Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Čo by malo spĺňať lehátko na opaľovanie?

8. júla 2021

Je príjemné si v záhrade užívať slnečné lúče príjemným posedávaním na záhradnom nábytku. No určite nám dajú za pravdu všetky ženy, že leto a opaľovanie by nebolo to pravé orechové, ak by sme nemali na záhrade aj lehátko na opaľovanie. Slnečné lúče si tak vieme užiť ešte o niečo viac, relaxovať v ľahu a sledovať nad nami meniace sa oblaky.

No aby vám lehátko slúžilo podľa predstáv, treba dbať na správny výber. Pred kúpou popremýšľajte nad prevedením lehátka, čo od neho očakávate, nad materiálom či dizajnom.

V článku nájdete body, ktoré si treba pred kúpou ujasniť, tak aby ste z lehátka na záhradu mali skutočnú a dlhodobú radosť.

Najdôležitejšie otázky pri výbere záhradného lehátka

Záhradné lehátka musia spĺňať viacero kritérií. Je dobré si na začiatok položiť zopár otázok a rozhodnúť sa na základe vašich úprimných odpovedí. Na internete nájdete množstvo recenzií produktov, no práve lehátka na opaľovanie patria medzi produkty, kde jedna varianta a prevedenie lehátka niekomu na 100 % vyhovuje, no druhý by s takouto voľbou nesúhlasil. Preto počúvajte sami seba a zodpovedzte si následujúce otázky:

Pre koho bude záhradné lehátko určené? Budete ho využívať len vy alebo celá rodina?

Pri tejto otázke zohráva rolu hlavne dĺžka a šírka lehátka. Ak je lehátko určené presne pre vás, viete si dĺžku lehátka na opaľovanie vybrať jednoducho. Ak sa má jednať o lehátko určené pre všetkých členov rodiny, dĺžka by sa mala pohybovať nad 180 cm. Šírka je ideálna niekde od 65 cm. Nezabúdajte však aj na nosnosť lehátka. Záhradné lehátko, ktoré bude slúžiť celej rodine by malo mať nosnosť minimálne 100 kg.

Bude mať lehátko svoje stále miesto? Kde bude umiestnené?

Táto otázka sa viaže hneď k 3 veciam – šírka lehátka, materiál lehátka a jeho prevedenie. Ak máte presne určené miesto, myslite aké rozmery lehátka vám daný priestor dovolí používať. Mali by ste myslieť aj na cca pol metra priestoru v jeho okolí, aby ste sa k lehátku vedeli dostať z každej strany.

Čo sa týka materiálu, ten je podstatný hlavne čo sa týka umiestnenia lehátka v exteriéri alebo interiéri. Nie všetky materiály sú vhodné do exteriéru, o niektoré sa treba pravidelne starať iné neznesú vlhkosť a podobne. Viac o materiáloch nájdete v článku „Materiály a starostlivosť o záhradný nábytok.

Pri prevedení je podstatné myslieť na maličkosti ako napr. nožičky. Ak sa vám nožičky lehátka majú zabárať do trávy alebo pomedzi dlažbu na záhrade alebo terase, nie je to vhodné riešenie.

Ako si predstavujete svoj relax na lehátku?

Túžite záhradné lehátko primárne využívať na opaľovanie? Chceli by ste si občas dopriať poloľah alebo by ste chceli na lehátku aj pohodlne sedieť? V takomto prípade rozmýšľajte pri výbere nad ergonómiou lehátka či možnosti jeho polohovateľnosti.

Porozmýšľajte taktiež nad tým či vám nerobí problém hlboký sed. Niektoré lehátka sú vyrobené tak, že sed je umiestnený cca 40 cm nad zemou, čo nie je pre všetkých ideálne. Hlavne staršie osoby môžu mať s takýmto prevedením výrazný problém. Pre všetkých ľudí, ktorí trpia problémom s kĺbami to nie je vhodné riešenie lehátka. Výška sa dá o niečo kompenzovať polstrovaním lehátka.

Aké sú vaše možnosti uskladnenia záhradného lehátka?

Ak máte na prezimovanie lehátka priestor v interiéri je to najlepšia alternatíva. Ak ho dokážete umiestniť napr. do zimnej záhrady alebo chodby, môžete lehátko využívať celoročne. Ak to nie je možné lehátko je najlepšie uskladniť v pivnici, alebo na inom suchom mieste.

Ak vás trápi nedostatok miesta na skladovanie záhradného lehátka, najlepšie je tak siahnuť po skladacích variantoch lehátok. Tie jednoducho poskladáte a mimo sezóny uskladníte aj v menších priestoroch.

Materiál záhradných lehátok – alfa omega vašej spokojnosti

Záhradné lehátka alebo lehátka na opaľovanie sú vyrábané z rôznych druhov materiálu. Tak ako pri záhradnom nábytku aj tu sa stretneme s vyhotovením z prírodných materiálov, ale aj materiálov ako plast, umelý ratan, kov a podobne.

Materiál si voľte hlavne podľa umiestnenia lehátka, či má  byť celoročne položené na terase alebo v záhrade, či ho máte možnosť ukryť pre nepriaznivým počasím či naopak bude lehátko v príjemnom prostredí vášho interiéru.

Každý materiál má iné nároky na ošetrenie. Viac sa dozviete v našom článku „Ako správne ošetriť váš záhradný nábytok?

Drevené lehátka z našich drevín

Drevo patrí medzi najčastejšie využívané materiály. So sebou prináša množstvo výhod a dokáže opticky zútulniť priestor. Drevené lehátko sa hodí do záhrady, ktorá je vedená v prírodnom štýle. Príjemne doplní drevené terasy, pergoly, drevený altánok alebo drevený záhradný nábytok.

Cena drevených lehátok, ktoré sú vyrobené z u nás dostupných drevín ako borovica, smrek, bud, dub a iné nebýva vysoká. Takéto lehátka sú cenovo dostupné širokej verejnosti.

Mínus lehátok vyhotovených z dreva je ako pri drevenom záhradnom nábytku, nutná pravidelná starostlivosť. Drevo potrebuje pravidelné nátery, ktoré ho ochránia pred nepriaznivým počasím a škodcami. Ďalším relatívnym mínusom môže byť dizajnové spracovanie. Lehátka z našich drevín bývajú mohutné, čo nie každému môže na oko ulahodiť.

Lehátka z exotických drevín

Ak ste fanúšikom drevených lehátok, ale prajete si aby malo lehátko väčšiu odolnosť voči slnku, vlhkosti či škodcom je lepšie siahnuť po lehátkach z exotických drevín. Exotické dreviny vynikajú väčšou odolnosťou čo im do vienka dali prírodné podmienky, z ktorých pochádzajú.

Mínusom môže byť vyššia cena oproti lehátkam vyrobených pre nás známych drevín.

Lehátka z pravého ratanu

Opäť príjemné prírodné prevedenie lehátok. Lehátka z pravého ratanu bývajú celoúpletové takže na rozdiel od drevených lehátok, ktorých plocha na ležanie často strieda drevené latky s medzerami, ratan vám zabezpečí plnú, a tak pohodlnú plochu na ležanie.

Prírodný ratan je nie výrazne odolný voči vonkajším poveternostným podmienkam. Jeho umiestnenie je preto skôr vhodné na krytú terasu alebo do interiéru vášho domova. Ak je lehátko umiestnené v exteriéri a pod výpletom z ratanu sa schováva drevená konštrukcia, aj toto môže byť dôvod kratšej životnosti lehátka. Ku konštrukcii je zvyčajne problém sa dostať, a tak je starostlivosť o ňu problém. Vhodnejšia voľba sú lehátka s plastovou alebo kovovou konštrukciou.

Lehátka z umelého ratanu

Umelý brat pravého ratanu. Ak sa vám páči prírodný ratan, ale chceli by ste aby lehátko bolo viac odolné voči zmenám počasia, umelý ratan je pre vás ako stvorený. Lehátka z umelého ratanu sú veľmi odolné či už voči slnku alebo vlhku. Lehátko by dokonca znieslo aj celoročné umiestnenie v záhrade. Lehátka z umelého ratanu nepotrebujú ošetrovať a taktiež sa ratan veľmi jednoducho čistí, len pomocou saponátu a vody.

Mínusom umelého ratanu je, že sa môžete stretnúť s jeho popraskaním. Preto sa odporúča využívať podušku, ktorá ho ochráni.

Kovové záhradné lehátka

Veľmi obľúbený materiál na vyhotovenie záhradných lehátok. Kovová konštrukcia sa vyrába s rôznym výpletom napr. umelý ratan alebo sieťovina, ktorá je vzdušná. Kovové lehátka ponúkajú skladacie modely, plne polohovateľné, lehátka s clonou či dvojlehátka.

Ak je lehátko celozvárané, nevznikajú so starostlivosťou žiadne problémy. Ak má lehátko spoje, treba ich natierať a pravidelne kontrolovať. Je dobré kovové časti natierať, aby ste predišli hrdzaveniu.

Ak sa hrdzaveniu chcete úplne vyhnúť siahnite po hliníku, ktorý je známi tým že nehrdzavie.

Dizajn býva veľmi moderný, jednoduchý a vďaka sieťovaným výpletom aj v rôznych farebných prevedeniach.

Plastové lehátka

Klasické plastové lehátka ala kúpaliskové lehátka, poznáme snáď každý z nás. Ide o lacné prevedenia lehátok s relatívne dobrou odolnosťou voči všetkým poveternostým vplyvom. Dnes však nájdeme na trhu aj modernejšie prevedenia v širokej škále farieb. Polohovateľnosť a dobrá skladovateľnosť bývajú plusom plastových lehátok na opaľovanie.

Starostlivosť aj údržba je pri plastových záhradných lehátkach minimálna.

Mínusom môže byť pukanie plastu, zväčša spôsobené vyššou záťažou alebo nevhodným zaobchádzaním.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar