Potrebujete poradiť ?
0950 651 800Grilovanie na záhrade patrí medzi príjemné činnosti, pri ktorých sa rozpamätáme na posedenia s priateľmi a rodinou, nehovoriac o chutných jedlách s vôňou najrozličnejších korenín. Na to, aby bola grilovačka príjemná činnosť aj vo vašej záhrade, potrebujete okrem správneho grilu aj pohodlný záhradný nábytok a prístrešok proti dažďu.
Obsah článku
Grilovanie sa pochopiteľne nezaobíde bez grilu. Ako však vybrať gril, ktorý by práve vám najviac vyhovoval?
Elektrický gril znamená grilovanie počas celého roka, takže keď sa ochladí môžete ho presunúť do zimnej záhrady alebo do kuchyne a grilovať tak v exteriéri úplne bez obáv. Myslite však na to, že sa na ňom najlepšie ugrilujú len tenšie kúsky mäsa a určite by ste to nemali preháňať s priveľmi tekutými omáčkami. Pamätajte, že elektrický gril musí mať výkon minimálne 1700 W, nikdy nie menej.
Na plynovom grile sa zas veľmi dobre reguluje teplota a vie sa oproti elektrickému grilu rýchlejšie rozohriať. Vyberajte taký, ktorý má všetky horáky veľmi dobre chránené pred kvapkajúcimi omáčkami a olejom z pripravovaných jedál.
Populárne sú aj lávové grily využívajúce namiesto horákov rozžeravené lávové kamene, ktoré by určite mali byť samočistiace. Tieto kamene sa potom menia akonáhle zbadáte, že sa trúsia. Pokiaľ vám výmena lávových kameňov prekáža, na trhu sú cenovo náročnejšie ale pohodlnejšie grily s keramickými kameňmi.
Uhlie je proste klasika, ktorú milujú všetci majstri grilovania. Pripravované jedlá majú nezameniteľnú vôňu i chuť. Takýto gril by mal byť v prvom rade z kvalitnej zliatiny a z mimoriadne odolného roštu, samozrejmosťou je dobrá stabilita. Najobľúbenejšou značkou, ktorá patrí k špičke medzi týmito grilmi, je nepochybne Weber.
Na záver ešte musíme spomenúť tzv. vodný gril, v ktorom pripravujete jedlá azda najzdravšie – len na pare. Jedlá sa počas grilovania neotáčajú nakoľko sa vedia šikovne pripravovať rovnomerne zo všetkých strán. Nevýhodou je pri týchto griloch jedine cena, ktorá je trošku vyššia.
Taktiež by ste v chladnejších dňoch mohli využiť ohrievače, či už elektrické alebo plynové, ktoré nájdete taktiež v našej ponuke. Ohrievače vám dodajú príjemné sálavé alebo žiarivé teplo na vašu terasu.
Pri všetkých typoch grilov je však veľmi dôležitá jeho čistota. Ako čo najefektívnejšie vyčistiť gril pred sezónou sa dočítate v našom ďalšom článku.
Trh ponúka najrôznejšie materiály, od prírodných po umelé a každý si zo sebou nesie svoje plusy a mínusy. Je len na vás zvoliť si ten správny materiál záhradného nábytku pre vás a vašu záhradu.
Drevený záhradný nábytok sa hodí do každej záhrady, či už je moderná, romantická alebo farmárska. Mimoriadne populárne je teakové drevo, no obľúbený je aj záhradný nábytok z masívu alebo z cédrového dreva, z borovice, smreku ale i z eukalyptu.
Nábytok na záhradu z umelého ratanu je rozhodne cenovo dostupnejší než záhradný nábytok z pravého ratanu. Čo sa týka jeho životnosti, tí najznámejší výrobcovia garantujú maximálne deväťročnú záruku, v priemere sa životnosť pohybuje okolo piatich rokov. Ak sa rozhodnete pre prírodný ratan myslite na to, že je citlivý na zmeny počasia, a preto sa musí v zime presunúť do interiéru (pivnica, zimná záhrada a pod.). Navyše sa čistí o čosi komplikovanejšie než hliník alebo plast.
Jednoduchý hliníkový či kovový záhradný nábytok vie byť aj príjemne minimalistický, pohodlný a za rozumnú cenu. Vyberajte taký, ktorý je upravený lakovaním/ochranným náterom už od výrobcu, aby ste ho mohli prakticky nechávať vonku aj počas daždivých dní alebo priamo celoročne i na snehu.
Plastový nábytok vie byť aj farebný, čím sa vnesie do záhrady veselosť a pestrosť. Starostlivosť oň je najjednoduchší; aj v prípade mastných fľakov si vystačíte s hubkou a saponátom, takže ak dbáte predovšetkým na praktickú stránku, plast môže byť skvelým riešením.
Prístrešok je často akousi prístavbou k domu, pod ktorú môžete umiestniť záhradný nábytok aj gril. Výhodou je, že zostane na svojom mieste celoročne bez ohľadu na to, aké je práve počasie. Aj keď záhradný nábytok prikryjete plachtou určenou práve na tento účel, prístrešok poskytne ešte ďalšiu ochranu navyše. Okrem toho, ak vás prekvapí silnejší vietor alebo hustejší dážď priamo počas grilovania, nemusíte nič rušiť a baliť.
Samostatne stojace altánky sú buď postavené napevno (drevená/kovová konštrukcia), alebo ich poskladáte len na istý čas. Je len na vás čo viete viac využiť a aké riešenie si môžete dovoliť. Altánky postavené napevno viete využiť aj v chladnejších dňoch, kedy sa zabalíte do deky a s čajom v ruke sa začítate do knihy. Skladací altánok nie je stabilný a v prípade, že kúpite lacnejší, silnejší severák zlomí konštrukciu a budete musieť zakúpiť nový. Tie kvalitnejšie vedia nejaký ten vietor vydržať, ale aj tak nemôžu byť postavené na záhrade celoročne.