom naraz nájde až 7 osôb. Dizajnom zapadne do vintage, ale aj moderného prevedenia domácnosti. Konštrukcia je pevná, vyrobená z hliníku. Hliník je dodatočne popráškovaný, aby odolával poveternostným podmienkam. 

Výplet je z odolného umelého ratanu, na ktorom sa nachádzajú mäkké podušky s výplňou až 10 cm, čo zaručuje maximálne pohodlie pri sedení. Podušky sa dajú jednoducho čistiť vďaka zipsom po stranách.

Sedačky majú vysoké opierky na chrbát čo dodáva ešte väčšie pohodlie pri sedení. Opierky na ruky po stranách kresiel a sedačky nesmú chýbať. Set je vyrobený na nožičkách čo uľahčuje upratovanie

Výhody: 

– priestranný set

– hliníková konštrukcia, výplet z umelého ratanu

– priestranný stôl s doskou z tvrdeného 5 mm skla

– vysoké opierky na chrbát

– podušky až 10 cm mäkkou výplňou

– nábytok je vyrobený na nožičkách pre jednoduchšie čistenie

Nevýhody: 

– taburetky bez možnosti opierky na chrbát a ruky

CENA 1489,76 €

10 dielna modulová sedacia súprava – dobrý spoločník každej záhradnej oslavy

Rohová pohovka:Rozmery: 70 x 70 x 54 cm (Š x H x V)

Stredová pohovka:Rozmery: 70 x 70 x 54 cm (Š x H x V)

Rozmery jedálenského stola: 108 x 66 x 70 cm (D x Š x V

Rozmery taburetky: 70 x 70 x 26 cm (D x Š x V)

Ratanové sedenie 10-dielne vidaXL 44426

Hodnotenie ****

Sedacia súprava je vyrobená z 5 rohových pohoviek a 3 stredových pohoviek, 1 jedálenského stola. 

Časti sedacej súpravy sa dajú oddeliť a používať aj osobitne. Súprava je perfektným riešením na záhradné posedenia, kde si pohodlie nájde až 10 – 12 osôb. Zostava je pevná a odolná čo zaručuje jej oceľový rám s práškovou povrchovou úpravou. Výplet je vyrobený z umelého ratanu. Súčasťou setu sú pohodlné podušky. Súprava je vyrobená na nožičkách. Stôl je vyšší v jedálenskom prevedení

Výhody: 

– priestrannosť setu 

– možnosť rôznej kombinácie častí setu

– odolná oceľová konštrukcia

– výplet z odolného umelého ratanu

– zostava je vyrobená na nožičkách

Nevýhody: 

 – vyšší jedálenský stôl pri nižšom sedení

CENA 989,00 €

5. Doplnky dotvárajú priestor balkónu/terasy

Záhradnými doplnkami viete váš balkón či terasu doladiť. Viete vyplniť prázdny priestor, alebo dodať priestoru úložné miesto či estetickú bodku. 

Ak potrebujete vytvoriť úložný priestor odporúčame využiť truhlice na uloženie podušiek, diek či iných potrebným vecí. Skvelý tip je bambusová truhla, ktorá dodá vášmu balkónu pocit exotickej dovolenky.

Ak máte k dispozícií nevyužitý priestor odporúčame ho využiť prostredníctvom závesného kresla. Pohodlie a radosť v ňom nájde celá rodina.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar