Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

zena sediaca na bazene v zahrade

Najčastejšie chyby, ktoré robíte pri starostlivosti o bazén

14. septembra 2022

Bazén v záhrade ponúka miesto na schladenie po náročnom horúcom dni, kedykoľvek máte chuť. Nemusíte čakať na víkend a plánovať, kde zoberiete celú rodinu oddýchnuť si od vysokých letných horúčav. Deti sa do sýtosti vyšantia a dospelý nemyslia na povinnosti všedných dní. Ďalším veľkým plusom je, že nemusíte prerátavať cenu vstupného či náklady na dopravu.

Toto všetko získate dnes za veľmi prijateľnú cenu,. Jediné čo si bazén doma vyžaduje je vaša pravidelná starostlivosť o vodu a steny bazéna. Údržbu bazéna, čiže čistotu a kvalitu vody máte plne vo vlastných rukách, takže sa nemusíte obávať alergických či iných kožných problémov, čo býva najčastejší problém hlavne u detí.

V našom článku sa dozviete, čo býva najčastejší kameň úrazu pri starostlivosti o bazén vo vlastnej domácnosti. Priblížime vám taktiež problémy, s ktorými sa ako majiteľ vlastného bazénu stretnete. Stručne vám poradíme, ako dané problémy čo najjednoduchšie a najefektívnejšie riešiť. Poďme na to!

Skúšate to bez prípravkov na dezinfekciu vody

Existujú iba dve možnosti, ako riešiť bazénovú vodu a jej nezávadnosť. Prvá je, že budete vodu v bazéne každých pár dní meniť, čo sa ale nebude páčiť ani vám ani vašej peňaženke. Druhá možnosť je používať chlór či kyslík na dezinfekciu vody. 

Niektorí nováčikovia v starostlivosti o bazén, majú problém so správnym a bezpečným používaním chlóru. Dôležité je ho držať v miere, kedy zlikviduje mikroorganizmy, zabráni tvorbe rias no zároveň, aby dávka chlóru nebola vysoká a pre kúpanie nebezpečná. Najlepšie a najpraktickejšie je využitie chlóru v tabletách. Tabletu stačí dať do vody alebo plaváka, kedy sa chlór uvoľňuje postupne. Najlepšie je upraviť pH vody a následne až použiť tablety chlóru na dezinfekciu. Pri správne nastavenom pH vody, chlór pôsobí najlepšie. 

Ako nastaviť teda správnu hodnotu pH? Vaším najlepším priateľom sa tak stanú prúžky na meranie pH. Následne je podľa nameraných hodnôt potrebné využiť špeciálne prípravky na korekciu pH vody. Viac o pH vody a jej úprave sa dočítate v ďalších odstavcoch nášho článku. 

Nestaráte sa o bazénový filter

Každý, kto vlastní bazén by mal používať filtráciu vody. Filtrácia za vás priebežne a dôkladne čistí vodu, a tak sa jej musíte odmeniť pravidelnou starostlivosťou. Ak zanedbáte túto starostlivosť zhorší sa kvalita vody v bazéne, a to pravdepodobne z dôvodu, že sa filtrácia zanesie. Ak nepracuje ako má vo vode sa budú hromadiť nečistoty. Ak sa vám filtrácia zanesie, zníži sa jej výkon a čerpadlo začne „nestíhať“, čo môže viesť k celkovému poškodeniu filtrácie. Ak nefunguje naplno filtrácia, nefunguje ani bazénová chémia.

Najlepšie urobíte ak filtráciu vyčistíte raz za 2 týždne. Treba si zapamätať, ako platí aj pri iných veciach, prevencia je najlepšie riešenie. Pri používaní bazénu, myslite na prácu filtra, pomáhajte mu tým, že pri vstupe do bazéna pôjdete osprchovaný a zakrývajte bazén počas nečinnosti, aby sa do vody nedostali nečistoty z okolia. 

Ďalšie dôležité príslušenstvo k bazénom, ktoré by vám nemalo chýbať, nájdete uvedené v článku: “ Základné príslušenstvo k bazénom, ktoré vám nemôže chýbať!

Skracovanie času filtrácie vody

Chcete ušetriť filtráciu, elektrinu či nemáte dostatok času filtráciu zapínať a vypínať? Z týchto dôvodov si veľa ľudí začne filtráciu bazéna skracovať alebo prerušovať dobu filtrácie. Môžu vzniknúť prípady, kedy idete na dovolenku, bazén tak nebude využívaný, a preto čas filtrácie skrátite len na pár hodín. Ani keď je už zdanlivo po lete a bazén je využívaný menej, nie je vhodné tento čas krátiť. Taktiež v praxi sa stáva, že na obed, kedy je najhorúcejšie sa nikto nekúpe, preto sa filtrácia vypne. Toto všetko sú však veľmi zlé kroky. Voda potrebuje filtráciu neustále, hlavne keď sú teploty vysoké, nezáleží či niekto bazén využíva alebo nie. Hlavne počas sezóny určite dobu filtrácie neskracujte! 

Viete ako si určiť vhodnú dobu filtrácie? Pomôže vám jednoduchý vzorec: teplota vody/3=minimálna doba filtrácie. 

Nesledujete pH vody v bazéne

Hodnota pH vody je veľmi dôležitý faktor, či už kvôli vášmu zdraviu, ale čistote bazéna ako takého. Ideálne rozhranie pH vody v bazéne je 7,1- 7,5, čo predstavuje mierne zásaditú vodu. Ako nízke, tak aj zvýšené pH nie je pre človeka či bazén vhodné. Nízke pH, spôsobuje prekyslenie prostredia, voda začína pôsobiť na telo dráždivo a taktiež sa zvyšuje riziko korózie kovových prvkov v bazéne. Ak by pH bolo vyššie ako 7,5 vo vode vzniká prostredie, v ktorom sa darí mikroorganizmom a riasam.

Na sledovanie pH vody dnes ľahko poslúžia testery s indikačnými prúžkami. Odporúčame merať pH vody pravidelne a to najmenej 2 – krát týždenne. Cena prúžkov je veľmi prijateľná, čiže nepredstavuje vysoký náklad pri údržbe bazéna. Jeden prúžok je okolo 0,10 €.

Pre udržanie pH vody v správnych číslach sa používajú na to určené prípravky, ktoré buď hodnotu pH znižujú alebo zvyšujú.

Marimex pH 1,8 kg – boj s nízkym pH

Balenie: 1,8 kg

Marimex pH+ 1,8 kg

Hodnotenie: *****

Prípravok vám vhodne poslúži na zvýšenie hodnoty pH vo vode. Aplikácia je veľmi jednoduchá a stačí dávku cca 10 g rozpustiť v umelohmotnej nádobe s vodou a pomaly prilievať do bazéna. Nalievajte prípravok do bazéna pri prítoku vody a zapnutej filtrácií. Pri podávaní vylúčte prítomnosť osôb v bazéne. 

Výhody:

 • väčšie balenie, ktoré poslúži po dlhšiu dobu, 
 • produkt od uznávaného výrobcu. 

Nevýhody: 

 • Občasne nutnosť opakovať postup pre dosiahnutie správnej hodnoty pH. 

Cena: 15,59 €

Nedostatočné meranie všetkých parametrov vody

Voda v bazéne je veľmi citlivá záležitosť. Musíte myslieť nie len na meranie pH vody, ale aj na meranie ostatných chemicko-fyzikálnych parametrov. Je dôležité vedieť stav vody pred tým, ako do nej chcete aplikovať bazénovú dezinfekciu, alebo upraviť inú vlastnosť vody. Odporúčané intervaly merania vlastností vody sú: 

 • pH vody 1 až 2-krát za týždeň, 
 • alkalitu vody min. 2-krát za sezónu, 
 • tvrdosť vody – minimálne raz pri napustení bazéna. Ak meníte zdroj vody, tak vždy pri zmene, 
 • obsah stabilizátora min. raz za mesiac. 

Samozrejme toto je len teória, všetky merania sú závislé priamo na konkrétnom bazéne, vode a situácií. Odporúčame vám naozaj nepodceňovať tieto merania, pretože riziká sú ako zdravotné, tak aj finančné. Prevencia vody je vždy lacnejšia ako korektívna údržba vody. Bazén je investícia, majetok o ktorý sa treba pravidelne starať. Nevhodná voda dokáže ublížiť nie len vám, ale aj bazénovej technológií. 

Šokovanie bazénovej vody

Ak nie ste pri starostlivosti o bazén až taký puntičkár, môže sa vám ľahko stať, že voda v bazéne nebude vhodná na kúpanie. Je veľmi dôležité, aby ste mali vodu stále pod kontrolou, pretože sa dokáže znehodnotiť naozaj za krátku dobu. Nie je vhodné, aby sa čistota vody riešila až keď je neskoro, a to za pomoci stabilizovaného chlóru. Takto voda prechádza výraznými výkyvmi „šokmi“, kedy hrozí nahromadenie stabilizátora chlóru a tzv. uzamknutie chlóru. Toto spôsobuje stav, kedy je síce vo vode chlór, ale neúčinkuje. Voda sa následne začne „kaziť“. Preto je pri starostlivosti o bazén dôležité, aby ste si našli určitú pravidelnosť. Najvhodnejšie je využívanie nestabilizovaného anorganického chlóru. Je vysoko účinný a rýchlo prchavý. 

Na pár dní ste na bazén zabudli 

Niekedy sa to stane. Zabudneme na veci, a nečudo hlavne v zhone príprav na letnú dovolenku či predĺžený víkend. Ak ste odišli na pár dní z domu a bazén ste zabudli prikryť krycou alebo solárnou plachtou, pravdepodobne vás čaká voda sfarbená do zelena, či klzký povlak na stenách bazéna. Dni, keď sa o bazén nestaráte a nepridávate bazénovú chémiu, sa hodnota pH vo vode zmení. Keď je bazén nechránený, do vody sa jednoducho dostanú pomocou vetra spóry rias, a tie sa nekontrolovateľne šíria. Voda sa tak stáva zdravotne závadná. Ak nastane takáto situácia do vody odporúčame naliať vyššiu dávku chlóru. Následne do bazéna pridajte vločkovač, ktorý spojí nečistoty do zhlukov. Takto ich jednoduchšie zachytí filtrácia. Steny bazéna potom vyčistíte mechanicky alebo za pomoci bazénového vysávača.

Nevhodné a časté používanie vločkovačov

Ako sme si predstavili v predchádzajúcom odstavci, vločkovač nám pomáha pri nahromadení nečistôt v bazéne. Patrí tak medzi „korekčnú chémiu“ do bazéna a na pravidelnú starostlivosť by sa nemal využívať. Ak už ste však v situácií, kedy vločkovač potrebujete použiť, platia určité zásady jeho používania: 

 • Neplatí čím viac tým lepšie. 
 • Nevylejte do bazéna naraz celú fľašu tejto chémie. Pridávajte vločkovač postupne. 
 • Určite si pravidelné dávkovanie a časový rozvrh. 

Marimex Vločkovač – pomocník so špinou v bazéne

Balenie: 1 L

Marimex Vločkovač 1l

Hodnotenie: *****

Prípravok vám poslúži k odstráneniu (vyzrážaniu) mechanických nečistôt a zákalov vo vode. Vločkovač pomáha taktiež upraviť hodnotu pH na rozmedzie 6,8 až 7,2. Dávku cca 4 polievkové lyžice stačí rozmiešať vo vode a následne priliať do koša skimmeru. Pracujte pri zapnutej filtrácií.

Výhoda: 

 • efektívny spôsob ako vyzrážať špinu vo vode, 
 • pomáha taktiež upraviť pH vody, 
 • dostatočne veľké balenie, ktoré vám poslúži dlhšiu dobu. 

Cena: 10,99 €

Nevšímavosť majiteľa bazéna

Je veľa problémov, a to nie len s bazénovou vodou, ale aj bazénom samotným, ak majiteľ neberie starostlivosť o bazén vážne a nemá určenú pravidelnosť a systém v ošetrovaní. Môže vznikať niekoľko problémov, pokiaľ si bazén nevšímate: 

 • voda buble, kde nemá, 
 • čerpadlo hučí pre nízku hladinu vody, 
 • minutá chémia v dávkovači, 
 • prázdny plavák, 
 • moc vysoká teplota v zakrytom bazéne, 
 • rozvoj rias, 
 • kvapkanie z bazéna spôsobené jeho poškodením.

Podcenili ste kvalitu vody vo vašom regióne

Musíte rátať s tým, že voda v jednotlivých častiach Slovenska je rôzna. Jej kvalita sa dokáže líšiť od regiónu k regiónu. Môže mať svoje špecifické vlastnosti či rôzny obsah minerálov. Pri napustení vody do bazéna sa môže stať, že sa voda zakalí na bielo. V takejto situácií sa pravdepodobne potýkate s vodou, ktorá má zvýšený práve podiel minerálov, ako je vápnik či horčík. V prípade ak používate studničnú vodu môže byť voda tvrdšia, môže mať vysoké pH. Taktiež sa môže stať, že voda obsahuje veľké množstvo častíc, ktoré filtrácia s vysokým prietokom nedokáže zachytiť. Najlepšou ochranou proti takejto vode je využitie vločkovača. Mikročastice sa spoja do zhlukov, ktoré potom už filtrácia zachytí. Takto ľahko dosiahnete čistú a priezračnú bazénovú vodu.

Neskoré odzimovanie či skoré zazminovanie bazéna

Ak sa zdá, že je po sezóne a teplota vzduchu cez deň je len mierne nad 20°C, neuponáhľajte sa so zazimovaním bazéna. Skoré zazimovanie nie je vhodné, pretože neboli splnené všetky potrebné podmienky na zazimovanie bazéna. Takto určite príde k rýchlej degradácií vody, čomu sa určite chcete vyhnúť. Ako má správne zazimovanie bazéna prebiehať sa dočítate v článku „Ako správne zazimovať bazén na konci letnej sezóny?“

Taktiež ak nadíde nová sezóna a teplota vzduchu je nad 20°C, teplota vody v kryte ešte vyššia, neuponáhľajte sa naopak s predčasným odzimovaním bazéna. Určite to nerobte ak je technológia, filtrácia stále nezapojená, voda nefiltovaná a neošetrená, kryt zatvorený. Voda takto behom niekoľkých dní zozelená a dramaticky sa v nej premnožia riasy. Takto si zbytočne vytvoríte len ďalšie náklady na vyčistenie bazéna a vody. 

Riešenia najčastejších problémov, s ktorými sa môžete pri starostlivosti o bazén stretnúť

A na koniec vám prinášame niekoľko rád ako si môžete efektívne pomôcť pri najbežnejších problémoch s bazénovou vodou:

 • Voda je zelená, ale číra. Pri vode s obsahom medzi alebo železa sa vyskytujú hnedé škvrny- pri vode s obsahom medi alebo železa ŠÚ často hnedé škvrny. Hodnotu pH udržujte v správnom rozmedzí 7,0 – 7,4. Používajte prípravky na udržanie pH vody, chlórové tablety na dezinfekciu a vločkovač.
 • Voda je hnedá a zakalená – používajte prípravky na udržanie pH vody, chlórové tablety na dezinfekciu a vločkovač. Nechajte neustále pracovať obehové čerpadlo.
 • Voda je čierna a zakalená – používajte prípravky na udržanie pH vody, chlórové tablety na dezinfekciu a vločkovač. Nechajte neustále pracovať obehové čerpadlo.
 • Voda je mliečna a zakalená – šokové chlórovanie, používajte vločkovač + nechať neustále pracovať čerpadlo.
 • Steny bazénu sú klzké – šokové chlórovanie, pridajte prípravok na čistenie rias v bazéne.
 • Steny bazénu sú zdrsnenené – vypustite bazén, použite hĺbkový čistiaci prípravok, hodnotu pH následne udržiavajte v správnom rozmedzí.
 • Vyskytuje sa chlórový zápach, podráždením očí – šokové chlórovanie, zvýšte prívod čistej vody.
 • Silne peniace vody pri protiprúdových zariadeniach – zvýšte prítok čistej vody, nepoužívajte pri čistení bežne dostupné čistiace prípravky pre domácnosť.
 • Hrdzavenie – zvýšte hodnotu pH na rozmedzie 6,6 – 7,0.

Akých chýb pri starostlivosti o bazén sa najčastejšie dopúšťate vy? S akým problémom ste sa už potýkali? Vedeli ste ho jednoducho vyriešiť? Veľa krát je pomoc ukrytá v správnom použití prípravkov. Celú našu ponuku bazénovej chémie nájdete v sekcii „Bazénová chémia“.  

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar