Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

presklena zimna zahrada s bielym gaucom

Ako zariadiť zimnú záhradu? Aké doplnky zvoliť?

22. februára 2022

Máte doma zimnú záhradu? Premýšľate ako si ju zariadiť, aký nábytok či doplnky využiť? Vyberajte tak, aby vám nábytok slúžil hlavne efektívne a dlhodobo. Načerpajte v našom článku nápady a vytvorte si zimnú záhradu ako z rozprávky.

Typy nábytku do zimnej záhrady

Zimná záhrada je miesto nepísaných pravidiel, miesto z ktorého si dokážete vyčarovať čokoľvek čo vám doposiaľ vo vašom dome chýbalo. Aj vďaka tomuto máte pri zariaďovaní zimnej záhrady otvorené dvere kreativite a všetkým nápadom. Jeden z nás si predstavuje zimnú záhradu ako dokonalé miesto na relax, iný v nej vidí vhodné miesto na prácu z domu, niekto naopak túži po wellness časti svojho domu s vírivkou, bazénom či saunou. Toto všetko určuje čo vlastne do svojej zimnej záhrady plánujete nakúpiť, aký nábytok potrebujete a budete využívať. Medzi nábytkom sú však hlavné časti vybavenia ako sedenie, k tomu prislúchajúci stôl, stoličky či lavica v druhej časti miestnosti. Poďme sa teda o niečo bližšie pozrieť aký základný nábytok by vám v zimnej záhrade nemal určite chýbať.

Sedenia do zimnej záhrady

Ako prvý a azda najnákladnejší typ nábytku je určite sedenie. Obľúbené sú zostavy sedení. Už je na vašej preferencii, či si zvolíte menšiu, väčšiu sedačku doplnenú o kreslá, alebo dve sedačky podobnej veľkosti, či veľkú samostatnú rohovú sedačku. Sedenia predsa nikdy nie je dosť a svoje využitie si nájde pri každej príležitosti, kedy vás navštívia priatelia, alebo si budete chcieť oddýchnuť v kruhu celej rodiny.

Lavice

Ak nepotrebujete veľký počet miest na sedenie, alebo už v zimnej záhrade sedaciu zostavu už máte, veľmi dobre poslúžia lavice. Lavice sa vyrábajú v rôznych veľkostiach aj materiáloch. Vďačne poslúžia pri vchodoch na posedenie alebo len ako doplnkové sedenie niekde v rohu zimnej záhrady, kde si vytvoríte tiché miesto len na čas strávený sám so sebou.

Stôl

Samozrejme ruka v ruke so sedením ide aj stôl. Ku kvalitnému sedeniu patrí aj kvalitný spoľahlivý stôl na vami pripravené dobroty k relaxovaniu. Stôl by mal byť pevný a stabilný. Rozmerovo by sa mal hodiť k sedeniu, no využiť môžete aj šikovné rozkladacie varianty. Materiál stolov môže byť rôzny, od dreva cez ratan až po kov.

zimna presklenna zahrada s ratanovym nabytkom

Doplnkový nábytok do zimnej záhrady

K hlavným častiam nábytku samozrejme môžete dokúpiť aj doplnkový nábytok, ktorý dotvorí priestor a relax zimnej záhrady. Tu je pár typov, aké doplnkové typy nábytku sa vám môžu v zimnej záhrade hodiť.

Hojdacie kreslá

Trend, ktorý neustále rastie a hľadá si nových a nových priaznivcov. Hojdacie kreslá sú synonymom pohodlia a relaxu. Každý má možnosť prísť si na svoje pre širokú škálu možností. Existujú hojdacie kreslá klasickejšieho typu, podobné prevedeniu kresiel našich starých mám. Nepredstavujte si však tieto kreslá v nemodernom retro štýle či ešte staršom prevedení. Dnes vedia byť z nich naozaj dizajnové kúsky domácnosti. A keď sme pri dizajne, hneď môžeme spomenúť aj druhý typ kresiel, a to sú hojdacie závesné kreslá. Kreslá sa buď dajú zavesiť priamo o strop pomocou lana a železného háku. No obľúbenejší typ sú hojdacie závesné kreslá, ktoré majú vlastný stojan. Je to praktické a veľmi dizajnové riešenie relaxačného posedenia nie len v zimnej záhrade.

Hojdačky + hojdacie siete

Od hojdacích kresiel prejdime opäť k tradičnejším doplnkom. Hojdačky všetci dobre poznáme. Je to obľúbená súčasť domovov už od detstva. Na výber máte zo širokej ponuky hojdačiek, či už tie pre deti alebo rodinné hojdačky pre viacero osôb. Taktiež materiál si môžete zvoliť podľa obľuby od dreva, po kov. Praktické je hojdačku si doplniť o podušky a vankúše, čo zvýši váš komfort pri hojdaní opäť o niečo viac.

Ďalšou známou alternatívou, no tento krát možno o niečo viac exotickejším riešením sú samotné hojdacie siete. S výstužou či bez, pre jedného či pre dvoch, so stojanom alebo zavesené o stĺpy v priestore. Ich prevedenie môže byť naozaj rôzne. Myslite na to, že na hojdaciu sieť potrebujete dostatok miesta, dostatočný odstup dvoch oporných bodov na zachytenie koncov siete. Sieť avšak dodá priestoru dovolenkový nádych morskej idylky.

Záhradné postele

Ak túžite po exotike ako vystrihnutej z romatického filmu niektorej prímorskej krajiny, krásnym doplnkom zimnej záhrady vie byť aj záhradná posteľ. Postele sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, prevedeniach z rôznych materiálov. Ak si túžite zo zimnej záhrady spraviť malé hvezdárium alebo letnú spálňu, takáto posteľ vám nemôže chýbať.

Lehátka

Lehátka sú klasická súčasť záhrad počas letných mesiacov. No ale čo tak umiestniť ich aj do zimnej záhrady? Hodia sa hlavne ak máte v zimnej záhrade wellness časť domu, ku vírivke či k bazénu. Sú vhodnou alternatívou do exotickejších zimných záhrad, ak nemáte dostatok priestoru na záhradnú posteľ.

Odkladacie boxy, záhradné skrine

A nakoniec, keď už máte zimnú záhradu zariadenú podľa predstáv, treba myslieť aj na odkladací priestor. Odkladacie boxy, či záhradné skrine sa vám hodia na uloženie vankúšov, podsedákov či pohárov, misiek tanierov tak, aby boli po ruke počas návštevy vašich blízkych. Ak máte vírívku, bazén či saunu vhodné sú na uteráky, plachty či iné doplnky.

Doplnky a príslušenstvo do zimnej záhrady

Dotvorenie priestoru, jeho zútulnenie alebo vyčarovanie atmosféry majú na starosti doplnky a príslušenstvo. Máme pre vás tak pár typov na príslušenstvo vhodné do zimnej záhrady:

Kvetináče

Kde je zeleň, tam musia byť aj kvetináče. A keďže je zimná záhrada hlavne o rastlinách, kvetináče budú vaším najčastejším doplnkom priestoru. Dnes sa dajú kvetináče kúpiť v rôzneho materiálu, nie sú už len výsadou hlinených prevedení. Umelý ratan, krásne zdobená keramika, drevo či plast toto všetko sa dá dnes využiť na výrobu kvetináčov. Aj tieto doplnky by mali ladiť s celou atmosférou zimnej záhrady, myslite na to.

Osvetlenie, tienenie

Doplnky však nemusia mať čisto len estetickú stránku, ale môžu byť aj funkčným riešením určitého problému v priestore, ako je napr. osvetlenie a tienenie priestoru.

Presvetlenie priestoru zimnej záhrady býva kľúčové. Dnes sa vo väčšine zimné záhrady budujú s oknami do každej svetovej strany, aby sa zabezpečilo dostatok svetla nie len pre vás, ale aj pre rastliny, ktoré sa vo vnútri nachádzajú. Počas zimy je ale prirodzene menej svetla preto si pomáhame v priestoroch rôznym osvetlením. Osvetlenie môžete rozdeliť na dekoračné a funkčné. Najdôležitejšie je umiestnenie funkčného osvetlenia, ktoré musí presvetliť naplno práve časť priestoru, ktorú potrebujete. Dekoračné osvetlenie má skôr doplnkový charakter na navodenie atmosféry.

Naopak počas letných mesiacov je vhodné si do zimnej záhrady zabezpečiť tienenie vo vami vyhovujúcom prevedení. Môžu to byť klasické žalúzie vonkajšie či vnútorné, závesy, rolety či iné menšie alternatívy lokálnych zatienení, v podobe tieniacich plachiet či markíz.

Kúrenie

Vykurovanie priestoru zimnej záhrady môžete vyriešiť viacerými možnosťami. Do zimnej záhrady môžete potiahnuť centrálne kúrenie alebo vykurovať len lokálne pomocou ohrievačov. Dajú sa zabezpečiť tepelné žiariče stojace, stropné ohrievače elektrické, halogénové, infražiariče a iné. Pozor však na plynové tepelné žiariče, ktoré sú len na vonkajšie použitie pre splodiny, ktoré pri vykurovaní púšťajú do vzduchu.

Veríme, že sme vám pomohli našim článkom porozmýšlať nad zariadením zimnej záhrady z širšieho uhla, zamyslieť sa nad doplnkami aby zohrávali nie len estetickú ale aj funkčnú rolu.

Aké doplnky ste pre svoju záhradu zvolili vy? Vyberte si z našej širokej ponuky.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar