Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

rozne typy detskych hraciek

Drevené verzus plastové hračky. Čo vyplýva z ich porovnania?

15. marca 2023

Jedny sú tu s nami už od nepamäti, druhé nájdeme naopak všade. Jedny sú výhodné pre našu peňaženku, druhé naopak chránia naše zdravie a prírodu. Všetky veci majú svoje plusy, no naopak aj mínusy. No kde nájdeme viac výhod? Pozrite sa s nami na porovnanie plastových a drevených hračiek, a možno sa na detské hračky začnete pozerať pri nákupe inak. Pri ktorých hračkách budú deti šťastnejšie? Vlastne záleží len na tom?

Plastové hračky

Plastové hračky sa stali neoddeliteľnou súčasťou detského sveta. Výrobcovia tento materiál uprednostňujú všade, kde sa dá využiť. Obľúbený je vďaka diverzite, ktorú prináša. Každý druh má svoje typické vlastnosti vhodné na iné využitie. Viac o plastoch v hračkách sa dočítate v článku „Majú mať plastové hračky miesto v detskej izbe?“

Plastové hračky dnes dostanete v akomkoľvek obchode s hračkami, či je malý či veľký, či ide o e-shop alebo kamennú predajňu. Ponúka ich väčšina predajcov, čo napovedá ich nemalým výhodám. Poďme si tieto výhody spoločne zhrnúť v ďalšom odseku. 

Výhody plastových hračiek

Ako sme už načrtli v prvom odseku výroba hračiek z plastu, dáva výrobcom viac menej voľné ruky. Výhod detských hračiek z plastu, je tak pre zákazníka aj výrobcu hneď niekoľko.

Lacný detský kamaráti

Keďže je dnes plast súčasťou azda všetkého čo sa vyrába, nebude to náhoda. Plast patrí medzi lacnú vstupnú surovinu. No treba zvážiť, či je cena vždy to najdôležitejšie a rozhodujúce. Síce sú plastové hračky lacné, no ako sa hovorí, aké lacné také vzácne. Plasty sú väčšinou tenšie a pri páde na zem alebo inom zásahu sa ľahko lámu. Plastovú hračku si doma bohužiaľ nikto z nás len tak neopraví. Zväčša, keď sa odlomí alebo zlomí, šťastie z hračky pominie. Hračka sa vyhodí a kúpi nová. No uvedomte si, že takto vzniká zbytočný plastový odpad z vecí, ktoré poriadne neposlúžili svojmu účelu.

Plast sa sám nedokáže rozložiť a pri nesprávnej recyklácií je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Môžeme povedať, že plast, ktorý raz vznikol bude na tejto planéte azda navždy. Plast sa nedá rozložiť, dokáže sa len rozpadnúť na malé časti, ktoré sa stávajú nebezpečenstvom v podobe mikroplastov.

Nízka váha, pre deti to pravé

Vďaka svojej nízkej váhe sú plastové hračky vhodné do detských rúk. Pri nízkej váhe hračky, dieťa nemá problém hrať sa s ňou samé. Vie si ju chytiť či presunúť. Nízka váha taktiež predstavuje minimálne riziko úrazu pri prípadom hádzaní. 

Zvieratká ako živé

Ako sme písali vyššie, plast je obľúbený materiál na výrobu čohokoľvek, kde hračky nie sú výnimkou. Jedným dôvodom je cena. Druhým dôvodom je jednoduchá tvárnosť plastu. Výrobcom umožňuje plast rôzne ohýbať, prispôsobovať tak, že dokážu vyrobiť naozaj krásne napodobeniny živých zvierat. Dokážu vystihnúť najrôznejšie tvary. Detské oči sa tak rozžiaria pri pohľade na vernú kópiu psíka či mačičky.

Ľahko umývateľné

Plastový povrch sa vyrába zahladení, ľahko sa tak umýva. Stačí handrička a voda. Povrch utriete a je ako nový. Takéto hračky sú preto vhodné aj do exteriéru, pri hrách na záhrade, na chodníku či pieskovisku. Keď sa dieťa s hračkou vráti opäť domov, hračku stačí umyť mydlovou vodou. Plastové hračky môžeme tak považovať za hygienické. 

Odolný materiál s minimálnou údržbou

Výhodou plastu je dobrá odolnosť voči vonkajším poveternostným podmienkam. Ak je hračka vášho dieťaťa určená na zábavu v exteriéri, plast je vhodný materiál. Záhradné domčeky, šmýkačky, formičky do piesku vyrobené z plastu, vďačne poslúžia deťom aj v náročnejších vonkajších podmienkach. Ako sme už spomínali, plast je zároveň nenáročný na údržbu.

Nízka cena

Plast dnes nájdeme naozaj všade a jedným z dôvodov je jeho nízka cena. Výrobcom sa oplatí využívať plast a nahrádzať ním iné materiály. Plast však nie je odolný voči nárazom, produkty vydržia kratšie. Táto skutočnosť firmám neprekáža. Nie je to vada produktu od výroby, čiže za zlomenie, odlomenie časti produktu si môže spotrebiteľ sám svojim zaobchádzaním. Nemá tak následne inú možnosť ako si zakúpiť nový produkt. A tak výrobcovia predajú ďalší výrobok, a o to im predsa ide, no nie? 

Nevýhody plastových hračiek

Plastové hračky majú nepopierateľné výhody. No na opačnej strane je tu aj väčšie množstvo nevýhod. Niektoré dokonca nemajú vplyv len na dieťa. Tak poďme na to, ale postupne.

Náchylné na prasknutie

Ako nadpis napovedá, plastové hračky nie sú najlepším spoločníkom detských hier. Hračky sú náchylné na odlomenie alebo puknutie, čím sa ich životnosť skracuje na minimum. Detské hračky sú neraz vystavené pádom či nárazom. Preto ak hľadáte pre svoje dieťa hračku na dlhší čas, odporúčame sa poobzerať po iných materiáloch.

Neekologická zábava

Ak patríte medzi ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí, plastové hračky asi odložíte bokom. Ako všetci vieme, najväčší problém dnešnej doby je práve plastový odpad. Jediné ako sa dá zbaviť plastového odpadu je recyklácia. Problémom však je, že býva drahšia a náročnejšia ako výroba samotnej hračky. Pri recyklácií veľa krát zlyháva ľudský prístup. Nesprávna separácia odpadu zapríčiní, že sa hračky dostanú na skládku. Tu sa bohužiaľ nevedia prirodzene rozložiť ani za 200 rokov. 

Bezpečnosť na druhom mieste

Hneď na začiatok musíme podotknúť, že v takomto prípade ide o hračky neoverených výrobcov. Týka sa to hračiek predovšetkým z ázijského trhu, ktoré môžu byť vyrobené z nežiaducich druhov plastu, obsahovať toxíny či iné látky vylučované do prostredia. Sledujte na hračkách označenia výrobcov a certifikátov, ktoré zaručujú bezpečnosť.

Pasivita pri hraní

Od nevýhod materiálu sa presuňme k nevýhodám hračiek samotných. Plastové hračky bývajú vyrobené s dôrazom na detail, a to v najrôznejších farbách. Keďže je hračka navrhnutá tak, že si dieťa nemusí samé nič predstavovať, domýšľať a použiť tak fantáziu, takéto hračky robia deti pasívne. Pasivita pri hre narúša základnú funkciu hračiek, a to rozvíjať kreativitu, prinášať nové pohľady na svet. 

Hluk, nepriateľ rodičov

Snáď nie je čo dodať, nadpis to povedal celé za nás. Asi nenájdeme rodiča, ktorý má radosť z pískacích hračiek, hračiek s rôznymi melódiami, detských hudobných nástrojov, karaoke sady či zvonkohry. Samozrejme je u detí potrebné rozvíjať aj ich vzťah ku hudbe a sluchový cit. No predsa rodičia preferujú tichšie hračky. Plastové hračky dokážu vo vyššej miere hrkať či búchať. Zdá sa to ako maličkosť, ktorá vám však po čase môže značne prekážať. 

Drevené hračky

Drevené hračky sa stali hitom už generácie pred nami. Stali sa súčasťou detských spomienok našich rodičov a prarodičov. V podstate kedysi neexistovali iné varianty hračiek ako práve drevené. Občas sa k nim pripojili bábiky zo šúpolia, hlinené zvieratká či sklenené guľôčky. Postupom času sa situácia zmenila, drevených hračiek ubúdalo a pribúdalo naopak tých z plastu. Plastová doba sa tak nezaprela ani pri výrobe pre deti. Plastové hračky vďaka nižším nákladom na výrobu a variabilite, drevené hračky poslali do úzadia. No dnes sa opäť drevené hračky stávajú vyhľadávanou zábavou pre deti. Čím to je? Aké sú ich výhody či nevýhody? Poďme na to. 

Výhody

Keďže sme sa dreveným hračkám venovali podrobnejšie v článku „Prečo deťom kupovať drevené hračky“, poďme si ich výhody a nevýhody len skrátene zopakovať. 

Od bábätiek po školákov

Drevo je prírodný materiál, ktorý nepredstavuje pre deti žiadne riziko. Vhodný je tak ako pre bábätká, tak aj pre väčšie deti. Ostražitý buďte pri farbených hračkách, kedy je dobré vyberať kvalitných výrobcov a všímať si označenia zhody na výrobkoch. 

Väčší vplyv na rozvoj dieťaťa

Drevené hračky sú od svojej podstaty veľmi jednoduché. Nemajú špeciálne schopnosti, preto musí dieťa pri hre s nimi vynakladať väčší kus predstavivosti a kreativity. Takto sa rozvíjajú noví umelci či kreatívci. 

Ekologické hračky

Ako sme spomenuli v prvom bode, drevo je netoxický prírodný materiál. Nezaťažuje vo veľkej miere prírodu ani pri výrobe ani po vyradení hračky. Drevo sa nemusí zložito recyklovať a jednoducho sa v prírode rozloží. 

Bezpečná zábava

Keďže je drevo samo o sebe bezpečný materiál, je tak vhodný aj pre malé detičky, ktoré zvyknú hračky olizovať. V takomto prípade je pre nich najlepšie zaobstarať bezlakované a bezfarebné hračky. Taktiež sa nemusíte obávať ostrých hrán. 

Kamaráti na celé detstvo

Bác, bum, pác. Toto zažívajú pri deťoch azda všetky hračky. No tie z dreva to vydržia naozaj dlho. Drevené hračky sú veľmi odolné a pevné. Ak by sa aj poškodili, rozštiepili či zlomili, lepidlo na drevo to jednoducho napraví a dieťa sa bez obáv môže hrať ďalej. 

Tichý kamaráti

Takýchto kamarátov budeme deťom kupovať s nadšením. Drevené hračky nepískajú, nevydávajú žiadne zvuky. Takto bude pri hraní spokojné nie len dieťa, ale aj rodičia. 

Voňavý a teplý materiál

Drevo predstavuje voňavý a teplý prírodný materiál. Nechladní ako kov a pri nefarbených hračkách dokážete ešte dlhú dobu cítiť vôňu dreva. 

Nevýhody drevených hračiek

Veční neplavci

Drevené hračky nie sú vhodný kamaráti do vody. V tomto za plastovými prevedeniami zaostávajú. Drevo je náchylné na vlhkosť, reaguje a po čase začína hniť. Taktiež sa nedokáže vo väčšine prípadov nadnášať nad hladinou. 

Jednoduchosť môže nudiť

Ako sme už zmienili, drevené hračky nevynikajú žiadnymi schopnosťami, nedokážu vydávať zvuky. Aj keď to dieťa núti používať predstavivosť omnoho viac, jednoduchosť môže mať aj opačný efekt, dieťa sa začne nudiť. 

Ťažšie na hranie

Drevené hračky sú často váhovo ťažšie, pre malé detské ručičky, tým pádom trochu nemotornejšie. Treba dbať na výber správnych hračiek, určených presne pre vek vášho dieťaťa. 

Porovnanie máme za sebou. Aký dojem máte? Je nutné si uvedomiť, že obidva druhy hračiek, či už sú to plastové či drevené, majú čo ponúknuť. Vždy si treba uvedomiť, čo pre svoje dieťa hľadáme, čo dieťa skutočne potrebuje. 

Ktorý druh hračiek je pre vás v tomto porovnaní favoritom? Čo vás ako hlavné presvedčilo? Budeme radi keď zazdieľate váš názor nižšie do komentárov. 

Zaujíma vás ako vybrať pre dieťa hračku, tak by bolo spokojné nie len dieťa, ale aj vy? Prečítajte si náš článok „Ako vybrať správnu detskú hračku? Čo vedia hračky ponúknuť deťom?“

Celú ponuku hračiek nájdete na našom e-shope v sekcii „Hračky“.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar