Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

ekologicke drevene hracky

Ekologické hračky. Trend alebo nevyhnutnosť?

13. decembra 2022

Stretli ste sa už s ekologickými hračkami? Viete čo sa pod týmto názvom skrýva? Je to len ďalší marketingový ťah alebo nevyhnutnosť tejto doby? Pozrite sa s nami bližšie na túto problematiku. Priblížime si všetky dôležité informácie, čo vás ako spotrebiteľa a rodiča zaujímajú. Je tu aj druhá stránka, snažte sa pochopiť pozadiu trhu s ekologickými hračkami, ako celku.

Čo sú ekologické hračky?

Bod číslo jedna, žiadne plasty. Plasty predstavujú enormnú záťaž pre celú našu planétu. Nie sú hrozbou len pre prírodu, ale aj pre človeka. Plasty výrazne ovplyvňujú naše zdravie, či už počas používania alebo po vyhodení do nesprávneho koša, bez následnej recyklácie. Perfektný článok o plastoch a vplyve plastových hračiek nie len na deti, sme vám priniesli pod názvom „Majú mať plastové hračky miesto v detskej izbe?“

Jednoducho žiadne plasty. Ekologické hračky sa vyrábajú z obnoviteľných prírodných zdrojov. Ich najväčším plusom je možná ľahká biologická likvidácia. Pri ekologických hračkách je na prvom mieste zdravie a bezpečnosť. Dbá sa na to, aby boli hračky kvalitné a odolné. Výrobcovia sa snažia myslieť na nadčasovosť, využívať ručnú výrobu a minimalizovať environmentálnu stopu. Nenájdete v nich teda žiadne PVC, škodlivé látky, ftaláty a podobné problémové látky. 

Zaručená kvalita

Tým, že sú na ich výrobu používané čisto prírodné materiály, sú ekologické hračky vhodné od najútlejšieho veku. Pre bábätká sú úplne neškodné aj keď ich budú olizovať či ohryzávať prvými zúbkami. Hračky nevylučujú žiadne škodlivé látky, ako tomu je pri plastových hračkách. V minulosti sa viac krát zistilo, že využívané plastové materiály na výrobu detských hračiek sú nevhodné a škodlivé. Ale deti sa s takýmito hračkami dlhodobo hrávali. Takéto závažné pochybenia pri ekologických materiáloch nikdy nenastanú. Vaše deti sú tak v úplnom bezpečí. 

Všetky hračky, teda výnimkou nie sú ani tie ekologické, musia spĺňať prísne bezpečnostné požiadavky a normy. Povrch hračiek môže byť upravený len zdravotne nezávadnými farbami a nátermi. Ekologické hračky bývajú označené značkou CE, ktorá predstavuje európsku zhodu, čiže požadovanú kvalitu. Pri výrobcoch ekologických hračiek sa môžete stretnúť s označením FSC®. Tento certifikát získa výrobca, ktorý garantuje pri výrobe využívanie dreva, ťaženého zo zodpovedne obhospodarovaných lesov. Drevo bolo spracované environmentálne, sociálne, ekonomicky a trvalo udržateľným spôsobom. 

Do úvahy treba brať aj využité materiály na výrobu obalov produktov. Pri ekologických hračkách sa po väčšine výrobcovia snažia tento eko prístup dodržať aj pri obaloch. Azda nenájdete látkovú bábiku zabalenú v plaste. Veľkým plusom je teda aj samotné balenie, ktoré nezaťažuje prírodu. Ako obalové materiály sa využíva papier, kartón, rôzne látkové obaly či sklo. 

Trend alebo nevyhnutnosť súčasnosti? 

Môžete sa stretnúť s názorom, že ekologické hračky sú len trend a ďalší marketingový ťah na spotrebiteľov. Ale zamyslite sa hlbšie. Je to naozaj tak?

Pravdepodobne bude dôvod aj niekde inde. Neustále a často zbytočné zahlcovanie prírody plastom je závažný problém do ktorého sme sa dostali. Keď sa tak otočíme a pozrieme na minulosť, zdá sa, že sa plast využíval až nepremyslene často. Pre výrobcov sa stal veľmi lacným vstupným materiálom, ktorý je odolný voči rôznym vplyvom. No a čo s takým materiálom po tom ako sa produkt stane nepoužiteľným.?

Osobitná kapitola je využívanie plastu pri jednorazových produktoch, čo prinieslo pre celú našu spoločnosť neodvratné následky. Starostlivosť o životné prostredie tak nie je módnym výstrelom, ale nutnosťou. Je na čase, aby sme pristupovali k výrobe zodpovedne a mysleli aj na následky výroby, hlavne v množstve, v akom sa dnes produkty chŕlia z výrobných liniek. Priložiť ruku tak môže každý,  zodpovedným prístupom pri nákupe. Podporou výrobcov hračiek, ktorým záleží na prírode, vediete taktiež svoje dieťa k uvedomelému zmýšľaniu. 

rodina sa hra s montessori hrackami

S akých materiálov môžu byť eko hračky vyrobené?

Ako sme spomínali v predchádzajúcich odstavoch, výroba ekologických hračiek sa drží výhrade prírodných materiálov. Sú starostlivo vyberané, tak aby vyhovovali deťom, ale aj výrobcom pri ich predstavách o produktoch.

Najčastejšie sa stretnete s využívaním: 

  • dreva,
  • bavlny,
  • vlny,
  • ovčieho rúna, 
  • plsti, 
  • hodvábu, 
  • ľanu, 
  • kaučuku, 
  • korok,
  • kukuričného škrobu, 
  • keramiky,
  • bambusu, 
  • papieru, 
  • bioplastov. 

Poďme si z tohto zoznamu predstaviť materiály, s ktorými sa asi väčšina z vás pri hračkách nestretla. Spísali sme pre vás pár informácií, aby ste vedeli zhodnotiť či sa takéto hračky dostanú aj na váš nákupný zoznam: 

Korok

Asi viete, že korok pochádza zo stromu. Je to produkt, ktorý sa vyrába z korkového duba, respektíve z jeho kôry. Aby výrobcovia korok získali, musia kôru zo stromu zošúpať. Stromu to nijako neublíži, kôra sa môže lúpať, len keď obvod stromu dosahuj min. 70 cm. Strom môže následne bez problémov naďalej rásť. Kôra sa obnoví nanovo a opäť sa môže využiť na výrobu korku. Korok sa spracúva špeciálnou technológiou, kedy sa pomelie, spevní a spracuje na zmes, z ktorej sa formujú hračky. Hračky sa po ich životnosti dajú recyklovať, a tak nepredstavujú žiadny zbytočný odpad. Korok je vhodný aj pre tie najmenšie deti, vďaka tomu, že predstavuje antibakteriálny a hypoalergénny materiál. Pri hre s korkovými hračkami nebudete deti vôbec počuť. Korok nevydáva ani pri udieraní žiadny zvuk. Najlepšie je, že hračky z korku sú vhodné aj do vody. 

Kaučuk

Prírodný materiál s vysokou pružnosťou. Získava sa z kaučukovníka brazílskeho, stromu ktorému sa narezáva kôra. Získaný kaučuk sa následne upravuje metódou vulkanizácie, kedy vzniká z neho, dobre známa, guma. Táto úprava prinesie kaučuku vyššiu odolnosť, pevnosť v ťahu, vratnosť deformácie a rozpustnosť. Pretože je kaučuk prírodná látka neobsahuje žiadne ftaláty alebo iné látky chemického charakteru. Hračky sú tak vhodné aj pre tie najmenšie deti. 

Látkové hračky

Látkové hračky si zamiluje na prvý pohľad nie len príroda, ale aj deti. Práve látkové hračky predstavujú ekologickejšiu variantu plyšových hračiek. Sú to mäkký mojkáčikovia vhodný na túlenie. Prednosťou látkových maznáčikov je aj ich jednoduché čistenie. Hračky môžete bez obáv oprať v práčke a sú opäť ako nové. Sú vhodné pre malé detičky, ktoré zápasia s prvými zúbkami. Kvalitný materiál umožňuje deťom ich hryzkanie a cmúľanie. Takto sa im aspoň na chvíľu uľaví od bolesti. 

Bioplasty

Zaujímavé spojenie slov, nemyslíte? Úplne opozitá a predsa spojené dokopy. Bioplasty predstavujú odolný materiál podobný klasickému plastu, avšak vyrobený z kukurice, sóje, cukrovej trstiny, zemiakov, celulózy, konope či vlákniny. Dosahujú rovnakých vlastností ako plasty, či ide o tvrdosť, pružnosť, ohybnosť alebo odolnosť materiálu. Od klasických plastov sa líšia tým, že je možnosť ich biologicky degradovať, čím nepredstavujú pre prírodu žiadnu záťaž. 

Ak vás zaujíma prečo sú práve drevené hračky jedným z najpredávanejších druhov hračiek, odporúčame si prečítať článok „Prečo deťom kupovať drevené hračky? V čom je ich tajomstvo?“

Výhody a nevýhody ekologických hračiek

Výhody ekologických hračiek sú zjavné na prvý pohľad. No poďme si ich spoločne prehľadne zhrnúť: 

  • Zdravotne nezávadné.
  • Vyrábajú sa z ekologických, obnoviteľných zdrojov.
  • Ľahká biologická likvidácia.
  • Poškodené hračky si vo väčšine dokážete opraviť sami.
  • Dlhotrvácne.
  • Dieťa vediete k ekologickej zodpovednosti.
  • Pre deti rôzneho veku (od najmenších bábätiek).
  • Poctivá výroba.
  • Často ručná detailná výroba.
  • Kreatívny dizajn.
  • Ekologické obalové materiály.

Aj pri týchto produktoch sa však môžu objaviť určité nedostatky. Nedostatky, ktoré sú skôr individuálne. 

  • Vyššia vstupná cena.
  • Jednoduchosť prevedenia hračiek.

Aj keď sa môže zdať, že na prvý pohľad do hračiek investujete viac peňazí, na druhej strane nezabúdajte na to, že hračky majú neporovnateľne dlhšiu životnosť. Ich malý ekologický dopad je obrovskou, až nevyčísliteľnou hodnotou pre prírodu, vás, ale aj svet v ktorom ďalej budú žiť vaše deti. Aj takýto malý krok od jednotlivca v podobe využívaní ekologických hračiek, dokáže mať následný výrazný vplyv ako celok. 

Má vaše dieťa ekologické hračky? Ktoré patria medzi jeho najobľúbenejšie?

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar