Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

babatko s drevenymi stavebnicami

Ako vybrať deťom správnu hračku? Aký vplyv to má na dieťa?

23. marca 2022

Deti by sa mali hrať. Hračky by tak mali predstavovať neoddeliteľnú časť detských životov. No myslíte, že je jedno akú hračku dieťa má? Alebo by ste sa nad nákupom hračiek radšej zamysleli a vybrali tu správnu? Čo to vlastne znamená vybrať tú správnu hračku? Ako správnu hračku zvoliť, akých zásad sa držať? Poďte sa s nami pozrieť na problematiku detských hračiek bližšie a prestaňte kupovať tie, ktoré deti nepotrebujú a mnohokrát ani nezaujmú. Prestaňte kupovať hračky, ktoré stoja v kúte.

Čo vedia hračky deťom ponúknuť?

Hračky majú na deti väčší vplyv ako sa na prvý pohľad môže zdať. Každé dieťa si dokáže v hračke nájsť množstvo vecí. Dokážu byť zdrojom zábavy, tvorcom kreatívneho myslenia, úletom do sveta fantázie či dokonca najlepším priateľom. Odborníci vo viacerých výskumoch potvrdili, že hračky majú dôležitý vplyv na rozvoj dieťaťa po viacerých stránkach, a to v každom veku.

Keď to zoberieme vo všeobecnosti, najzákladnejšou funkciou hračky je uspokojenie potreby dieťaťa. Funkciu hračiek môžeme rozdeliť do nasledujúcich oblastí:

– zábava,

– výchova,

– socializácia,

– diagnostika,

– terapia a liečba.

Hlavne v rannom veku je výber správnej hračky veľmi nápomocný pri vývine dieťatka. Hračka dokáže dieťaťu napomôcť:

– naučiť sa koordinovať svoje pohyby,

– rozvíjať hrubú a jemnú motoriku,

– porozumieť svetu okolo nás,

– riešiť prvé jednoduché úlohy,

– naučiť sa hrať samo,

– rozvíjať predstavivosť a kreativitu.

dieťa s drevenými hračkami

Zásady pri výbere vhodnej hračky pre vaše dieťa

Poďme pomaly od funkcií hračiek k praktickejším záležitostiam. Ako teda postupovať pri výbere a nákupe hračiek? Akých krokov sa držať, alebo čo si všímať ? Čo stojí brať do úvahy? Pár bodov nižšie vám ujasní tento výber.

Hračka musí byť vhodná pre vek dieťaťa

Toto je zásada, na ktorú by ste mali prirodzene brať ohľad. Pri vývoji je pre každý vek dieťaťa typické určité chovanie, určité činnosti, ktoré objavuje či zdokonaľuje. Hračku sa preto snažte vždy prispôsobiť schopnostiam dieťaťa. Vtedy bude zaručené to, že hračka ho zaujme a nestratí o ňu už od začiatku záujem. Myslite však aj o krôčik dopredu, v čom bude dieťa napredovať, čo ho čaká ako ďalšie, čo by sa malo naučiť a v čom zlepšovať. Ukážte deťom čo nové môžu na svete objaviť, akú novú farbu, tvar, pohyb či zvuk svet ponúka.

Hračka atraktívna pre oči dieťaťa

Táto technika funguje hneď na prvú. Ak hračka vyzerá pre detské oči perfektne už na prvý pohľad, dieťa sa jej už len ťažko bude chcieť vzdať. Detské oči sa dokážu nadchnúť mnohokrát a stačí im naozaj málo. Pri bábätkách v prvých týždňoch života stačia farebné či ligotajúce sa veci. Takéto hračky upútajú ich pozornosť snáď najviac. Dieťa rastie, začína sa zaujímať o rôzne tvary, textúru, zvuky hračiek.

Azda najobľúbenejšie, a to aj do neskoršieho veku dieťaťa, sú plyšové hračky. Výrobcovia ich dnes dokážu vyrobiť v najrozkošnejších prevedeniach, ktoré zatúži mať každé detské srdiečko. Tu by mal však nastúpiť rodičovský vplyv a ustriehnuť množstvo hračiek. Dajte pozor hlavne na hračky, z ktorých sa stanú len chytači prachu v detskej izbe. Viac o probléme množstva hračiek,  ktoré dieťa má doma si môžete prečítať v odseku tohto článku nižšie „ S hračkami to nepreháňajte“.

Hračka pre ďalší rozvoj dieťaťa

Veľmi veľká výhoda hračiek, ktorú treba určite využiť, je ich edukatívna stránka. Dieťa sa najlepšie dokáže učiť nové veci, keď je to zábavnou formou. Túto podmienku hračky spĺňajú na výbornú. Hračky tak dokážu u detí vo veľkom podporiť kreativitu, tvorivosť či predstavivosť.

V dnešnej dobe sú obchody plné hračiek s množstvom funkcií. Aj takéto hračky majú svoje opodstatnenie, ale nezabúdajte, že existujú aj jednoduché, staré typy hračiek, ktoré dieťaťu dokážu poslúžiť veľmi dobre. Ak má hračka priveľa funkcií, dieťa nemá priestor si dotvárať vlastný príbeh. Preto obyčajný drevený koník vie rozviť detskú fantáziu omnoho viac ako moderný elektrický kôň, ktorý dokáže všetko sám.

S takýmto problémom sa najčastejšie stretávame pri starších deťoch a ich obľube v elektronických hrách. Samo o sebe tieto hry nie sú škodlivé, ale nadmerný čas hry s nimi, preukázateľne nevplýva na dieťa pozitívne. Je tu možnosť straty sluchu pri hlasných hrách, priberanie na váhe vďaka zníženému pohybu, môže sa objaviť oneskorený vývoj reči a nedostatočný vývoj jemnej motoriky. Elektronické hry taktiež ovplyvňujú schopnosť dieťaťa sústrediť sa dlhodobo. Tým, že sa v hrách neustále mení pohyb, svetlá, nevyžaduje sa dlhodobé sústredenie dieťaťa na jednu vec. Následne majú deti problém pri sústredení v škole, napr. na knihu, ktorá sa tak stala pre ich mozog až príliš statická.

Záľuby dieťaťa sú dôležité

Záľuby dieťaťa sa odvíjajú od viacerých vecí. Vplyv má určite vek dieťaťa, tak aj jeho okolie, vplyvy a vnemy, ktoré na neho každý deň pôsobia. Dieťaťu by sme mali poskytnúť možnosť vyskúšať všetky záľuby, ktoré ho zaujmú a chce sa im naplno venovať. Ako rodič si ale dávajte pozor na časté zmeny záujmov dieťaťa, kedy ide skôr o vymýšľanie ako o skutočný záujem pre danú vec. Dieťa môžete skúsiť ku záľubám doviesť aj sami, ukazovať mu nové veci, vyzývajte ho aby niečo urobilo. Nebojte sa ani metódy „pokus omyl“.

Dbajte však vždy na to, aby dieťa nebolo do ničoho nútené nasilu. Záľuby sú dôležité už od útleho veku, pretože deti učia byť zodpovedné, samostatné či oceniť svoju či niekoho prácu. Buďte k dieťaťu pozorní, všímajte si čo mu je bližšie, podporujte ho aby naplno využilo svoj potenciál. Hrajte sa s deťmi, venujte im svoj čas. Vtedy ich pokroky budú výrazne väčšie. Deti radi opakujú čo vidia, učia sa tak pozorovaním.

Bezpečnosť a kvalita hračky

V záujme zdravia dieťaťa je potrebné dbať aj na výber vhodných materiálov hračiek, ich prevedení či už veľkostných parametrov, tvarov či farieb. Čo sa týka materiálov, nie všetky sú vhodné pre novorodencov či bábätká. Deti dávajú hračky do úst, taktiež ich pokožka je citlivejšia a náchylnejšia.

Pri veľkosti hračiek a súčiastkach hračiek si všímajte, či by sa niektoré časti nemohli odlomiť. Je to nebezpečné, dieťa ich môže následne zjesť alebo vdýchnuť. Taktiež tvary hračiek môžu byť nebezpečné ak sú hrany príliš ostré. Pri farbených hračkách sledujte certifikáty, označenia farbiacich zložiek, tak aby neboli pre dieťa nebezpečné. Hračky dnes musia spĺňať najvyššie kritériá bezpečnosti. Kvalita hračiek sa testuje na základe platných bezpečnostných noriem. V Európe hľadajte na hračkách označenie písmenami CE, čo predstavuje označenie výrobcu, tzv. značka zhody, teda vyhovujúcej kvality detskej hračky. Avšak dá sa naraziť aj na lacné čínske hračky, ktoré nemusia spĺňať najvyššie štandardy výroby.

S hračkami to nepreháňajte

Ako už nadpis napovedá ani s hračkami to nie je dobré preháňať. Dieťa potrebuje na každú hračku určitý čas, aby sa s ňou mohlo zoznámiť a preskúmať jej jednotlivé časti. Niekedy sa ani nenazdáte a dieťa má hračiek plnú izbu, a to vďaka oslavám, narodeninám a iným sviatkom. Dieťa sa nikdy nebude hrať so všetkými hračkami, preto je lepšie hračky pretrieďovať. Vždy mu vyberte na čas len pár hračiek podľa vášho uváženia. Každej hračke sa takto dieťa bude venovať viacej, viac si ju obľúbi, vymyslí s ňou viacero hier, rozvinie výraznejšie svoju fantáziu. Po čase tak môžete hračky obmeniť, dieťa bude šťastné a dostane tak nové vnemy, možnosti a priestor na novú kreativitu či predstavivosť.

Keď sa stretnete s tým, že určitá hračka dieťa omrzela, nemusíte ju hneď vyhadzovať. Deti majú v rôznych štádiách rôzne potreby a v určitej dobe môže v danej hračke dieťa opäť objaviť niečo nové čo ho zaujíma.

Hračky môžete vytriediť aj podľa toho či potrebujú účasť rodiča. Skryť alebo umiestniť na najvyššie poličky môžete práve takéto hračky, ktoré samo hre nevie využiť. Zbytočne by sa tak povaľovali v izbe.

Ak ste sa dočítali až sem, čo poviete? Mali ste doteraz v mysli tieto kritériá pri výbere hračiek? Prezraďte nám akou hračkou ste dokázali vaše dieťa potešiť najviac? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch tohto článku.

Celú ponuku hračiek, nájdete v našom e-shope – sekcia hračky.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar