Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

hojdacia siet farebna v zahrade

Hojdacia sieť do záhrady alebo na terasu

28. septembra 2021

Ani výber hojdacej siete sa nezaobíde bez malej prípravy a úvah pred jej kúpou. Ak si chcete byť istý správnym výberom, je dobré sa držať určitého postupu a položiť si otázky, ktoré vás nasmerujú k tomu správnemu produktu. Tak ako na to? 

Ako si vybrať hojdaciu sieť?

Pri výbere hojdacej siete postupujte rovnakým spôsobom ako pri výbere hojdačky do záhrady, lehátka či možno povedať aj pri výbere určitých kúskov záhradného nábytku. Pred kúpou je dôležité si opäť položiť pár zásadných otázok, aby vaša kúpa bola tou správnou voľbou. 

  1. Kto bude hojdaciu sieť využívať?
  2. Kde bude hojdacia sieť umiestnená? 
  3. Ako často ju budete využívať? 
  4. Aký účel pre vás má mať hojdacia sieť?

Druhov hojdacích sietí je dnes viac ako spočítate na prstoch jednej ruky. Preto sú odpovede na tieto základné otázky dôležité pri výbere tej správnej siete do vašej domácnosti. 

Aké typy hojdacích sietí poznáme?

Ako sme už načrtli v predchádzajúcom odstavci, hojdacích sietí a jej druhov je v dnešnej dobe naozaj dostatok. Poznáme modely hojdacích sietí ako: 

– vyrobené z rôzneho druhu materiálov (plachtovina, ľan, bavlna, hodváb a iné),

hojdacie siete bez oddeľovačov,

– hojdacie siete s oddeľovačmi,

– hojdacie siete stoličkového tvaru,

– hojdacie siete pre dvoch,

– hojdacia sieť so stojanom,

Aký materiál vybrať?

Hojdacie siete sa najčastejšie vyrábajú z bavlny. No nájdete aj siete vyrobené z iných materiálov. Všetky použité materiály sú špeciálne navrhované tak, aby boli vhodné na hojdacie siete a spôsob ich použitia. Materiál musí vydržať časté využívanie a byť odolný voči dlhodobej vyššej záťaži. Veľakrát je materiál špeciálne upravený, aby lepšie odolával poveternostným podmienkam, ako slnku, dažďu a podobne. Na krytú terasu alebo do interiéru postačí hojdacia sieť vyrobená z klasickej bavlny. 

Taktiež možno materiál rozdeliť na sieťovinu a látkové prevedenie. Sieťovina je ľahšia a vzdušnejšia. Látkové siete sú však pohodlnejšie a príjemnejšie na dotyk. Naviac sa dá hojdacia sieť doplniť o ochrannú vrstvu proti plesniam a vplyvu slnka.

Aký typ upevnenia vybrať?

Opäť máte na výber z viacerých variantov prevedenia hojdacích sietí. 

Hojdacia sieť bez tyče je prvým typom, všeobecne asi najčastejšie ponúkaným. Takýto typ siete poznali už naši starý rodičia. Sieť uchytí na jednej a druhej strane a pri ležaní vás celá obalí. Pri tomto type hojdacej siete, je dôležité vedieť ako v nej správne ležať. Pri dlhodobom ležaní môže sieť spôsobiť bolesti chrbta. Odporúčame preto podobne ako pri hamakoch do prírody, ľahnúť si mierne do strany. Hlava do prava, nohy do ľava a vytvoriť si tak o niečo viac priestoru a natiahnutie siete. Taktiež obopínanie siete pri ležaní nemusí byť samo o sebe príjemné pre každého. 

Pre tých, ktorí majú problém práve s obopínaním siete pri ležaní, je tu druhý typ, a to hojdacia sieť s tyčami. Výhodou tohto typu siete je väčšia plocha na ležanie a s tým spojený väčší komfort. Nevýhodou naopak môže byť vratkosť siete pri nastupovaní a vystupovaní. Sieť je pre umiestnené tyče na spodnej a vrchnej časti o niečo labilnejšia pri pohyboch. Tu platí pravidlo, čim je hojdacia sieť viac napätá, tým je komfort pri ležaní vyšší. 

Na aké miesta možno hojdaciu sieť zavesiť?

Zásada je, aby sa vám hojdacia sieť po natiahnutí na dané miesto zmestila. Hojdaciu sieť môžete zavesiť ako do exteriéru, čiže záhrady alebo na terasu, tak aj do interiéru. Následne je dôležité si uvedomiť z akého materiálu je sieť vyhotovená a podľa toho zvoliť jej umiestnenie. V záhrade môžete hojdaciu sieť umiestniť  medzi dva stromy, trámy na terase alebo na stojan na hojdaciu sieť. V interiéri sa dá sieť umiestniť medzi stenami, zavesiť zo stropu alebo zavesiť na špeciálnu konštrukciu.

Závesné body, či už vešiate sieť von alebo vo vnútri domu, by sa mali riadiť pravidlami ako: 

– výška zavesenia = polovici horizontálnej vzdialenosti koncov siete,

– ak je vzdialenosť väčšia, sieť sa musí zavesiť vyššie,

– každý ďalší meter vzdialenosti = koncové body hojdacej siete o 50 cm vyššie,

Ak chcete teda zavesiť sieť medzi stromy vzdialené 3 m, zaveste ju do výšky cca 1,5 m. 

hojdacie siete s tycami v zahrade

Čo všetko budete na zavesenie hojdacej siete potrebovať?

Každá hojdacia sieť má koncové body na uchytenie, teda zavesenie hojdacej siete. Pri klasických typoch ide o jeden bod na jednej strane siete, druhý bod na druhej strane siete. Tieto body sa dajú uchytiť pomocou upevňovacích prvkov ako laná, karabíny, skoby a podobne. Tieto pomôcky sa dajú hlavne využiť pri upevnení hojdacej siete v interiéri. 

Hojdacie siete môžete taktiež upevniť na konštrukcie určené na zavesenie hojdacej siete, ktoré uľahčujú jej umiestnenie hlavne v priestore, kde nemáte sieť o čo pripevniť. Napr. aj na záhrade, kde vám chýbajú dva stromy vo vyhovujúcej vzdialenosti. 

Postup zavesenia hojdacej siete

Zavesenie hojdacej siete sa líši podľa toho či ju chcete zavesiť v interiéri alebo v exteriéri. So zavesením v exteriéri súvisí zavesenie medzi dva body, najčastejšie zavesenie medzi dva stromy. 

V záhrade

Zavesenie medzi dva stromy je najklasickejším zavesením hojdacej siete. Vzdialenosť stromov by mala odvíjať od veľkosti našej hojdacej siete. Vo všeobecnosti by mali stromy stáť aspoň 3 metre od seba a mali by byť dostatočne hrubé aby uniesli hmotnosť jedného človeka, prípade viacerých, ak máte hojdaciu sieť pre celú rodinu. 

V interiéri

Zavesiť hojdaciu sieť môžete aj v interiéri, a to medzi dve steny. Do steny sa umiestni skoba a k nej sa priviaže povrazom hojdacia sieť. Dávajte pozor na maximálne zaťaženie, aby sa skoba nevytrhla zo steny. Najvhodnejšie je umiestnenie skoby do pevného betónového múru. Neodporúčame vám vešanie siete na sadrokartónovú stenu, kvôli spomínanej nosnosti. Tieto steny nie sú dostatočne pevné. Radšej v takomto prípade zaveste sieť na podpornú konštrukciu. Rovnako postupujte aj v prípade zavesenia siete na priečky, keďže ide o nenosnú stavebnú konštrukciu. 

Dôležité parametre pri výbere hojdacej siete

Na koniec si zhrňme teda najdôležitejšie parametre, ktoré treba pri výbere hojdacej siete sledovať. 

Rozmery:

Tu je dôležitá jedna otázka. Bude hojdacia sieť určená pre jedného človeka, či pre dvoch? Pre jednu osobu je potrebné rátať s 200 cm dĺžky a 120 cm šírky. Pre dve osoby treba 160 cm širokú hojdaciu sieť. V rozmeroch siete sa udáva aj údaj o celkovej dĺžke siete, čo je bod od koncového oka k protiľahlému, teda rozpätie siete. Údaj je dôležitý ak sieť hodláte umiestniť do záhrady medzi dva stromy. 

Nosnosť: 

Hojdacie siete pre jednu osobu majú nosnosť približne od 100 – 120 kg. Takéto modely sú vhodné aj do bytov. Hojdacie siete pre dve osoby alebo viacej osôb majú nosnosť od 180 kg – 200 kg. Ak sa sieť preťaží môže nastať prasknutie lana, čo spôsobí pád na zem. 

Materiál: 

Materiál, z ktorého je sieť vyhotovená podstatne ovplyvňuje celkovú životnosť siete. Najčastejšie je to sieťové alebo textilné vyhotovenie. Pri textíliách je to bavlna alebo iné umelé materiály. Viac nájdete vyššie v tomto článku v sekcii materiál. 

Uchytenie: 

Pred nákupom je podstatné zistiť, kam sa hojdacia sieť bude vešať. Hojdacia sieť môže byť vybavená integrovaným systémom, tým pádom nemusíte dokupovať žiadny závesný systém. Ďalšou možnosťou je využitie ok na zavesenie siete na pevné úchyty, alebo stojan. 

Ak by vás zaujímali hojdačky v interiéri v akejkoľvek podobe, aké druhy poznáme a ako si ich doma umiestniť, či iné typy všetko nájdete v našom článku „Hojdačky do interiéru pre celú rodinu“.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar