Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

zostava pravy ratan

Pravý ratanový nábytok do záhrady-časté otázky

27. apríla 2021

Stojíte pred rozhodnutím kúpiť si nový záhradný nábytok? Túžite po prírodnom materiáli? Vaše kroky pri rozhodovaní určite viedli k prírodnému ratanu. Máte však otázky, ktoré sa týkajú tohto materiálu? Prinášame vám článok s najčastejšími otázkami pri výbere nábytku z pravého ratanu. Odkiaľ drevina pochádza? Aké sú jej vlastnosti? Prečo ju uprednostniť pred našimi drevinami? Toto sú bežné otázky záujemcov o záhradný nábytok z pravého ratanu, ktoré sme pre vás v dnešnom článku zodpovedali.

Prečo by som si mal vybrať pravý ratan ako materiál pre záhradný nábytok? O čo je lepší ako iný prútený nábytok?

Pravý ratan je liana, ktorá k nám putuje predovšetkým z pralesov juhovýchodnej Ázie. Rastie v dlhých trsoch, ktoré  sa ďalej spracúvajú. Ratanové trsy prechádzajú naparovaním, čím sa následne stávajú ohybné a tvarovateľné. Tak ako ostatné exotické dreviny aj pravý ratan nadobudol svoje vlastnosti vďaka prostrediu, z ktorého pochádza. Patrí medzi odolné dreviny. Vyznačuje sa taktiež pružnosťou, ktorá vám zaručí dostatok pohodlia. Prírodný ratan je odolný voči krátkodobým výkyvom počasia. Ustojí bez problémov menší dážď alebo páľavu slnka. Ďalším plusom je nízka váha, čo zaručuje jednoduchú manipuláciu. Vďaka týmto vlastnostiam sa stáva záhradný nábytok z pravého ratanu odolnejší v porovnaní s iným prúteným nábytkom z našich drevín.

Ako si vybrať kvalitný nábytok z pravého ratanu?

Prírodný ratan sa využíva v nábytkárstve s veľkou obľubou vďaka jeho dobrému odolávaniu vlhkosti, je stály, pevný a prekvapí vás svojou dlhou životnosťou. Nie však každý kus záhradného nábytku z ratanu vám zabezpečí tú istú kvalitu. Čo sú veci, ktoré sa oplatí si všímať pri nákupe tak, aby ste si zabezpečili kvalitný nábytok?

  • Výplet musí byť prepnutý. Voľný výplet vám záhradný nábytok neudrží pevný a riskujete rýchle poškodenie.
  • Kvalitná konštrukcia záhradného nábytku sa vyrába z duralu, kovu alebo ocele. Časté je využívanie plastových konštrukcií, tie však nevydržia slúžiť dlhú dobu. Plast môže na prvý pohľad pripomínať ratanové prúty, preto sa pri kúpe oplatí nábytok preskúmať pozornejšie.
pravy ratan

Ako sa správne starať o záhradný nábytok z pravého ratanu?

Pravý ratan je vďačný materiál. Platí, že sa mu nemusíte venovať pri každej príležitosti. Nábytok sa vyrába z lúpaného ratanu, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom. Pri bežnom zašpinení stačí použiť suchú alebo jemne namočenú handru a nábytok zľahka utrieť. Ak je špina väčšia môžete použiť mokrú hubičku a obyčajný saponát na umývanie riadu. Nábytok potom nechajte voľne preschnúť, môžete ho poprípade utrieť suchou handrou. Ak by bol ratan navlhnutý až príliš, napríklad z dažďa, ktorému čelil, môžete mu pomôcť fénom na vlasy. Ak je pravý ratan nasiaknutý dažďom alebo vodou vo veľkej miere, nezaťažujte ho neprimeraným tlakom alebo váhou, vtedy môže dôjsť k ohnutiu, často natrvalo. Ak by nastala opačná situácia a ratanový nábytok by sa vplyvom sucha začal štiepiť, nábytok musíte naolejovať. Ak sa už chystáte k olejovaniu využite vždy iba oleje určené na ratan. Takto predchádzate prípadnému poškodeniu materiálu. Aby ste si zachovali záhradný nábytok z pravého ratanu čo v najlepšej kondícií po dlhú dobu, myslite na to, že ratanu vadí extrémne sucho, zima a prílišné striedanie teplôt.

Používa sa pravý ratan aj v interiéri?

Väčšina z vás pozná ratanový nábytok ako dobrého pomocníka pri pohodlí v záhrade. No pri pravom ratane platí – ratan sa hodí všade! Veľkou obľubou dnešnej doby je umiestnenie nábytku z pravého ratanu do interiéru domova. V interiéri krásne vyniknú hlavne ratanové kreslá, sedacie súpravy, či taburetky. Keďže je prírodný ratan odolný voči vlhkosti, kľudne ho môžete umiestniť aj do vlhšieho prostredia. Takto si môžete do svojej kúpeľne umiestniť napríklad, štýlové ratanové kreslo. Ako sme spomínali v odstavci vyššie, pravý ratan je náchylnejší na veľké sucho, takže v interiéri myslite na to, že nábytok nemôžete nechávať blízko kúrenia alebo piecky.

Čo všetko sa z ratanu vyrába? O čo môžem obohatiť moju záhradu?

Prírodný ratan má široké využitie. Okrem klasických sedacích súprav alebo kresiel, môžete pravý ratan slúžiť ako pomocník domácnosti v tvare komody, stolíku alebo dokonca postele. Ak by sa vám páčilo mať doma ratanové dekorácie, nie je žiadny problém. Ratan je skvelý materiál na výrobu dekorácií či doplnkov do domácnosti. Môžete si zaobstarať koše na bielizeň, kvetináče či dekoratívne obrazy alebo stojany.  

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar